Skocz do zawartości

Pierwszy zestaw do 17m2


Maciej Żurek

Recommended Posts

Witam serdecznie,

Bardzo proszę o pomoc w wyborze odpowiednich kolumn i wzmacniacza/amplitunera

Muzyka - Jazz, downtempo, electro, ambiente i żona trochę komerchy :)

Budżet ok 3000zł

Jeżeli chodzi o kolumny to zastanawiamy się nad:

Elac 207.2 lub Ruark Prologue One

Nie wiemy jeszcze czym to zasilić.

 

Co ogólnie myślicie o tych kolumnach ? O obydwu można poczytać wiele pozytywnych opinii... Ruarki mam do kupienia pareset metrów od swojego miejsca zamieszkania, a Elac'i w bardzo dobrej cenie w odległości 400km od domu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 52
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Mogę odsłuchać, ale to się wiąże z zabieraniem całej rodziny (żona + dwójka dzieci w tym jedno miesięczne). Niestety żona mi nie odpuści okazji przesłuchania i sama będzie chciała je zobaczyć... Wystarczająco długo ją namawiałem na używki, żeby nie chcieć teraz kolejny raz słyszeć "daj sobie spokój z tym starym szmelcem"... Wolę najpierw usłyszeć coś od kogoś kto się bardziej na tym zna, bo nie chce jej dawać satysfakcji z tego, że ma rację, że nowe lepsze :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za podpowiedzi :) Niestety to miesięczne musi jechać z nami, bo co chwilę drze się o cycka... Będzie trzeba to jakoś znieść :) 

Żona bardzo mocno namawia mnie na nowe Cantony GLE470. Powiem szczerze, że fajnie bardzo czysto to gra i zwłaszcza przy Jazzie robi wrażenie. Natomiast jak pojawia się coś wymagające niższego, cieplejszego basu, to dosłownie te Cantony przestają grać... 

Podpowiedzcie mi proszę jeszcze, czy w przypadku gdy nie będzie dołu, można taki zestaw wesprzeć jeszcze subem i powinno być ok ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po odsłuchu...

Ruarki grają ciepło. Przynajmniej cieplej od Canton GLE. Zaskakujący jest bass z tak małych głośników... :) Nie powala na kolana ale miło zaskakuje. Brakuje mi w nich trochę przejrzystości jaka była w Cantonach GLE. Mogłyby mimo wszystko też trochę niżej schodzić. Wiem, że w tej kwocie nie ma co wymyślać, ale sam sprzedawca jak mu powiedziałem, że chce przesłuchać jeszcze Elac'i to miał minę mówiącą, że Ruark'ą może być ciężko się obronić...

Jeżeli chodzi o sam odsłuch to pełna profeska. Usiedliśmy sobie na kanapie i słuchaliśmy ile się da. Mały się trochę denerwował z początku, ale druga płyta go już uspokoiła :) 

Czy istnieje jakiś wzmacniacz, pod którym jeden i drugi zestaw dobrze by pograł ? Sprzedawca zaproponował, że mógłbym za wpłatą kaucji, zabrać Ruarki do domu na kilka dni do testów - też całkiem fajny pomysł, bo u niego były skosy, przez co może i ten bass u mnie będzie brzmiał inaczej...

 

I prosiłbym was jeszcze o odpowiedź na poprzednie pytanie - czy przy braku dołu w jednym i drugim zestawie, mógłbym dokupić do tego suba który by to uzupełniał ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwięcej można zrobić poprawą akustyki w pomieszczeniu odsłuchowym. Przy dobrym wzmacniaczu, raczej nie będzie takiej potrzeby. Aczkolwiek wszystko można. Subwoofer może wiele zepsuć, a dobrej klasy używany to wydatek ponad 1000 zł.

Poczytaj trochę o akustyce - tutaj i tu

Takie podłogówki powinny stać - tak, aby się "widziały" oraz minimum odstawione od ścian bocznych 50 cm i tylnych 70-100cm. To z mojego doświadczenia. Przy 50 cm od ściany tylnej niskie tony mogą dudnić i będzie je bardzo dobrze słychać w pokoju obok, albo u sąsiada :)

Napisz ile by zostało na wzmacniacz po ewentualnym zakupie ruarka. Oraz co będzie źródłem dźwięku (komputer, tuner, gramofon, odtwarzacz CD itd.)

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odstawienie kolumn od ściany tylnej o 100cm to musiałyby stać u mnie sporo przed meblami :) w zasadzie w przejściu :) Chociaż u sprzedawcy tak stały i skierowany były mniej więcej tak że jakby ich dźwięk krzyżował się na kanapie na której siedziałem.

Ruarki są za 1500zł więc mniej więcej drugie tyle zostaje mi na wzmaka z kablami. Elac'i są za 1200zł. 

Odtwarzane będzie z kompa. Chyba, że np. dokupiłbym odtwarzacz CD z wejściem na USB, bo nie chciałbym za bardzo zgrywać wszystkiego na płyty. Tyle, że CD to znowu dodatkowa kasa...

Jeżeli chodzi o akustykę mojego pokoju to będzie dość słabo... Nie dość, że w grę wchodzi ok max 30cm od ściany tylnej, to ze względu na stan zdrowia, nie mogę mieć w pokoju żadnych dywanów, zasłon itp...:( Ale echa nie ma... :)  

Edytowano przez Maciej Żurek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem :)

Może aż tak źle z tą akustyką nie będzie. Co prawda da radę odsunąć ok 50-60cm od ściany z tyłu, ale z boku już średnio. W zasadzie z jednej strony będzie to ok 40cm, a z drugiej strony pusta przestrzeń na ok 2m... Pokój też nie jest idealny bo ma łuk idący od połowy. Na zdjęciu zamieściłem jak ja to widzę - czerwone to kolumny

Artykuł uświadomił mi tylko, że ten subwoofer to w sumie bez sensu bo i tak jak coś, to stał by w kącie przy kanapie, czyli pewnie by tylko dudnił...

Żonie początkowo się nie podobało, bo sprzedawca załączył płytę z muzyką średniej jakości - jakieś popo-dance z lat 90' :) Później puścił coś bardziej kulturalnego, i nagle moja żona zaczęła opowiadać jego żonie, że lepsze są kolumny używane i wymieniać argumenty (zwrot o 180 stopni) :) Na pewno podobało jej się, że schodziły niżej niż Cantony GLE, ale miała nadzieję, że dadzą z siebie trochę więcej. No i nie podobał jej się zdecydowanie kolor i trochę stan, bo maskownice były lekko brudne, a pod maskownicami była wyblakła okleina...

Ogólnie fajnie grały, średnica bardzo mocna i powie szczerze, że robiła największą robotę wprowadzając raz, że wrażenie takiego otulania dźwiękiem, a dwa, że wydawało się jakby w każdym kawałku jej nie brakowało i dopóki nie zaczęła się gra średnimi, to było naprawdę nudno... Wysokie tony trochę jakby przytłumione, a bas jakby chciał trochę więcej pokazać, chociaż jak na tak małe głośniki to i tak "wymiatał" :) 

Zestaw napędzał jakiś odtwarzacz Pioneer i chyba wzmacniacz w kształcie piramidy i okleina ala marmur. Nie mam pojęcia co to było, ale na tym dawał głośniej. 

Widać, że facet trochę w tym siedzi, bo obok stały kolumny Heco, przerobione z 500coś tam, i mówi, że na tą chwilę ich koszt szacuje na ok 10 000zł. Jak puścił nam tą sama muzykę z tych kolumn to prawie nam majtki z wrażenia pospadały :) 

 

Do Elac'ow muszę jechać ze swoim wzmakiem, bo sprzedawca sprzedał już swoj i nie ma z czego odsłuchac...

pokoj.jpg

Edytowano przez Maciej Żurek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dobry sub dasz kupę kasy. Nie wiem czy warto. Ale z tego co piszesz, koledzy widzę przyjęli ruarki to ja właśnie polecał bym odsłuchać elaci.

Co miał powiedzieć sprzedający :)

Ja bym je sprawdził. Możesz nadrobić to czego ci brakowało.

Po dźwięku który pisze autor to audiolab byłby ok. Chodź większego basu dzięki niemu nie uzyska. 

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówimy o Audiolab 8000S lub A ? Czytałem recenzję. Wszystko ok, ale martwi mnie trochę ten bas, który jest szybki chociaż nie głęboki. Mi bardziej odpowiadałby obfity głęboki bas, do utworów z wyraźnym kontrabasem lub electro, a żonie pewnie szybszy do czegoś z popu :) Nie dogodzisz... :) 

A jak będzie z podłączeniem ? Jeżeli w nich nie ma wejścia na USB, to w zasadzie jakość podłączenia kablem rca-jack z laptopa, pewnie będzie mizerna ? Zostaje dokupienie CD ?

Edytowano przez Maciej Żurek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8000a - posiadam, 8000s nie słuchałem. Bas - tony niskie zależą od kolumn. W moim odczuciu jest go dużo, dla mnie wystarczająco. Dobrze jest do niego podłączyć kolumny ciepło grające lub chociaż ocieplone. Wysokie masz wyraziste, średnica szczegółowa, bardzo dobra stereofonia.

Do jazzu, elektro, popu, rapu - jak najbardziej polecam. Słucham tych gatunków i brzmią fantastycznie. Na początek przygody z audio i na dłużej bardzo dobry sprzęt. Wzmacniacz gra neutralnie w moim odczuciu, dla innych jasno. Audiolab jest bezlitosny dla gorzej zrealizowanych nagrań. Ale pomimo to można też posłuchać.

Kabelek mini jack-2xRca - tak, ale tylko na początek. Później możesz dokupić dac. Do tego zestawu dac CA Dacmagic 100 nie będzie zbyt dobry, za jasno. Szukaj daców gęściej grających. Koledzy doradzą. Ważne byś miał możliwość podłączenia przewodem USB A/B.

Z odtwarzaczem CD jak najbardziej polecam. Kwestia dobrania zostawiam kolegom. U mnie gra z CD Rotela.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, a ten Denon 1060 to nawet niedaleko mnie jest dostępny na Alledrogo :) Do niego to by jeszcze na jakieś CD starczyło.

Strasznie mnie kuszą te Elaci. Muszę je przesłuchać, ale sprzedawca nie ma żadnego wzmaka... Jak nie ma wzmaka to nie ma też na pewno CD. Jak nie ma CD, to odsłuch z laptopa nic mi nie da, bo zapewne będzie mi się wydawało że gra do d...

Edytowano przez Maciej Żurek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Maciej Żurek napisał:

Strasznie mnie kuszą te Elaci. Muszę je przesłuchać, ale sprzedawca nie ma żadnego wzmaka... Jak nie ma wzmaka to nie ma też na pewno CD. Jak nie ma CD, to odsłuch z laptopa nic mi nie da, bo zapewne będzie mi się wydawało że gra do d...

Spytaj sprzedawcę - może mu został odtwarzacz. Poza tym - zazwyczaj lepiej słuchać z laptopa niż z telefonu.
Co do jakości podłączenia kablem 2 rca-mini jack, to zależy ona od kilku czynników: karty dźwiękowej w laptopie, czy jest to wyjście słuchawkowe czy AUX do podłączenia wzmacniacza, oraz oczywiście od tego czy jest to porządny kabel a nie rozsypujący się "wynalazek" za 3 złote.

Jakbyś wziął na parę dni do siebie Ruarki i posłuchał z laptopa podłączonego pod wzmacniacz to będziesz  miał orientację jak to gra i później odpowiednie porównanie między Ruarkami a Elacami.

A może ktoś ze znajomych może Tobie pożyczyć na parę dni odtwarzacz?
Przede wszystkim zaś to warto kupić używany odtwarzacz, już za 100zł spokojnie można coś trafić w dobrym stanie (albo za 200zł lepszy model), bo nie dość że ułatwi odsłuch to przyda się na przyszłość. No i cena oraz dostępność na rynku używanych modeli jest taka, że aż przyjemnie xD

Pozdrawiam
PS. Jak myślisz o niskich tonach - to po polsku piszemy bas, a nie "bass"

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RoRo - Ten bass jest nagminny, nie robiąc przytyku autorowi, może niektórym się wydaje, że jak napiszą przez większą ilość s słowo bas, np. tak:

basssssss - to już też gdzieś widziałem, to im się wydaje, że im większa ilość sss - to bardziej potężne niskie tony?

Przepraszam za dygresję, ale nie mogłem się powstrzymać. :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak... Chyba tak byłem "podjarany" tym odsłuchem, że pisałem przez ss :) - Sorry

W zasadzie z tym pożyczeniem to świetny pomysł - że ja sam na to nie wpadłem... :) Akurat kolega zza biurka w pracy ma jakiś zestawik stereo ze wzmacniaczem Denona. Podpytam jutro co to za model i czy pożyczy na 2-3 dni. Muszę się jednak umówić jeszcze z tym sprzedawcą z Warszawy, bo słabo będzie jak wezmę wzmacniacz i Rurarki, a Warszawa z Elacami mi się wysypie...

A w laptopie mam tylko wyjście na słuchawki... Mogę natomiast podłączyć kablem USB do konsoli Reloop DJ2, a z niej RCA do wzmaka. Tak obeszłoby się bez CD i z kompa

Edytowano przez Maciej Żurek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawy się pokomplikowały. Kolega ma amplituner, a jak powiedziałem o tym żonie i wytłumaczyłem co to jest amplituner to powiedziała "ja nie będę specjalnie włączać laptopa żeby sobie muzykę puścić"... Eh... Trzeba będzie myśleć na rozwiązaniem kompleksowym.

Załóżmy, że zdecyduję się na Elaci. Czy ten wcześniej proponowany wzmacniacz Denon byłby ok ? Do tego coś co odtworzyło by muzykę z USB....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...