Skocz do zawartości

Dobór wzmacniacza


overlord0000

Recommended Posts

Witam. Mam zamiar kupić sobie do domowego audio głośniki JBL Studio 230 (2 sztuki). I tu jest moje pytanie na głównej stronie Harman'a pisze że 150W max tylko czy to na głośnik czy od razu na oba i czy może mi ktoś podać jakiś dobry wzmacniacz do tego zestawu za około 2000zł (jest możliwe że kupie za jakiś czas dodatkowy głośnik basowy więc dobrze żeby był jakiś zapas mocy i dodatkowy kanał). Osobiście zastanawiałem się nad Yamaha A-S501 ale nie wiem do końca jak to z tymi watami.

Edytowano przez overlord0000
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Zawsze w specyfikacji podane są szczegóły dotyczące jeden kolumny.

Wybor wzmacniacza musi być podyktowany natomiast przede wszystkim Twoimi preferencjami brzmieniowymi. Jbl oferuje dźwięk bardzo swobodny, dynamiczny, kolumny wyraźnie podkreślają skrajne pasma. Jeśli jeszcze do tych kolumn podepniesz wzmacniacz o podobnej charakterystyce np. wspomniana orzez Ciebie Yamaha A-S501, wyeksponujesz jeszcze dodatkowo cechy kolumn. Raczej do Jbl szukałbym wzmacniacza oczywiście charakteryzującego się szybkim i dynamicznym brzmieniem, ale jednak trochę bardziej ciepłego, wypełnionego. Dobrym przykładem będzie integra Marantz PM6006, Onkyo A-9150 lub Xindak A-06Advance Acoustics X-i50BT.

Przyjrzyj się proszę moim propozycjom, w przypadku pytań oraz specjalnej oferty cenowej dla forumowicza oczywiście służę pomocą. Zapraszam jednak serdecznie do naszego salonu na odsłuchy i porównania poszczególnych konfiguracji. Poza wymienionymi powyżej konfiguracjami, na miejscu w naszym salonie masz do dyspozycji dziesiątki urządzeń i kolumn, które w komfortowych warunkach możesz odsłuchać i porównać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośniki są elementem kolumn głośnikowych. Moc kolumny głośnikowej jest informacją jaką dana kolumna głośnikowa może przyjąć bez jej uszkodzenia. Same w sobie kolumny głośnikowe nie mają mocy. To tak jak byś napisał że samochód bez silnika ma moc. W kolumnach głośnikowych ważna jest jej efektywność wyrażona w decybelach. To efektywność decyduje czy kolumna zagra głośniej czy ciszej oraz czy wymaga mocnego czy słabszego wzmacniacza. To tak w dużym uproszczeniu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra to napiszmy tak głośniki przyjmują od 20-150W to czy zagrają dobrze i głośno dostając 22,5W albo 30W z tych wzmacniaczy co kolega wyżej podał (Marantz PM6006, Onkyo A-9150) ? Od razu mówię że oba głośniki będą podłączone do tego samego kanału bo jeszcze bass trzeba podłączyć i on będzie na drugim kanale.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam napisałeś że kolumny współpracują z wzmacniaczem od- do nie ma sensu szukać wzmacniacza 2x150w. Nawet z piecem 2x50w  na połowie skali może być boleśnie głośno...

Szukasz zmacniacza z dodatkowym kanałem, koñcówką na sub? 3 kanał?;) Suby są aktywne, taki najlepiej kup.

Kolejna rzecz czy dobrze dobrałeś rozmiar kolumn do metrażu . I czy lubisz takowe brzmienie jakma jbl?

Ps. 2 kolumny na jeden kanał  a na drugi sub? Bez żartów .... Myślałem że chcesz słuchać muzyki :)

Edytowano przez jacek75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok tylko teraz jak podłączyć sub aktywnego pod taki zestaw? Druga rzecz nie wiem czy lubię brzmienie JBL'a bo nie słuchałem do teraz udało mi się przesłuchać tylko marną wierzę od Samsunga więc nie mam porównania a metraż sobie obliczyłem i jest ok

Edytowano przez overlord0000
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz tak wiem jak podłączyć sub ale nie wiem czy lubię dźwięk JBL'a bo jedyne co udało mi się przesłuchać to wieża Samsunga o mocy 10W (a metraż mam wyliczony i jest dobry) + nie przeczytałem bo akurat pisałem :)

Edytowano przez overlord0000
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(Chcesz tu to proszę) Mam do wyboru Harman and Kardon AVR 161S oraz Harman and kardon HK 3770. Będą do nich podpięte głośniki JBL Studio 230 (x2) oraz JBL Studio 250 (sub). Który wybrać czy lepiej kupić jakiś inny w podobnej cenie ? Oraz moje drugie pytanie czy wzmacniacze Harman and Kardon mają regulacje typu treb/bass ?

 

(przeklejone nie edytowane)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróć uwagę na litery AVR - to amplituner kina domowego, z tych dwóch do muzyki ten drugi :) Najlepiej jakbyś miał możliwość posłuchać.

Kolejność urządzeń audio od najgorszego do najlepszego - stosunek jakość dźwięku do muzyki.

-Amplituner kina domowego

-Amplituner stereo

-Wzmacniacz stereo

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amplitunery kina domowego mają regulację tonów, a nawet więcej ( różne tryby efektów i pogłosów) , a w muzyce potrzebne to jak piąte koło. Z amplitunerami kina d. sprawa jest też taka, że mają zwykle gorsza wydajność prądową, gorzej kontrolują brzmienie kolumn, bas , dynamikę. Tak więc ich pozornie "duża moc" jest bardzo złudna i  częstokroć lepiej, dynamiczniej zagra nawet pozornie słabszy mocą na kanał wzmacniacz stereo za połowę ich ceny.

Wracając do zakupu wzmacniacza bliskiego do "mocy" ( a raczej wytrzymałości na spalanie )  kolumn, jest to bez sensu.  Co z tego że małe JBl 230 mają "moc" 150W jak przy połowie poziomu volume nawet słabszego wzmacniacza niż np. AS701 będzie potwornie głośno, a dwa kolumny będą już mocno zniekształcać dźwięk.  Zakładam że masz pokój między 12-15 m kw ,  a wiec po co tak duży subwoofer ? Kolejna rzecz aby bas z subwoofera był na równym poziomie do reszty pasma granego przez kolumny ( w czuje że głośno chcesz grać, albo nie doceniasz prawdziwych watów w sprzęcie audio , bo samsungowe to nic nie mówią) bas rozsadzi ciśnieniem bębenki w uszach, o sąsiadach nie wspomnę.

Fajnie by było jak byś napisał jakie brzmienie lubisz np. jaki typ basu, czy góry pasma.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma to jak stwierdzić, że Yamaha A-S501 gra skrajami pasma, po czym zasugerować Marantza. Pękłem. :4_joy:

Nie wiem, czym koledzy się sugerowali, ale mniejsza o to. Ja natomiast sugeruję Ci sprawdzić A-S501, bo w odróżnieniu od niektórych modeli Yamahy (np. 701), nie gra ona skrajami, a bardziej środkiem pasma, co powinno bardzo dobrze zagadać z tymi JBL'ami. :)

Jeżeli miałbyś się faktycznie świadomie decydować na mocno skrajne granie, bo np. tak lubisz, to weź NAD'a C326BEE i będzie po temacie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kolumn to nie wolisz heco 900 tek? To lepsze granie. I mniejszy problem z wyborem wzmaka. 

Harmana odradzam. Nie będę się rozpisywać dlaczego. Takie info łatwo znajdziesz.

Do 900 spokojnie as 501, nad 326 czy nowy xindak 06 lub Cyrus one. 

Podjedz do nas na odsłuch albo wyślę ci sprzęt do domu na próby i test y.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.10.2017 o 09:08, overlord0000 napisał:

To patrząc na to jakie polecacie wzmacniacz stereo od Harman nad Kardon od 100-150W na kanał (minimum 2.1)?

Ależ się zafiksowałeś na tę moc ;) ,  a ta moc to przy jakiej impedancji, czy tu już wszystko Ci jedno, bo liczą się cyferki i ich czar ?.... A pisałem że moc  to jedno, wydajność drugie. Inna rzecz, że przy tych kolumnach nawet słaby mocowo piecyk da już bardzo głośny dźwięk,  dając jeszcze głośniej kolumny będą zniekształcać, mimo że do końca skali będzie daleko. Co do Harmana to ma niedrogi amplituner stereo, a moc ma zacną bo przy 8 ohm 2 x 120W , a przy 4 ohm 2 x 207W. Mam na myśli model HK 3770 ( http://audio.com.pl/testy/stereo/amplitunery-stereo/2559-harman-kardon-hk-3770 )

Pewnie  już czytałeś obszerne testy na forum modelu tego i dziesiątek innych, jednak wklejam link , według mnie powinien się dobrze zgrać z tymi Jbl 230 uspokoi nieco brzmienie będzie plastyczniejsze i mniej męczące. ...Po raz kolejny pytanie forumowiczów jakie brzmienie lubisz, zostało bez odpowiedzi( twoja strata)...

3770 nie jest super w  temacie sieciowości, plików itd, także wykonanie jest nieco "plastic amerykańskie", ale nie jest dobre co dobre , ale to co pasuje do " reszty zestawu i potrzeb ".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...