Skocz do zawartości

Ogień i woda czyli KD i przyzwoite stereo


Sulej

Recommended Posts

Witajcie,

W związku ze zmianą mieszkania rozglądam się za nowym sprzętem grającym. Obecnie posiadam Denona AVR-1905 oraz głośniki Voice Kraft 5.0 (mają 12 lat). Źródło dźwięku to głównie Spotify/Tidal z urządzeń mobilnych podłącznych przez adapter bluetooth (z aptx) i dalej SPDIF, oraz filmy z android box też po światełku.  Poszukuję zestawu do kina domowego 5.0/5.1, który sprawdziłby się również w stereo (5.0 lub 5.1). Muzyka różna - rock, pop, reagge.  Idealnie chciałbym zostawić obecny amplituner ponieważ ma pre-out i ewentualnie dokupić wzmacniacz stereo, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze zainwestować w kolumny. Pomieszczenie odsłuchowe ok 25m2 (na planie prostokąta z odchodzącym korytarzem i sąsiadujący z kuchnią). Kafle na podłodze i sporo pustej przestrzeni dookoła. Sprzęt nie musi być nowy. Budżet to 3-4 tys (już z kabelkami). Na razie słuchałem Wharfedale crystal 4.3. Moim zdaniem całkiem przyjemne, neutralne, brzmienie ale brakuje im basu i dają efekt echa (jak na koncercie). Do samego kina - rewelacja. Porównywałem fronty Wharfedale z Pylonami Topaz 20. Przy topazach scena była bardziej rozbudowana ale nie podobał mi się do końca środek/góra. Jakoś tak "szeleściły".

Po przestudiowaniu forum myślę o:
- Głośniki Pylon Pearl 25
- Głośniki STX KD-Electrino 150/250 (choć nowy komplet 250-tek 5.1 wykracza poza budżet)

a do tego np. Denon PMA-1500AE (używka)

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że kwestia dźwięku jest bardzo subiektywna i zależy od wielu czynników ale chciałbym mieć przynajmniej jakieś pole zaczepienia do późniejszego odsłuchu. Ciekaw jestem Waszych opinii/propozycji, szczególnie co do sprzętu używanego. Budżet jest nieprzekraczalny także dlatego, że lepsze głośniki to od razu inne kable, wzmacniacz, źródło dźwięku, itd.

Edytowano przez Sulej
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie to przede wszystkim masz kolumny do wymiany i dobrze, że zacząłeś już szukać innych.

Zamiast wzmacniacza możesz kupić końcówkę mocy, to trochę pieniędzy zaoszczędzisz i będziesz mógł je przeznaczyć np. na kolumny. Albo kupisz lepszą końcówkę mocy niż wzmacniacz w porównywalnej cenie.

Dobrze, że dopuszczasz sprzęt używany.

Pozdrawiam
PS. Co do Denona 1500ae - czytałeś poniższy wątek?
https://forum.audio.com.pl/topic/7849-denon-pma-1500-ae-czy-to-możliwe/ 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra końcówka mocy to zakup perspektywiczny, więc nie będzie za dobra ?

Czyli na kolumny zostanie ok.2,5 tys. Przy używanych kolumnach (ale nie pisz głośniki, bo to element składowy kolumn...) to już można coś fajnego trafić. Potrzebujesz subwoofer w zestawie?

Pozdrawiam

PS. S4Home-jak widać temat się nie zmienia, to cały czas uszlachetnianie kina domowego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do suba to zależy od proponowanych kolumn i ich parametrów. Wiadomo, że przy kinie lepiej mieć niż nie mieć :) Jestem jednak w stanie zakup na jakiś czas odłożyć choć super byłoby mieć wybór, tzn jaki zestaw mogę mieć z subwooferem, a jaki bez.

8 godzin temu, S4Home napisał:

2.5 to na parę czy zestaw 5?

Zestaw 5. Cały czas mówimy o kinie domowym.

Nie wiem czy to ma sens ale jeżeli stary Denon podoła to w zależności od propozycji w kwestii kolumn może wystartować bez końcówki mocy?  Wtedy starczyłoby na suba w zestawie np z STX 250 lub coś innego z używek.

Edytowano przez RoRo
Nie ma sensu cytować całej wypowiedzi!. Cytuj fragment do którego się odnosisz...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

STX posłucham tak czy inaczej - będzie jako baza do dalszych poszukiwań. Z kolumnami też nie mogę przestrzelić bo nie wykorzystam możliwości z posiadanym sprzętem. A co byś polecił z używek? 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Sulej napisał:

Czy jest sens podłączania magnatów do mojego Denona bez końcówki mocy?

Jest sens! Bo Twoje kolumny są naprawdę bardzo słabe (wybacz szczerość - to są tanie kolumny i grają jak tanie kolumny).

Poza tym np. model ze średniowysokiej półki Yamahy (RX-V781) ma wyjściePre-Out i można się zastanowić nad takim rozwiązaniem. Jest to nowoczesny amplituner z wieloma funkcjami sieciowymi, USB i HDMI i byłby zakupem do kina domowego na najbliższe parę lat. Nowoczesne niższe modele amplitunerów kd nie mają niestety wyjścia na zewnętrzną końcówkę mocy.

https://www.manualslib.com/manual/1086508/Yamaha-Rx-V781.html?page=41

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szczerość ale ja doskonale wiem ile niedostatków mają moje kolumny. Stąd chęć zmiany :) Podsumowując, jeżeli dobrze rozumiem, to nawet bez końcówki mocy, Magnaty czy STX z moim Denonem powinny grać dobrze, czy tak? Jaki efekt uzyskam dodatkowo po podłączeniu końcówki? Czy ampli nie będzie ograniczeniem, w końcu źródła dźwięku podłączane są do niego? Przepraszam za infantylne pytania ale poruszam się w całkiem nowym dla mnie temacie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za wszystkie propozycje co do nowych kolumn. Jeżeli można to poproszę o sugestie również co do używanych. Postaram się przesłuchać ile się da (szczególnie nowe), dlatego to do jakiej "klasy" należą poszczególne kolumny nie ma większego znaczenia. Odbiór to rzecz gustu :) Bardzo zależy mi jednak aby przy sugestiach wziąć pod uwagę zarówno używane przeze mnie źródła dźwięku jak i amplituner. Wydaje mi się, że wyzwaniem tutaj jest znaleźć punkt (sweet spot) gdzie jakość dźwięku polepszy się najwięcej w stosunku do wydanych pieniędzy. Umówmy się, że bez wymiany listwy zasilającej, kabli i pewnie jeszcze sporej ilości innych rzeczy nie uzyskam pełni możliwości "lepszych" kolumn. Dlatego zakładam, że nie ma co przesadzać bo od pewnego momentu nie będzie już dużej różnicy w odbiorze, a koszty rosną. Zawsze będzie kusiło aby dodać jeszcze kilkaset zł :) Pytanie czy to oznacza przeskok jakościowy (pomimo wspomnianych ograniczeń) czy bardziej jest to miejsce na rozwój.

Chciałbym jeszcze wrócić do pytania o końcówkę mocy. Czy z wymienionych wyżej kolumn są takie do których "nie ma co podchodzić" bez końcówki mocy czy też każde powinny grać dobrze z moim Denonem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, S4Home napisał:

Końcówkę mocy kupisz używana w dobrej cenie. I warto. Ale przy późniejszej wymianie amplitunera będziesz mógł mieć problem z podłączeniem. Teraz pre out w amplitunerach to luksus. 

Znajdź jakieś setu i podeslij linka. Wypowiemy się co do używanych.

Piotrek

Na razie nie planuję wymiany ampli. Zakładam, że nawet wśród  używanych ampli za ok 2k nie kupię nic co będzie lepsze w KD i stereo niż mój Denon + końcówka. Fajerwerków nie potrzebuję. Czy końcówka mocy ma sens szczególnie przy którychś z wyżej wymienionych kolumn czy przy każdym z tych zestawów zmiana będzie warta dodatkowych 1600zł?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Podsumowując padły następujące propozycję z nowych kolumn:

Dnia 24.10.2017 o 16:05, S4Home napisał:

No właśnie z setami jest problem. Bo zadko ktoś sprzedaje takowe. Poszukaj, podrzuć nam linki to się wypowiemy. 

Pojawił się używany set Klipsch Synergy F2 C2 S1. Jest to model sprzed paru lat i zastanawiam się jakie opinie macie na jego temat. Szczególnie vs dotychczasowe propozycje - STX, MAGNAT, Melodika

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...