Skocz do zawartości

Klub Zestawów Dzielonych - Pre + Końcówka/i Mocy, Pre + Monobloki


1Ender

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 83
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

adiowit - i po co ten sarkazm? Masz doświadczenie to chętnie poczytam. Temat założony w celach poznawczo edukacyjnym. Nie zamierzam się tłumaczyć. Lubię zgłębiać wiedzę nawet jeżeli to jest teoria nie poparta praktyką. Twój post jest wybitnie zaczepno wbijający w glebę! Czy o to w tym chodzi, by z kogoś się pośmiać lub go zgnoić bo nie ma takiej wiedzy i doświadczenia jak TY?

Więc co ciekawego napiszesz? :)

Pozdrawiam

PS. Mam nadzieję, że skorzystają też inni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł nawet niegłupi, a potencjalne zestawy testowe można łatwo znaleźć. Np. CA czy Creek produkują integry i końcówki mocy oparte na tych samych podzespołach. Do tego dokładamy streamer, np. CA CXN, który ma możliwość pracy jako preamp i zestaw testowy gotowy. Można nawet jeszcze prościej. Tania Yamaha WXC-50 też może być preampem, więc wystarczy ją podłączyć ze wzmacniaczem, raz pracującym jako integra, a raz jako końcówką mocy i posłuchać, co z tego wynika. Możliwości techniczne są, tylko czy będą chętni na takie eksperymenty? Wyniki mogą być ciekawe. Ja bym je chętnie poznał.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi bardziej o zestawy dzielone vs. integra w obrębie tej samej marki i modelu. Bo różnice przecież są? Takie porównanie np. Audiolaba, Cambridge Audio (itd) dzielonego do integry ma jak najbardziej sens. Jeżeli ktoś uważa inaczej to proszę o wyjaśnienie.

To co pisze kolega Kraft - też interesujące.

Bo gdyby nie było różnic to po co kupować tzw. "dzielonkę" zamiast integry? Są też monobloki.. Wielu z Was miało przynajmniej takie doświadczenia, że najpierw była integra, a później pre+końcówka lub monobloki.

Piszcie o swoich muzyczno-dźwiękowych doświadczeniach.

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, audiowit napisał:

Do niedawna administrator lub moderator mogł zakładać wątki klubowe i zaczynam tęsknić za tymi czasami. A teraz ktoś kto nie ma pojęcia o czym pisze zakłada wątek...i rozmawiali w nim posiadacze takowych...

To ja założę może watek o lotniskowcach. Widzialem nawet takiego na zdjęciu.

proponuję abyś zgłosił do moderacji wątek niezgodny z twoją wizją forum.

Myślę że zanim zacznę stukać w klawiaturę to poczekam na decyzję moderacji czy wątek zostanie. Moje obserwacje może nie są super odkrywcze i audiofilskie ale też nie bardzo chce mi się pisać "do kosza"

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc co dalej - temat do zamknięcia? Czy jak?

@audiowit - a co wspólnego ma lotniskowiec z tym tematem o konstrukcjach dzielonych? Bo nie rozumiem tej dygresji.

A poza tym skoro są kluby marek audio, dlaczego nie ma być tematu o różnicach w brzmieniu zestawów stereo dzielonych w obrębie tej samej marki? Może mi ktoś to wyjaśnić?? Co jest z tym wątkiem nie tak? A może jest bezsensu?

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz rozwinąć myśl? Powiedz nam dlaczego wg. Ciebie?

A może skoro ten temat nie pasuje tutaj i wzbudził tyle kontrowersji - to może go przenieść do działu Audiofile dyskutują? Moim zdaniem skoro jakiś temat budzi emocje, nie ważne jakie, warto go kontynuować.

Mam też drugą propozycję, można by zmienić tytuł np. na:

"Różnice brzmieniowe zestawów dzielonych (pre + końcówka mocy/monobloki) VS wzmacniacz zintegrowany w obrębie tej samej marki."

Na zasadzie było - jest, lub stary temat - obecnie etc.

Co wy na to?

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, audiowit napisał:

Do niedawna administrator lub moderator mogł zakładać wątki klubowe i zaczynam tęsknić za tymi czasami. A teraz ktoś kto nie ma pojęcia o czym pisze zakłada wątek...i rozmawiali w nim posiadacze takowych...

Audiowit,
No niestety - jak widać jest to problem, nowe wątki się mnożą i ... szkoda gadać :-(
Ale Twój tekst z lotniskowcem - dobry! Chyba go w pracy sprzedam :D

Fafniak,
Są kluby ATOLLa i Audiolaba – więc tam możesz opisać swoje doświadczenia. Po to powstały, by dzielić się doświadczeniami. Zapraszam, a Twoje wpisy tam nie zginą.
 

1Ender,
Wpis Audiowita dość wyraźnie wskazuje o co chodzi:

-  wątki klubowe służą temu, by wypowiadały się osoby które mają sprzęt tej marki lub go używały (dostatecznie długo – by mogły się wypowiadać na ten temat), ale oczywiście zaproszenie są wszyscy rzeczywiście zainteresowani by ewentualnie zadawać pytania  - gdy nie znajdą na nie odpowiedzi. Dodam również, że założenie przez Ciebie nowego wątku o kolumnach Phonar gdy chwilę później dajesz ogłoszenie o ich sprzedaży wygląda dość dziwnie (że tak łagodnie napiszę…)

- byś nie zakładał co chwila nowych wątków
 

Koledzy - wątek pewnie zostanie przeniesiony w inne miejsce (ale i tak po przeniesieniu będzie przez parę dni odnośnik w bieżącym dziale, więc nie zniknie) i raczej będzie w dziale dyskusyjnym...

Pozdrawiam

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audiowit - uważam że dygresja o lotniskowcu była co najmniej nie smaczna! Mógłbyś trochę hamować się w swoich nie taktownych komentarzach?

Fafniak - możesz wypowiedzieć się tutaj o różnicach dźwiękowych. Temat jak widać jeszcze nie w koszu.

Roro - prośba, pytanie i uwaga odnośnie Twojego komentarza:

- proszę nie dziw się, że kolumny sprzedałem, mam je prawie od roku. Temat Phonara założyłem dla potomnych i będzie kontynuowany, bo już wkrótce napiszę coś o następnych kolumnach głośnikowych tej firmy. Nie rozumiem Twojego zdziwienia czy oburzenia.

- czy wolisz o prywatną konsultację w PW z Tobą, przed założeniem kolejnego tematu? Czy tak będzie lepiej?

- trochę poczułem się urażony odnośnie tego co napisałeś o temacie Phonara.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie to jest naprawdę dobry temat - w jednym miejscu zebrane doświadczenia użytkowników pre+końcówka(ki)

Nie wiem kompletnie dlaczego uważacie że jest bezsensu.

Moje doświadczenia postaram sie przekazać w miarę skondensowanej postaci.

Pierwotny system jaki miałem to:

audiolab 8200a

kolumny RLS Oberon II

audio-gd nfb 1.32

original 2008F

Brzmienie.

Wszystkie te klocki audiolaba zachowują firmowe brzmienie. Różnice polegają głównie na poziomie kontroli i swobodzie grania. To nie jest tak jak w Atoll-u że każdy element gra inaczej. Z jednej strony ogranicza to możliwości łączenia i dobierania do swoich potrzeb, ale z drugiej strony kupując kolejny element mamy pewność że nie jest to skok w zupełnie inną stronę.
Cecha wspólna to spójne brzmienie bez podkreślenia któregoś z podzakresów czy używania efekciarskich sztuczek.
Dobra dynamika ale bez zbytniej konturowości i ponad normalnej separacji dźwięków. To nie jest sprzęt który rozkłada na czynniki pierwsze grana muzykę. Liczy się raczej całość niż detal. Momentalnie jednak wyłapuje gorsze realizacje ale nie doprowadza ich do momentu gdy odechciewa nam się słuchać. Ja osobiście wolę takie podejście bo dzięki temu mam większa przyjemność ze słuchania, nawet tych gorszych płyt.
Audiolab 8200a - (tak to teraz widzę po kilku latach obcowania z tym wzmacniaczem) miał najmniejszą wydajność prądową i z trudniejszymi kolumnami grał bardzo miło ale z mniejszą kontrolą. Podłączony do focali 807 zestaw był szalenie energetyczny na poziomie tak dużym że możliwe że na dłuższa metę męczący. Taki zestaw wydaje się ze obudziłby umarłego i zmusił do przytupywania nogą . Z moimi Oberonami II polskiej manufaktury RLS było miło ale atak był złagodzony i kulała czasem kontrola w bardziej gęstych utworach
Audiolab 8200a i 8200m(2x) - Zestaw który wreszcie wziął na smycz moje kolumny. Kontrola na dużo wyższym poziomie. Scena szersza a i lokalizacja źródeł lepsza pomimo niezbyt dobrych warunków akustycznych. Zachowane firmowe brzmienie

Audiolab 8200q i 8200m(2x) - czyli zestaw taki jak przewidziała firma. Praktycznie zanikło gubienie się przy bardziej rozbudowanych realizacjach, gdzie łoi sporo instrumentów. Dostałem więcej swobody grania i jakby lekkości? Niektóre nagrania prezentują wyższe tony w sposób który nazwałbym ... No właśnie nie wiem jak ale zwracają na siebie uwagę w sposób nie natarczywy ale "miły". To nie jest większa ilość „powietrza”, na pewno nie tak jak prezentuje to zestaw hegel + gradient, ale w tym połączeniu wszystko „jest bardziej”. Nie potrafię ubrać tego w słowa ale na forum HiFi – jeden z użytkowników pisał coś o firmowej „synergii” brzmienia. Właśnie tutaj tego zaznałem. Każde łączenie monobloków audiolaba z PRE innych firm dawało rezultat niekoniecznie szczęśliwy. Od wyolbrzymionego ataku po nieprawdopodobną sterylność i wgląd w najdrobniejsze detale utworu.

Atoll PR200 + audiolab 8200m(2x) - Takie zestawienie zaowocowało dźwiękiem w którym podkreślony został kontur i atak. Duży wgląd w nagranie - czasem przesadny. Wysokie tony klarowniejsze. Średnica wydawała sie być podobna do zestawu audiolabowego (Audiolab 8200a i 8200m(2x) Natomiast całość muzyki w połączeniu z atollem "przyspieszyła" co oczywiście wydaje się absurdalne ale inaczej nie potrafię tego określić.

Dobre realizacje brzmiały fantastycznie - te gorsze... niestety wrażenie rozbicia elementów nagrania było przykre. Taki zestaw według mnie przetrzepałby bibliotekę nagrań dość mocno. Muzyka klasyczna - jak najbardziej tak, audiolab został "zjedzony" przez atolla.

Bas jest chyba twardszy a juz na pewno bardziej kontrolowany.

Muzyka klasyczna i metal - taki zestaw z atollem

klimatyczna muzyka - raczej zestaw audiolabowy

Najdziwniejsze doznania  były przy słuchaniu niektórych soundtracków - jakby muzyka została rozbita na kawałki i tak trochę poskładana bez ładu i składu.

 

Atoll PR300 +audiolab 8200m(x2) - W takim zestawieniu cały system stał się chłodny i analityczny. Według mnie wyeksponowana jest wyższa średnica i wysokie. W stosunku to PR200 wystąpiło uspokojenie przekazu - nie ma już tej "gonitwy" i ataku. Analityczność też była na innym poziomie. Tutaj nie było wrażenia rozbicia niektórych nagrań na "osobne dźwięki" a utwór prezentowany był jako całość - nawet te gorsze realizacje.

Co do basu.. tak jakby go ubyło ALE przy nowszych realizacjach tego się nie odczuwa. Przy starszych realizacjach jest jednak tak jakby basu było mniej.

Obydwa atolle przestrzeń i lokalizacje źródeł mają podobną i chyba trochę lepszą niż audiolab 8200a

Niestety nie miałem okazji porównać audiolaba 8200q i atolli

Exposure 3020 + audiolab 8200m(x2) - największe rozczarowanie. O ile generalnie sposób grania był podobny audiolabowemu to średnica była na niektórych nagraniach bardzo "bez wyrazu" (sucha?)

Czasami na jakiś nagraniach tak wyeksponowany był jeden element że zaczynało to naprawdę przeszkadzać.

Jeżeli coś mi się przypomni to dopiszę

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem Romek co z tym tematem zrobić. Może skoro usherom tak na nim zalezy to może go zostawić. 

Osobiscie uważam, że takie porownanie jak zrobil Fafniak ozywiłoby klub audiolaba. A ten watek zaraz zostanie zapomniany. A z drugiej strony skoro chcą...No nie wiem. Do Ciebie nalezy trudna decyzja. Zwalam to na Ciebie :) i umywam ręce ;)

Ender, masz tyle mysli na sekunde, że jakoś nie jestem przekonany o tym, ze to bedą Phonary. Więc ja też mam podejzenie o niecnym planie z załozeniem klubu Phonara. Nie dziw się.

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.10.2017 o 17:58, audiowit napisał:

Ender, masz tyle mysli na sekunde, że jakoś nie jestem przekonany o tym, ze to bedą Phonary. Więc ja też mam podejzenie o niecnym planie z załozeniem klubu Phonara. Nie dziw się.

@audiowit Co znaczy niecny plan? Właśnie kupiłem kolejnego Phonara...

Dnia 14.10.2017 o 20:14, audiowit napisał:

Ale, wiesz, ze bedzie tak z kazdym sprzętem w tym wątku.

Zawsze można temat przypiąć - czyż nie?

Fafniak - dzięki za ciekawy opis.

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, 1Ender napisał:

@audiowit Co znaczy niecny plan? Właśnie kupiłem kolejnego Phonara...

1Ender,
Chodzi o to, że wystarczyło poczekać z założeniem wątku o Phonarach do momentu aż sprzedasz swoje kolumny.
A nie robić tego w kolejności: wątek o Phonarach i równocześnie Twoje ogłoszenie o sprzedaży. Na innym forum bardzo częsta jest sytuacja: ktoś pisze o sprzęcie jaki ma i go zachwala, ceny rosną... a niedługo potem pojawia się ogłoszenie o sprzedaży. Dlatego na naszym Forum unikamy takich sytuacji!
Mam nadzieję, że teraz wreszcie zrozumiałeś Audiowita  i moje zdziwienie. A jeśli nie - to już nie wracajmy do tego w tym wątku, bo i tak zrobiło się parę OT.

Fafniak,
jak widać - można było wkleić wpis do Audiolaba i dobrze, że to zrobiłeś.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No proszę. Wątek awansował do tego elitarnego działu. A tyle było krzyku.

Najważniejszą różnicą między integrami, a dzielonymi zestawami jest możliwość grania w calym zakresie głośności pełnym pasmem. Tzn, ze grajac cicho końcówką wszystkie pasma są dostępne od razu. 

Separacja tych elementow(pre,amp) pozwala na uniknięcie zaklucajacej(amp) wpływu na wysokoczułą(pre) sekcję wzmacniacza.

Poza tym mamy dodatkową mozliwosć wpływu na dzwiek okablowaniem pre-amp.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@audiowit

czy uważasz, że model integry jak kosztuje około 1300-1700 zł , a zestaw dzielony tego modelu 2200-2400 to warto dopłacać? Wiem napiszesz, że zależy jakiej marki itd. Ale hipnotycznie zakładając, że jest to poziom powiedzmy audiolaba 8000, no może odrobinę wyżej. 

To była jedna kwestia, jeszcze mnie interesuje jak połączyć 2 klocki pre + końcówka - kolokwialnie napiszę, którym kabelkiem do których gniazd?

Szukałem, ale nie mogłem znaleźć. Chyba źle szukałem :(

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...