Skocz do zawartości

Test Yamaha RN803D


Mateo89

Recommended Posts

Witam. Właśnie został opublikowany test najnowszego amplitunera stereo Yamahy przez Stereolife wiec pomyślałem że podzielę się z Wami tym co jest tam zawarte bo było wiele pytań o ten sprzęt . Pozdrawiam.

https://www.stereolife.pl/archiwum/testy-lista/wzmacniacze-i-amplitunery-lista/3375-yamaha-r-n803d

Edytowano przez Mateo89
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już słuchałem RN 803 dwa razy w salonie Q21 ( dzięki Panowie) i to z całkiem ciekawymi kolumnami (bo  chodziło bardziej o kolumny) i w domu... a moją konkluzję względem niej ująłem w jednym z ostatnich wpisów. ;)  Co do pokazanego testu, według mnie jest jak najbardziej wiarygodny. Jak będę miał chwilę napiszę może coś więcej od siebie.

Edytowano przez jacek75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do takich spraw, czy spotify, lub tidal wyświetla tytuły, nie odpowiem. Słuchanej rn 803 w salonie,  czy w domu nie konfigurowałem pod swoją sieć, skupiłem się na brzmieniu. Zaś w posiadanej rn 602 też nie bawiłem się w te serwisy, bo mnie specjalnie nie interesują. Żona raz coś odpalała, chyba spotify i nazwy raczej tam były. Zresztą skoro w stacjach radia internetowego nazwy są to tu też powinny. Zresztą jak słucham jakiejś "płyty", czy "pliku" nigdy nie potrzebne były mi wyświetlone tytuły, skoro zaznaczam na spotify, że chce słuchać  płyty np. Bryan Ferry "Bete noire"  po cóż mi poszczególne jej tytuły ? No ale to ja, wiem każdy jest inny i szanuję to.

Ja teraz jestem muzycznym, czy też  radiowym "Kolumbem " i szukam ciekawych światowych stacji z muzyka która mi najbardziej odpowiada, szczególnie wszelkie odmiany jazzu, muzyki etnicznej, bluesa itd itd to czego na płytach nie mam zbyt dużo. Audycje muzyczne w klasycznym radiu ukf, czy jak kto woli w stacjach radiowych są na wymarciu, lub są marginalne w jakiś chorych godzinach nocnych, radio dab+ raczkuje z paroma stacjami, które będą i tak odbiciem dość tandetnej komerchy z ukf, więc bardzo raduje mnie mnogość i różnorodność tysięcy wyspecjalizowanych muzycznych stacji radiowych w Vtuner.

Edytowano przez jacek75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam R-n 803 słucham na Tidalu - nie ma tytułów. Być może kwestia konfiguracji aby się tytuły pojawiły.

Mam pytanie czy ktoś podpinał dysk zewnętrzny po USB. U mnie próba podpięcia dysku 2TB  Seagate beckup plus sformatowanego na FAT32 na razie kończy się niepowodzeniem.

Formatowałem z zawartością z NTFS. Jakieś pomysły?

kapela

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pokazuje wykonawców. Pisze tylko Spotify, Deezer czy TIDAL. Dokladnie tak samo jak w rn602.

Szczerze mówiąc nie wiem czym autor recenzji się tak podnieca skoro niemal wszystko co opisuje jest tez obsługiwane przez wprowadzonego na rynek już jakiś czas temu rn602... oprócz paru rzeczy takich jak dab i ypao. 

Moglem kupić i ten i ten, słuchałem obu w różnych konfiguracjach. To co pisze autor, ze bas jest potężny to wg mnie bzdura. Okej szczegółowość, kontrola, dynamika, ale w żadnym wypadku nie potężny bas. Zwłaszcza da się odczuć jego brak przy cichym odsłuchu i w większym pomieszczeniu. Zreszta nawet w salce odsłuchowej podłączone pod nawet Heco 900, które raczej potrafią zejść nisko yamaha grała bardzo płasko. 

Oba te piece dzieli 1400pln. Autor bardzo chwali cenę 3700pln, a to wlasnie chyba największa wada tej yamahy. 

Myślę, że to kolejna „recenzja” która ma napędzić sprzedaż. Zwłaszcza, ze duża cześć tej recenzji to po prost żywcem wyjęta notka prasowa yamahy. Gdzieniegdzie słowo w słowo. 

Edytowano przez voytaz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tidala się niektórym wyjaśniło;) Co do dysku w usb 2 TB, nie wiem, nie jest napisane w instrukcji kolego do ilu przyjmuje ? U mnie raz podłączyłem hdd 750 GB taka mieszanka filmów i muzyki i poszło, niemniej cenię estetykę i nie lubię jak wisi kabel, więc na co dzień mam płaskiego pendriva wygląda jak guziczek, a w zasadzie go nie widać, reszta z CD.

voytaz, różnice 602 vs 803 ...no właśnie... Dystrybutorzy napiszą, że są duże i że warto dopłacić, wszak nowe, wrogiem starego, nie ma co się dziwić takiemu podejściu. Osobiście bałem się, że 803 będzie dużo lepsza, że będę musiał sprzedać 602 dołożyć i kupić 803. Nie muszę, nie czuje potrzeby. (:10_wink: uwaga zdanie dla dystrybutorów, żeby nie było, że psuje rynek...gdybym nie miał 602 i kupował od początku to być może bym się skusił n a803, różnica 1k nie majątek, hihi).  Tak jak piszesz dodali kalibrator ypao, dodali dab+( ale przy radiu netowym to zbytek łaski), gwoli ścisłości  jest inny jeszcze większy zasilacz(choć i w 602 nie mały), nieco lepsza swoboda dźwięku to tyle.

Słuchałeś ich tylko z tymi Heco 900, ja paru Heco słuchałem, owszem bas w heco potrafi nisko zejść choć samo jego nasycenie jest średnie, bas jakoś nie dominuje, także średnica jest powiedzmy z tych lekkich. Osobiście chciałem pokombinować z kolumnami, stąd znajomość 602,803, wiedziałem, że lekko nie będzie bo Elacki 68.2 wybierałem staranie, porównując je z paroma kolumnami.

Tak z ciekawości poprosiłem i odsłuchałem 803 z np. Monitor Audio silver 6 ( było nieźle, choć silvery 6 nie mają jakieś gęstej tkanki basu czy średnicy, choć bas jest energetyczny, potrafi relatywnie jak na małe gabaryty nisko zejść, w każdym razie w tej materii w stosunku do obecnych Elac było nieco średnio, usprawiedliwieniem jest fakt, że silver 6 są mniejsze od elac 68), słuchane z ciekawości na 803 Audio academy phoebe III  zagrały podobnie do duetu z 602, swoją drogą świetne połączenie i wogóle świetne kolumny do mniejszych pokoi, cudownie przyjemne, plastyczne brzmienie , dobry bas ( przy tej wielkości, wiadomo nie sejsmiczny),ale jędrny i namacalny, lotna góra.  Świetna stereofonia, gra w głąb i na szerokość, muzyczne 3D. Płaskość, jaka płaskość, chyba że Monika Belluci też jest płaska;) Potem było jeszcze lepiej. Najlepszym  duetem ( jak dla mnie) był odsłuch z Audio Academy hyperion IV i jak tam komuś tam brakuje potężnego, niskiego i rozłożystego basu, dynamiki, to chyba wychował się w bagażniku bemki z subwooferem zamiast misia. Potęga brzmienia, co jak by jeszcze odkręcić bas i treble w prawo ? Potę zby bas , ale to nie koniec, średnica namacalna, niemal oleista, głos Cehena przyprawiał o dreszcz, otaczał, mówił wprost do ucha. Góra pełna informacji, acz nie atakująca szpilkami. Fantastyczna głębia, i scena.  Po prostu miodnie, tu był progres wobec Elac 68  ( i tu :10_wink: kolejny apel do dystrybutorów za poprzednie zdanie, przygarnę na gwiazdkę AA Hyperiony IV, niechaj znajdą ciepły nowy dom, hehe) . voytaz posłuchaj ich z Monitor Audio silver (rx) 8 tu też było bardzo dobrze, mocny jędrny bas, dużego kalibru, dynamiczny, choć wobec Hipków, nieco mniej esencjonalnie, także mniej plastycznie w średnicy, acz jakby szybsze i z inną górą, choć wcale nie metaliczną. Zdaje sobie sprawę że dla wielu MA silver 8 będą lepszą propozycją. Z tańszych propozycji, dobry bas i głębię mają Pylon saphire 25(do mniejszych salonów niż te heco) Z podobnej klasy do tych Heco 900 polecam Wharfedlae diamond 240 to też podobna klasa co quantumy 677, ale 240 mają brzmienie bardziej nasycone, głębsze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, jacek75 napisał:

dodali kalibrator ypao, dodali dab+( ale przy radiu netowym to zbytek łaski), gwoli ścisłości  jest inny jeszcze większy zasilacz(choć i w 602 nie mały),

Jacek piszesz jakby 803 była zmienioną/doposażoną wersją 602, a to jednak inna konstrukcja. 

yamaha_r_n602.jpg

Yamaha RN803D.jpg

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchałem 803 tylko z Heco 900 i Zensorami 7. Jak bym celował w wyższe modele kolumn to i również nie celowałbym w amplituner tylko jakiegoś nada pokroju c368 lub wyżej plus bluOS i do tego porządne kolumny. Miało być w miarę przystępnie cenowo - po to są amplitunery. Nie mówię, ze 803 jest złe. Za 3k bym wziął. Ale za 3700 wolałbym już wyżej wspomnianego nada i potem dozbierać parę złotych do najprostszego streamera jak wxad10. A moze spodziewałem się czegoś więcej? Czegoś zdecydowanie lepszego, czegoś co usprawiedliwioaloby dopłatę aż 60% do rn602. Bo czy 803 jest aż 60% lepszy od 602? Wg mnie nie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kraft różnice znam, zdjęcia już były, jednak oddzielny radiator dla kanału L i P to nie konstrykcja zbalansowana, a takie coš jak 803 ma np.pioneer A30. Mogę dodać że 803 ma wtyczkę na kabel zasilający , bo tego tu nie widać itd.

Nieniej poniekąd zgadzam się z voytaz ,różnica ceny jest większa od zmian brzmienia, ale to w sumie standard. Co do ceny 803  pewnie spadnie o jakieś 5-10% za pare miesięcy jak minie efekt "nowości". Ja polecam obydwa, a jak słychać z dobrą kolumną jest fantastycznie i nie ma efektu " słabości" tzw źródła, czy amplitunera.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja testu nie przeczytałem :)

Bo jakoś ostatnio mi do nich daleko. Mam już swoją opinię i paru osób u których nasz amplituner już był. 

Jeśli ktoś chciałby poszerzyć swoje doświadczenia z tym amplitunerem nie tylko o czytanie ale i odsłuch to nadal zapraszam do wypożyczenia tego modelu. 

Mamy sztukę testowa. Trochę mnie dziwi i martwi niestety że coraz więcej ludzi lubi wymieniać się doświadczeniami na sucho. Tu pisali to tu pisali tamto. A coraz mniej sprawdza. 

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, jacek75 napisał:

Kraft różnice znam, zdjęcia już były, jednak oddzielny radiator dla kanału L i P to nie konstrykcja zbalansowana, a takie coš jak 803 ma np.pioneer A30. Mogę dodać że 803 ma wtyczkę na kabel zasilający , bo tego tu nie widać itd.

Wiem, że wiesz, ale sformułowałeś myśl tak, że nieśledzący tematu może nabrać błędnego przekonania o różnicach dzielącej oba amplitunery. Wiele wpisów na forum dowodzi, że czytają je ludzie o bardzo różnym przygotowaniu do dyskusji, dlatego starajmy się pisać maksymalnie precyzyjnie. 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, mam te dwa amplitunery na co dzień, i słuchamy ich z klientami w zasadzie najczęściej ze wszystkich sprzętów. Męczone są strasznie. Bardzo często porównywane przeciwko sobie. Bawi mnie więc niesamowicie stwierdzenie, że w zasadzie nie ma między nimi dużej różnicy, bo nawet klienci zaczynający dopiero zabawę w audio, kompletnie nieosłuchani, nie wiedzący jeszcze gdzie szukać różnic w sprzęcie audio, wstają u nas z kanapy z wrażenia, jak przejdziemy z 602 na 803. :D 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można. 

To amplituner stereo. Do każdego amplitunera stereo nie podejdzie kolumna centralna. I to nie ze względu że nie da się tego podłączyć go się da. Np pod kolumny B. Ale po prostu amplitunery stereo nie mają dekoderów i nie wygląda to tak jak powinno.

Rozumiem że masz problemy z dialogami przy filmach? To kwestia ustawień playera. Napisz do mnie pomogę.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównie Netflix 4K z aplikacji natywnej na LG Smart tv. Tv z ampli podłączone  kablem optycznym. Jak się puści głośno to oczywiście słychać dialogi, ale przy niższych glosnosciach już nie tak bardzo. 

Jak źródłem jest dekoder nc+ to jest lepiej, bo mogę wyłączyć dolby digital w ustawieniach dekodera. 

Jak źródłem jest film z pendrive i jest zakodowany dźwięk w np ac3 5.1 to już jest rzepa. Szukam zawsze dwukanałowych i wtedy jest lepiej.

w każdym z tych przypadków pomaga odjęcie basów, podwyższenie trebli i lekkie podglosnienie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...