Skocz do zawartości
Kraft

W co grają producenci audio?

Recommended Posts

Od jakiegoś czasu na naszym rynku funkcjonuje marka Kruger&Matz należąca do polskiej firmy Lechpol. Sprzedaje niedrogie wyroby elektroniczne produkowane zapewne na Dalekim Wschodzie. Do dzisiaj myślałem, że polski właściciel ma jakiś, choćby koncepcyjny, wpływ na wyroby firmy. Trafiłem jednak na identyczny produkt sprzedawany w Niemczech pod marką Neon. Pytanie. Czy to próba wejścia Lechpolu na rynek niemiecki? Czy może Lechpol kupuje dostępne "dla każdego", gotowe wyroby w chińskich fabrykach i nie ma żadnego wpływu na ich konstrukcję czy funkcjonalność? 

KM 1598D.jpg

Neon MTB980D-front_1024x1024.png

O! Ciekawe czy to własna konstrukcja Philipsa, czy on też odwiedził hurtownię w Shenzhen. Jeśli oryginalna, to te Krugery mają chociaż szlachetny rodowód.

I kolejny brat bliźniak. Tym razem o imieniu Taga. Żeby było śmieszniej filozofia firmy z ich strony internetowej:

Pasja, miłość do muzyki i europejskie „know-how” stoi za wszystkimi naszymi produktami! Zaawansowane materiały, szczytowa technologia i innowacyjne projektowanie przez zespół profesjonalnych inżynierów ustanawia TAGA Harmony jako jednego z liderów w branży.

TAGA Harmony poświęca setki godzin na rozwój każdego pojedynczego produktu. W czasie wielokrotnie powtarzanych testów i badań pomiarowych przeprowadzanych przez dział Badań i Rozwoju TAGA Harmony, najdrobniejsze potencjalne słabości końcowego produktu są zestrajane i korygowane do perfekcji.

(podkreślenia moje)

Taga HTR1000CD_slider_cr.jpg

może kupują obudowy od jednego producenta bo taniej ;)

a tak serio to np we wzmacniaczach komputerowych sporo firm kupuje wzmacniacze od jednego i tego samego producent, i dają tylko swoją nazwę na obudowie, prawdopodobnie przy zamawianiu mają wpływ na jakośc komponentów czasem dają własny projekt 

Edytowano przez slawas2001

Eeee tam. To są płotki. Mam chińczyka, ktory w stanach jest sprzedawany za 7 krotną wartość mojego. Różni się tylko obudową i zacnym hiendowym napisem na obudowie. W moim egzemplarzu nawet soft nie jest zmieniony i wyskakuje nazwa tej audiofilskiej, niedostępnej dla maluczkich firmy.

Znany powszechnie jest przypadek cd jednej z najdroższych firm audio, ktory sprzedawany był za wysokà kasę. A mozna go również było kupić pod szyldem Marantz za 3 razy mniej ;).

Edytowano przez audiowit

o OPPO BDP-103 tak pisali w hi-fi i muzyka, już pisałem o tym w wątku od hi fi do hi end.

http://www.hi-fi.com.pl/testy/odtwarzacze-dvd-blu-ray/2400-oppo-bdp-103d

W 2009 roku wybuchł nawet mały skandal, kiedy się okazało, że inny amerykański producent, Lexicon, przepakowuje odtwarzacze Blu-ray Oppo BDP-83 we własne obudowy, nie zmieniając nic poza nazwą w menu i przy okazji siedmiokrotnie podnosząc cenę. To, że nabywcy referencyjnych maszyn Lexicona bez oporu płacili 3500 dolarów za sztukę, świadczy o poziomie pierwowzoru.
Dzięki zdarzeniu z Lexiconem stało się jasne, że za niewielkie pieniądze kalifornijska manufaktura oferuje sensacyjnie dobre urządzenia. W rezultacie kilku renomowanych producentów, za wiedzą i zgodą Amerykanów, zaczęło korzystać z podzespołów Oppo.

Moim zdaniem robienie wyprzedaży z 18 000 na 6000 zł jeszcze bardziej wygląda na nabijanie w butelkę, niż kupowanie wieży od Chińczyków i markowanie jej swoją nazwą w bardzo budżetowym przedziale cenowym, tym bardziej, że np. jeśli popatrzymy na taga vs. philips vs. kruger to kolumny przynajmniej wizualnie wyglądają inaczej (a możne są nieco inne?, a one jak piszecie, bardziej wpływają na dźwięk niż amplituner). Mało tego philips się "wysilił" i zmienił nieco wygląd, pokrętła na przyciski...

Edytowano przez StaryWilk

No to pierwsza rewelacja Audiowita rozszyfrowana. A co z tym Marantzem? 

Chociaż sam już nie wiem. Audiowit pisał o swoim "chinczyku", a Oppo jest amerykańskie. Czy to ta sama historia, czy tylko zbieżna jest siedmiokrotność ceny?

Edytowano przez Kraft

34 minuty temu, Kraft napisał:

No to pierwsza rewelacja Audiowita rozszyfrowana. A co z tym Marantzem? 

Chociaż sam już nie wiem. Audiowit pisał o swoim "chinczyku", a Oppo jest amerykańskie. Czy to ta sama historia, czy tylko zbieżna jest siedmiokrotność ceny?

OPPO jest takie amerykańskie jak...

Wikipedia podaje:

https://en.wikipedia.org/wiki/OPPO_Electronics

OPPO Electronics Corp. (commonly referred to as OPPO) is a Chinese consumer electronics firm based in Guangdong. OPPO's major product lines include smartphones, Blu-ray players and other electronic devices. It was registered in 2001 and launched in China in 2004[1], the company has registered the OPPO brand name in many parts of the world.

(...)

Divisions

OPPO China, OPPO Myanmar, OPPO Philippines, OPPO Malaysia, OPPO Vietnam, OPPO Thailand, OPPO India, OPPO Sri Lanka, OPPO Pakistan, OPPO Bangladesh and OPPO Indonesia are the regional divisions of OPPO, each designing products for their own regional needs.

OPPO Digital is an independently operated division of OPPO. Founded in 2004, it is based in Mountain View, California, United States.[4] It is known for its universal upconverting DVD and Blu-ray Disc players. Its first product was the OPPO OPDV971H Up-Converting Universal DVD Player.[5]

Edytowano przez StaryWilk

No tak. Najlepiej jednak będzie, jak się w tej sprawie wypowie Audiowit. Jak pęka, to może chociaż znacząco chrumknie?;)

podam przykład z troche innej beczki nie broniąc bynajmniej tutaj producentów...jak się w praktyce okazuje te same produkty tutaj za przukład biorę spożywkę w tym samym opakowaniu w jednej sieci handlowej mogą mieć inną jakość i zawatość niż sprzedawane w drugiej sieci handlowej, czasami jest tak że zamawiający mówi za ile ma być to co jest w środku/zawartość i producent się dostosowuje i robi różne zawartości dla róznych odbiorców, trzeba byłoby zerknąć do środka tego sprzętu ;)

A tak z Oppo też kiedyś czytałem tą rewelację.

Ale nie mam Oppo.

Kraft, nie mogę powiedzieć bo obiecałem poprzedniemu właścicielowi, a tamten obiecał dystrybutorowi, ktorego zna.

A jeśli chodzi o tego Marantza to wystarczyło wpisać w google i na pierwszej stronie znalazłem.....Detektywie....;)

http://www.audiostereo.pl/mbl-cdp2_43862.html

Dziękuję. Mądrość z tych przypadków płynie taka, że jak już przepakowywać, to cena 7 razy w górę (no minimum 3)  

Jednego nie rozumiem. Jak tamten obiecał i powiedział temu, co obiecał i też powiedział, to czemu Ty też nie możesz powiedzieć. My też obiecamy, że nikomu nie powiemy. Jak bonie dydy;)

Wyczytałem, że MBL CDP 1 to przepakowany Marantz CD67 (lub CD63). Natomiast MBL CDP 2 to Marantz CD 600 OSE. Poniżej zdjęcia szpiegowskie bohaterów.

MBL CDP 1.jpg.JPG

Marantz CD63.jpg

7 godzin temu, slawas2001 napisał:

podam przykład z troche innej beczki nie broniąc bynajmniej tutaj producentów...jak się w praktyce okazuje te same produkty tutaj za przukład biorę spożywkę w tym samym opakowaniu w jednej sieci handlowej mogą mieć inną jakość i zawatość niż sprzedawane w drugiej sieci handlowej, czasami jest tak że zamawiający mówi za ile ma być to co jest w środku/zawartość i producent się dostosowuje i robi różne zawartości dla róznych odbiorców, trzeba byłoby zerknąć do środka tego sprzętu ;)

Z tego co wiem (na przykładzie produkcji słonych przekąsek), to w spożywce jest tak, że nie opłaca się mieć dwóch linii technologicznych do różnej jakości produktów. Taniej wychodzi wkładanie lepszej jakości zawartości do opakowań no-name i sprzedawanie za grosze .

I jeszcze jedno. Nic nie mam, do tego, że niskobudżetowe firmy korzystają z takich praktyk. Liczy się cena i efektywność. Ale już ten tekst Tagi mnie rozwalił. Normalnie mają nas za kretynów. Podobnie praktyka MBL. Cena razy 3!? 

Edytowano przez Kraft

Warto także zwrócić uwagę na aspekt psychologiczny... " niezwykła synergia brzmienia" czy jakoś tak ;) - inna obudowa, marka i ten sam sprzęt gra zuuuupełnie inaczej ;)

39 minut temu, Fafniak napisał:

Warto także zwrócić uwagę na aspekt psychologiczny... " niezwykła synergia brzmienia" czy jakoś tak ;) - inna obudowa, marka i ten sam sprzęt gra zuuuupełnie inaczej ;)

Czyżbyśmy się zbliżali do istoty audiofilizmu? Pewnie nieświadomy posiadacz MBL-a dałby sobie ucho uciąć, że jego wysublimowany sprzęcior gra lepiej niż jakiś pospolity, skośnooki Marantz.

Edytowano przez Kraft

Krafcie, dalej brniesz w swoje przekonanie, że nie warto inwestować więcej w sprzęt bo to wszystko bujda. I masz trochę racji. Ale tylko trochę. Nie mylić audiofilizmu ze snobizmem.

Ja powtórzę swoje zaproszenie. Wpadnij do mnie bedziesz miał okazję porównac swoje marantze i ma z moim niewiele droższym systemem głównym w ktorym mam jeszcze mnustwo do poprawienia. Bo pozostałe 2 są duuużo tańsze. I grają...całkiem nieżle.

2 minuty temu, audiowit napisał:

Nie mylić audiofilizmu ze snobizmem.

Nie da się. Nawet jeśli ktoś celowo kupuje tańszy sprzęt nieznanych marek, to też się snobuje. Uważa, że jest bystrzejszy i sprytniejszy od reszty. Nawet Twoja propozycja też z lekka pachnie snobizmem (te "Marantze i MA"). Ale dziękuję. Jak będzie okazja to z chęcią skorzystam.

10 minut temu, audiowit napisał:

Krafcie, dalej brniesz w swoje przekonanie, że nie warto inwestować więcej w sprzęt bo to wszystko bujda.

To nieprawda. Oczywistym nonsensem będzie przekonanie, że wszystkie sprzęty grają na tym samym poziomie. Chodzi mi jedynie od oddzielenie ziarna od plew. Prawdy od audiofilskich dubów smalonych.

To że koncerny samochodowe  wymieniają się całymi modułami do gotowych wyrobów, np. silnikami, skrzyniami biegów itd  nikogo nie powinno dziwić , zresztą same o tym piszą.  To że nawet duże koncerny audio korzystają często z gotowych napędów CD, zasilaczy absolutnie też nie dziwi.  W przypadku tych mini wież Taga, KM, Neon mamy markę audio, chociaż bardziej użyłbym nazwy "markę elektroniczną , czy nawet tylko handlową" . Zdaje sobie sprawę, że dużo taniej jest brać  gotowy elektroniczny moduł z gotowej półki niż go projektować i potem jeszcze produkować, czy nawet zlecać. Dużo taniej jest zrobić faktycznie według własnej koncepcji kolumnę głośnikową ( i tu chyba Taga takowe posiada, bo przynajmniej drogich modeli nie potrafię przypasować do innych marek ), niż zaprojektować, wyprodukować swój własny CD, wzmacniacz, czy mini wieżę...

Do czego zmierzam tym wywodem, że wchodząc na stronę Tagi, KM i czytając te opisy które już Kraft zaznaczył

13 godzin temu, Kraft napisał:

europejskie „know-how” stoi za wszystkimi naszymi produktami! Zaawansowane materiały, szczytowa technologia i innowacyjne projektowanie przez zespół profesjonalnych inżynierów

o wyjątkowości ich projektu, designu itd, itp przede wszystkim umieszczane także obok tych mini wieżowych "brandowanych" wyrobów (poczytajcie sami) , to nazywa się pytanie czy została już przekroczona kolejna granica, jaka będzie kolejna ? Robienie, czy uważanie ludzi za wariatów, to już mało ?

Dlatego szacun dla tych wszystkich małych krajowych manufaktur które robią faktycznie autorskie konstrukcje np wzmacniaczy, mam np na myśli np Baltlab, Wile, a o firmach kolumniarskich, których wysyp, już nie wspomnę.

Panowie, dlatego gdzie jak gdzie, ale  właśnie w audio , audiofilizm, pasja, snobizm, pragmatyzm miesza się jak nigdzie indziej. Z oceanu różnorodności sprzętu, mnogości zasadzek i niespodzianek trzeba umieć samemu wyłonić to czego szukamy, bo cena, marka, wyjątkowość, czy pochodzenie nie są już zazwyczaj jedyną słuszną drogą :10_wink:

Edytowano przez jacek75

Jacek, wielkie słowa, szacun. Tak własnie uważam.

Krafcie, nie przemawia za mną snobizm tylko chęć pochwalenia się swoim hobby.  Ja mam chińczyki jakieś nieznane manufaktury...naprawde brandy .... nie urywają...;)

Poznalbys trochę ludzi w audio to zobaczylbyś iskrę w ich oku jak temat schodzi na ich system. Najlepsze systemy jakie slyszałem to te sklecone w garazu. Krafcie zalecam gumkę do podtrzymywania szczęki przy takim odsłuchu.

Dlatego ja do znudzenia: kupujcie w manufakturach, sprawdzonych. Ja w zyciu nie pojdę do salonu. Jak cos będę chciał to zadzwonię do kolegi.

Niedlugo opis nowej ,,pieknej bestii'' w wątku lampowym ;)

Edytowano przez audiowit

47 minut temu, Kraft napisał:

Czyżbyśmy się zbliżali do istoty audiofilizmu? Pewnie nieświadomy posiadacz MBL-a dałby sobie ucho uciąć, że jego wysublimowany sprzęcior gra lepiej niż jakiś pospolity, skośnooki Marantz.

To nie snobizm. To najbardziej podstawowa wada naszego systemu nerwowego ;)  (czy może raczej świadomości :D)

z reduktora szumu audio voodoo cz 8
https://www.electronichouse.com/home-theater/denon-parts-inside-simaudios-18k-moon-cp-8-av-processor/

@Kraft myślę że w liniach produkcyjnych da się sterować parametrami wytwarzanego w danym momencie produktu... i przez to na tej samej linii pewno da się wytwarzać dwa de facto rózne produkty

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się