Skocz do zawartości

Zakup pierwszego zestawu audio...


szczubik

Recommended Posts

28 minut temu, szczubik napisał:

1 ......"zależałoby mi na podłączeniu całego zestawu do tv, do dekodera upc, przyszłościowo do x-boxa one S i jakiegoś SPOTIFY żeby mieć.... to ten DAC czy DAC+ jest mi potrzebny?

2. i od razu zapytam czy HDMI w takim amplitunerze stereo jest mi też potrzebne?

3. mp3 raczej już nie zamierzam słuchać chcę go zastąpić właśnie jakimś serwisem muzycznym typu spotyfi czy tidal, a z tego co też już gdzieś kiedyś wyczytałem, to w mp3 są jednak spore straty jeśli chodzi o jakość....

 

1. DAC to przetwornik cyfrowo/analogowy. Czegoś takiego jak DAC+ nie ma. Czodzi Ci zapewne o DAB+, czyli odbiornik cyfrowego radia naziemnego.

2. HDMI nie jest potrzebne.

3. Spotify i Tidal też "nadają" w formacie mp3. Dopiero droższa opcja Tidala oferuje muzykę w formacie FLAC.

Warto zajrzeć do poniższego wątku na stronę 12.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 123
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Przed chwilą, Kraft napisał:

1. DAC to przetwornik cyfrowo/analogowy. Czegoś takiego jak DAC+ nie ma. Czodzi Ci zapewne o DAB+, czyli odbiornik cyfrowego radia naziemnego.

2. HDMI nie jest potrzebne.

3. Spotify i Tidal też "nadają" w formacie mp3. Dopiero droższa opcja Tidala oferuje muzykę w formacie FLAC.

Warto zajrzeć do poniższego wątku na stronę 12.

 

Zgadza się mój błąd...jeszcze strasznie mi się te nazwy mylą...to było tak jak pisałeś DAB+ i chyba jest sam DAB...czyli DAC to jakby nie patrzeć inna bajka :) 

Dzięki za odp.adn. HDMI- czyli jak jest to tylko na +, a jak nie ma to też sobie poradzimy bez większych strat na dźwięku i na obrazie podłączając tv i konsolę x-box one S ???????...

Czy chcąc mieć spotify lub Tidal w amplitunerze będę potrzebował ten AMPLITUNER STEREO z wbudowanym DAC lub mieć amplituner stereo z osobnym DAC ? - bo teraz tu się pogubiłem..?

Dzięki za zarzucenie tematu do poczytania- na pewno do niego zajrzę :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Fafniak napisał:

Hdmi to generalnie potrzebne ci jest w TV. Dzwiek do amplitunera prześlesz złączem optycznym lub coaxialnym. Niektóre amplitunera maja złącza hdmi i puszczają sygnał video dalej a dekorują tylko dźwięk.

Ok rozumiem, dzięki...tv ma nawet kilka hdmi więc sprawa mi się powoli wyjaśnia.

Czyli zakładając że amplituner stereo NIE BEDZIE wyposażony w złącze hdmi, to w takim przypadku należy go będzie podłączyć kablem który z jednej strony ma końcówkę HDMI i nią podłączę do hdmi telewizora, a z drugiej strony kabel musi być zakończony złączem optycznym lub coaxialnym w zależności od tego jakie wyjścia będzie miał wybrany przeze mnie amplituner stereo ----  ZGADZA SIĘ??? dobrze to zrozumiałem :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz zobaczyć jakie złącza bedą miały twoje sprzęty. Dekoder upc ( choć tutaj można będzie to chyba ominąć bo większość telewizorów ma wyjście optyczne i na nim pojawia się dźwięk z dekodera), jakie wyjścia ma Xbox one itd. Itp.

podloczenie audio będzie niezależne od połączenia hdmi idącego do TV. Przy czym TV na swoim wyjściu optycznym powinien mieć dziwek który przyjdzie z hdmi...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Kraft napisał:

Nie, TV podłączysz kablem optycznym z wyjścia optycznego TV do wejścia optycznego amplitunera (lub DAC-a, jeśli kupisz oddzielnie wzmacniacz i DAc)

Ok dzięki Kraft to tego będę się trzymał-że telewizor z amplitunerem stereo lub z Dac-kiem połączę kablem optycznym...tylko że Fafniak mi napisał że dobrze by było gdyby telewizor miał HDMI. Tv ma hdmi to wydawało mi się że najlepszym rozwiązaniem by było gdyby amplituner stereo też miał hdmi.

Rozumiem, że konsolę przyszłościowo powinienem połączyć z amplitunerem (DAC-kiem jeśli będę go miał) a nie z telewizorem?

W tym momencie dekoder telewizyjny z telewizorem połączony mam kablem hdmi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz.....

w teorii ( u mnie w praktyce) każde urządzenie podłączone poprzez hdmi do tv prześle sygnał video i audio do tv. Sam telewizor zwykle ma wyjście optyczne na którym pojawia się sygnał cyfrowy z aktywnego kanału/urządzenia. To wyjście optyczne "telewizorowe" podłączasz do wejścia optycznego w amplitunerze.

nie wiem jednak co dzieje się z sygnałem wielokanałowym. Czy wyjście z telewizora puszcza dokładnie ten sam sygnał co dostaje po hdmi? Czy następuje jakas konwersja?. Od dawna nie mam amplitunera wielokanałowego wiec nie sprawdzę.

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Fafniak napisał:

 Czy wyjście z telewizora puszcza dokładnie ten sam sygnał co dostaje po hdmi? Czy następuje jakas konwersja?. Od dawna nie mam amplitunera wielokanałowego wiec nie sprawdzę.

Tu może być różnie, wszak są różne Tv  i nie można uogólniać. Natomiast jeśli sygnał dochodzący do Tv  poprzez  hdmi ( czy do innego urządzenia po np. coaxialu) a wychodzi zeń optyczny to jest przekształcany, jak to nazwałeś konwertowany. W urządzeniu nadawczym,( tu TV) następuje zmiana z formy "elektrycznej" na optyczną (światło), a w urządzeniu odbiorczym zmiana z tegoż światła na elektryczną.

2 godziny temu, szczubik napisał:

Czy chcąc mieć spotify lub Tidal w amplitunerze będę potrzebował ten AMPLITUNER STEREO z wbudowanym DAC lub mieć amplituner stereo z osobnym DAC ? - bo teraz tu się pogubiłem..?

 

Jeśli amplituner stereo ( lub oddzielny odtwarzacz sieciowy) ma radio internetowe, spotify i inne takie serwisy  to jest jedna rzecz. To że ma , lub nie, DACa, czyli wejścia cyfrowe typu coaxial, optyczne to druga rzecz, niezależna od pierwszej. To że ma, lub nie, możliwość odtwarzania muzyku z usb z pendriva to to też coś innego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.10.2017 o 10:40, Fafniak napisał:

Kiedyś mianem amplitunera określano wzmacniacz z wbudowanym radiem.

Dzisiaj oprócz radia ma wbudowany DAC, wejścia hdmi, sieciowe, obsluge radia internetowego spotify, Tidala itp.

Wzmacniacze podzieliły się na te "purystyczne" , czyli tylko wzmacniają i dobrze wyglądają ;) oraz takie które maja dolożony DAC i czasem sieć.

Nadal amplituner to wzmacniacz z dołożonym radiem. Nadal również sporo jest modeli amplitunerów stereo które nie mają dodatkowych funkcji (brak USB czy obsługi sieci) i złącz poza standardowymi (brak wbudowanego DACa i złącz cyfrowych). Więc wystarczy że jest w jednej obudowie wzmacniacz i tuner ... dodatkowe rzeczy nie zmieniają nazwy "amplituner".

Szczubik,
mimo wszystko warto byś samodzielnie trochę poszukał w internecie (będzie szybciej - i nie zmuszasz Kolegów by odpowiadali na proste pytania, na które błyskawicznie można znaleźć odpowiedź) i poczytał np. FAQ na stronach AUDIO

http://audio.com.pl/vademecum/faq/kino-domowe-amplitunery-procesory-wzmacniacze/18412-czy-wzmacniacz-stereofoniczny-moze-pracowac-w-systemie-kina-domowego

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Fafniak napisał:

Kiedyś mianem amplitunera określano wzmacniacz z wbudowanym radiem.

Dzisiaj oprócz radia ma wbudowany DAC, wejścia hdmi, sieciowe, obsluge radia internetowego spotify, Tidala itp.

 

To dokładnie napisałem. Natomiast faktem jest że są też amplitunery "gołe", tylko z radiem

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.10.2017 o 18:18, RoRo napisał:

 

Szczubik,
mimo wszystko warto byś samodzielnie trochę poszukał w internecie (będzie szybciej - i nie zmuszasz Kolegów by odpowiadali na proste pytania, na które błyskawicznie można znaleźć odpowiedź) i poczytał np. FAQ na stronach AUDIO

http://audio.com.pl/vademecum/faq/kino-domowe-amplitunery-procesory-wzmacniacze/18412-czy-wzmacniacz-stereofoniczny-moze-pracowac-w-systemie-kina-domowego

Pozdrawiam

Dzięki RoRo za linki do poczytania, po prostu wolałem spytać i otrzymać tu odpowiedzi bo jak napisał mi S4Home jak zapytałem czy są jakieś fajne stronki do polecenia gdzie można sobie poczytać wszystko od podstaw to napisał mi mniej więcej, że szkoda mojego czasu-czyli zrozumiałem innymi słowy że takie internetowe informacje nie wiadomo skąd, nie wiadomo przez kogo pisane- są raczej mało rzetelne- stąd moje poszukiwania i dopytywania tu:)

Gdybyś był mi w stanie jednak na szybko bez zbędnego szukania polecić "coś do poczytania" to będę bardzo wdzięczny:)...moim celem nie było tzw.zawracanie gitary Kolegom z forum-proszę nie zrozumcie mnie źle :)

Dnia 21.10.2017 o 17:51, jacek75 napisał:

Tu może być różnie, wszak są różne Tv  i nie można uogólniać. Natomiast jeśli sygnał dochodzący do Tv  poprzez  hdmi ( czy do innego urządzenia po np. coaxialu) a wychodzi zeń optyczny to jest przekształcany, jak to nazwałeś konwertowany. W urządzeniu nadawczym,( tu TV) następuje zmiana z formy "elektrycznej" na optyczną (światło), a w urządzeniu odbiorczym zmiana z tegoż światła na elektryczną.

Jeśli amplituner stereo ( lub oddzielny odtwarzacz sieciowy) ma radio internetowe, spotify i inne takie serwisy  to jest jedna rzecz. To że ma , lub nie, DACa, czyli wejścia cyfrowe typu coaxial, optyczne to druga rzecz, niezależna od pierwszej. To że ma, lub nie, możliwość odtwarzania muzyku z usb z pendriva to to też coś innego.

Jacek75, dzięki za info, czyli najlepiej jak amplituner stereo ma:

- podłączenie do sieci- to będzie miał rozumiem radio internetowe.

- Fajnie jak ma wbudowanego DACa czyli ma wejścia cyfrowe typu coaxial

- inna sprawa to wejście optyczne (tak to przynajmniej zrozumiałem)

- i fajnie jakby miał USB żeby można było podłączyć pendriva lub dysk zewnętrzny z ulubioną zgraną muzą

Czy coś jeszcze jest ważne w tym zestawieniu i godne uwagi czyli  DOPŁACENIA $?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Fafniak napisał:

 To wyjście optyczne "telewizorowe" podłączasz do wejścia optycznego w amplitunerze.

nie wiem jednak co dzieje się z sygnałem wielokanałowym. Czy wyjście z telewizora puszcza dokładnie ten sam sygnał co dostaje po hdmi? Czy następuje jakas konwersja?. Od dawna nie mam amplitunera wielokanałowego wiec nie sprawdzę.

Przy ustawieniu konwersji na PCM w odtwarzaczu BD i na wyjściu cyfrowym jest ustawione zakoduj dźwięk dookulny..

Mój audio-gd to czyta

Płyta jest ustawiona na 5.1

ale czy czegoś nie pomieszałem... to nie wiem

 

wejścia optyczne i coaxialne to wejścia cyfrowe - generalnie robią "to samo" :)

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, szczubik napisał:

- podłączenie do sieci- to będzie miał rozumiem radio internetowe.

- Fajnie jak ma wbudowanego DACa czyli ma wejścia cyfrowe typu coaxial

- inna sprawa to wejście optyczne (tak to przynajmniej zrozumiałem)

- i fajnie jakby miał USB żeby można było podłączyć pendriva lub dysk zewnętrzny z ulubioną zgraną muzą

Czy coś jeszcze jest ważne w tym zestawieniu i godne uwagi czyli  DOPŁACENIA $?

Radio internetowe, wbudowany DAC, wejście optyczne (najczęściej także USB i coaxial) to jeden pakiet. Nie można mieć np. radia internetowego bez DAC-a. Każdy amplituner sieciowy ma je wszystkie w komplecie. Najczęściej także do tego Bluetooth i Wi-Fi do bezprzewodowego przesyłania muzyki.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Fafniak napisał:

Przy ustawieniu konwersji na PCM w odtwarzaczu BD i na wyjściu cyfrowym jest ustawione zakoduj dźwięk dookulny..

Mój audio-gd to czyta

Płyta jest ustawiona na 5.1

ale czy czegoś nie pomieszałem... to nie wiem

 

wejścia optyczne i coaxialne to wejścia cyfrowe - generalnie robią "to samo" :)

Przy odtwarzaniu płyt BD musisz zwrócić uwagę na rodzaj przesyłanego dźwieku. Kablem optycznym możesz przepuścić dźwiek max DD. Z wyższymi formatami typu np MA (czyli bezstratny) będzie już problem bowiem ten kabel nie przepuści gęściejszych formatów. Do nich potrzebny jest kabel (jak i gniazda) HDMI i to już przynajmniej 1.4.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, szczubik napisał:

Jacek75, dzięki za info, czyli najlepiej jak amplituner stereo ma:

- podłączenie do sieci- to będzie miał rozumiem radio internetowe.

- Fajnie jak ma wbudowanego DACa czyli ma wejścia cyfrowe typu coaxial

- inna sprawa to wejście optyczne (tak to przynajmniej zrozumiałem)

- i fajnie jakby miał USB żeby można było podłączyć pendriva lub dysk zewnętrzny z ulubioną zgraną muzą

 

Najlepiej jak sprzęt ma to czego faktycznie potrzebujemy ;)

- Wejście internetowe sugeruje, że sprzęt może ( nie musi) mieć radio internetowe, zawsze należy przeczytać czy jest np. Vtuner.

-Jeśli ma wejście coaxialne to na na 99,9% wejście optyczne bo Dac zajmuje się konwersją sygnału "cyfrowego na analogowy, wiec jak już włożą go to masz full opcję. Wystarczy że popatrzysz nawet na tylną ściankę wzmacniaczy typu Marantz pm 6006, Yamaha as501.

-USB(prostokątne) w amplitunerach ( czasem odtwarzaczach CD) pozwala na odtworzenie katalogów z pena i hdd z różnymi formatami zapisu flac, mp3 itd.  USB kwadratowe czasami występujące w klasycznych wzmacniaczach  pozwala tylko na podpięcie np. komputera jako źródła muzyki, sterujesz komputerem bo np we wzmacniaczu nie ma wyświetlacza.

Dnia 19.10.2017 o 23:50, audionet napisał:

Amplituner Kina Domowego   Radio plus pięć wzmacniaczy

Audionet rozumiem, że chciałeś wytłumaczyć sprawę bardzo obrazowo, jednak żeby ktoś nie wpadł przypadkiem w pułapkę, czy nie uwierzył w coś czego nie ma:10_wink:

Żartobliwie napisałbym,  że amplituner Kina D to "samotny zasilacz obsługujący pięć kanałów" .

 

Edytowano przez jacek75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Kraft napisał:

Radio internetowe, wbudowany DAC, wejście optyczne (najczęściej także USB i coaxial) to jeden pakiet. Nie można mieć np. radia internetowego bez DAC-a. Każdy amplituner sieciowy ma je wszystkie w komplecie. Najczęściej także do tego Bluetooth i Wi-Fi do bezprzewodowego przesyłania muzyki.

Dziękuję Kraft za bardzo konkretną odpowiedź, mam nadzieję że już to załapie i nie będę już tego mieszał:)

 

Przed chwilą, jacek75 napisał:

Najlepiej jak sprzęt ma to czego faktycznie potrzebujemy ;)

- Wejście internetowe sugeruje, że sprzęt może ( nie musi) mieć radio internetowe, zawsze należy przeczytać czy jest np. Vtuner.

-Jeśli ma wejście coaxialne to na na 99,9% wejście optyczne bo Dac zajmuje się konwersją sygnału "cyfrowego na analogowy, wiec jak już włożą go to masz full opcję. Wystarczy że popatrzysz nawet na tylną ściankę wzmacniaczy typu Marantz pm 6006, Yamaha as501.

-USB(prostokątne) w amplitunerach ( czasem odtwarzaczach CD) pozwala na odtworzenie katalogów z pena i hdd z różnymi formatami zapisu flac, mp3 itd.  USB kwadratowe czasami występujące w klasycznych wzmacniaczach  pozwala tylko na podpięcie np. komputera jako źródła muzyki, sterujesz komputerem bo np we wzmacniaczu nie ma wyświetlacza.

 

 

Dzięki Jacek75 za podpowiedzi i za pierwsze konkretne modele wzmacniaczy o których zaraz sobie poczytam i pooglądam ich "tylne ścianki :) "

 

 

Może ktoś się teraz  pokusi o pierwsze typy AMPLITUNERÓW STEREO?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o nowe to celowałbym w takie zestawy:

https://www.tophifi.pl/stereo/zestawy-stereo/yamaha-r-n303d-indiana-line-nota-550.html

Jezeli chodzi o używane to może znajdziesz Onkyo tx-8150 w dobrej cenie gdzieś, albo yamahę r-n602. Oba to bardzo dobre budżetowe amplitunery stereo. Do tego wlasnie jakieś Indiana Line z niższych serii. Trochę mały budżet na coś sensownego wg mnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, voytaz napisał:

Jeśli chodzi o nowe to celowałbym w takie zestawy:

https://www.tophifi.pl/stereo/zestawy-stereo/yamaha-r-n303d-indiana-line-nota-550.html

Jezeli chodzi o używane to może znajdziesz Onkyo tx-8150 w dobrej cenie gdzieś, albo yamahę r-n602. Oba to bardzo dobre budżetowe amplitunery stereo. Do tego wlasnie jakieś Indiana Line z niższych serii. Trochę mały budżet na coś sensownego wg mnie.

THX Voytaz za konkrety...budżet jakby to napisać zwiększa się wprost proporcjonalnie do ilości czasu jaki poświęcam na szukanie sprzętu... :) wychodziłem z 1000-1500 zł tak na początek, żeby nie szaleć, a już jest myślę ok.2000tysi...a zakup prawdopodobnie wyjdzie w okolicach grudnia gdzie któryś z Kolegów napisał wyżej w postach że jest to czas gdzie można złowić jeszcze jakieś fajne dodatkowe upusty więc nie wiem czy budżet się jeszcze sporo nie zwiększy....

s4Home na początku sugerował mi tylko sprzęt używany (przy tym początkowym moim budżecie) ale być może uda się jednak kupić "coś nowego" przynajmniej częściowo....Myślałem o inwestycji w lepszy i NOWY amplituner stereo i może na początek do niego używane kolumny, które z czasem będę być może wymieniał na lepsze też prawdopodobnie używane...???

Dobrze kombinuję???

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, szczubik napisał:

ok.2000tysi

czyli 2000 000 zł?? to bardzo dużo :D - Zwróć uwagę na to jak piszesz, to częste błędy na forach.

Jak już upierasz się przy nowym - to poszukaj używek na gwarancji. Wyjdzie parę stów taniej. Nawet 500 zł :)

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, 1Ender napisał:

czyli 2000 000 zł?? to bardzo dużo :D - Zwróć uwagę na to jak piszesz, to częste błędy na forach.

Jak już upierasz się przy nowym - to poszukaj używek na gwarancji. Wyjdzie parę stów taniej. Nawet 500 zł :)

Z taką kwotą można by poszaleć, rzeczywiście :)

Gdzie byś polecał szukać używek na gwarancji??? Aukcje typu allegro, olx od prywatnych osób które np.nabyły sprzęt w przysłowiowym Media Markcie z 5-letnią gwarancją i po roku lub dwóch odsprzedają go bo : np.znudziło się, brak miejsca, żonie nie odpowiada bo się kurzy...i taki sprzęt ma jeszcze np, rok lub dwa gwarancji???

- czy bardziej miałeś na myśli jakieś sklepy/komisy z używanym sprzętem na który wystawiają jakieś tzw."swoje gwarancje".

Może przy okazji zarzuciłbyś mi jakąś propozycję?

 

 

 

Czy kupno na początek "nowego" amplitunera i używanych kolumn to dobre rozwiązanie???

Czy lepiej kolumny kupić nowe i z niższej półki cenowej ?

Jak sami na początku wybieraliście???

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...