Skocz do zawartości

Wzmacniacz lampowy SE w KL.A zbudowany na lampach 2 X 6550, 4 X ECC82.


Recommended Posts

20 godzin temu, Janusz44 napisał:

Wzmacniacz przenoszący pasmo około 60 KHz-3dB = pełne pasmo HI-FI, jest warunek co do mocy wyjściowej wzmacniacza.

Co to za Stand-by które nie wyłącza napięcia anodowego? Lampy powinny się tylko żarzyć, oczywiście w pozycji Stand-by nie powinno się trzymać wzmacniacza zbyt długo.

Mariusz! Takie Stand-by które tylko wyłącza wyświetlacz właściwie jest mało przydatne w sumie to żadna oszczędność prądu - jak dla mnie tylko bajer marketingowy. Za prąd na pewno wychodzą spore rachunki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Janusz44 napisał:

Takie Stand-by które tylko wyłącza wyświetlacz właściwie jest mało przydatne

Dla niektórych cokolwiek dołączone do systemu audio nie będące lub będące w torze sygnału jest potencjalnie źródłem zakłóceń więc lepiej wyłączyć. Poza tym też uważam to za marketing. Z prądem jest jak piszesz. Dla jednych mało dla innych dużo. Znam ludzi, którzy np. pralkę tylko w godzinach nocnych włączają bo taniej 😱

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Przepraszam, że wcinam się w dyskusję i w temat ale mając tylu znamienitych fachowców "pod ręką" (inżynierów i audiofili) może wreszcie zweryfikuję informacje, które sprzecznie podają różne źródła. A mianowicie, czy do wzmacniacza lampowego klasa A SE można podłączyć bez żadnych konsekwencji do wyjścia głośnikowego 8ohm kolumny głośnikowe o rezystancji mniejszej ( 4ohm, 6ohm) ? Pytam ponieważ jedne źródła mówią, że absolutnie nie wolno (podobnie jak przy tranzystorze może nastąpić uszkodzenie lamp lub transformatorów głośnikowych) inne źródła z kolei podają, że lampa to lubi i nic się nie stanie, wręcz będzie lepsza dynamika dźwięku. Nie chce przeprowadzać eksperymentów i niszczyć sobie sprzętu, dlatego pytam bardziej doświadczonych użytkowników forum :)  (konkretnie EL34 jako lampy mocy). Pozdrawiam.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Tomek71 napisał:

czy do wzmacniacza lampowego klasa A SE można podłączyć bez żadnych konsekwencji do wyjścia głośnikowego 8ohm kolumny głośnikowe o rezystancji mniejszej ( 4ohm, 6ohm) ?

Ja nie mam pojęcia ale wydaje mi się, że ryzyko jest. Bo podobno ...  jak zabraknie oporu na wyjściu to idą napięcia "jebitne" wtedy i niszczą nawet izolację międzydrutową w trafach ... trzask, prask i ... niewiadomoco. Poważnie, to myślę, że takie wahania nie zniszczą kolumn ... gdybym miał szansę to bym próbował ... ale pamiętaj, że jest szansa, iż lampy się przypalą ;)  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio czytałem, że lampa nawet woli zwarcie na wyjściu niż za wysoką rezystancji obciążenia. Odwrotnie niż tranzystor. Dlatego pytam doświadczonych kolegów czy spokojnie można podpiąć kolumny 4ohm do wyjścia 8ohm lampowca? Wole nie ryzykować eksperymentów i tracić funduszy na nowe trafa lub lampy  :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że chyba wymyślacie sobie problemy :) . Większość wzmacniaczy będących obecnie w użyciu i większość produkowanych to wzmacniacze tranzystorowe i z nich zdecydowana większość nie posiada transformatorów wyjściowych. Dlatego większość kolumn które są obecnie produkowane są projektowane do współpracy z wzmacniaczami tranzystorowymi. Takie wzmacniacze zwykle bez problemu znoszą obciążenia kolumnami których impedancja zmienia się w funkcji częstotliwości. Impedancję znamionową określa się dla najniższych jej wartości w pewnej tolerancji. Dlatego jeśli kolumna ma minimalna wartość impedancji 3,4 oma to mamy kolumny 4-omowe i koniec. W zasadzie dopuszcza się 20% poniżej wartości nominalnej. Czyli kolumny 4-omowe mogą mieć minimum 3,2 oma. Jeśli mają minimum na poziomie 6,4 oma można je uznać z 8-omowe. Jednak wiele takich kolumn może mieć impedancję na poziomie często kilkudziesięciu omów w innych zakresach częstotliwości. Lampy mocy mają dużą impedancję wyjściową i pracują przy bardzo wysokich napięciach. Do poruszania membranami kolumn o typowych impedancjach znamionowych na poziomie 4-16 ohm  potrzeba dość niskich napięć i sporych wartości natężenia i do tego służą w wzmacniaczach lampowych transformatory głośnikowe, aby obniżyć napięcie i podnieść natężenie wychodzącego ze wzmacniacza prądu. Dlatego było by idealnie gdyby impedancja kolumny była stała i niezmienna w całym paśmie, wtedy można dobrać odpowiedni transformator dla tej impedancji. Jeśli impedancja się zmienia, to tam gdzie dopasowanie jest gorsze kolumna gra ciszej. Jeśli byś podłączył kolumny o stałej i niezmiennej impedancji 8 ohm do wyjścia z transformatora dopasowującego 4 omy to będzie to grało ciszej bo osiągana z niego moc jest mniejsza. Piszę to żeby sobie zdać sprawę z tego że gdy wzmacniacz przenosi dźwięki o różnych częstotliwościach to faktycznie w większości przypadków impedancją ciągle się zmienia wraz z rożnymi tonami reprodukowanych dźwięków i to jest normalne ze zmiany te mogą sięgać w każdej chwili poziomu kilkudziesięciu ohm i jest to normalne i nie uszkadza wzmacniacza. Wzmacniaczom lampowym szkodzi włączanie ich bez podłączonych kolumn. Do tego są montowane rezystory wcześniej wspomniane w tym temacie aby nie dopuszczać do sytuacji w której wzmacniacz pracuje bez obciążenia. Jeśli takich rezystorów nie ma to niebezpieczne jest odłączanie kolumn bez wyłączenia wzmacniacza, czego w ogóle nie powinno się robić. Również nie powinno się zwierać kabli głośnikowych we wszystkich wzmacniaczach . W tranzystorowych bez transformatorów wyjściowych jest to bardziej szkodliwe bo bez zabezpieczeń spali to końcówkę mocy a jeśli zabezpieczenie jest, to niekoniecznie zawsze zadziała odpowiednio szybko. Dla wzmacniaczy lampowych zwarcie na wyjściu też jest szkodliwe , chociaż mniej niszczące. Pytanie o to czy lepiej i zdrowiej jest zażywać słabsza truciznę czy nie zażywać jakiejś witaminy ma podobny sens. No to najlepiej jest do wzmacniacza lampowego kolumny o stałej i niezmiennej impedancji i podłączać do odpowiedniego wyjścia.Jednak takich praktycznie niema. Podłączanie do rzeczywistych kolumn wzmacniacza lampowego przez różne doczepy dla różnych impedancji owocuje zmianą charakterystyki częstotliwościowej tych kolumn. Wzmacniaczowi to raczej nie szkodzi, podobnie jak podłączenie kolumn o zmiennej impedancji dla różnych częstotliwości, jakich większość.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, MariuszZ napisał:

Ja nie mam pojęcia ale wydaje mi się, że ryzyko jest. Bo podobno ...  jak zabraknie oporu na wyjściu to idą napięcia "jebitne" wtedy i niszczą nawet izolację międzydrutową w trafach ... trzask, prask i ... niewiadomoco. Poważnie, to myślę, że takie wahania nie zniszczą kolumn ... gdybym miał szansę to bym próbował ... ale pamiętaj, że jest szansa, iż lampy się przypalą ;)  

Przy impedancji 6 Ohm przy umiarkowanej mocy wyjściowej nie powinno być niespodzianek. Natomiast przy obciążeniu wzmacniacza kolumnami o impedancji 4 Ohm jeżeli wzmacniacz nie posiada przełącznika impedancji 4 Ohm/8 Ohm jest niekorzystne dla wzmacniacza. Błędne myślenie, że wzmacniacz będzie lepiej grał, kolumny powinny być dopasowane impedancją do wzmacniacza, Przypomnę, że przy zwiększonej mocy wyjściowej wzmacniacza następuje znaczny spadek impedancji wzmacniacza. Koledzy wątek dotyczy wzmacniaczy lampowych.

Edytowano przez Janusz44
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Czyli do wyjścia 8 ohmowego wzmacniacza lampowego nie wolno podłączać kolumn 4 ohmowych. Pytam, ponieważ w swoim lampowcu mam tylko wyjścia 8 ohmowe, a posiadam ciekawe kolumny 4 ohmowe i chciałem sprawdzić jak to razem zagra. ale w związku z tym nie będę ryzykował i dalej zostawię podłączone te 8 ohmowe. Dzięki za info, zawsze coś więcej wiem :) Pozostaje zbudować lampowca z odczepami także na 4 ohmy :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to za kolumny ? Możliwe ze jeśli ich impedancja jest w dużej mierze w szerokiej części pasma wyższa, a tak jest bardzo często to to nic nie będzie groziło wzmacniaczowi. Przynajmniej jeśli nie będziesz ciągle grał zbyt głośno. Jednak musisz się liczyć z tym że  w zakresie gdzie ich impedancja jest niska będą grały ciszej. Zwykle zakres niskiej impedancji przypada na niskie częstotliwości i będzie wtedy mniej basu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie kolumny? Otóż bawię się także w konstruowanie zestawów głośnikowych, mam trochę tego (4 i 8 ohmowe), głównie są to konstrukcje oparte o stare (ale NOS) głośniki takich firm jak Saba, Isophon, RFT itp. (super głośniki z lat 60-tych i 70-tych), a także nasze stare Tonsile z tych samych lat. Obudowy wg. różnych projektów z neta, potem fornir, lakier i wychodzą super projekty o pięknym brzmieniu, jedyne w swoim rodzaju :) jest trochę zabawy z tym ale zimą wieczory są długie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na prawdę to w zakresach gdzie w zakresach częstotliwości nie będzie dopasowania impedancyjnego będzie grało ciszej, w zakresach gdzie będzie dopasowanie lepsze będzie grało głośniej. Często w rejonach częstotliwości podziału impedancja kolumn wzrasta. Do tego jeśli mamy np. kolumny trzydrożne i wszystkie głośniki mają impedancję 4 omy a do tego średniotonowy i wysokotonowy są połączone poprzez szeregowy rezystor to w ich zakresie również wzrasta impedancja o rezystancję rezystora.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, MobyDick napisał:

Tu taki przykładowy wykres impedancji 3-drożnej kolumny:

51337-canton-gle-496-2-audiocompl-fot1.j

A maja jakiś przełącznik impedancji ?

Przy podwójnych terminalach 4/8 ohm nie jest potrzebny przełącznik, przekładamy manualnie przewody w zależności od potrzeby. Raczej firmy nie stosują przełączników, przełączniki można spotkać w konstrukcjach DIY gdzie koszty nie grają zbytniej roli. Można zastosować tylko przełącznik mechaniczny, lub układ na podwójnym przekaźniku - wówczas potrzebne będzie zasilanie dla cewki przekaźnika. Taki sposób przełączenia stosuję od 12 lat. Dodatkowy przekaźnik stosuję do układu przełączenia przewodów głośnikowych na drugi wzmacniacz bez przekładania przewodów, każdy wie jaki to kłopot.

 

Edytowano przez Janusz44
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...