Skocz do zawartości

Gramofon do 600 zł


wlosek92

Recommended Posts

Cześć,

chcę kupić gramofon w cenie do 600 zł. Chciałbym żeby był to sprzęt nowy. Ma to być mój pierwszy gramofon, który podłączę do Yamahy RN500 i kolumn Magnat Quantum 673. Czytałem tutaj wątek dotyczący gramofonów, ale tamtych modeli nowych już nie ma, a rynek ciągle się zmienia. Myślałem nad:

1. Lenco L85

2. Denon DP-29F

na resztę nie mam pomysłów. Ogólnie nie ma dla mnie różnicy czy będzie on zautomatyzowany czy ręczny. Nie ma dla mnie również znaczenia czy ma USB czy nie. Preferencje wizualne też są tematem drugorzędnym, jedynie co, to fajnie jakby był czarny. Zależy mi na tym, by w tej cenie wyciągnąć jak najwięcej w stosunku do jakości. Muzyka, która ma być odtwarzana jest bardzo zróżnicowana, ale głównie nastawiam się na stare kawałki rockowe. Proszę o pomoc i jakieś propozycje.

Z góry dziękuję.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Propozycje są takie: zaaprobuj sprzęt używany - a wtedy da się zmieścić w tej kwocie, albo niestety dozbieraj do tysiąca (co może nie być takie łatwe).

Bo w cenie 600zł nowy gramofon będzie dość "plastikowy" jak np.Audio-Technica AT-LP60
http://www.tophifi.pl/gramofony/gramofony/audio-technica-at-lp60usb.html

W tej chwili minimalna kwota by sprzęt był w miarę solidny to Teac TN-100 (półautomat) za 777zł w ramach promocji
http://www.tophifi.pl/gramofony/gramofony/teac-tn-100.html

W przypadku nowego sprzętu w cenie do tysiąca masz np. Thorens TD158
http://www.tophifi.pl/gramofony/gramofony/thorens-td-158-czarny.html

albo parę modeli ProJecta jak np. Primary (pokrywa w cenie)
http://allegro.pl/gramofon-pro-ject-primary-gliwice-od-reki-i6948709615.html

Pozdrawiam
PS. Szukając nowego gramofonu - trzeba pamiętać o tym, że nie wszystkie gramofony mają w cenie pokrywę... A pokrywa się przydaje

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mam obawy przed kupnem sprzętu używanego. Z tego względu, że o niektórych urządzeniach nie mam dostatecznej wiedzy i boję się, że mogę zakupić coś co ma jakieś poważne wady. Tak jest w przypadku gramofonu. Tu moja wiedza jest bardzo ograniczona dlatego chciałem wpierw kupić sprzęt nowy, a dopiero w przyszłości, gdy zapoznam się z urządzeniem, własnymi preferencjami i wymaganiami co do niego, kupić coś używanego.

Z tego co widzę, to chyba wezmę Wasze rady do serca i dozbieram do tego 1000 zł i wtedy będę się rozglądał za sprzętem w tym przedziale cenowym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, wlosek92 napisał:

Tu moja wiedza jest bardzo ograniczona

A od czego masz nas? :) Chętnie pomogę Ci znaleźć dobry używany gramofon. Myślę, że RoRo pewnie też coś podrzuci od siebie w temacie. W zakładanym przez Ciebie budżecie widziałem na alledrogo np. Dual 621 lub Pro-Ject P1. Myślę, że to będzie dużo lepszy wybór niż nowe plastikowe zabawki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Chętnie pomogę Ci znaleźć dobry używany gramofon.

Powoli mnie przekonujesz :D Zacząłem przeglądać te modele, które podesłałeś i które podesłał RoRo. Ten Dual wydaje się fajny:

http://allegro.pl/dual-621-audiofilski-gramofon-piekny-stan-i6982128283.html#thumb/1

Mogę podlicytować.

Ewentualnie:

https://www.olx.pl/oferta/gramofon-pro-ject-p-1-2-CID99-IDoVDPV.html#94065ac7f7

Może coś bym unegocjował.

Edytowano przez wlosek92
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wybór :) To dosyć niezawodny gramofon Duala z końcówki lat siedemdziesiątych. Napęd bezpośredni i fajne ramię o średniej masie efektywnej, więc będziesz miał spory wybór wkładek do przetestowania w przyszłości. Jak gramofon będziesz już miał u siebie to dokładnie go sprawdź i zbadaj czy działają wszystkie jego funkcje. Instrukcję i serwisówkę możesz sobie ściągnąć z vinyl engine.

Kolejną rzeczą, którą bym Ci polecał to wymiana igły we wkładce. Nigdy nie wiadomo w jakim jest stanie, a szkoda byłoby niszczyć stare i nowe winyle kiepskim rylcem. Na jakość dźwięku też się to oczywiście przekłada.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie uzywam Shure 44-7 i jestem bardzo zadowolony, wiem ze to wkladka dla DJow ale to nic nie zmienia, ma wysokoa wydajnosc , gra duzo glosniej i czysciej niz moj stary Stanton.

o innych nie moge sie wypowiadac bo nie uzywalem:)

Mialem jeszcze Ortofona OM Pro ale dla mnie grala bardzo plastikowo.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, wlosek92 napisał:

A jaką wkładkę polecasz? Ps. tam kabel chinch jest odłączany czy mocowany na stałe?

Kabel jest na stałe. Dość mało gramofonów (i raczej z tych droższych) ma gniazda do których możesz sobie dobrać takie kable cinch jakie się Tobie spodobają.

Co do igły - to wg mnie pierw obejrzyj ją czy nie jest przekrzywiona i sprawdź na jakiejś mniej cennej płycie. Jeżeli będzie dobrze grała i nie niszczy płyt- to na razie bym na niej trochę pograł. Spytaj się też sprzedającego czy coś może o niej więcej powiedzieć i jak u niego grała. A poza tym - może będzie miał jakieś interesujące wkładki za rozsądne pieniądze.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasować będzie każda o mocowaniu 1/2". Dobierając musisz zwrócić uwagę na wagę wkładki i podatność zawieszenia jej igły (parametr compilance). Dual 621 ma średniej masy ramię, więc pasować będą wkładki zarówno miękkie jak i twarde. Sporo na ten temat znajdziesz w sieci. Generalnie do Duali często są montowane wkładki shure'a, np. m97, m75. Możliwości jest jednak dużo więcej. Pograsz trochę na tej wkładce, która jest zamontowana i bedziesz miał czas na wybór nowej ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gramofon mam, wszystko działa, ale... jest właśnie to ale. Ciężarek jakoś wisi i rusza się na końcu ramienia. Czytałem o tym na forum, ale nikt w miarę krok po kroku nie opisał jak to naprawić. Rozkręciłem to i bałem się już, że nie złożę z powrotem, ale się udało. Ogólnie nic się nie zmieniło. Igłę sprawdziłem najpierw na jakiejś starej płycie. Ustawiłem dociążenie igły na płytę, mam nadzieję, że dobrze. Ogólnie wszystko gra. Aaa, musiałem kupić adapter z din5 na chinch. Może w przyszłości kupię jakiś fajny kabel i oddam, żeby mi to ktoś wlutował w gramofon. Igłę pewnie i tak dla pewności zmienię niedługo na nową.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem Twój problem... jeżeli chodzi o ustawienie ramienia i odpowiednie "wkręcenie" obciążnika, to cała procedura powinna wyglądać następująco:

- wyjmujesz wtyczkę gramofonu z gniazdka 230V,

- ustawiasz antyskating i siłę nacisku igły na płytę na zero,

- ręcznie zdejmujesz ramię z podstawki, na której spoczywa gdy gramofon jest wyłączony,

- opuszczasz windę asekurując jednocześnie wkładkę żeby nie uderzyła igłą o gramofon,

- teraz ustawiasz przeciwwagę tak, żeby ramie zachowało równowagę i było ułożone równolegle do talerza gramofonu,

- odkładasz ramię na podstawkę, ustawiasz nacisk i antyksating,

- cieszysz się muzyką :)

Dnia 6.10.2017 o 19:39, wlosek92 napisał:

Aaa, musiałem kupić adapter z din5 na chinch.

Takie adaptery mocno degradują jakość dźwięku. Do tego jak masz DIN5 wychodzące z gramofonu, to znaczy, że masz tam połączoną masę sygnałową z "brudną" masą urządzenia. Dopiero po zamianie tego kabla na RCA i po odłączeniu masy, zobaczysz co potrafi ten gramofon. Koszt niewielki, a zysk na jakości ogromny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ciężarka przeciwwagi, znalazłem zdjęcie gdzie ktoś miał podobny problem. Wrzucam zdjęcie. Zaznaczona część po prostu "lata" w ramieniu przeciwwagi. Jest skręcona na jedną śrubkę do takiej blaszki wewnątrz.

 

ciezarek.jpg

Cytat

Takie adaptery mocno degradują jakość dźwięku.

Czyli mówisz, że warto przelutować na inny kabel? Może to być zwykły kabel czy polecasz jakąś konkretną firmę? Powiedzmy, że mógłbym przeznaczyć na to jakieś 150 zł.

Ps. Jeśli chodzi o ustawienie siły nacisku igły to robiłem prawie wszystko tak jak piszesz. Z tym, że zamiast kręcić przeciwwagą (nie dawało to nic, ponieważ ciężarek nie przesuwa się w przód lub tył) wysuwałem ramię przeciwwagi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A próbowałeś rozebrać przeciwwagę, tak jak to było pokazane w wątku na winyl.net, z którego to masz zdjęcie?

Możesz zrobić zdjęcie tego jak to wygląda u Ciebie?

Jeżeli chodzi o wymianę przewodu, to nie musi on być drogi (może to być melodika albo nawet jakiś mikrofonowy o małej pojemności). Wtyki powinny być w miarę możliwości porządne, przynajmniej Amphenole ACPR. Ważne jest też tutaj rozdzielanie mas, o którym wspominałem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozebrałem przeciwwagę i złożyłem od nowa, ponieważ niewiele można tam zrobić. Trochę wyprostowałem tylko blaszkę. Wewnątrz nic nie ma (dodatkowych mocowań itd). U mnie wygląda to tak samo jak na zdjęciu. Żadnej różnicy nie ma.

Ogólnie w niczym jakby to nie przeszkadza. Mam ustawiony nacisk igły i nie muszę manipulować już przeciwwagą. Nurtuje mnie pytanie dlaczego tak jest i czy było tak od początku?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie było tak na początku i ciężarek powinien wisieć nie dotykając zewnętrznego pierścienia.

Może poniższe zdjęcie jeszcze coś nam wyjaśni. Masz ten element z czarnej gąbki? On chyba "blokuje" możliwość zbytniego dogięcia blaszki pod ciężarem obciążnika.

Dual 621 waga.JPG

 

P.S. Kable jak będziesz chciał wymienić, to możesz podesłać lub przywieźć Duala do nas ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...