Skocz do zawartości

Wymiana sprzętu na nowy, pokój 18m2, do 5-6 k PLN


deusuks

Recommended Posts

Pozdrawiam wszystkich użytkowników i bardzo proszę o poradę. 

Mój obecny sprzęt to Cambridge Audio:

-wzmacniacz azur 640A

-CD azur 540C

-tuner azur 340T

-kolumny Diora Świdnica Astra 4

wymiary pokoju 3x6 metrów szafka ze sprzętem stoi w rogu pokoju na dłuższej ścianie, mieszkanie w bloku.

Używanie sprzętu to mniej więcej 60% radio (głównie stacje muzyczne), 30% muzyka, 10% film

Obecny sprzęt skompletowany jakiś czas temu jakoś tam grał i aktualnie zużył się i zweryfikował trochę moje oczekiwania. Wzmacniacz gubi kanały, zwłaszcza na początku słuchania. CD często nie czyta płyt i muszę je pakować po kilka razy do szuflady zanim zagra. Do tego karkołomne podłączenie do TV, który posiada tylko wyjście słuchawkowe i optyczne. Jest też ogromny problem z wyskalowaniem głośności na tym wzmacniaczu na niskim poziomie -potencjometr jest mało precyzyjny. Jednym słowem nie chcę już inwestować w to co mam tylko zamieniłbym to na nowe.

Dominujący rodzaj muzyki to rock, blues, folk, reggae, ska z domieszką instrumentów dętych blaszanych, trochę muzyki poważnej. Przykładowo Tom Waits, Manu Chao itp. 

Ze względu na trudności z odbiorem radia na antenie wewnętrznej i małymi możliwościami na antenę zewnętrzną oraz skomplikowanym połączeniem z TV chciałbym zmienić wzmacniacz na amplituner Wi-Fi. Wstępnie myślę o Onkyo TX-8270.

Moc i dynamika nie są priorytetem, raczej miękkość brzmienia i dokładność. Wiem, że kolumny nie są najlepsze ale jak na złość nie zużyły się wcale. Dodać tu trzeba, że większość czasu (radio) sprzęt nie będzie grał zbyt głośno.

Czy mogę do tego amplitunera zostawić stare Astry, czy będzie to "bezsensowna profanacja"? W tym budżecie powinienem jeszcze zmieścić zakup CD. Może jest jakiś inny zestaw godny polecenia? Może zostawić te kolumny i w przyszłości zainwestować w coś lepszego.

Warunki brzegowe to budżet 5-6 tys. PLN, sprzęt nowy, jednej marki, srebrny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yamaha R-N803D wydaje mi się być lepszy rozwiązaniem niż Onkyo TX-8270, lecz najlepszy rozwiązaniem będzie wzmacniacz plus sieciówka np: Cambridge Audio CXA80 plus do tego Yamaha WXAD-10 tylko niestety nie będzie to sprzęt jednej marki ale dodam iż WXAD-10 jest niewielkich rozmiarów. Inną propozycją będzie Yamaha A-S701 + Yamaha NP-S303, sprzęt jednej marki, dostępny w kolorze srebrnym, mieszczący się w tym budżecie, ładnie razem wyglądają i będą do siebie pasować lecz jednak kierował bym się bardziej ku CXA80 i jego brzmieniu.

Jednak ja twierdze iż kolumny można by było zmienić wtedy Onkyo TX-8270 ma sens bo można 3k dać na kolumny i kupić np Heco Music Style 900, Melodika BL40 MKII, może nawet Dali Zensor 7. Wszystkie 3 typy dobrze zgrywają się z Onkyo!

Pozdrawiam.

Edytowano przez GRZESIO1255
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 18m spokojnie możesz pomyśleć o kolumnach podstawowych, niestety dochodzi wtedy koszt standów. 

Z tym Onkyo najczęściej zestawiane są Pylony, Focale, czy Dali Zensor najlepiej gdybyś wybrał się do jakiegoś salonu pewno doradzą.

CD możesz kupić jakikolwiek w roli transportu, może coś z Marantza np. na rynku wtórnym, Onkyo strumieniuje takie serwisy jak Spotify, czy Tidala dlatego w dzisiejszych czasach nie skupialbym się tak bardzo na CD, a traktowałbym je jako dodatek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za porady. Zależy mi na CD ze względu na kolekcję płyt, którą traktuję jako hobby. Obecny odtwarzacz ledwo zipie, a w przypadku strumieniowania szafeczka z płytami stanie się bezużyteczna. Amplituner Wi-Fi wybrałem raczej ze względu na radio internetowe. Co do Cambridge to zawiodłem się trochę jego żywotnością. Kolega w tym samym czasie zakupił Onkyo i nadal mu działa bez zarzutu. Z drugiej strony sam przyznał, że rzadko go używa...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo za podpowiedzi. Postaram się przesłuchać przynajmniej cześć z powyższych propozycji.  Wiem teraz w jakim kierunku prowadzić poszukiwania.

Takie jeszcze mam pytanie, jak się ma TX-8270 do niższego TX-8250? Czy warto rozważać taką zamianę? Czytałem gdzieś, że tego niższego modelu nie warto brać w ogóle pod uwagę ze względu na "słabszej jakości wnętrzności".

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobił coś innego.

Biorąc pod uwagę twoje preferencje to cały system powinien być wymieniony. 

Ale mamy okrojony budżet i kupisz tylko coś innego a nie lepszego. 

Zostawił bym elektronikę skoro jest i działa a wymienił kolumny. Na gęste, mocne precyzyjne a przy tym relaksacyjne. W tej kwocie da się to zrobić.

Podstawkowe studio 16 Hz canto grand 

Podłogowe dynaudio 3/7, heco 900, czy elac uni fi.

Pozdrawiam 

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam naprawdę dosyć obecnego sprzętu i musiałbym włożyć do niego trochę kasy żeby był na chodzie. Najlepszą opcją wydaje mi się jednak sam TX-8270 plus kolumny. Ewentualnie Yamaha R-N803D. Do odsłuchu zaproponowano mi Jamo C95, Monitor Audio i Pylony. CD zawsze można dokupić później gdyby mi go rzeczywiście brakowało lub poszukać dodatkowych środków.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój Cambridge pod względem brzmienia bardzo mi się podobał, ale obecnie jest to dla mnie funkcjonalna klapa. Jak wydam 6 tys. i żona będzie się męczyć dalej z tym co było (przeskakujące guziki, nieprecyzyjne potencjometry i "uciekające radio" to mnie wygoni z domu ;-) .  Potrzebuję czegoś co daje jeszcze oprócz przyjemności słuchania, przyjemność użytkowania. Dlatego założyłem od początku wymianę wzmacniacza. Spodziewałem się, że 8270 nie będzie gorszy, a będzie przy tym przyjemniejszy w obsłudze. Ponadto,  jeżeli przy tym pozbywam się starych Asterek to może już być tylko lepiej. 

Tam gdzie planowałem odsłuch zaproponowano mi głośniki do 2 tys.

Może w takim razie 3 tys. na amplituner i 3 tys. na kolumny? Wybór jest wtedy niewiele większy ale może coś się znajdzie...w tym zakresie cenowym oprócz zaproponowanych pozycji mają jeszcze tylko Dali Zensor 5, Castle Knight 3, Klipsch R26F, R28F, RP-250F oraz Acoustic Energy 103

Może poszukać zaproponowanych powyżej  Heco Music Style 900 lub Melodika BL40 MKII ?

Czy faktycznie 8270 przy starym Cambridge wypada tak blado?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.11.2017 o 17:56, deusuks napisał:

CD zawsze można dokupić później gdyby mi go rzeczywiście brakowało lub poszukać dodatkowych środków.

Deusuks,
Zadbany odtwarzacz CD to można kupić na początek za 200zł i będzie nieźle. Więc nie ma co z tym czekać, bo koszt nie jest duży - a kupując używkę zamiast nowego masz dużo mniejszy wydatek. Srebrny z pilotem da się znaleźć, a może przeżyjesz jak w razie czego nie będzie tej samej firmy jak reszta sprzętu (choć w zależności co kupisz może uda się dopasować, bywają np. srebrne ONKYO).

DiBatonio - nowe Xaviany XN250 to kosztują jakieś dwa razy więcej niż założony budżet. A nawet mniejsze i słabsze XN125 też mają spore wymagania.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, RoRo napisał:

DiBatonio - nowe Xaviany XN250 to kosztują jakieś dwa razy więcej niż założony budżet. A nawet mniejsze i słabsze XN125 też mają spore wymagania.

Pozdrawiam

Napisałem to tylko w kontekście wymagających głośników, a nie w odniesieniu do założonego budżetu kolegi Deusuksa nawet bym nie śmiał ich proponować :)

Pzdr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, podstawkowe i tak sobie odpuszczam ze względu na gust estetyczny ;)

Granica 6 tys. została założona na podstawie wstępnej oceny ile chcę przeznaczyć na wymianę. Mam możliwość zwiększenia kwoty wydatków, bez zastawiania zegarka i przerzucania się na suchy chleb. Zawsze można wydać więcej i mieć lepiej, pytanie tylko jaki poziom wydatków uznajemy za rozsądny -a jest to granica czysto indywidualna. Jeżeli twierdzicie, że w tym budżecie ten zestaw zagra gorzej, to może odsłuchać Zensor 7, bo też mam taką możliwość (lub inny zestaw do 4tys.) Konkretną decyzję można podjąć po odsłuchu.

Wymiana wzmacniacza jest dla mnie też warunkiem brzegowym  ;)

Jeszcze pytanie z innej beczki. Czytałem kiedyś, że przy dobrym sygnale FM dobry Tuner analogowy zagra lepiej niż CD. Czy to samo dotyczy radia DAB lub internetowego?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...