Skocz do zawartości

Klub Zestawów Dzielonych - Pre + Końcówka/i Mocy, Pre + Monobloki


1Ender

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 83
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

W przypadku mojego audiolaba zdecydowała kwestia trudniejszych kolumn. Czy warto? Patrząc z perspektywy czasu -nie. CHYBA że traktujesz to jako krok pośredni y wymienisz na normalny preamp + koncowka(ki)

(piszę o podłączaniu końcówek do wzmacniacza pracującego roli preamp- bo chyba o to sie pytasz?)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@audiowit @Fafniak Chodzi mi bardziej o sposób prezentacji dźwięku. Czy jest to duży zysk w sensie przeskok jakościowy. Bo końcówkę można dołożyć mocniejszą jeżeli by to było za mało do porządnego wysterowania trudnych kolumn. Powiedzmy integra ma 60W przy 8 Ohmach i tyle samo końcówka. A różnica spora, jeżeli rozpatrujemy to pod kątem budżetu. Więc zastanawiam się czy gra warta..

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doswiadczenia warto. Rozmawiamy o dzwięku, nie o pieniadzach.

Zysk z większej mocy wzmacniacza w dźwięku jest duzy i zawsze jest in +. Wiąże sie to z charakterystyką przetworników. Często ludzie nie zdają sobie sprawy, ze szczególnie te nowsze z duzym skokiem potrzebują mnustwo pradu. Slyszę zachwyty odnosnie ss napedzanych 50-80W lub lampą kt88 to nawet nie wiem jak się zachować. Zwracanie uwagi nie ma sensu bo ktoś tam uważa, ze ma rację bo mu ladnie gra. A gra na minimum swoich mozliwosci.

Rozmawiam czesto z konstruktorami diy produkujacymi wysokiej klasy kolumny. Ich kolumny są relatywnie tanie. Kupują je ludzie z słabą elektroniką i jest problem. Jesli ktoś jest osłuchany to zna mozliwosci tych kolumn. Jesli nie to traci ich potencjał.

Tak, ze Ender zawsze warto mieć zapas mocy. Przetworniki inaczej się zachowują.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba się nie zrozumieliśmy. Chodziło mi tylko o to że jeżeli dajesz końcówkę do wzmacniacza i przestawiasz go w tryb preampu, to uważam że skok jakościowy jest zbyt mały na wydana kasę. Ale jeżeli docelowo wymieniasz potemwzmacniacz na dedykowany pream lub jakiś inny dobry preamp - to wtedy warto.

Skok jakościowy na plus chyba jest zawsze, kwestia ile dany skok kosztuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale smutna rzeczywistość sprowadza nas na ziemię. Na wszystko trzeba zarobić.

Teraz kolejna sprawa. 

Jeżeli przestawiamy wzmacniacz w tryb preamp, to zostajemy z tym samym przedwzmacniaczem dokładamy inną końcówkę. Z mojego doświadczenia wynika że końcówki maja minimalny wpływ na dźwięk (o ile obracamy się w tej samej firmie) a główne skrzypce gra preamp.

(nie rozpatruję tu wpływu końcówki pod względem kontrolowania kolumn, bo to jest wiadome i samo to jest warte inwestycji ALE, Jeżeli  wymienimy sprzęt na prawdziwy preamp - faktycznie skok jakościowy jest duży i według mnie wart sporej kasy jak na nasze zarobki.

Natomiast jeżeli miałbym wydać kasę na poziomie cen sklepowych, to nie wiem czy nie lepiej by było poszukać wzmacniacza zintegrowanego lepszej klasy.

To wszystko są konkretne przypadki i uogólnienia są niebezpieczne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@audiowit @Fafniak robi się na prawdę ciekawie. Dwóch audiofili dyskutuje szkoda, że nikt nie chce się przyłączyć mając takie urządzenia (doświadczenia) do dyskusji. :(

Myślę, że tak na przełomie grudnia/ stycznia będę celował w jakąś "dzielonkę".

A powiedzcie jak wygląda sprzedaż samej końcówki, jak chce się kupić mocniejszą i wydajniejszą. Bo wydaje mi się, że w tym segmencie jest dużo mniejsza podaż i popyt.

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marantz podczas prezentacji swojego nowego systemu PM 10 poruszył tę kwestię pytając retorycznie, po co produkować systemy dzielone, skoro ten sam efekt można osiągnąć w dobrze zaprojektowanej integrze? Trzeba wziąć poprawkę, że pewnie w ten sposób chciał wykazać niezwykłość nowego wzmacniacza, ale może coś w tym jest.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kraft na to pytanie już udzieli odpowiedzi koledzy. A poza tym to co masz w jednym pudełku to masz rozdzielone na dwa. Jest drożej, ale jak czytam to powinno być tez lepiej lub dużo lepiej dźwiękowo.

8 minut temu, audiowit napisał:

Jest też sprawa taka, ze sà też integry z rozbudowana sekcją pre ale one kosztuja tez swoje.

Mógłbyś dać przykłady?

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...