Skocz do zawartości

Stereo czy KD - budżet ok.5 tys


mirq

Recommended Posts

Witam,

Temat jakich wiele, ale proszę o doradzenie.

Robiąc remont uwzględniłem montaż kina domowego mam rozprowadzone kable, przygotowane gniazda itp.

Natomiast im bliżej zakupu (mam już nawet coś wstępnie wybranego 5.1) bylem jakiś czas temu na odsłuchu, zastanawiam się czy to dobra droga. Nie słuchałem wtedy zestawu 2.0 czy 2.1 więc nie mam porównania a dopiero zaczynam przygoda z bardziej profesjonalnym audio.

Załączam rozkład salonu. Salon jest otwarty na kuchnię (to jeden problem ) a miejsce wyznaczone na TV + sofę jest małe ( ok.10m2)... Nie będę miał możliwości odsunieca w tył za sofę tylnych satelit. Pozatym przy tak małym saloniku nie wiem czy jest sens montowania 5.1... założyłem na wstępie 5.1 wydaje mi się z przekonania i może nawet mody na tego typu systemy - nie wiem czy to dobra droga.

Zależy mi na sluchaniu, głównie radia, Spotify , cos z YouTube , duzo korzystam z serwisow internetowych, muzyki słuchamy roznej, często leci AC/DC itp. ale lubię też różne filmy/filmiki gdzie porządnie czuć bas. Ale bas kontrolowany szybki a nie dudniący... Tak jak to w domu wszystkiego po trochu. W muzyce lubię dynamikę z uwidocznionym ale nie zbyt nachalnym basem... 

Może jednak 2.1 ? a nie

Proszę o porady.

 

Pozdrawiam

Michał 

Zrzutekranu_2017-11-03-13-36-58-662.jpeg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem...

Uderzałbym w pierwszy zestaw stereoB|

Przede wszystkim jednak musisz zadecydować na czym bardziej Ci zależy - KD czy muzyka. Z Twego opisu wynika, że zaczynasz skłaniać się ku dobremu odbiorowi muzycznemu. Myślę, że to właściwy kierunek.

Na tym forum bardziej doświadczeni użytkownicy wespół z branżą z pewnością pomogą Ci wybrać odpowiedni dla Twych upodobań sprzęt i będziesz zadowolony.

Tego, jako właśnie taki użytkownik, Ci życzę:D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w dużej mierze zestaw będzie służył do odsłuchu muzyki, dodatkowo miejsce odsłuchowe jest niezbyt duże, raczej skłaniałbym się w kierunku dobrego systemu stereo. W kwestii elektroniki masz do wyboru dwa rozwiązania - albo jeden z amplitunerów sieciowych stereofonicznych, albo dobry wzmacniacz stereo, do którego dołączymy odtwarzacz strumieniowy lub moduł sieciowy. W przypadku amplitunerów sieciowych tak naprawdę masz do wyboru Yamaha R-N602, Onkyo TX-8250 oraz propozycja najtańsza Pioneer SX-N30DAB. Każdy z modeli jest bogato wyposażony w funkcjonalność sieciową, różnice są natomiast słyszalne przy bezpośrednim porównaniu brzmienia. Yamaha najlepiej sprawdzi się w szybszych, mocniejszych gatunkach muzycznych, oferując brzmienie dynamiczne, trochę efektowne z wyraźniej podkreślonymi skrajami pasma. Onkyo i Pioneer to trochę spokojniejszy, bardziej dokładny charakter. Obiektywnie jednak są to urządzenia podobnej klasy. Alternatywną opcją jest zakup dobrego wzmacniacza np. NAD C326 BEE w połączeniu z odtwarzaczem Yamaha WXAD-10 oraz Advance Acoustic WTX-MicroStreamer. Opcja druga jest brzmieniowo wyraźnie lepsza, jedynie musimy liczyć się z tym, że funkcje sieciowe są obsługiwane z poziomu telefonu lub tabletu z systemem iOS lub Android. Jest to jednak moim zdaniem opcja bardzo wygodna.

Kwestia kolumn - w danym pomieszczeniu możemy spokojnie bardzo dobrze nagłośnić dobrym modelem podstawkowym i myślę, że przynajmniej na początku subwoofer nie będzie niezbędny. Dobrym przykładem są kolumny Monitor Audio Silver 2, bardzo szybkie i mocne Focal Chorus 706 lub bardziej ciepłe, plastyczne Kef Q350. Takie konfiguracje powinny zapewnić pełny i wystarczająco dynamiczny dźwięk przy odsłuchu muzyki, przy kinie ilość basu także powinna być wystarczająca. Jeśli będzie go za mało, zawsze subwoofer można dokupić. Wersja idealna do filmów - Klipsch R-10SW, natomiast jeśli podchodzimy do tego bezkompromisowo, to zdecydowanie REL T/5I

Przyjrzyj się proszę moim propozycjom, oczywiście w przypadku pytań służę pomocą. Zapraszam jednak serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania poszczególnych rozwiązań.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Tak myślę wrócić do zera z tematem i mam parę pytań tak by dojść do tego jaki system wybrać a potem już skupić sie konkretnie na sprzęcie...

1. Wiadomo że w domu się slucha muzyki, ogląda się filmy. Więc przydałoby się coś uniwersalnego , wiadomo że ciężko jest pogodzić sfereo i KD. Ale czy w takim układzie pomieszczenia i jego układzie woogole doradzali byście komuś KD? Wydaje mi się że więcej słuchac będziemy muzyki więc chyba budżet wykorzystać na stereo niż KD. I myślę że w tych pieniądzach uda się zrobić zestaw stereo o klasę lepszy niż KD..

2. Jeżeli stereo to co wybrać jako serce? Zależy mi na możliwości słuchania muzyki z serwisów internetowych gdyz nie mam jakiejs pokaźnej kolekcji płyt CD, radia internetowego no i filmów. Amplituner sieciowy? Takie rozwiązanie sprawdza się lepiej w stereo niż amplituner kd ?

Zależy mi na prostej obsłudze i wbudowanych funkcji funkcjach w jedno urządzenie. Natomiast czy opcja zaproponowana przez Q21 czyli wzmacniacz + streamer znacząco poprawia dźwięk? Będzie to odczuwalne przy tej klasie systemu?

3. Jeżeli dojdziemy do wniosku żeby brać stereo to zestaw 2.0 czy 2.1 ?

Wymiary malej samej części z TV sugerowałby samo 2.0 ale skoro też ma to służyć do filmów to może jednak 2.1 ?

Tak po chłopsku (a nie wiem czy dobrze rozumuje) to wydaje mi się że gdyby wsiąść większe kolumny podłogowe np. dwu i pół drozne zamiast podstawkowych to można obejść się bez suba, a przy podstawkowych myślę że mały sub by był trafionym wyborem.

Czy może w obu typach kolumn sub jest elementem potrzebnym?

Sub to zawsze dodatek na plus czy może on psuć efekty muzyczne?

Biorąc tez pod wagę że część z TV jest otwarta na kuchnię i korytarz to może lepiej wziąść ciut mocniejszy zestaw kolumn i mieć zapas mocy. Jak wspominałem lubię odczuwalny szybki bas ale nie nachalny i nie dudniący. Ciężko mi dokładnie nazwać czego oczekuje w brzmieniu gdyz dopiero się w to wciągam, ale raczej zależy mi ciepłej zrownowazonej barwie , słyszalnej górze ale niezbyt przesyconej nie nachalnej, wyrównanym środku i basie jak wcześniej wspomniałem.

Wcześniej zalaczylem wymiary salonu teraz dołączam wizualizacje jak to wygląda. 

Z góry dziękuję za porady.

 

Michał. 

8.jpg

Edytowano przez mirq
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli miejsce oglądania i słuchania to praktycznie kwadrat 3x3 bez jednej sciany?

Co do kina to jak nie masz możliwości umieszczenia głośników satelitarnych za słuchaczem to zapomnij o wielokanalowymdzwieku. To nie ma sensu.

Nie jestem zwolennikiem teorii że kolumny w małym pomieszczeniu to nie mogą być podłogówki, ale trzeba też rozważyć ile miejsca zajmą i ile zostanie na wygodne chodzenie i przemieszczanie się.

Sub klasy takiej żeby do muzyki był a nie robił tylko BUM w filmach to także kwestia minimum 1000 zł  za używany.

kolumny od sciany z telewizorem musisz troszkę odsunąć.

Przychodzą mi do głowy takie kolumny jak chario syntar ( o ile nie poplątałam nazw) dmuchając bas refleksem do dołu.

O takie

http://allegro.pl/chario-syntar-520r-nowe-30-i6973388316.html

wyglada na to że faktycznie jest to cena za parę. 

Zozstaje 2200 na wzmacniacz/ amplituner

to tylko propozycja.

edytka...

mozna by posłuchać tych Chario z yamaszką 602

 

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Fafniak napisał:

Czyli miejsce oglądania i słuchania to praktycznie kwadrat 3x3 bez jednej sciany?

Co do kina to jak nie masz możliwości umieszczenia głośników satelitarnych za słuchaczem to zapomnij o wielokanalowymdzwieku. To nie ma sensu.

Sub klasy takiej żeby do muzyki był a nie robił tylko BUM w filmach to także kwestia minimum 1000 zł  za używany.

kolumny od sciany z telewizorem musisz troszkę odsunąć.

 

Tak generalnie miejsce do oglądanie jest rozmiarowo zbliżone do kwadratu 3x3 bez jednej ściany (tu jest otwarcie na kuchnię i korytarz ) . ..

Jest możliwość instalacji tylnych satelit (mam nawet już tam gniazdka przygotowane) ale będą one w jednej plaszczyznie ze sofa, nie będą odsuniete w stosunku do niej..

Jak wcześniej byłem na 99% zdecydowany na KD to tak mi się te aż wydaje że nie ma to sensu. Wczesniej tam myślałem dać głośniki bipolarne...

Odsunąć głośniki od ściany z TV mogę nie na z tym problemu...

Wolałbym nie zwiększać budżetu ale jeżeli +1tys zrobi znaczącą roznice to myślę że dam radę..

 

Michał 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co kupować Chario Syntar, jeśli są Delphinus ? (Cytat z recenzji, ale niestety już nie pamiętam jakiej ) Na Giełdzie Audiostereo są półroczne Delphinusy za 3400zł, moim zdaniem to lepsza oferta (no, wiem, ze droższa, ale mieści się w budżecie). Delphinusy nie potrzebują już subwoofera, oby nie było basu za dużo na tych 10m2... tyle że to otwarte 10m2...  Zresztą i Syntar nowe można kupić taniej ok. 10% (jakbyś chciał kupować,  napisz na PW, bo nie chcę publicznie reklamować ). No i faktycznie warto spróbować je z Yamahą.

Natomiast na hifi.pl widziałem roczne Dali Zensor 3 za 1 tys. zł. Te z kolei pewnie dobrze zagrałyby z  Onkyo 8150 lub wyższym, albo Pioneerem  SX-N30DAB lub wyższym.

Wszystkie te sprzęty są aktualnie w sklepach i możesz i powinieneś  je odsłuchać. Musisz też pamiętać o zakupie standów do kolumn  podstawkowych. Przy Delphinusach od razu jest taka możliwość.

Edytowano przez Don55
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam rozumieć że jednoznacznie wszyscy skłaniają się ku stereo a nie KD? Tak?

Ok a co z amplitunerem stereo? Jest to dobry wybór czy lepiej tworzyć wzmacniacZ + streamer ? W brzmieniu naprawdę jest roznica ?

Natomiast wszyscy polecają kolumny podstawkowe... I bez suba powinno byc ok...

A czy nie lepiej byłoby zastosować kolumny podłogowe np. dali Zensor 7, lub np. Heco 900 ? Większe wiem że nie zawsze znaczy lepsze ale...  ?

Zensor7 ma bass refleks z przodu , więc chyba nie ma konieczności odstawienia znacznego od tylnej ściany ?

 

Nie wiem czy dobrze mysle... Rozumiem że za małe kolumny "zgubią" się w zbyt dużym pomieszczeniu ... A jeśli da sie stosunkowo duże kolumny do małego pomieszczenia (aczkolwiek otwartego) jak moje to kolumny mogą źle grać? Czy poprostu nie ma sensu dokładać do większych podlogowek?

A.co z subem? Definitywnie nie jest potrzebny ? A jakbyśmy szukali relatywnie dobrego suba do muzyki to jaki ?

 

Pozdrawiam 

 

 

Edytowano przez mirq
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy stawiają na stereo. Ale niektóre nie zwrócił uwagi że źródłem będzie YouTube i pewnie Spotify z telewizora. Tak?

Więc stereo bez źródła? Dobre basy z filmach z podstawek? 

Ja bym jednak zachęcil cię do sprawdzenia tego. 

Dobry tani sub do muzyki to heco new phalanx 302a. Dopiero później droższe rel i velodyne. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam,

Odświeżam temat, bo są już pewne ustalenia ale potrzebuje rady co do kolumn w cenie +/- 2500 kpl. 

Źródło jest wybrane i czeka na mnie aż odbiorę je , jest to Yamaha 803d...

Teraz muszę dobrać kolumny... Byłem zdecydowany na podlogowki ale...

Generalnie dzisiaj dowieźli nam sofy, stoliki itp. i tak sobie uświadomiłem że jeżeli odsune kolumny o te 20, 30 cm od ściany i uwzględnie ze sofa też nie może całkiem do ściany przylegać to moje uszy od frontu kolumn będą oddalone o jakieś 2 - 2.5 m naprawdę mało się robi. Co prawdę jest to otwarte na kuchnię i korytarz ale...  Nie wiem czy kolumny wielkości heco 900, Zensor 7 nie będą za duże przytlczajace i po prostu mogą wyglądać źle w pomieszczeniu ...

Jakieś slim fit podlogowki ? Ale jakie ?  

Czy może iść w dobrej klasy duze podstawkowe? Których wstepnie chciałem uniknąć... Ale czy taki monitor ładnie zagra i tez sypnie ładnym szybki basem? Podstawkowe jakiego odsunięcia od ściany wymagają ?

Może polecane DEFINITIVe SM55 czy Delphinusy ? Ale to muszę posłuchać...

Natomiast co do samego wyboru podłogowa / podstawkowa to jaki kierunek obrać ?

Ale czy podstawkowe realnie zajmują mniej miejsca? Sam wymiar skrzynki + standy na głębokość zajmują w sumie nie wiele mniej miejsca niż jakieś nie za duże podlogowki...

I tak na chlopski rozum czy kolumna podstawkowa vs kolumna podłogowa tej samej klasy da równie dobre granie?

Załączam aktualne zdjęcia pomieszczenia...

W tym tygodniu jestem umówione z Piotrem S4home na odsluchy ale chciałbym zasięgnąć Waszego zdania..

Michał 

IMG_20171209_181837.jpg

IMG_20171209_181908.jpg

Edytowano przez mirq
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałeś może się nad takimi kolumnami: https://stx.pl/stx-f-200-n.html lub https://stx.pl/stx-f-360-n.html. Mój kolega ma kolumny stx-f360n, które napędza amplituner

Yamaha r-n 602 i powiem Tobie, w pokoju o powierzchni 16m2 fajnie ten zestaw gra. Czysty dźwięk i dobry bas.  Ja jestem w trakcie kupowania yamahy r-n 803d i chyba wybiorę jedne kolumny z powyższej mojej propozycji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na ofertę s4home to zastanów się nad :

http://s4home.pl/produkt/wilson-raptor-7/

http://s4home.pl/produkt/heco-music-style-500/

http://s4home.pl/produkt/dali-zensor-5/

ogólnie masz 1,5-2m od kolumn , nie ma co brać za dużych bo może dźwięk zniknąć , dynavoice df-5 też mogłoby zaskoczyć - tylko mało basu mają.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już wspomniałem wcześniej, że jestem również w trakcie kupowania sprzętu stereo do salonu 18mk2. Na chwilę obecną wybór padł na kolumny https://stx.pl/stx-electrino-250.html, jeśli chodzi o amplituner to waham się jeszcze pomiędzy yamahą r-n 602 lub r-n 803d. 

W sumie czekam na konkretne oferty od osób prowadzących sprzedaż sprzętu audio ;)

Pozdrawiam

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o heco900 to rzeczywiście są duże ale... Mam podobnie jak Ty ok 2.5m od kolumn a metraż 17m2, na odsłuchu moja żona stwierdziła że jestem nienormalny i będą wyglądać okropnie, no ale w wielkim skrócie dostałem zgodę na ich wypożyczenie. Dzisiaj przyjechały i już zostaną, żona również się przekonała a grają  z Pioneer sx n30 i jest rewelka. 

Polecam Ci S4Home obsługa doradztwo i otwartość na najwyższym poziomie. 

Jak masz pytania to pisz na priv. 

Aha wcześniej odsłuchalem: Indiana 542 i 561, magnat 753, stx Electrino 250, a padło na heco900. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.12.2017 o 20:41, licha1980 napisał:

Jeśli chodzi o heco900 to rzeczywiście są duże ale... Mam podobnie jak Ty ok 2.5m od kolumn a metraż 17m2, na odsłuchu moja żona stwierdziła że jestem nienormalny i będą wyglądać okropnie, no ale w wielkim skrócie dostałem zgodę na ich wypożyczenie. Dzisiaj przyjechały i już zostaną, żona również się przekonała a grają  z Pioneer sx n30 i jest rewelka. 

Polecam Ci S4Home obsługa doradztwo i otwartość na najwyższym poziomie. 

Jak masz pytania to pisz na priv. 

Aha wcześniej odsłuchalem: Indiana 542 i 561, magnat 753, stx Electrino 250, a padło na heco900. 

No właśnie heco 900 to spore klocki...

W środę jestem w S4home na odsluchach .. sam jestem ciekaw co mi do gustu przypadnie... szukam podłogowek  o małych rozmiarach  a o wielkiej duszy ;)

Napisze co wybrałem...

Napewno o jakość obslugi S4 jestem spokojny bylem juz kiedyś u nich...

 

Edytowano przez mirq
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam,

U mnie wybór padł tak jak pisałem wcześniej na zestaw Yamaha r-n 803D + kolumny stx electrino 250. Zestaw dotarł przed samymi świętami i jak dla mnie gra mega zajefajnie ;) dźwięk jest super...

Sprzęt zakupiony u Q21, którego polecam wszystkim.

Jeśli ktoś ma jakieś pytania, to proszę pisać na priv.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Kolego przede wszystkim zapoznaj się z tematem akustyki Link.

Do tak małego pomieszczenia lepsze będą kolumny podstawkowe, ale.. jak odsuniesz małe podłogówki od ścian 60 - 100 cm to tez mogłoby być dobrze. Wszystko zależy od charakterystyki sprzętu. Odległość między kolumnami to tak 2-2,5 m i 2-2,5m od miejsca odsłuchowego jest ok. Co do stolika to zastosowałbym jakiś mniejszy na kółkach by na czas odsłuchu muzyki odstawiać gdzieś na bok.

Przy monitorach należy pamiętać by je odsunąć minimum po 50 cm z każdej strony od ścian odległości od miejsca odsłuchowego i między kolumnami jak powyżej.

Pomiędzy kolumnami a miejscem odsłuchowym nie powinno nic być. Pamiętaj o dywanie na podłodze w miejscu odsłuchowym.

Gołe ściany i twarde powierzchnie są bardzo nie korzystne dla dźwięku. Może pojawić się dudnienie i efekt echa.

Kolumny podstawkowe zajmą tyle samo miejsca co małe podłogówki. A musisz coś wybrać. Dźwięk z monitorów jest pełniejszy, bardziej soczysty i czasem niejednokrotnie może zaskoczyć  bardzo pozytywnie. Przy polecanych monitorach jak wypowiadali się koledzy tonów niskich nie powinno braknąć. Warto jeszcze dodać, iż używane kolumny podstawkowe w tym samym budżecie zaoferują więcej pod względem jakości. Oszczędności na mniejszych skrzynkach niejednokrotnie sprawiają że producenci wkładają do kolumn podstawkowych lepsze podzespoły.

Reasumując ja bym się skupił na monitorach i podstawkach do nich.

Pozdrawiam

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...