Skocz do zawartości

Jaki Amplituner do YAMAHA NS-50 + NS-P60 + YST-SW030


Roman Jasiński

Recommended Posts

Witajcie,

po 10 latach użytkowania tego zestawu obsługiwanego przez amplituner Yamaha HTR-5930 chciałbym dokonać jakichś zmian na lepsze + zyskać trochę nowocześniejszych rozwiązań.

W pierwszej kolejności pomyślałem o wymianie amplitunera... W budżecie ok. 2 tys. zł trafiłem na takie modele (Denon X-1400, Onkyo TX-NR656 lub Yamaha RX-V483), czy takie rozwiązanie przyniesie wyraźną różnicę i poprawę jakości podczas w głównej mierze oglądania filmów i sluchania muzyki w 5.1....?

Będę wdzięczny za rady i rekomendacje.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 lat w elektronice na szmat czasu - i siłą rzeczy musi być poprawa

wymiana amplitunera to podstawa, w drugiej kolejności czeka cię wymiana suba - jak chcesz niedrogiej wymiany to sub magnata 302 - będzie bardzo dobrym posunięciem,jako trzecia wymiana kolumny centralnej - to ma znaczący wpływ na odsłuch 5.1

kolumny frontowe też oczywiście - ale to już raczej do słuchania muzyki w stereo

 

amplituner 656 powoli kończy się w magazynach - więc jak chcesz go kupić w dobrej cenie to trzeba się spieszyć - mozna wyrwać poniżej 2tyś. Jego następca 676 to wydatek około 2,5tysiąca

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic nie pisałem, że kocham ani nawet że ich słucham - ale skoro są - to chyba jednak ktoś ich używa 

ale z drugiej strony - z tego piszesz - jeśli nie ma sensu wymiana 10 letniego ampli na coś nowszego - bo nic się dźwiękowo nie zyskuje- to w takim razie od dzisiaj polecamy 10 letnie sprzęty bo po pierwsze nic nie zyskamy, a po drugie sporo zaoszczędzimy - takie 10 latki można wyrwać za 200zł - a onkyo 656 za 2tyś - jesteśmy 1800zł złoty do przodu

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O czym wy piszecie.

Puści facet dźwięk HD i od razu zobaczy zmianę. Różnica jest kolosalna. Nawet na niższej klasie amplitunera!

Chyba że będzie nadal puszczał dźwięk z tv po optyku w stereo. 

Do tego pewnie zmieniła się też sposób kalibracji. Nie wiem czy tamten model wogole to miał i to także w dużym stopniu wpływa na odbiór kina. 

Kolega pyta o kino i muzykę 5.1 rozumiem koncerty itp. 

Tak różnica będzie.!!

Piotrek

Drugi w kolejności sub

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, czyli generalnie jak zacznę od wymiany amplitunera to będzie to krok w dobrym kierunku, rozumiem że te modele które opisałem na początku są ok i przy moich głośnikach nie ma między nimi wielkich różnic, czy tak, a czy może któryś konkretny model będzie lepszym wyborem?

 

PS. co do kalibracji opisanej przez kolegę, w moim amplitunerze są tylko manualne opcje wyboru wielkości pomieszczenia typu small/medium/large oraz odległości poszczególnych głośników od miejsca odsłuchu

Co do wymiany głośnika centralnego, podacie jakieś rekomendacje?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim napisz jakich zmian BRZMIENIOWYCH oczekujesz, bo to że nowy amplitunerze obraz będzie FHD, czy 4K, będą nowe kodeki itd to normalne... ale kino domowe to także brzmienie !!! Jak wymienisz na zasadzie "TYLKO jakieś  tam nowsze KD" to w kwestii dźwięku nie wiele może się zmienić. Myślę, że jak masz je 10 lat to wiesz i słyszysz  co jest ok, a co chciałbyś zmienić w brzmieniu ? Sprawa jest tym ważniejsza jeśli słuchasz muzyki.  Słuchanie muzyki na zestawie kina domowego jest zwykle sporym kompromisem, niemniej jak się postarasz to może być lepiej.

Tak więc nowy, nowszy amplituner KD jeśli chodzi o nowe formaty i technologie, ale kolumny raczej też bo model ns50 to też spory kompromis brzmienia .

PS. Poza tym napisz jaki masz metraż to niezwykle ważne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co byś nie kupił będzie lepiej

Ale....    jeśli kupisz ampli - to potem będziesz musiał dobierać kolumny do amplitunera- by uzyskać oczekiwane brzmienie. Najprościej, określić jakiej słuchasz muzyki i czego oczekujesz od dźwięku. Postaramy się jakoś doradzić, podamy kilka propozycji, które powinieneś odsłuchać w jakimś salonie, by finalnie samemu wybrać. Nasz udział polega tylko na doradztwie - ale to będzie grać u ciebie - więc odsłuch i Twój końcowy wybór bardzo wskazany.

Co do centralnego głośnika - jak wybierzesz kolumny frontowe, będzie prostsze zadanie - dobierzesz go do zestawu. Ogólnie wydając jakieś 700-800zł na centralną kolumnę - będzie pewność, że zagra ci to o niebo lepiej niż to co masz teraz. A center i sub to najważniejsze głośniki w kinie - więc jeśli kino to twoja pasja, to zbytnio nie oszczędzaj :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie też tak myślę. W kinie ciężko określić zmiany. Zwłaszcza te wynikające z dekoderów czy kalibracji. 

656 jest z tych modeli wyraźnie najlepszy. Dostaniesz gdzie nie gdzie identyczny model Pioneer 1131 tylko z lepszą kalibracja. Cena podobna na niego poluj. 

Pozdrawiam

Ps mam ostatnia zapakowana sztukę

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...