Skocz do zawartości

Wzmacniacze cyfrowe i klasa D.


RoRo

Recommended Posts

Wiesz, jesteśmy na forum audio, zawsze trzeba brać pod uwagę, że każde pytanie to atak, na takich forach nie ma przyjaciół i nie ma przebacz, poza tym ciągle wciskany jest ten osłodzony dźwięk, czyli ocieplony, czyli gęsty, Q21 ma formułki ładne gotowe na opisywanie takiego brzmienia, a gdy jest brzmienie neutralne, lub wiernie transmitujące, to opisują jako suche lub jazgotliwe, jazgot jaki słyszałem w domowym audio, to w latach 90tych tonsil z radmorem czy unitra, mój kolega miał, plus przesterowanie, pamiętam do dziś jak to kłuło w uszy i charczało 😁 słuchałem hegla z b&w i nie słyszałem żadnej suchości i jazgotu, bardzo ładnie to grało, czysto,klarownie 😁 a w opisach wszędzie czytam że jazgot

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam przyjaciół na forum 😳 Generalnie nie ma dla mnie złego brzmienia jest po prostu nie moje 😉 .

Też zaczynałem od tych krytykowanych , UNITRA , Diora, Technics ,Tonsil  ale mi się wtedy podobało jak i kolegom na osiedlu. Ale mój gust ewoluował może  dojrzał i finansowe możliwości się zwiększyły jak i wybór wiekszy niż w  PRL i latach 90tych . Pzdr

Klasa D to pewnie przyszłość ale też i nie dla każdego .

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, PanPutka napisał:

Wiesz, jesteśmy na forum audio, zawsze trzeba brać pod uwagę, że każde pytanie to atak, na takich forach nie ma przyjaciół i nie ma przebacz, poza tym ciągle wciskany jest ten osłodzony dźwięk, czyli ocieplony, czyli gęsty, Q21 ma formułki ładne gotowe na opisywanie takiego brzmienia, a gdy jest brzmienie neutralne, lub wiernie transmitujące, to opisują jako suche lub jazgotliwe, jazgot jaki słyszałem w domowym audio, to w latach 90tych tonsil z radmorem czy unitra, mój kolega miał, plus przesterowanie, pamiętam do dziś jak to kłuło w uszy i charczało 😁 słuchałem hegla z b&w i nie słyszałem żadnej suchości i jazgotu, bardzo ładnie to grało, czysto,klarownie 😁 a w opisach wszędzie czytam że jazgot

Taki odbiór klasy D wynika też chyba z tego, że mało kto z nas robi pomiar w swoim pomieszczeniu tego co z naszych sprzętów wychodzi.

Akustyka niestety bardzo często degraduje nam dźwięk, do tego dochodzą kolumny z małymi przetwornikami i jak się im zapoda coś neutralnego do jest chudo i jazgotliwie.

A wystarczyło by pomierzyć to co mamy u siebie w domach i byłaby jasność a nie żonglowanie klockami na chybił trafił. Branża się wtedy cieszy, my jakby mniej.

Moduły w klasie D są robione bardzo często przez firmy zewnętrzne i są po prostu tanie. Opór branży wynika też więc z tego, że ciężej w tym wypadku jest uzasadnić absurdalnie wysokie koszty takich sprzętów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak i dlatego nieświadomie szukają klocków z bułą na dole bo inaczej jest chudo.

Słyszałeś porady branży, zrób pomiar u siebie zamiast nowego kabla, wzmacniacza, kolumn?

8 minut temu, Dedal75 napisał:

cokolwiek to znaczy

No mikrofon w miejscu odsłuchu i z karty podajemy odpowiednie częstotliwości, sygnały wzorcowe i patrzymy co z tego dociera do naszych uszu. Jak wygląda krzywa SPL u nas . Gdzie mamy dziurę a gdzie podbicie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zrobiłem Umikiem.

Ale u Ciebie chyba Kolega mierzył bardziej profesjonalne 😉 czy się mylę .Pzdr

8 minut temu, HQ150 napisał:

Tak i dlatego nieświadomie szukają klocków z bułą na dole bo inaczej jest chudo.

U mnie często jest buła 😁 

Nie źle zagrały MA bx5 z AA Xi75 i Audiosolutions Overture 202b .

A tak mam podbicie na 50 Hz niesamowite . 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Dedal75 napisał:

Ale u Ciebie chyba Kolega mierzył bardziej profesjonalne 😉 czy się mylę .Pzdr

Tak, ja się na tym nie znam i nie mam sprzętu.

Dwa systemy mam pomierzone i ustawione. Jeszcze by się mi przydało ten trzeci z klasą D właśnie. Tylko tutaj to trochę tylko się da bo to pomieszczenie dzienne i nie ma jednego miejsca odsłuchu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie za dużo? Jeden to system główny do słuchania jak mam ochotę skupić się tylko na muzyce. W osobnym pomieszczeniu wyizolowanym od reszty domu więc nieszczególnie innym domownikom przeszkadzam. Drugi to pokój do kina domowego. A ten trzeci z klasą D to w pokoju dziennym do codziennego plumkania przy codziennej krzątaninie.

To z którego mam zrezygnować?!

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, HQ150 napisał:

A ten trzeci z klasą D to w pokoju dziennym do codziennego plumkania przy codziennej krzątaninie.

To ma jakiś związek z klasą D vs A/AB? W sensie uważasz, że klasa D zagra gorzej? Ewentualnie gorzej z kolumnami z głównego systemu?

Edytowano przez Adi777
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to był eksperyment. Czy to się w ogóle do audio nadaje:-)

Osoba która mi pomagała w skleceniu tego do kupy, zrobieniu lampowego pre, drabinki zbalansowanej, dobraniu kondensatorów itd. odradzała klasę D. Zresztą jak mówi on w dalszym ciągu nie chce mieć z tym nic wspólnego:-) Czyli robił ale się nie cieszył:-)

W głównym systemie musiałbym mieć tych końcówek 8 bo tam mam system aktywny czterodrożny.

A w tym do codziennego słuchania do tej pory miałem starego Accuphase i postanowiłem zrobić coś co w zamierzeniu zagra lepiej niż ten starusieńki wzmak. I będzie wyglądać tak jak chciałem. Niecodziennie, nietuzinkowo i niepowtarzalnie. Miało powstać w jednym, jedynym egzemplarzu.

No i zagrało lepiej niż Accu więc sukces chyba pełny.

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś takiego znalazłem. Jeden z testerów oceniał końcówkę audiomatusa 1200AS2. To nic innego jak moduł z gotowca icepowera wsadzony do obudowy i okablowany, który kosztuje około 1200zł. Dał mu notę 9,5. Bardzo wysoką.

U niego Bat VK-80i za prawie 50tzł otrzymał notę 10. Sami przyznacie, że w ocenach różnica bardzo niewielka, w cenie ogromna.

Naim supernait3 z zasilaczem za prawie 30000zł dostał 9,6. Prawie identycznie jak Audiomatus.

Lavardin IS Reference za 15000zł tylko 8,9.

Więc z tą klasą D już chyba tak źle nie jest.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anthem kiedyś Sonic Frontiers to wspaniała firma mająca bogate tradycje. Kiedyś w audio, później się troszkę zagubiła:) i poszli w kino domowe. Obecnie robią dobre wzmacniacze z serii STR. Nawet ostrzyłem sobie żeby na ich zestaw dzielony. Doskonale połączenie tradycji z nowoczesna techniką. Str mają wbudowany system korekcji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Łukasz Jankowski napisał:

Czy ta firma jeszcze działa czy zakończyła swoją działalność?

Audiomatus chyba padł.

Ale w testowanym sprzęcie jest włożona tylko do obudowy końcówka icepower1200AS2 firmy Bang&Olufsen.

A tą znajdziesz także w sprzętach innych firm. Np. tutaj:
https://www.apollonaudio.com/apollon-audio-as1200-class-d-ice-power-based-amplifier/

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, audiowit napisał:

Nie mając do czynienia z wszechwiedzacymi i upierdliwymi klientami.

No i to jest właśnie złe podejście.

Klient ma prawo być wszechwiedzący i upierdliwy.

Ale tak jak piszesz, jak ktoś nie jest w stanie z klientami sobie poradzić to musi kogoś do tego znaleźć i dać mu za to zarobić.

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...