Skocz do zawartości

Pomoc przy doborze sprzętu stereo/amplituner


Maociek

Recommended Posts

Na początku chciałbym się ze wszystkimi przywitać :), także witajcie!

Udało mi się w końcu zacząć realizację aktualizacji sprzętu audio, w pierwszym etapie wymieniłem kolumny frontowe. Ale stoję przed problemem jaki wiele raz był przerabiany, jednak każda sytuacja jest inna. Czyli połączenie kina domowego ze stereo.

Chciałbym zbudować zestaw do stereo jak i kina domowego. Zależy mi na dobrej jakości muzyce, oraz efektach przestrzennych w filmach, z naciskiem na to 1.

Poniżej aktualny sprzęt:

-amplituner 5.1 Denon AVR-1611
-odtwarzacz Denon DBP-1610
-kolumny przednie Dali Ikon 6 MK2 (nowy nabytek, pierwszy element zestawu wymieniony)
-pozostałe 3 kolumny to niski model wharfedale (centralna, 2 tylne)
-subwoofer wharfedale również jakiś niski model do wymiany (aktualnie
-PC
-Projektor Epson EH-TW3200

Filmy jak i muzyka (flac, streaming Tidal) głównie puszczam z PC poprzez kabel HDMI.

Pomieszczenie bardzo nie sprzyjające akustyce... około 20m2, ekran w prawym rogu pomieszczenia, za kanapą skos od dachu.
Rodzaj muzyki to generalnie utwory gitarowe (np. Santana), rock, metal, pop - krótko mówiąc wszystko. W brzmieniu zależy mi na średnich i wysokich tonach.

Zdaję sobie sprawy, że amplituner który mam, jest niewiele wart i należy go zmienić i uważam że w pierwszej kolejności ten element należy wymienić. Amplituner niestety nie ma pre-out.

Budżet jak narazie jest okrojony, dlatego będę szukał sprzętu używanego.

Zależy mi na tym aby nie przepinać kabli pomiędzy ampli a wzmacniaczem (niepraktyczne ze względu na budowę szafki).

 

Bardzo proszę was jako znawców tematu o doradzenie mi w tej kwestii

Edytowano przez Maociek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Był podobny temat tutaj na forum. Kolega był u nas parokrotnie. Nie będę ci przytaczał wniosków, bo spędziliśmy więcej czasu nad tym niż jesteś w stanie tutaj poczytać na forum. Ale, w skrócie. Jeśli stawiasz na połączenie systemów musisz się liczyć z opcją nabycia amplitunera AV z pre out i całkiem dobrego wzmaka pod ikon 6. 

Nie podałeś ceny. Ile lat wstecz mam szukać? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Ale, w skrócie. Jeśli stawiasz na połączenie systemów musisz się liczyć z opcją nabycia amplitunera AV z pre out i całkiem dobrego wzmaka pod ikon 6. 

Nie podałeś ceny. Ile lat wstecz mam szukać? 

No i to by było w skrócie i konkretnie jak napisał S4Home:  sprzedaj posiadany amplituner 1611 i kup coś lepszego z pre-out.
A później wzmacniacz...
No i faktycznie dodatkowy DAC nie jest potrzebny.

Pozdrawiam
PS. A teraz to może poczekajmy na odpowiedź Kolegi Maociek, bo bez tego nie ma sensu kombinować i pisać dalej, skoro nie znamy budżetu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za sugestie.

Budżet niestety nie wielki, może z czasem urośnie :), dlatego myślałem nad zakupami w etapach. Budżet na ten moment liczyłbym w granicy 3000zł.

W tej kwocie nie kupie 2 porządnych urządzeń, to oczywiste.

Co sądzicie o kupowaniu kilkuletniego amplitunera? Technologia w tym przypadku idzie do przodu, jednak cena starszych modeli jest znacznie bardzie atrakcyjna. Np. NAD T747

 

A czy jest może jakiś inny sposób połączenia niż pre-out?

Żeby jednak w pierwszej kolejności kupić dobry wzmacniacz stereo, a dopiero potem zmienić amplituner.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Dzielnik napięcia. Kosztuje to dosłownie parę złotych :)

Z ampli masz jak z samochodami. Starszy lepiej wykonany, większy komfort, lepszy dźwięk. Ale nie ma tego i siamtego. 

Jeśli ampli grał by sam to ma to sens. Szukać dźwiękowo najlepszego. Ale jeśli i tak będzie wzmak, to szukał bym nowszego z funkcjami bo dźwięk i tak wygeneruje mi inne urządzenie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc badając temat dalej, uznałem, że szukam najpierw amplitunera z pre-out, w drugiej kolejności zakupię wzmacniacz.

Amplituner w tym przypadku nie musi być wysokich lotów, najważniejsze żeby miał pre-out, dlatego szukam najtańszego z taką opcję.

Co polecicie z używanych oraz z nowych?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mariusz1967 napisał:

Nie do końca . Amplituner będzie służył jako przed wzmacniaacz dla końcówki  i jednocześnie jako DAC . Korzystam z takiego zestawienia , fronty napędza końcówka a resztę kolumn amplituner .

Właśnie zależy mi na jakości frontów, pozostałe 3 kolumny są kiepskie jakościowo (narazie nie planuje zmiany z racji kosztów) i one są po prostu wykorzystane dla efektu przestrzennego.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mariusz1967 napisał:

Nie do końca . Amplituner będzie służył jako przed wzmacniaacz dla końcówki  i jednocześnie jako DAC . Korzystam z takiego zestawienia , fronty napędza końcówka a resztę kolumn amplituner .

No wiem. no i? Dokładając kolejne tysiace ten "przedwzmacniacz" będzie taki sam :) lub zbliżony jakościowo.

Nowy najtańszy to chyba ten slim Marantza ale go nie polecam za bardzo. Więc zostaje SR5012.

Używany? jak wiekowy?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta wypowiedź dotyczyła amplitunera, co do wzmacniacza, to oczywiście, masz racje :). W amplitunerach zmieniają się standardy video i dźwięku przestrzennego.

Przy używanym amplitunerze, odnośnie rozdzielczości obrazu zależy mi na 1080, 4k i tak mój projektor nie obsługuje.

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i tak szukał bym na twoim miejscu marantza tylko starszego Sr z serii 5. 

Marantz ładnie wyprzedaje swoje starsze modele. Do 5 lat w tył będzie to model od jednego użytkownika i raczej zadbany. Ci "miłośnicy" wrażeń wybierają inny firmy. 

A ten model gra i jest wyposażony na prawdę dobrze. 5010 na ten przykład. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...