Skocz do zawartości

Nagrywanie kasety magnetofonowej - equalizer graficzny


Sebalolek

Recommended Posts

Cześć!
Jestem tutaj nowy a więc Witam wszystkich! 
Ostatnio wzięło mnie na zgrywanie utworów na kasety magnetofonowe (mam stary samochód z niezłym kaseciakiem). Lubię zwłaszcza soundtracki z westernów  Mam w domu wiele kaset chromowych i kilka metalowych (głównie z Pewexu). Kupiłem sobie kabelek minijack - 2x chinch, by podłączyć komputer z magnetofonem - Hitachi 3D88. Obejrzałem sobie kilka filmików w Internecie, ale problem mam z equalizerem, który posiada mój magnetofon Hitachi. Na equalizerach w ogóle się nie znam! Dlatego chciałbym Was prosić o pomoc - czy w celu nagrania utwory na kasetę wymagane jest jakieś ustawienie equalizera, czy jednak na ma on znaczenie, gdy chce odtworzyć sobie kasetę, np. wcześniej naganą przeze mnie? Proszę o pomoc 
Pozdrawiam!

20171021_193007.jpg

20171021_193029.jpg

20171021_193042.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Nagrywanie w tym magnetofonie jest automatyczne. Starsze, niektóre,(raczej dużo wyższej klasy) magnetofony posiadaly regulacje poziomu natężenia dźwieku przy nagrywaniu. Equalizer słuzyl tylko do ustawienia poziomu natężenia różnych częstotliwości w czasie odtwarzania i nie ma zwiazku z nagrywaniem. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Rega napisał:

Oczywiście. Jaki rodaj kasety takie ustawienie. Wiąze sie to z ustawieniem głowicy nagrywającej.

Dziękuję . Z kasetą metalową zapewne na tym sprzęcie za wiele nie zdziałam,  prawda?  Chociaż z drugiej strony,  podobno kasety metalowe skracają żywotność zwykłych magnetofonow,  które nie mają przełączeń na normal-chrom-metal. Tak przynajmniej gdzieś czytałem....  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kaset z taśmą metalową były specjalne glowice (nie pamietam już jakie). Zwykle glowice byly przeznaczone do taśm chromowych i żelazowych (czarnych i brązowych).Ja sam kiedyś próbowalem używać kasety z tasmą metalową (tasma koloru szarosrebrnego) i skończyło się koniecznością wymiany glowicy. Nie wiem czy akurat to bylo decydujące czy może glowica byla już częściowo zużyta. Więcej nie próbowałem. Tym bardziej, ze byla to dosć droga glowica stożkowa, a zdobycie dobrej glowicy nie bylo wtedy łatwe (lata siedemdziesiąte ubiegłego wieku) i tanie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Sebalolek napisał:

 jak rozumiem,  przy nagrywaniu kaset chromowych,  przełącznik powinienem ustawić na chrom,  czy także nie?  

Każdy rodzaj kaset np. chromowe, metalowe mają odpowiednie zagłębienia które uruchamiają specyficzny dla modelu sposób nagrywania-automatyczny. Są też magnetofony z ustawianiem ręcznym( przycisk).

Co do głowic o których pisze Rega, cóż z mojej praktyki pamiętam, że głowice najbardziej leciały na tanich taśmach żelazowych, były szorstkie( w uproszczeniu ) z przeciętnie naniesioną "warstwą magnetyczną", którą widać było potem na głowicy jako brunatny nalot (Brutal od taty na palec i była zaraz czysta;) . Oczywiście głowice leciały w sensie po parunastu tys  przesłuchań...ale szybciej leciały z jakością same kasety żelazowe ;)  Głowicę zmieniałem kila razy w Kasprzaku, Diorze itp. na np. alpsy faktycznie o różnym kształcie głowicy, ale grając już później na Pewexowskich deckach np. Technicsach, Sony, nie musiałem ( już lepsze kasety, zapewne głowice też )

Kolejna rzecz użycie kasety czy to żelazowej, chromowej , czy metalowej nie wiąże się z jakimś tam ustawieniem głowicy nagrywającej, ale dobraniem automatycznie ( czasem ręcznie )do taśmy odpowiednich prądów podkładu, czasami pasma i głośności( często poprzedzone paro sekundowym automatycznym nagraniem testowym) .

Co do informacji, że mając kasetę chromową ustawiamy magnetofon na chrom...no nie koniecznie. Bo ja lubiłem chromówce zalepić otworek ją identyfikujący, " oszukując" system decka i wtedy kaseta grała bardziej górą...oj robiło się eksperymenty:)  Mam parę metalowych kaset i niedawno żona przecierała oczy, że cd zgrane na kasetę chromową, gra jak niemal jak Cd ( sama kupowała kasety gotowe które miały się do chromówek , czy metalowych kaset jak kupa do twarogu). Oczywiście piszę tu o deckach, a nie magnetofonach przenośnych - przy nich za taki efekt różnic nie ręczę.

Sorry za offtop;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehhhhh pamiętam jak zbieralem kasety. Tak zbierałem. Wtedy to był towar exklusiw. Mialem najrozniejsze kasety chromowe i metalowe. Sony, BASF,Maxel,TDK. Kasę na jedną kasetę trzeba było zbierać...

Zresztą co ja mowię. Jeszcze je mam! Gdzieś w pudle.

Bardzo późno przeszedłem na cd. Nawet nie miałem discmena tylko słuchałem walkmanów. Ale za tojakich...najlepszych jakie istniały. 

To były czasy!

c2V0X2lkPTg4MDAwMDUwMEY=.jpg

108ieyf.jpg

I zdębiałem jak kiedyś zobaczyłem takiego kiedyś na olx za 2kzł. Z duzym prawdopodobieństwem ze to mój. Bo tylko kilka było takich na Polskę( salon w krk 2szt)

Ukradziono mi go...:(

I ja przepraszam, za ot.

Ja pamiętam, ze często w swoim radmorze przestawiałem głowicę śrubokrętem szukajac optymalnego brzmienia.

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...