Skocz do zawartości

Wzmacniacze - odsłuchy kontra pomiary


Kraft

Recommended Posts

Szukam wyjaśnienia pewnej kwestii. Co to znaczy, że dany wzmacniacz "eksponuje skraje pasma" (częsta uwaga np. w stosunku do wzmacniaczy Yamahy)? Zwrot ten bardzo często pojawia się na forum, najczęściej w kontekście doboru odpowiednich kolumn, jako ostrzeżenie, by nie łączyć takich wzmacniaczy z kolumnami o podobnych właściwościach. O ile wykonturowana, eksponująca skraje pasma charakterystyka kolumn jest łatwa do wychwycenia na wykresach ich pasma przenoszenia (np. na załączonych wykresach kolumn Cabasse i KEF), o tyle analogiczne wykresy dla wzmacniaczy pokazują zazwyczaj charakterystykę równą jak stół (i to w szerokim zakresie 10 Hz - 100 000 Hz). Jedynie niektóre konstrukcje impulsowe lub lampowe prezentują tutaj pewne problemy, ale nawet w ich przypadku nie dotyczą one pasma akustycznego 20 Hz - 20 000 Hz. Rodzi się pytanie, na czym więc elektrycznie polega owo "eksponowanie" pewnych zakresów pasma? Czy ktoś biegły w elektronice może na forum to zagadnienie wytłumaczyć? 

Przyszedł mi do głowy pomysł na następujący test. Podłączmy do kolumn o znanej, zmierzonej charakterystyce wzmacniacz testowy i sprawdzamy na pomiarach, jaka zaszła zmiana w charakterystyce pasma przenoszenia kolumn. Następnie podłączamy kolejny wzmacniacz i ponawiamy pomiary. Czy pomiar charakterystyki kolumn coś wykaże? Jak powinna być dokładnie procedura takiego testu? Jakie sygnały należy zastosować? Czy ktoś się orientuje w tych zagadnieniach i może podzielić się tą wiedzą na forum?

cabasse_alderney_mt32.jpg

kolumny_kef_r500.jpg

marantz_pm7005.jpg

yamaha_a_s501.jpg

hegel_rost.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to temat założony na kolejną dyskusje czy pytanie?

Bo jeśli pytanie to wydawało mi się że powinieneś już to wiedzieć.

Pomiary a odsłuch zarówno przy kolumnach jak i wzmacniaczach są jedynie obrazowe. Z rysunku brzmienia nie odgadniesz.

Nie musisz robić żadnych testów. 

Weź parę kolumn, podłącz jeden wzmacniacz, podsłuchaj. Weź drugi o odmiennie innej charakterystyce brzmieniowej (forum ci doradzi jaki) znowu posłuchaj. 

Oba wzmacniacze w testach będą miały to samo. Brzmienie zupełnie inne. Jak to wyjaśnić? 

Gdyby kierować się fizyka to audiofile nie mieli by co robić. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zdecydowanie pytanie. Na czym elektrycznie polega właściwość wzmacniacza, że podbija jakiś zakres pasma, np. konturuje brzmienie? Czy w XXI w. nie da się odpowiedzieć na takie proste pytanie? Tysiące wpisów na forum opisujące ten efekt, a nikt się nie chce pochylić nad sednem sprawy. Dziwne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Charakterystyki wzmacniaczy są mierzone przy obciążeniu czysto rezystancyjnym i podaniu prostego sygnału sinusoidalnego, dlatego charakterystyki laboratoryjne pasma przenoszenia, poziomu szumów i THD wyglądają praktycznie tak samo dla różnych wzmacniaczy.

Jednak gdy obciążymy wzmacniacz złożoną impedancją kolumn a do tego odtworzymy rzeczywisty sygnał audio złożony z wielu harmonicznych, odpowiedzi różnych wzmacniaczy będą się różnić. I to jest wg mnie przyczyna słyszenia "sygnatur" wzmacniaczy.

Test pomiarowy, który zaproponowałeś jest jak najbardziej OK, ale wskaże jaka będzie zmiana ch-k obu wzmacniaczy ale tylko z tymi konkretnymi kolumnami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie coś konkretnego:). Nie zgodzę się, że w pomiarach laboratoryjnych wszystkie wzmacniacze prezentują podobny poziom szumów i zniekształceń. O ile pasmo przenoszenia jest rzeczywiście zbliżone, to różnice w poziomie szumów wynoszą często powyżej 10 dB. Podobnie bardzo różne są poziomy zniekształceń. Z zamieszczonych wykresów wynika, że pasmo przenoszenia jest praktycznie identyczne dla 8 i 4 omów, więc impedancja kolumn chyba na nie nie wpływa. 

PS co to jest "ch-k"?

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no wyniki są podobne. Gdyby jak pisze kolega "zapuścić" im prawidłowy sygnał to wtedy okazało by się iż wyniki są zdecydowanie inne. Teraz jednak harmoniczna w tą czy w tą czy dynamika + czy - 10. To tylko cyferki. 

 

Idealny przykład tranzystor vs lampa.

Zniekształcenia kosmos, pasmo przenoszenia, no jak to? Moc, dowcip? A jednak ludzie wybierają :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega RoRo mnie wyręczył w wyjaśnieniu skrótu "ch-k".
Jeśli chodzi o szumy i THD, to napisałem, że wiele wzmacniaczy w pomiarach wypada bardzo podobnie, bo czy wyniki THD różnią się na drugim miejscu po przecinku (przy danym poziomie mocy), albo stosunek S/N ma 80 czy 90dB to już naprawdę bez różnicy dla 90% słuchaczy (wg mnie oczywiście).

6 godzin temu, Kraft napisał:

Z zamieszczonych wykresów wynika, że pasmo przenoszenia jest praktycznie identyczne dla 8 i 4 omów, więc impedancja kolumn chyba na nie nie wpływa. 

a właśnie powiedziałbym raczej tak - charakterystyki pokazują, że rezystancja chyba nie wpływa :) 

Edytowano przez wallace
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli konstruktor zabiera się za projekt wzmacniacza, to interesują go wykresy i liczby, parametry komponentów składowych czy nie? Na które charakterystyki musi zwracać uwagę, które musi tak dobrać, ustawić, żeby uzyskać porządny efekt? Chyba nie wychodzi z założenia, że co wyjdzie to się zobaczy... Raczej chce żeby granie było cieplejsze, chłodniejsze, konturowe, miękkie. Z drugiej strony jeśli jest problem z technicznym precyzyjnym (fizycznym) określeniem cech dźwięku to kto wie...

Edytowano przez StaryWilk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Kraft napisał:

Jak przyjmiemy takie kryterium, to nie mamy już o czym dalej dyskutować. Dla 90% słuchaczy kolumny za 1000 zł i 10 000 grają tak samo, więc po co przepłacać.

No ja jestem takiego zdania. Ślepe testy wszystko pokazują o cyferkach tych wyrażonych w dB, Ohm, W jak i PLN ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...