Skocz do zawartości

Zakup pierwszego zestawu audio...


szczubik

Recommended Posts

Witam serdecznie na forum, to mój pierwszy wpis, więc proszę wszystkich o wyrozumiałość:)

Ze sprzętami audio-stereo-kino domowe-amplitunery-głośniki nie jestem za bardzo zaznajomiony (nie miałem do tej pory takiej potrzeby), jednak od jakiegoś czasu nadrabiam zaległości i czytam to tu, to tam i staram się zgłębiać temat.  -Jeśli macie jakieś fajne sprawdzone stronki dla LAIKÓW tzw.wprowadzające, żeby można było sobie wszystko OD POCZĄTKU poczytać i wejść w ten świat OD PODSTAW to z góry proszę o linki i dziękuję:)

Nastał czas i poszukuje jakiegoś "pierwszego" zestawu (raczej) stereo- tego jeszcze sam nie wiem i może mi w tym pomożecie.

Ogólnie proszę Was o pomoc przy wyborze jakiegoś zestawu audio do do salonu z aneksem kuchennym ok.20m2. Mieszkanie w bloku, raczej starsi sąsiedzi, trójka dzieci, więc dyskotek nie mam zamiaru urządzać:)

Sprzęt ma służyć głównie do tzw.domowego relaksu, czyli słuchanie muzyki, oglądania filmów (nie precyzuje tu w % bo nie wiem co będzie), a w niedalekiej przyszłości do podłączenia konsoli prawdopodobnie x-boxa one-czyli gry i filmy z blu-raya. Niestety nowe meble (już kupione ale jeszcze nie skręcone) nie dadzą mi prawdopodobnie możliwości na postawienie frontowych kolumn podłogowych (chyba że jakieś dość wąskie) dlatego będę zmuszony na kupno jakiś mniejszych (tzw.podstawkowych jeśli dobrze pamiętam-co jak czytałem nie oznacza wcale gorszych)+ głośnika centralnego- to na pewno. Z racji tego że jestem świeżo po dość dużym remoncie całego salonu i kuchni, na sprzęt po negocjacjach z żoną nie chcę wydać dużo kasy.Będzie 1000zł -to dobrze...1500 też raczej oki,więcej bym nie chciał wydać pieniędzy na początek.

W takiej kwocie mam świadomość że nie będę w stanie poszaleć jednak samo kupno amplitunera, 2 frontów i być może centralnego będzie dla mnie już dużym krokiem na przód i przeskokiem z miniwieży,seryjnego radia w aucie czy głośników od tv:) Dostałem podpowiedzi, że może soundbar by mi wystarczył...?nie wiem...ale raczej nie chciałbym iść w tym kierunku

Chciałbym żeby zestaw służył wszystkim domownikom-nie jesteśmy melomanami jednak od czasu do czasu lubimy sobie posłuchać dobrej muzy typu: Queen, U2, AC/DC, Metallica, RATM,muzyka filmowa i inne, posłuchać radia (może internetowego-ale to chyba nie ten budżet na amplituner), z dziećmi obejrzeć film/bajkę z ala-kinowymi efektami (nie musi być nawet 5.1 choć nie wykluczam) powygłupiać się przy dziecięcych piosenkach z youtuba i tak jak wspomniałem żeby można było podłączyć do całego zestawu x-boxa bo planujemy zakup prawdopodobnie na święta- żeby można było zagrać w gry-postrzelać i pojeździć samochodami z "fajnymi efektami". Mam na myśli z fajnymi efektami dla LAIKA!!!

Do tego wszystkiego jest telewizor Samsung48' z dostępem do internetu smart tv z wejściami HDMI.(i pewnie innymi...)

Na amplituner będę miał dość sporo miejsca (duża komoda) więc o jego wymiary się raczej nie martwię, gorzej może być tak jak pisałem z miejscem dla kolumn. Kable kolumn tylnych-o ile w ogóle będą jestem w stanie przeciągnąć "jak coś" w listwach.

Mieszkam w Krakowie, więc jeśli znacie może miejsce gdzie mógłbym się udać i z kimś porozmawiać, podpytać, czegoś posłuchać etc to dajcie proszę namiary??? Każdy pisze że przed kupnem podstawa to zrobić odsłuch, jednak z drugiej strony czytałem że w domu i tak to nie zagra tak jak w "sklepie"- ale myślę że zawsze warto.

Wydaje mi się, że dysponując tak niewielkim budżetem raczej powinienem zainwestować w używane stereo i dokupić może głośnik centralny co by może przy filmach się przydał i coś dalej przyszłościowo myśleć.??-sam nie wiem...

Nie jestem przeciwnikiem UŻYWANYCH sprzętów jednak nie znam się na tym więc musiałbym mieć polecone- sprawdzone i pewne źródło. 

Znalazłem w Myślenicach koło Krakowa prawdopodobnie komis w którym właściciel od wielu lat zajmuje się używanym audio-więc może warto do niego pojechać,posłuchać na miejscu, pogadać...?-jeśli znacie to miejsce i polecacie lub nie polecacie to dajcie znać:)- inne adresy również mile widziane.

:)

Ceny używanych amplitunerów jak i głośników są dla mnie prawdopodobnie korzystniejsze w mojej sytuacji więc bez problemu mógłbym się na takie zdecydować. Domyślam się, że czasami jesteśmy w stanie kupić wyższy/lepszy model czegoś ale z drugiej ręki- i chyba w tę stronę muszę się kierować- choć chętnie poczytam WSZYSTKIE Wasze opinie i komentarze co o tym sądzicie.

 Z góry dzięki i proszę o wszelką POMOC

pozdrawiam/Marcin

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 123
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Witaj,

Dobry obszerny post. Przepraszam że tak od razu sprowadzę cię na ziemię ale będziesz miał łatwiej na prawdę. 

Nie czytaj o tym! Bo jest bardzo mało stron gdzie uzyskasz rzetelne informacje. A testy? No to już w ogóle :)

Biorąc pod uwagę twoje oczekiwania i budżet musisz iść tylko w sprzęt używany. Nowego po prostu nie dostaniesz.

2 fronty + centralny? No to już musisz iść w amplituner kina domowego. Do typowego stereo, centralnego nie podlaczysz .

1500 zł to powiedział bym taki minimalny budżet na to. Od Krakowa do Myślenic masz nie daleko. Jest tam komis audio. Jedz do gościa. On tu działa też na forum. Powiedz że jesteś od nas, niech ci doradzi. Zrobi to rzetelnie i nie wtopisz kasy. 

Jak dozbierasz do 2k to mogę ci też poszukać na Allegro czegoś fajnego. Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,dzięki za pierwszą odpowiedź i zainteresowanie postem:)

Szkoda że nie ma żadnej fajnej stronki którą mógłbyś mi polecić z fajnymi rzetelnymi informacjami...(a może rzetelność informacji dla mnie mogłyby być na trochę niższym poziomie...?) zawsze w wolnej chwili na spokojnie w zaciszu domowym mógłbym sobie coś poczytać i zgłębić temat żeby być mniej zielonym:)

Należę chyba jednak do osób, które idąc do sklepu typu Media-Markt - idą po KONKRETNY sprzęt -czy to jest telewizor, czy zmywarka...czy piekarnik i tylko negocjują ze sprzedawcą zamiast pytać się..."a co Pan proponuje.."- "a czy to jest dobre..."-bo jak wiadomo Pan proponuje to co mu każe danego dnia kierownik działu lub za co ma lepszą prowizję. Jak kupowałem niedawno cały sprzęt AGD do domu to przez kilka tygodni szukałem...czytałem..dzwoniłem na infolinie...szukałem na grupach i zgłębiałem temat-i w pewnym momencie po samym numerze seryjnym zawartym w nazwie zmywarki byłem w stanie określić czy ma ona np. metalowe dno lub gdzie została wyprodukowana- czego same Panie na infolinii boscha nie umiały mi wcześniej odpowiedzieć...-ale to tak na marginesie:)

Na 90% nastawiony byłem na sprzęt używany-co mi tylko potwierdziłeś:) 

Zakładając że dysponuje budżetem 1000 lub 1500 to jak powinien wyglądać stosunek ceny: amplituner-głośniki? Czy jest to 50% na 50% obojętne od naszego budżetu? Czy lepiej np.zainwestować w lepszy amplituner który jest niejako sercem-naszą bazą,sygnałem- a np.kupić na początek tańsze głośniki...?czyli np.70% do 30%?

Z tego co nieraz widzę na aukcjach typu allegro - olx to jest sporo fajnych ogłoszeń czy to samych głośników czy całych zestawów które ludzie sprzedają czy to z faktu znudzenia się...brakiem miejsca, czasu...potrzeby nagłej gotówki lub sami nie wiedzą jaki fajny sprzęt posiadają  i wtedy można trafić coś fajnego dobrych pieniądzach-FAJNEGO wg. nikłej wiedzy którą na dzień dzisiejszy posiadam:) Jak widzę fajną aukcję co wpadnie mi w oko, to staram się szukać informacji o danym amplitunerze czy głośnikach i w ten sposób zbieram jakieś dodatkowe informacje.

Jakiś czas temu na youtubie widziałem filmiki z "reduktora szumów" i tam widziałem kilka propozycji zestawów za różne pieniądze do różnego przeznaczenia.

Zastanawiam się tylko czy stawiać na "jakość dźwięku" i wtedy kupować np.sprzęty z lat 80-90tych czy jednak postawić bardziej na nowoczesność i kupić jakiś "tańszy plastik bez duszy" który będzie posiadał np.kilka HDMI- tego jeszcze nie wiem- i tu proszę Was o poradę...!! - Zakładając że nie jestem jakimś znawcą tematu to jednak wolałbym chyba postawić na tzw.nowoczesność i pójść w tym kierunku kupując trochę nowszą technologię -która będzie stanowiła niejako multimedialną zabawkę- tak jak pisałem nie mam żadnego odniesienia i coś czuję że, nawet nie zauważę różnicy w dźwięku -ale być może się mylę:)

Czytałem opinie że dobre stereo zagra o niebo lepiej niż pseudo kino domowe za 1500zł-i to jest prawdopodobnie fakt którego oczywiście nie neguję.

Rozumiem, że typowe stereo to możliwość podłączenia jedynie dwóch głośników bez możliwości przyszłościowej rozbudowy? Jeśli tak, to nie upieram się przy amplitunerze typowo stereo. Może być to amplituner wielokanałowy np.5.1,a na początek dokupię sobie po prostu jedynie dwa przednie głośniki...niedługo centralny i też będzie dobrze.

Rozumiem że 500zł w używanych sprzętach to jest już znacząca różnica co do wyboru ewentualnego sprzętu używanego? I tak 1000 a 1500 to spora różnica w ilości i jakości doboru...jak również 1500 a 2000 to też mogłaby być już inna póła sprzętowa??

Dzięki za WSZELKIE opinie

Pozdrawiam

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możemy tutaj rozwiać wszelkie twoje pytania czy też obawy.

Jak rozlokować budżet? No właśnie w tym jest problem. Gdyby w zestawie nie było centralnego sytuacja była by jasna. 1000 kolumny 500 wzmak.

Centralny to zaburza. Bo:

- musimy zamiast wzmaka iść w amplituner. A to kwota 500+ jeśli ma być też nie stary , wspierać nowe standardy itp. Nie wyobrażam sobie że wybierzesz bez tego.

- centralny to pewnie też minimum 200zl.

- na fronty zostaje max 800 chodź pewnie będzie mniej. I nie będzie to komplet z frontami. 

 

Czy powinien? Są różne szkoły. Ja twierdzę że nie musi, ale zaraz mnie zlinczują ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, 1Ender napisał:

Cześć,

jako, że masz jakieś swoje doświadczenie w sprzęcie audio - mini wieża, opisz jakie dźwięku szukasz. Ten z mini wieży chyba znasz? :) To na podstawie tego może napiszesz co chciałbyś zmienić?

Hej 1Ender,

z tym doświadczeniem to chyba bardziej chciałeś sobie żarty zrobić  heheh :)...ciężko mi opisywać "coś" czego tak naprawdę jeszcze nie "poczułem". O rodzaju muzyki jaką słucham napisałem w pierwszym poście więc jak jest wolna chwila to lubię sobie puścić któryś z wyżej wymienionych zespołów. W chwili obecnej ta pseudo wieża jest już u syna w pokoju i raczej wszystko idzie przez telewizor z YouTube:)

Lubię gitarowe solówki, rockowe nuty i troszkę cięższe brzmienia. Nie należymy do rodzinki która katuje swoje dzieci od małego disco polo i innymi pseudo-duperelami wpadającymi w ucho, które niestety mają bardzo destrukcyjne w skutkach działania spaczające dzieci od maleńkości, o których często rodzice zapominają:)!!!

Nie wiem czy dobrze to opiszę ale jakoś za BASEM mocnym nie przepadam- choć być może nigdy porządnego-na porządnym sprzęcie nie słyszałem i nie wiem być może co dobre:) W aucie basy mam raczej ustawione na poziomie 0 lub +1, natomiast treble prawie na maksa-ale być może jest tak tylko dlatego, że jak dam więcej basów na +, to wtedy słuchając głośniejszej muzy słychać tylko jedno wielkie charczenie.- Dlatego z góry przepraszam ale nie jestem w stanie kwiecistym językiem opisać dźwięków dobiegających do moich uszu:)

 

Chciałbym żeby w moim nowym/starym sprzęcie nie brakowało mocy jeśli będzie to potrzebne do zagłuszenia złośliwego sąsiada:)...a tak bardziej poważnie, żeby całość grała przyjemnym dźwiękiem  zarówno cicho-jak dzieci będą przysypiały jak również jak będziemy szaleć:)

Włączając film z dekodera lub blureya w niedługiej przyszłości chciałbym usłyszeć więcej dźwięków i efektów niż z głośników tv żeby czuć było różnicę w odbiorze filmu "na nowo"

Tak jak pisałem również wyżej ze sprzętu będziemy korzystać "rodzinnie" dlatego syn jak będzie grał na  x-boxsie również chciałbym żeby miał radochę i usłyszeć fajny dźwięki i efekty w grach.

To może tak po krótce, bo nie wiem czy ze swoim opisem idę w dobrą stronę czy nie i czy o to Ci chodziło.... Najwyżej zadaj mi jeszcze jakieś konkretne pytanie to postaram się na nie odpowiedzieć najlepiej jak będę umiał na dzień dzisiejszy...hehehe

dzięki za zainteresowanie,pozdro

Przed chwilą, S4Home napisał:

Możemy tutaj rozwiać wszelkie twoje pytania czy też obawy.

Jak rozlokować budżet? No właśnie w tym jest problem. Gdyby w zestawie nie było centralnego sytuacja była by jasna. 1000 kolumny 500 wzmak.

Centralny to zaburza. Bo:

- musimy zamiast wzmaka iść w amplituner. A to kwota 500+ jeśli ma być też nie stary , wspierać nowe standardy itp. Nie wyobrażam sobie że wybierzesz bez tego.

- centralny to pewnie też minimum 200zl.

- na fronty zostaje max 800 chodź pewnie będzie mniej. I nie będzie to komplet z frontami. 

 

Czy powinien? Są różne szkoły. Ja twierdzę że nie musi, ale zaraz mnie zlinczują ?

S4Home- wszelkie podpowiedzi chłonę jak gąbka:)

Nawet oczywiste oczywistości możesz mi napisać dla mnie to i tak będą cenne informacje:)

Jeśli chodzi o ten głośnik centralny to wcale nie jestem na niego nastawiony że musi być. Wręcz przeciwnie mogę go sobie dokupić za jakiś czas a bardzo chętnie poczytam co mi radzisz...:)

Czym tak na chłopski rozum różni się ten wzmak jak to ująłeś-(czyli wzmacniacz jak się domyślam) od amplitunera?- Rozumiem że amplituner to taka bardziej zabawka, która może stworzyć efekty kina domowego, do konsoli właśnie w którym możemy znaleźć dużo wszystkiego...a wzmacniacz jest bardziej nastawiony na jakość dźwięku i nie wiem czy dobrze kombinuje ale może chodzi o to że podłączamy do niego jedynie dwie kolumny i jest bez możliwości rozbudowy do np.kina domowego?

Czy dla takiego zastosowania jakie opisałem w swoich postach, bardziej jednak mam iść w stronę amplitunera z możliwością jego późniejszego rozbudowania czy jednak porządniejszy w tej kwocie zestaw stereo również zrobi "robotę".

Zależy mi na "sprzęcie",  który bez problemu podłączę do dekodera telewizyjnego HORIZON z UPC, tv samsunga ze smart tv i w niedługim czasie konsoli x-box:)

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze szybkie pytanie:

czym tak w skrócie i w prostych słowach różnią się:

-amplituner Kina Domowego

od

- amplitunera stereo

i od

- wzmacniacza stereo zintegrowanego

 bo już się pogubiłem :(

Proszę o podpowiedzi ustosunkowując się do moich potrzeb...i może mnie jakoś nakierujecie.

dzięki

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dopiskiem że:

Wzmacniacz stereo z reguły nie ma obwodów cyfrowych zaburzających tor pracy 

Amplituner jest swego rodzaju wzmacniaczem z radiem, przy czym często jego komponenty są delikatnie gorsze od klasycznego wzmacniacza.

Amplituner kina to urządzenie do kina. Jego zasilacz współpracuje z 5,7.... Kanałami 

Wzmacniacz gra najlepiej w stereo później amplituner stereo i na końcu amplituner kina.

Dlatego jeśli możemy wybrać elektronikę i dwie kolumny to będzie to wzmacniacz. Jeśli natomiast musisz zostawić drogę na centralny to musi to być amplituner kina. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, jeżeli zależy Ci na jakości dźwięku to wzmacniacz stereo lub amplituner stereo. W domu mam podłączone stereo do TV i efekt filmowy jest bardzo dobry. Jeżeli nie jest Ci potrzebny dźwięk "latający" dookoła głowy to sobie odpuść Kino Domowe. Coś za coś! Albo dobrej jakości muzyka, albo słaba jakość dźwięku i efekciarstwo. Powinieneś coś wybrać. Z efektów dźwiękowych w stereo jestem bardzo zadowolony -jeżeli chodzi o oglądanie filmów. Ja postawiłem na jakość dźwięku. A Ty sam sobie odpowiedz co jest dla Ciebie priorytetem.

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gorzej jak ścieżka audio w filmie jest pięciokanałowa, wtedy już nie wszystko słychać niestety. Fajnie jak w materiale źródłowym można wybrać dwa kanały stereo, to wtedy jest ideał, ale nie zawsze tak jest. W moim Xboxie One S można np wybrać stereo i wtedy dźwięk po optyku do wzmacniacza idzie dwukanałowy. Gra się bardzo przyjemnie. W dekoderze nc+ również jest opcja wyłączenia dolby digital w ustawieniach dekodera. 

Chyba TX-8270 podłączone przez HDMI konwertuje sciężkę audio 5-kanałową na 2-kanałową, więc może to Onkyo to jest jakieś wyjście.

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ostatnich postach tak jakbym zaczął widzieć dopiero tunel.....o światełku na jego końcu nie ma jeszcze oczywiście mowy...:)

Po Waszych podpowiedziach, na 90% rezygnuje jednak z tego całego amplitunera kina domowego. Jak to napisał 1Ender nie jest mi chyba tak naprawdę potrzebny "latający dźwięk dookoła głowy". Jak się żona dowiedziała że będę zrywał listwy żeby poprowadzić kable to również mi to skutecznie wybiła z głowy:) Nie chce drażnić lwa bo z zestawu będzie DUPA :) całego

Z tego co mi podpowiedzieliście (dzięki audionet) to chyba jednak najbardziej odpowiednim dla mnie sprzętem będzie ten ---AMPLITUNER STEREO---czyli wzmacniacz z radiem. I tu jeszcze dopytam:

- dobrze zrozumiałem że do amplitunera stereo NIE możemy podłączyć głośnika centralnego?- chyba raczej "nie"- jak sama nazwa wskazuje to stereo-ale jeszcze mi potwierdźcie to proszę. Kumpel ma 2 kolumny przednie i właśnie głośnik centralny (tylnych nie ma) ale nie dopytałem czy to jest amplituner kina domowego czy coś innego...może po prostu nie kupił tylnych głośników i ma jakieś tanie kino-nie wiem.

Tak jak S4Home napisał- amplituner stereo jest tak "pośrodku" jeśli chodzi o jakość dźwięku (jeśli dobrze to zrozumiałem)- i coś mi się zdaje że to będzie dla mnie złoty środek :) Z racji tego, że będzie to mój pierwszy zestaw i nie mam za bardzo z niczym porównania (no chyba że z jakimś zestawem kina domowego 5,1 szwagra czy jakimś sprzętem kolegi ) to na 90% nie zauważę chyba różnicy pomiędzy wzmacniaczem-który jak napisałeś prezentuje najlepszy dźwięk w stereo, a właśnie amplitunerem stereo.

Jakość dźwięku jednak u mnie zwycięża kosztem tzw.PSEUDO efekciarstwa jak to nazwaliście.-bo w tej cenie będzie tylko i chyba wyłącznie PSEUDO- Dzięki 1Ender za oświecenie :)

Dzięki Voytaz za komentarz! Bardzo spodobało mi się to co napisałeś...i dałeś cenną informację jeśli chodzi o X-boxa One S:) ...z drugiej strony ze dwie noce nie będę mógł teraz spać, bo cały czas czytam teraz o tym (TX-8270)-jednak to nie moja półka cenowa...fak :(-a to by był dla mnie ideał chyba:)

 

 

Czy uważacie, że nastał już powoli czas na jakieś pierwsze konkretne propozycje z Waszej strony dla mnie???

Czy macie jeszcze za mało informacji ode mnie?

Czy jeszcze coś powinienem dopowiedzieć?...odpowiedzieć?...może zapytajcie o coś jeszcze?....Może naprowadźcie mnie dodatkowymi pytaniami jeszcze żeby mi się ROZJAŚNIŁO...:)

Czy ten amplituner stereo będzie dla mnie odpowiednim rozwiązaniem?

Dziś piątek...piątunio...więc liczę na Wasze liczne komentarze....

pozdr

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Czytałem jeszcze teraz i znalazłem informacje, że te amplitunery stereo mogą być w wersji 2.0 lub 2.1.- czyli że mogę przyszłościowo dokupić subwoofer?  Czy to jest głośnik który znacząco "zrobi dodatkową robotę" i w jakich okolicznościach i do czego przydaje się najbardziej i do czego używacie go najczęściej? Czy do słuchania muzy,dla lepszych efektów w filmach czy np.do efektów w grach?

Czy ważne dla Was jest czy jest to 2.0 czy 2.1?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dobrym zestawieniu elementów stereo - wzmacniacza i kolumn - sub jest zbędny. A nawet może przeszkadzać. Dobry subwoofer używany to też kosztuje nie mało i często przekracza 1000 zł.

Mógłbyś na początek kupić wzmacniacz i kolumny + urządzenie od googla (Google Chromecast  około 150-300zł, używany jeszcze taniej) - miałbyś np. radio internetowe, a później dokupić strumieniowca lub nie. Nie wiem na ile ważne dla Ciebie funkcje obsługi serwisów muzycznych i co będzie źródłem.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, szczubik napisał:

- Czytałem jeszcze teraz i znalazłem informacje, że te amplitunery stereo mogą być w wersji 2.0 lub 2.1.- czyli że mogę przyszłościowo dokupić subwoofer?  Czy to jest głośnik który znacząco "zrobi dodatkową robotę" i w jakich okolicznościach i do czego przydaje się najbardziej i do czego używacie go najczęściej? Czy do słuchania muzy,dla lepszych efektów w filmach czy np.do efektów w grach?

Czy ważne dla Was jest czy jest to 2.0 czy 2.1?

Teoretycznie przy dobrym dobraniu podłogowych głośników, sub będzie zbędny. ALE :) jeżeli będziesz używał tego sprzętu do grania to sub jest fantastyczną opcją. Tylko musisz dobrać/kupić dobry. Żadne tanie wynalazki typu KoDa.

REL , JBL, i pewnie jakieś inne ale w subach nie siedzę dobrze więc nie pomogę konkretami. Wiem tylko że gry z wybuchami bez suba są "mniej fajne" ;)

Druga sprawa to to że niektóre zestawienia kolumn i wzmacniacza, w danym pomieszczeniu, przy cichym odsłuchu nie dają miłej podstawy basowej. Wtedy sub może także być dobrym wyjściem.

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, 1Ender napisał:

Przy dobrym zestawieniu elementów stereo - wzmacniacza i kolumn - sub jest zbędny. A nawet może przeszkadzać. Dobry subwoofer używany to też kosztuje nie mało i często przekracza 1000 zł.

Mógłbyś na początek kupić wzmacniacz i kolumny + urządzenie od googla (Google Chromecast  około 150-300zł, używany jeszcze taniej) - miałbyś np. radio internetowe, a później dokupić strumieniowca lub nie. Nie wiem na ile ważne dla Ciebie funkcje obsługi serwisów muzycznych i co będzie źródłem.

 

Koledzy, nie wiem czy doczytaliście moje wypociny w swoim pierwszym poście- ZACHĘCAM- ale chciałem przeznaczyć na swój pierwszy zestaw coś ok.1000-max1500zł. Wiem że to jest śmieszna kwota i teraz widzę, że to się chyba mija z celem i szkoda wyrzucać kasę w błoto- i już myślę ostro o zwiększeniu tego budżetu:)- Muszę przygotować na to żonę lub wszystkie ceny podzielić na pół jak się zapyta "...a ile to kosztowało"???????

Życzyłbym sobie takiej sytuacji, że nie będę musiał się tłumaczyć z tego ile kasy wydałem na jakieś tam "gówno", a jedynie usłyszę "WOW dlaczego dopiero teraz kupiliśmy taki zestaw" :)  :):)

Nie wiem czy jestem sobie w stanie pozwolić na "DOBRY" zestaw gdzie sub będzie zbędny jak to napisałeś. Może to być najwyżej przyszłościowy zakup..żona musi się oswoić z tym co teraz kupię do momentu, aż tu nagle z dnia na dzień stanie kolejny "klocek" na podłodze w postaci owego suba.

Pisałem też, że mogę mieć problem z miejscem na duże,dobre porządne przednie głośniki o $ nie wspominając:)

 

1Ender- pisz proszę prościej w niektórych momentach -tak bardziej przystępnie dla laika:)...bo później przez jakiś czas muszę sobie googlować co Ty do mnie mówisz- w zasadzie piszesz hehe

Wyjaśnij mi jeszcze proszę w prostych słowach tą różnicę między wzmacniaczem (dwa wzmacniacze) a amplitunerem stereo,(radio+2 wzmacniacze, ma chyba podłączenie do internetu po kablu lub wi-fi ) co to jest to urządzenie od googla? Radio internetowe chciałbym mieć, bo to raczej fajna wygoda jak się nie ma cd.  Nie wiem do końca jeszcze co to jest ten strumieniowiec:)-czy to chodzi o te serwisy muzyczne z których można sobie ściągać ulubioną muzykę podzieloną na poszczególne kategorie???

Chciałbym mieć dostęp do jakiegoś serisu muzycznego tego Spotify lub Tidal !!!!-nie wiem jeszcze na jakiej zasadzie to działa....ale odtwarzacza CD nie chce bo nie mam jakiejś wielkiej kolekcji płyt cd. i nie chce mieć kolejnego urządzenia.

Na szafce RTV chce mieć 1 amplituner, dekoder HORIZON z tv UPC i przyszłościowo konsolę X-box one S. Nad tym wszystkim telewizor i po bokach kolumny- TO WSZYSTKO- bo raz że nie mam więcej na wszystko miejsca, a dwa to żona mnie zlinczuje... :) 

Nie wiem do końca i cały czas staram się znaleźć jak jest teraz różnica między tym całym wzmacniaczem stereo, a amplitunerem stereo. Z tego co mi podpowiadał s4Home to wzmacniacz zdecydowanie gra najlepiej w stereo...później amplituner stereo...i na końcu kino domowe, które już sobie odpuściłem. Z moich wniosków wynika, że amplituner stereo jest trochę gorzej grającym sprzętem z większą ilością różnych wejść/wyjść i większą ilością "bajerów i dodatków"-(w które na razie nie udało mi się wczytać) -oraz z dostępem do internetu przez kabel lub wi-fi-

 

Wszelkie rady MILE WIDZIANE!!!!! dzięki

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś mianem amplitunera określano wzmacniacz z wbudowanym radiem.

Dzisiaj oprócz radia ma wbudowany DAC, wejścia hdmi, sieciowe, obsluge radia internetowego spotify, Tidala itp.

Wzmacniacze podzieliły się na te "purystyczne" , czyli tylko wzmacniają i dobrze wyglądają ;) oraz takie które maja dolożony DAC i czasem sieć.

Co do budżetu, nie załapałem. Ale jeżeli chcesz mieć coś funkcjonalnego i łatwo obsługiwanego to będzie problem przy takim budżecie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Fafniak napisał:

Teoretycznie przy dobrym dobraniu podłogowych głośników, sub będzie zbędny. ALE :) jeżeli będziesz używał tego sprzętu do grania to sub jest fantastyczną opcją. Tylko musisz dobrać/kupić dobry. Żadne tanie wynalazki typu KoDa.

REL , JBL, i pewnie jakieś inne ale w subach nie siedzę dobrze więc nie pomogę konkretami. Wiem tylko że gry z wybuchami bez suba są "mniej fajne" ;)

Druga sprawa to to że niektóre zestawienia kolumn i wzmacniacza, w danym pomieszczeniu, przy cichym odsłuchu nie dają miłej podstawy basowej. Wtedy sub może także być dobrym wyjściem.

Hej Fafniak,dzięki za zainteresowanie...na DOBRE KOLUMNY nie będę mógł sobie chyba jednak pozwolić :( bo to się raczej wiąże z wyższymi wydatkami, jeśli natomiast chodzi o DOBRE DOBRANIE to liczę właśnie na WASZĄ POMOC  :)- stąd jestem tu na forum!

Szukam na razie odpowiedzi i podpowiedzi co szukać...co do czego dobrać :)...itd..

Na początku nawet nie myślę o o dodatkowym subie, ponieważ raz że szkoda mi teraz $, a dwa że brak na razie miejsca.

Dzisiaj zaczynam malowanie i porządkowanie pokoju i może w tygodniu uda mi się w końcu skręcić meble do salonu to wtedy wszystko pomierzę i zobaczę ile będę miał na co miejsca. Zrobię wtedy rysunek lub wyślę zdjęcia to może to coś pomorze.

 Cały czas myślę czy np.nie kupić droższego AMPLITUNERA STEREO, takiego który zostałby już bardziej przyszłościowo jakbym to tak ujął (nawet na jakieś ratki 0%) i nie poszukać później do niego jakiś używanych kolumn za gotówkę już ??? Dobrze myślę?

Przyszłościowo mógłbym wtedy zostawić ten amplituner i zmienić sobie za jakiś czas kolumny na inne używki . Sprzęt używany z tego co widzę BARDZO traci na wartości (są  pewnie takie co mniej tracą) ale zakładam że kupując teraz np. używane kolumny tak do 1000zł to niewiele na nich stracę np. za 2-3 lata jakbym szukał wtedy czegoś innego.

Tak jak pisał mi s4Home w Myślenicach koło Krakowa mam komis ze sprzętem używanym i nawet takie kolumny za 2- 3 lata mógłym oddać w takie miejsce i dopłacając "coś" wyjść z jakimiś nowymi-starszymi :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbliża się koniec roku. 

To okres kiedy firmy zaczynaja pozbywać się sprzętu w cenach czasem bardzo atrakcyjnych. Ja swojego audiolaba 8200a z pełna gwarancją kupiłem za ok 50-60%

monobloki 8200m z pełna gwarancja za 50%

jedynie Dac-a kupiłem za cenę tylko trochę niższą.

cala reszta sprzętu to używki.

namawiam do szukania :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faniak a...czy ten DAC to jest rodzaj radia INTERNETOWEGO? bo jest dac. dac+ jakiś...i gubie się :)

Czy HDMI jest to coś bez czego nie można się obyć? Bo jest sporo amplitunerów bez hdmi z innymi wejściami i wyjściami.

HDMI podobno daje możliwość najlepszego przekazania obrazu i dźwięku...ale jak go nie ma to już to dyskwalifikuje w Waszych oczach dany amplituner???

Tak jak pisałem zależałoby mi na podłączeniu całego zestawu do tv, do dekodera upc, przyszłościowo do x-boxa one S i jakiegoś SPOTIFY...to byłoby chyba tyle na dzień dzisiejszy- czy to duże wymagania? :)

Jaki to musi być BUDŻET Kolego żebym się nie wygłupił?? Dawajcie RADY jestem na to otwarty.....Żonka na razie nie czyta tego forum więc spokojnie:)

Dzięki Faniak, nie mam ciśnienia jeszcze na sprzęt - na JUŻ-bo nie możemy od kilku tygodni skończyć remontu więc nawet nie miałbym gdzie tego postawić-meble jeszcze nie poskręcane nie wiem nawet ile będę miał miejsca na kolumny...ale najważniejsze to :

NIE WIEM CZEGO JESZCZE SZUKAĆ.... :(  Staram się określić w postach moje potrzeby i liczę na WASZĄ pomoc w ukierunkowaniu mnie....

...a wtedy najmilszy dla mnie czas nastąpi jak będę wiedział już czego szukać...to lubię więc tego się nie boję :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dac - przetwornik cyfrowo analogowy
Konwerter przetwarza sygnał cyfrowy (zera i jedynki) na sygnał analogowy (impulsy elektryczne). Te są następnie wzmacniane i przekładane na drgania membrany głośnika. W ten sposób informacja jest odtwarzana w postaci fal akustycznych. To tak w uproszczeniu. Dac jest przydatny gdy słuchamy formatów cyfrowych typu np. mp3 itd.

Kolega miał na myśli, pisząc 2 wzmacniacze (wzmacniacz zintegrowany) - osobne wzmocnienie dla każdego kanału. W stereo mamy 2 kanały Lewy i Prawy ( z ang. L,R). Innym przykładem są monobloki - czyli pisząc najprościej jak się da - są to osobne wzmacniacze mocy dla każdego kanału, a w zasadzie końcówki mocy - mono, każdy w osobnej obudowie. Do końcówki mocy potrzebny jest jeszcze przedwzmacniacz. 

W wzmacniaczach zintegrowanych masz wszystko w jednej obudowie czyli przedwzmacniacz i końcówkę mocy. Ale tym sobie teraz nie zaprzątaj głowy.

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ojoj...to jak to jest napisane w uproszczeniu to już się boję....ale dzięki coś zawsze będę wiedział więcej...

- a do mojego przyszłego zastosowania o którym już wielokrotnie pisałem wyżej :

czyli:

....."zależałoby mi na podłączeniu całego zestawu do tv, do dekodera upc, przyszłościowo do x-boxa one S i jakiegoś SPOTIFY żeby mieć.... to ten DAC czy DAC+ jest mi potrzebny?

i od razu zapytam czy HDMI w takim amplitunerze stereo jest mi też potrzebne?

mp3 raczej już nie zamierzam słuchać chcę go zastąpić właśnie jakimś serwisem muzycznym typu spotyfi czy tidal, a z tego co też już gdzieś kiedyś wyczytałem, to w mp3 są jednak spore straty jeśli chodzi o jakość....

 

 

Może pierwsze propozycje z Waszej strony, takie żebym mógł sobie o nich poczytać....poźniej dopytać....na koniec posłuchać....i zadecydować co i jak???

Jeśli jeszcze to nie ten czas to dajcie jakieś jeszcze wskazówki....

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ma być źródłem - z czego będziesz puszczał muzykę - Odtwarzacz CD, Komputer, Radio (tuner) itd.

Dac stosuje się też przy podłączeniu TV, odtwarzacza CD/DVD - wówczas  jest to jako transport, a całą "robotę" robi dac.
Dac jest też traktowany jako źródło dźwięku.

Owszem są wzmacniacze i amplitunery z dac'iem, ale są one sporo droższe niż tradycyjny wzmacniacz/amplituner + osobny dac. Rozdzielenie tych dwóch urządzeń jest też bardziej praktyczne przy poszukiwaniu swojego brzmienia. Wówczas wymieniasz tylko jeden element, a nie wzmaczniacz/amplituner z dac'iem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, 1Ender napisał:

Co ma być źródłem - z czego będziesz puszczał muzykę - Odtwarzacz CD, Komputer, Radio (tuner) itd.

Dac stosuje się też przy podłączeniu TV, odtwarzacza CD/DVD - wówczas  jest to jako transport, a całą "robotę" robi dac.
Dac jest też traktowany jako źródło dźwięku.

Owszem są wzmacniacze i amplitunery z dac'iem, ale są one sporo droższe niż tradycyjny wzmacniacz/amplituner + osobny dac. Rozdzielenie tych dwóch urządzeń jest też bardziej praktyczne przy poszukiwaniu swojego brzmienia. Wówczas wymieniasz tylko jeden element, a nie wzmaczniacz/amplituner z dac'iem.

Żródłem będzie tv ze smart tv, amplituner stereo który dobrze by było gdyby miał właśnie dostęp do jakiegoś spotyfi czy tidal czy radia internetowego i przyszłościowo x-box one s czyli blu-rey i gry.

Jeżeli DAC jest traktowany jako źródło dźwięku, to mogę go również przyszłościowo mieć-nie mówię nie. Pisałeś że dac może być wbudowany-tylko że cena idzie wtedy w górę (muszę zobaczyć jakie są modele w moim zasięgu....)  lub mogę go np.dokupić ten DAC jak czegoś mi zacznie po jakimś czasie brakować....Tak jak pisałeś wtedy elementy można poszczególnie zmieniać i wymieniać co jest na + :)

To teraz może amplituner stereo bez DAC wtedy w danej kwocie będę mógł sobie pozwolić na lepszy model...a może przyszłościowo jak czegoś zacznie brakować dokupię ten DAC??? Dobrze kombinuję tym razem?

Może jakieś propozycje modelowe/cenowe tych:

-amplitunerów stereo bez dac

- amplitunerów Z DAC

- i samych DAC przyszłościowo gdybym się decydował?

Takie szybkie przykłady pierwsze lepsze żebym poznał mniej więcej zarys jakiś i ceny...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...