Skocz do zawartości

RPi + HiFiBerry + no właśnie...


marcinwmc

Recommended Posts

Przede wszystkim to mój pierwszy post tutaj, więc gwoli wstępu chciałbym się ze wszystkimi przywitać.

Po długim przeszukiwaniu wszelkich możliwych stron i braku efektów postanowiłem skonsultować się z kimś kto zna się na rzeczy, ponieważ dla mnie są to nowe tematy. A więc do rzeczy. Odkopałem jakiś czas temu stare Raspberry Pi B+, zainstalowałem najnowszą wersję Volumio, podłączyłem jackiem do leciwej miniwieży Sony MHC-NX1 którą dostałem w spadku no i działa. No właśnie... Jestem pod wrażeniem możliwości RPi z Volumio, ale jakość dźwięku nie powala. W związku z tym myślałem o zakupie jakiejś nakładki HifiBerry, wzmacniacza i odpowiednich kolumn. Pojawiło się kilka kwestii w których potrzebuję porad. Może się zdarzyć że będę wypisywał herezje, ale zaznaczam, że się nie znam i proszę o wyrozumiałość.

1. Pierwsze pytanie dotyczy miniwieży. Czym ją zastąpić z małym budżetem bo w końcu dlatego zaprzęgam RPi? Czy Rotel RA-920AX wystarczy? Co innego mógłbym kupić w tej cenie?

2. Myślałem, żeby kupić HifiBerry Digi+ Pro, ale patrząc na wyjścia sam już nie wiem jak to podłączyć do wzmacniacza. Może kupić inną nakładkę? Jakie kable?

3. Podobno kolumny SS-NX1 w przeciwieństwie do samej wieży nie są takie złe, a nawet całkiem niezłe biorąc dodatkowo pod uwagę, że już je posiadam, czy byłby sens zastępować je czymś innym? Dla przykładu używanymi Beovox CX100, Beovox RL6000  lub innymi tego rodzaju (dodatkowa frajda z renowacji)? Dodatkowo te Beovoxy mają super wygląd co też ma jakieś znaczenie skoro mają stać w salonie.

4. Czy przedstawiony wyżej zestaw grałby lepiej niż moja miniwieża z HifiBerry?

Pokój nie jest duży, ma nieco ponad 20 mkw. Rozstawienie kolumn docelowo może być inne niż na zdjęciu, wedle Waszych wskazówek. Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i wyrozumiałość.

EDIT: Już wiem, że do do tych wzmacniaczy będę potrzebował DAC+ a nie Digi+, żeby było RCA na wyjściu. A jeśli jest ktoś z doświadczeniami z RPi to może powie czy nie tańszą opcją byłoby kupienie amplitunera z HDMI i podłączenie bezpośrednio do RPi?

IMG_20171025_184351_HDR.jpg

Edytowano przez marcinwmc
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedź,

Czy kupienie wzmacniacza z wejściem cyfrowym lub optycznym byłoby tańsze niż kupienie jeszcze osobno DACa, skoro wzmacniacz i tak ma swój wbudowany? Czy opcja z Digi+ na RPi -> DAC wzmacniacza byłaby dużo lepsza od HifiBerry DAC na RPi i przez RCA do wzmacniacza? Budżet jest dość ograniczony, około 1500zł.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 1500 zł jak zaczekasz upolujesz np. używanego Marantza pm 6005 ma wejście optyczne i coaxial, całkiem sympatyczny wzmacniacz , a jak gra to jest sporo testów, choć możesz posłuchać najnowszego pm 6006. Amplituner KD musiałby być z wyższego poziomu cenowego, aby tak ładnie zagrać. Rozwiązaniem dylematu pomiędzy wzmacniaczem stereo, a amplitunerem KD jest zakup używanego , ale jeszcze na gwarancji Yamaha r-n 500, Onkyo tx-8150- masz wtedy więcej cyfrowych wejść i źródeł, wtedy jakościowo jesteś jeszcze po stronie sprzętu stereo.

Co do obecnych kolumn ciężko mi się wypowiedzieć, owszem te soniaczki nie wyglądają jak pierwsze lepsze z jakiejś wieżyczki, niemniej trzeba mieć świadomość, że większość takowych mini zestawów jak na fotce lepiej zagra z klasycznymi kolumnami podstawkowymi, lub mało wymagającymi podłogowymi ( jeśli wieżyczka w miarę wydajna, a pokój nie duży) . No właśnie co  jeśli pokój ma metraż bliższy 20m. Tak więc jeśli kupisz wzmacniacz stereo to te kolumienki będą słabym ogniwem, akustyka też mało przyjazna, choć widać tylko fragment całości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...