Skocz do zawartości

Odtwarzacze CD z funkcjami sieciowymi


RoRo

Recommended Posts

Sieciowe odtwarzacze CD - są już od kilku lat na rynku i są ciekawą alternatywą dla zwykłych odtwarzaczy CD.

Obecnie ceny takich firmowych sprzętów zaczynają się od tysiąca złotych, a wybór jest spory - od popularnych modeli Denona, Marantza, Onkyo, Pionera i TEACa po Yamahę. A do tego jeszcze dochodzi droższy sprzęt.

Dzięki temu że sprzęt taki zazwyczaj posiada jeszcze gniazdo USB na froncie, więc można jeszcze odtwarzać muzykę z pamięci przenośnej i może się tak zdarzyć, że płyty będą bardzo rzadko odtwarzane.

Zapraszam do dzielenia się doświadczeniami w tym temacie... oraz do pokrewnych wątków poświęconych sprzętom z funkcjami sieciowymi:

Sieciowe amplitunery i wzmacniacze stereo
https://forum.audio.com.pl/topic/47337-sieciowe-amplitunery-i-wzmacniacze-stereo/

oraz streamery
https://forum.audio.com.pl/topic/47428-streamer/

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat podzielić by można na dwie grupy, odtwarzacze CD klasyczne( wymiary) odtwarzacze  CD z funkcjami sieciowymi i tu mam na myśli np. Yamaha CD-N 300, CD- N301, CD-N500(wycofany?), Onkyo CN7050. 

Druga grupa,  sieciowe odtwarzacze Cd typu " all in one" typu Marantz  mcr 611, 610,  Denon ceol, Cambridge Audio Minx,  czy Pioneer XHM 76, 86.

Co do pierwszej grupy. Dla mnie poza jakością ważna jest też decydując się na takie urządzenie np. funkcjonalność, ergonomia, wyposażenie. Bo jeśli świadomie w jakimś sensie nie celujemy ( z różnych względów) w wysokie hifi to niech będzie np.  funkcjonalnie, prosto itd . Odtwarzacze Cd z siecią w tym względzie pozytywnie mnie nie zaskoczyły, dlaczego ? Jest sieć nie ma usb( cdn 300), jest usb a i tak brak aplikacji do obsługi na np. smartfon / android, zwykle brak wifi. Nie ergonomiczna obsługa, ciężko cokolwiek znaleźć na małym ekraniku projektowanym pod CD, a nie sieć. Wymienione Yamahy weszły na rynek przed "pomysłem " na "music casta" i przynajmniej jak jak je oglądałem i były mi przedstawiane, sprzedawca nic nie wspominał o tej opcji. Urządzenie ciekawe, ale jak ktoś słucha więcej płyt CD niż v.tunera i innych sieciowych rzeczy.

Co do sieciowych all in one pozytywnie zaskoczył mnie Marantz mcr 611 i Pioneer XHM86. Marzntza z racji tego, że oferowany jest szczęśliwie bez narzuconych ( o zgrozo) firmowych, czy innych kolumn gra dość przyzwoicie.  Jeśli ktoś, lubi kompaktowe wymiary i musi mieć na już nowy sprzęt to dźwięk jest na niezłym poziomie, który zależy od zakupionych kolumn, ich ustawienia. Z Pioneerem sprawa się komplikuje , bo tańsze urządzenie z dołączonymi kolumnami,  czuć potencjał na lepsze granie po wymianie. Samo wykonanie jednostki głównej ładne i czytelne, proste w formie. Podobny problem mam Denon ceol, choć wolałbym  "design Pioneera".

Edytowano przez jacek75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę to przyszłość należy do plików (oj, chyba teraz niektórzy się na mnie obrażą za to sformułowanie), płyta CD pozostanie jeszcze przez bardzo długo, ale raczej w systemach bardziej zaawansowanych. Poza względami brzmieniowymi, jest także pewien aspekt hobbystyczny, czyli zakup płyty. Na dzień dzisiejszy jednak wiele osób chce przejść na pliki, jednak w swojej kolekcji ma płyty CD. Właśnie dla takich osób firmy wprowadzają urządzenia CD z funkcjonalnością sieciową. Począwszy od popularnych urządzeń, takich jak np. Yamaha CD-N301 poprzez bardziej zaawansowane jak Arcam CDS27 . Tak naprawdę jednak jak dokładnie przyjrzymy się tym odtwarzaczom, zazwyczaj są to odtwarzacze strumieniowe z funkcją odtwarzania płyt CD. Myślę, że rynek takich urządzeń będzie się kurczył, pozostaną klasyczne dobre odtwarzacze CD oraz odtwarzacze plików, które dodatkowo w wielu przypadkach posiadają wejścia cyfrowe i można je wykorzystać jako przetworniki (np. podłączając zewnętrzny transport CD). 

Natomiast widzę bardzo dynamiczny rozwój dobrych urządzeń all-in-one, wyposażonych w funkcjonalność sieciową oraz czytnik CD. W klasie urządzeń bardziej masowych Pioneer ma wyjątkowo ciekawą ofertę - model XC-HM86D oraz świetny NC-50DAB. Jest także ciekawy Marantz MCR611. Są natomiast także urządzenia bardzo nowoczesne, zaawansowane, łączące streaming z płytą CD np. Naim Uniti Star.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie tak. Pliki to wygoda a to cenią młodzi. Widać to po wytwórniach. Najpierw coś trafia do sieci później do sklepów. Urządzenia są coraz lepsze bardziej funkcjonalne , płynne i intuicyjne. 

Akurat z tej grupy wyrzucił bym urządzenia all in one. Mimo że część z nich jak Pioneer czy naim na prawdę są dobre. To jednak pozostałe ceol czy minx odstają jakością do systemów dzielonych. 

Inny klient to kupuje. W innych celach i na inny sposób jest też użytkowany. 

Te urządzenia nie podbija jednak rynku. Już długo utrzymywany model onkyo 7050 jest na prawdę ok. Szkoda że Yamaha wyparła się modelu 500. 301 odstaje. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...