Skocz do zawartości

2 rodzaje słuchawek, a duża różnica w odsłuchu


Recommended Posts

Witajcie. Mam 2 pary słuchawek i nurtuje mnie fakt, że jedne grają głośno i płynnie. Drugie natomiast płynnie ale cicho. podam linki to specyfikacji:
1. https://www.sony.pl/electronics/sluchawki-douszne/mdr-xb50ap/specifications

2. https://www.philips.pl/c-p/SHP2500_10/przewodowe-sluchawki-telewizyjne/dane-techniczne

Te pierwsze grają znakomicie. Zakochany jestem w tych 2. Wytłumaczy mi ktoś na czym polega różnica, na co zwrócić uwagę itd?

Poglądowo załączam link to utworu - jakiej muzyki słucham - żebyście mogli ukierunkować mnie czego potrzebuję/szukam.
Słuchawki podłączone są do komputera. Płyta główna: https://www.asrock.com/mb/AMD/970DE3U3S3/index.pl.asp

Pozdrawiam. Maciej Chmielewski

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spotkałem się z określeniem, żeby sprzęt grał "płynnie", ale różnice w "głośności" można wytłumaczyć parametrem określanym jako "czułość".

Według parametrów podanych na stronach Sony - 106 dB/mW, natomiast Philips - 95  dB/mW (dość mało, dlatego graja ciszej). 

Rozwiązaniem może być zakup wzmacniacza słuchawkowego, ale to wydatek od ok. 300 zł w górę, więc nie wiem czy ma to sens w przypadku słuchawek za 70 zł. Pojawia się pytanie czy nie lepiej zmienić w takiej sytuacji słuchawki?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę ze kupowanie wzmacniacza słuchawkowego kosztującego ponad 300 zł do słuchawek Philips  SHP2500/10 i podłączonego pod układ Realteka ALC662 zintegrowany z płytą główną komputera nie miało by sensu. Więcej sensu miałby wzmacniacz za ~100 zł lub jeszcze większy  sens miała by karta dźwiękowa z wbudowanym wzmacniaczem słuchawkowym. A te słuchawki są zupełnie niezłe w swojej cenie. Są w stanie przyjąć sporą moc. Trzeba ją jednak mieć jak im dostarczyć. Słuchawki przeznaczone do sprzętu przenośnego mają zwykle wyższe skuteczności. Słuchawki dokanałowe graja głośniej dzięki temu że znajdują się w mniejszej odległości od naszych narządów odbierających dźwięk i w szerszym zakresie pasma ulegają sprzężeniu akustycznemu w kanale słuchowym. Łatwo to zauważyć gdy porównamy głośność słuchawek które leża przed nami z odległości kilkudziesięciu cm.

Myślę ze rozsądnym wyborem była by tu karta dźwiękowa Asus XONAR DG lub jej wersja na pci express ASUS XONAR DGX. Nieco droższa , będzie mogła działać na płycie głównej baz slotów pci, lecz obciążająca podsystem pci express na którym montuje się karty graficzne. Przy większym budżecie i ukierunkowaniu na użycie karty do słuchania muzyki warto pomyśleć o znacznie lepszej karcie dźwiękowej takiej jak np. AIM SC8000.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

A jak by się to miało w przypadku innej, nowej płyty głównej. Jestem na etapie planowania przejścia na platformę intela i tu wybrałem taką płytę główną. Podzielcie się wiedzą :)

https://www.msi.com/Motherboard/Z370-KRAIT-GAMING.html

lub

https://www.asrock.com/MB/Intel/Z370 Extreme4/index.asp

Edytowano przez Maciej Chmielewski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica głośności wynika, z tego że 1 słuchawki mają 40 ohm i czułość  106dB , a drugie ( te niby ciche) 32ohm i 95dB, jak widać decydująca jest tu czułość, różnica 11dB to dużo.  Różnica w ohmach gdyby była większa też miałaby znaczenie, gdyby te np. sony miały ze 160ohm komputer czy smartfon z nimi grałby raczej też ciszej. Parametry "prądowe" czyli dB i ohmy nie mają wpływu na styl brzmienia ( jeśli źródło jest odpowiednie), tak samo nie wyczytasz jak grają słuchawki, czy kolumny na podstawie innych danych technicznych z danych technicznych instrukcji. Zmiana płyty głównej nie zmieni tej relacji, czy jak wolisz różnicy.

Jeśli oczekujesz jakości audio zainwestuj w oddzielną kartę dźwiękową dla PCta, albo lepiej w zewnętrzny DAC. Oczywiście to nie sprawi, że z zasady ciche słuchawki będą głośne. Zewnętrzny DAC przyda się jeśli chciałbyś używać komputera jako źródła muzyki dla wzmacniacza i kolumn, gdyż sygnał z wyjścia słuchawkowego w pc  jest zwykle średniej klasy, a sygnał audio wypuścić do DACa należy z usb.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obie płyty główne które tu wskazałeś posiadają wbudowane wzmacniacze słuchawkowe. Nie oczekiwał bym po nich wielkich cudów dźwiękowych, jednak do słuchawek które masz powinny wystarczyć. Obie nie posiadają slotów pci i karty dźwiękowe z takim typem złącza do nich nie podłączysz. Obie posiadają złącza toslink do podłączenia światłowodem do zewnętrznych DAC-ów lub wbudowanych w sprzęt audio. Sprzet AV zwykle podłacza się pod hdmi, który również obie posiadają.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...