Skocz do zawartości

Wzmacniacz stereo do Quadral Aurum Wotan VIII


RomekX

Recommended Posts

Witam,

 

To mój pierwszy post na forum więc na początku chciałbym się przywitać :)

Nabyłem nie tak dawno temu kolumny podłogowe Quadral Aurum Wotan VIII i potrzebuję je teraz czymś napędzić. Kolumny te są 4 Ohm, teoretycznie 120W, producent podaje sprawność 88 dB. Wzmacniacze stereo, o których myślałem:

- Marantz PM6006 (przystępna cena ale tylko 2x60W, chociaż w testach na pewnym portalu udało się osiągnąć teoretycznie 100W przy 4ohm)

- Marantz PM7005, większą moc, dzięki czemu nie powinienem przesterować wzmacniacza

- Rotel RA 11 (może mocowo nie wyrobić)

- Rotel RA 12

- Onkyo a9050

- Yamaha A-S501

Wzmacniacze te mająaja wbudowane DACi, na czym mi zależy, bo źródło dźwięku będzie Spotify z TV podłączonym po optyce.

Muzyka jaką słucham to głównie rock, pop. Hip-hopu nie słucham, jazzu też nie. Lubię połączenia orkiestry symfonicznej z innymi gatunkami.

Pomieszczenie ma ok. 30m2. Zastanawiam się czy ten Marantz 6006 da rade, czy może trochę za bardzo panikuję że za mało mocy? Mieszkam w bloku więc częste głośne granie raczej odpada. 

Bardzo proszę o pomoc, może jednak nie Marantz tylko inni producenci sprawdzą się lepiej? Dodam tylko, że kolumny mają wstęgowe głośniki wysokotonowe, więc wyższych częstotliwości raczej nie brakuje.

 

WOTAN Hifi World UK Aug 2012.PDF

QUADRAL Wotan HiFiChoice Maj 2010.PDF

Edytowano przez RomekX
Błędy językowe
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 52
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

RomekX,

Jaką kwotą dysponujesz?
Czy koniecznie musi to być wzmacniacz z wbudowanym DACem? Może warto zastanowić się nad 2 (używanymi) urządzeniami: zewnętrznym DACem oraz standardowym wzmacniaczem?

Dzięki temu masz dużo większy wybór wśród porządnych (mocnych) wzmacniaczy do Twoich kolumn.

A z Rotela - to raczej starsze jak RA-980BX czy RA-06 (bo np. RA-1070 będzie już droższy od nich) niż najnowsze RA-11 czy RA-12.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwota jaką chciałem przeznaczyć to 1500-2000 zł. Czyli w tej cenie musiałby się znaleźć wzmacniacz, DAC oraz interkonekty. 

Doszły mi jeszcze 2 wymagania: wzmacniacz musi byc obsługiwany z pilota (bo nie mogę sterować głośnością TV gdy audio idzie po optyku) oraz DAC musi mieć 2 wejścia optyczne (oprócz TV chciałbym podłączyć chromecast audio - pytanie tylko jak sterować które wejście jest aktywne?). A może widzicie jeszcze jakieś inne, lepsze rozwiązanie, aby korzystać z Tidala?

 

Oczywiście, ja koncentruję sie własnie na używanym sprzęcie (chociaż np. przy cenie PM6006 używka raczej nie ma sensu).

 

Ze wzmacniaczy bez DACa to co byście mi polecili oprócz ww. Roteli?

 

Edytowano przez RomekX
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dac z 2 optykami to nie tak często spotykane. A masz możliwość podłączenia np. 1 optyczny, a drugi koaksjalny (SPDiF) ? To już byłoby prościej.

Mogę polecić Ci 2 wzmacniacze Baltlab Epoca i Audiolab 8000a - tego pierwszego nie słuchałem, ale to bardzo dobry piec. Audiolab natomiast aktualnie mam i powinien wystarczyć przy 4 Ohmach dostarcza około 90W. Co do Baltlaba niech wypowiedzą się koledzy.

Edycja: Rotele - te o których wspomina Roro też "mocowo" w zupełności wystarczą. Rotel ra-980 nie ma pilota, Rotel ra-985 - posiada, ale gra nieco jaśniej. Ra-06 posiada pilot.

Pozdrawiam

Aha - te wzmacniacze (Baltlab, Audiolab) nie mają pilotów . A powiedz czy to duży problem dla Ciebie by głośność regulować ręcznie? Ja się przyzwyczaiłem i jakoś nie narzekam.

Czasami lepiej się trochę pogimnastykować (wstać, podejść) i pokręcić gałą , niż przyrosnąć do kanapy. :D

Wolę mieć lepszą jakość odtwarzanej muzyki niż gorszy sprzęt i pilota - w tym samym budżecie. Kwestia wyborów - co komu pasuje.

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedź.

Pilot to niestety warunek konieczny, do tej pory używam wzmacniacza bez pilota i to sie nie sprawdza ;) za często kręcę gałką głośności ;) 

A jak wypadają rotele w stosunku do marantzów? Czy rotele zagrają lepiej? Spokojniejsza muzyka, ale wciąż rozkowa (np. pink floyd) lepiej zabrzmią na którym sprzęcie?

 

Audiolab 8200A ma pilota, więc pewnie wszedłby do gry :)

A z tanich DACów coś jest godnego uwagi? Ile na DACa trzeba wydać, żeby upgrade sprzętu miał sens? Jeżeli potrzebuje 2 wejścia optyczne to pewnie 2 sztuki DACów są konieczne... Niestety mój TV ma tylko jedno wyjście cyfrowe po optyce.

 

Czy w ogóle Marantza PM6006 jest sens brać pod uwagę?

Edit:

Czy np taki Fiio Taishan da radę? Czy szkoda psuć dźwięku? Bobudżet został i tak juz przekroczony ;) 

Edytowano przez RomekX
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale taki Audiolab 8200 zje Ci większość budżetu, bo jest stosunkowo młody.

Wobec czego możesz próbować szukać starszej wersji 8000S - jest na pilota! Osobiście nie słuchałem. Zwróć też uwagę na to gdzie S-ka była produkowana. Szukaj taką z napisem "made in uk" - cena do 1500 - wydaje się dobra.
S-ki grają cieplej od wesji a. Aktualnie jest ten model na Allegro. Nie wiem natomiast jak będzie współpracował z kolumnami 4 Ohm.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie rotel jest znany z tego, że wzmacniacze są bardzo wydajne prądowo i mają więcej W niż podaje producent. Taka praktyka producenta zaniżania mocy. Tak było wcześniej. Nie wiem jak jest obecnie, czy trend ten u rotela się utrzymuje.

Tak jak Ci pisałem nie znam S-ki, mam teraz na stanie Audiolaba 8000a, wiec do niego mogę się odnieść. "Mocowo" na papierze przy 8 Ohm jest to samo, nie wiem jak przy 4 Ohmach. A z tego co czytałem to S-ka gra trochę cieplej i ciemniej od modelu "a". Najlepiej podjechać z kolumnami i sprawdzić jak masz taką możliwość. Twoje ucho "powie" Ci najwięcej!

5 godzin temu, RomekX napisał:

Hmm, 8000S w Myślenicach, mógłbym podjechać po niego :)

Gdzie znalazłeś? S-kę ma @Pumpurek??

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, ale ktoś w Jego okolicach. Mógłbym dołożyć parę zł do 8200a bo nowszy, kondensatory nie wyschną tak szybko ;) Tylko moim kolumnom z uwagi na wstęgę potrzeba trochę cieplejszego brzmienia, skoro "s" gra cieplej to może faktycznie zostać przy 8000S. 

 

Byłem w Nautilusie dzisiaj, Pan doradzał coś mocno ciepłego, wydajnego prądowo, np. music hall wymieniony wyżej. Albo Onkyo, tylko nie wiem czy propzycję 8270 albo 9050 mogę wziąć na poważnie (upierałem się przy wbudowanym DACu) ;p Onkyo zawsze kojarzył mi się z graniem jednak trochę bardziej konturowym, a Marantz z ciepłym. A może się mylę bo nigdy ich bezpośrednio nie porównywałem :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kondensatory to bardzo mały koszt wymiany. Zwłaszcza jak ktoś potrafi sam to sobie zrobić. Ja korzystam z usług naszego forumowego kolegi @Audio Autonomy i póki co jest dobrze. Dawałem kolumny do modyfikacji zwrotnicy. W planach wzmacniacz - przegląd, chyba że sprzedam i kupię inny czego nie wykluczam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Dobrze że znalazłem twój post. Szczerze to żaden z nich.

Nie wiem za ile wyrwałeś te quadrale ale o wzmacniaczach o których pisales  zapomnij. 

Na chwilę obecną to kupiłeś świetne kolumny a myślisz i dziadowskim wzmacniaczu. Zaraz napiszesz temat jak te quadrale źle grają. A to nie one źle graj tylko źle dobrałem. 

Kolego trudno. Podniosłeś sobie poprzeczkę więc ją przeskocz. To nie te wzmaki!

Mocny pełny czysty wzmak! Lub ładna lampka. 

Pm8005, as1000, pma2000, 2500r

To wzmaki w które masz celować. W przeciwnym razie sprzedaj kolumny i do marantza 6006 czy rotela 11 szukaj indiana linę nota 550.

Pozostaje do twojej dyspozycji

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, 1Ender napisał:

Mogę polecić Ci 2 wzmacniacze Baltlab Epoca i Audiolab 8000a - tego pierwszego nie słuchałem, ale to bardzo dobry piec. Audiolab natomiast aktualnie mam i powinien wystarczyć przy 4 Ohmach dostarcza około 90W. Co do Baltlaba niech wypowiedzą się koledzy.

Edycja: Rotele - te o których wspomina Roro też "mocowo" w zupełności wystarczą. Rotel ra-980 nie ma pilota, Rotel ra-985 - posiada, ale gra nieco jaśniej. Ra-06 posiada pilot.

1Ender,

po co polecasz wzmacniacz który przekracza założoną kwotę (bo razem z dodatkowym DACem przekroczy 2 tysiące)?
Zresztą to dotyczy również innych Kolegów, którzy w swoich propozycjach ignorują budżet osoby pytającej.

A w dodatku go nie słyszałeś... Już pare razy miałeś zwracaną uwagę na takie rzeczy! Poza tym Epoca - to 3 modele nie jeden (ale każdy przekracza budżet), więc znowu brak konkretów >:(

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, RoRo napisał:

po co polecasz wzmacniacz który przekracza założoną kwotę (bo razem z dodatkowym DACem przekroczy 2 tysiące)?
Zresztą to dotyczy również innych Kolegów, którzy w swoich propozycjach ignorują budżet osoby pytającej.

A w dodatku go nie słyszałeś... Już pare razy miałeś zwracaną uwagę na takie rzeczy! Poza tym Epoca - to 3 modele nie jeden (ale każdy przekracza budżet), więc znowu brak konkretów >:(

Baltlab Epoca 1 był do kupienia za 1700 zł, Audiolab 8000S aktualnie- 1500zł, Audiolab 8000a - 1000-1500zł. Dac fiio D3 (lub podobne konstrukcje) x2szt używany około 150 zł.

Wszystko mieści się w budżecie. Trzeba szukać, czekać na okazję i być cierpliwym.

Pozdrawiam

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że Audiolab spokojnie się mieści w kwocie to wiem, chodzi o tę drugą firmę - ciężką do kupienia, a poza tym ten model NIE MA pilota nawet w opcji!

 "Pm8005, as1000, pma2000, 2500r"


S4Home- pisząc skrótowo zaciemniasz obraz osobom mniej zorientowanym. Nie każdy wie że chodzi o Marantza, Yamahę czy Denona  >:(
Więc jakbyś mógł pisać tak, by były pełne nazwy sprzętów: firma + model

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehh, tak myślałem, przesoliłem z kolumnami, teraz chciałbym nie tak słono ;)

Widzę, że polecane wzmacniacze są jednak dużo większe i jednak droższe, tego się w sumie spodziewałem zakładając tutaj wątek. Fakt jest taki, że zależy mi na jakości dźwięku. Myślałem że w 2k pln się jeszcze, a tu jednak się nie uda. 

Czy audiolab 8200A będzie złym rozwiązaniem? Znalazłem dość dobrą ofertę, czytałem dużo dobrego o nim. Co myślicie? 

Te wzmacniacze polecane przez S4Home, no cóż, muszę poczytać o nich bo ich nie znam. Widzę żeby jednak szukać czegoś z dużą mocą wyjściową, a do tego ciężkiego ;)

Edytowano przez RomekX
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli rezygnujesz z pilota, to Audiolab 8000a można brać go pod uwagę. Model 8000S made in uk - posiada, ale często sprzedawane są bez pilotów.

Czytając to co napisali wcześniej koledzy - takie połączenie może być dla Ciebie zbyt jasne. Poza tym musisz też zwrócić uwagę na impedancję wzmacniacza, bo nie wszystkie modele obsługują 4 Ohmy. Najlepiej jakbyś posłuchał. Bo to co dla jednego jest jasne dla innej osoby może być neutralne, to są subiektywne opinie słuchającego.

Możesz też spróbować kupić-posłuchać, a jak nie będzie to czego szukasz - sprzedać. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, czy gotowej recepty.

36 minut temu, RoRo napisał:

To że Audiolab spokojnie się mieści w kwocie to wiem, chodzi o tę drugą firmę - ciężką do kupienia, a poza tym ten model NIE MA pilota nawet w opcji!

Roro - spokojnie, wydaje mi się, że tę kwestię już wyjaśniliśmy. A o opcji dołożenia modułu zdalnego sterowania do Baltlaba np. Epoca 1, napiszę za kilka dni.

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RoRo masz rację. Poprawki z mojej strony.

Ender dziadostwo to nie jest ale audiolab wiem że go lubisz bo masz, ale nie nadaje się do quadrali. 

Tu jest potrzebny wydajny, mocny, gęsty wzmak.

Bardzo szkoda tego tematu bo kolega mógł by zbudować na prawdę swietne stereo e oparciu o te kolumny.

Ale na odpowiedni wzmak to za mało. Dac fioo no też nie. To dobre urządzenie do systemów podstawowych. 

Duża szansa że kolega napisze że nie jest zadowolony ze swojego sprzętu. Zobaczycie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu szkoda tematu? Ja przecież po to tutaj piszę żeby się doradzić :)

A nie muszę już kupować wzmacniacza, yamaha a-s1000 byłaby w moim zasięgu w sumie teraz, na inne wzmacniacze mogę dozbierać środków. Aż tak mi się nie spieszy :) 

Nad PM8005 myślałem już wcześniej, może się uda wyhaczyć go kiedyś używkę trochę taniej ;) 

A coś z NADów? Np. C356BEE? Albo Sony, w komisie w którym kupiłem kolumny proponowano mi SONY TA-FA5ES.

Tylko ja jakoś do sony nigdy nie byłem przekonany, a może jestem w błędzie?

Także jeżeli macie jeszcze jakieć pomysły na wzmacniacze  droższe niż 2k PLN to napiszcie proszę :) 

Edytowano przez RomekX
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do głowy przychodzą mi jeszcze wzmacniacze Thule,

Kolega @S4Home pisał o lampie. Jest Jolida 302B USA do kupienia, ale tu kolega musiałby sporo dołożyć. Koszt 3000zł.

To tylko luźno rzucone hasła - nie polecam, niech się wypowiedzą koledzy.

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...