Skocz do zawartości

Dobór kolumn pod Rotel RB970BX + Yamaha WXD 50 (pre)


xavier

Recommended Posts

Witam Specjalistów :)

parę miesięcy temu drążyłem temat DACów i końcówek mocy coby zbudować w końcu lepsze stereo do małego salonu. Temat mi trochę się obsunął z rożnych względów, ale w końcu wraca na dobre :) końcówka mocy Rotel RB 970 BX zakupiona i wysłana do Pana Adama z roteltuning.pl do przeróbki. Jako preamp będzie Yamaha WXC 50 (zamawiam na dniach, dostawa 1-2 dni więc spokojnie). Taki prosty systemik.

No i na koniec zostanie dobrać głośniki... na początek myślałem że mniej więcej wiem co chcę i sam dobiorę ale analizując forum doszedłem do wniosku że jednak mało wiem :) stąd też wrzucam poniżej zdjęcie ściany salonu na której sprzęt ma stać - nie będzie łatwo. Stąd też myślę o dobrych monitorach, które w razie poważniejszego słuchania byłyby wystawiane na podstawkia na codzień spoczywałyby na półkach jak na obrazkach. Wrysowałem nieporadnie miejsca gdzie myślę ze wstawię te głośniki:

  • na jednym obrazku monitory - jeden by stal na polce pod TV z prawej, a drugi by stal/leżał na polce z książkami po lewej i wysuw na stojaki w razie słuchania czegos lepszego
  • na drugim propozycja podłogowych - z tym ze mam na nie na prawdę mało miejsca; prawy bylby pewnie wsunięty w kat przy firance pod lekkim katem w stronę centrum salonu a lewy byłby lekko wsunięty miedzy szafka na książki (wystaje ze 20cm od ściany, a miedzy nią a szafkami kuchennymi jest 25 cm wnęka) a szafkami kuchennymi i tez lekko pod katem w stronę centrum salonu)

Wrzucam też górny rzut całego pomieszczenia wraz z kuchnia. całość ma coś kolo 35m2 a sam salon ze 20m2 (ale jest otwarty na jedna stronę jak widać). Co do akustyki to wzdłuż jednej ze ścian wisi pofałdowana firana, dywan, dużo dupereli, kwiatki etc - raczej lepiej niż gorzej pod tym względem.

Mając na uwadze ze wzmacniacz ma wg specyfikacji 60W na kanał w Stereo oraz możliwości pomieszczenia ... potrzebuje wskazówki w jaka stronę iść z poszukiwaniami kolumn.

Monitory ? - mniejsze słabsze ale poręczniejsze, łatwiejsze w umieszczeniu i używaniu na codzień. A głośno muzyki raczej słuchać nie będę, lubię słuchać raczej nie za bardzo głośno, nie o to mi chodzi. Ważniejsza jest ogolno rozumiana jakosc

Podłogówki ? moje marzenie ... ale będzie ciężko coś wstawić tak żeby nie zagracić pomieszczenia ... potrzebował bym na prawdę jakichś mało-rozmiarowych konstrukcji. Może jest coś takiego godnego uwagi? I czy ten RB970 RB z 60W na kanał da rade napędzić podłogówki?

Jakiej muzyki słucham - każdej, natomiast zależy mi na pięknych wokalach, na naturalnie brzmiących instrumentach, na nienatarczywym bazie, na wyrazistości poszczególnych partii. Energetycznie i skocznie tez mile widziane bo pewnie dużo popu/rocka i muzyki elektronicznej tez będzie grane.

Budżet na parę głośników - około 3 tys PLN (plus minus wiadomo jak to jest.. jak trzeba to się parę stówek dołoży)

No dobra to tak na początek. wszelkie pytania doszczegóławiajace chętnie odpowiem.

PS. ten woofer na polce i ta skrzynka pod TV wylatują wiec tym sie nie przejmujcie.

IMG_7769.JPG

salon_monitory.PNG

salon_podlogowki.PNG

salon_rzut_gora.PNG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem dobre kolumny podstawkowe na standach będą najlepszą dla Ciebie opcją. Bez problemu dobrze nagłośnią Twój salon. Spójrz proszę na monitory Dynaudio Emit M20. W połączeniu z końcówką mocy Rotel zestaw taki zapewni Ci mocny, szybki, bardzo dynamiczny dźwięk ze świetnym wypełnieniem, gęstością. Moim zdaniem to najlepsza dla Ciebie konfiguracja.

Akternatywą może być zestaw kolumn podłogowych Indiana Line Tesi 560. To pod względem klasy dżwięku oczywiście niższa Polka, natomiast dobre uzupełnienie Twojego systemu.

Przyjrzyj się proszę moim propozycjom, w przypadku pytań oczywiście służę pomocą. Oczywiście dla forumowicza możesz liczyć na atrakcyjną cenę zestawu z odtwarzaczem Yamaha. Zapraszam jednak na odsłuchy do naszego salonu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S4home - wskazane przez Cienie kolumny będą w moim mniemaniu zdecydowanie za masywne ... za duże gabarytowo. Coś mniejszego?

dodatkowe pytanie: jak widać ewidentnie kolumny będą w rogach/w półkach etc. blisko ścian. czy to prawda że w takim wypadku bass reflex powinien być z przodu? Spotkałem się ze skrajnymi opiniami na ten temat.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie prawda. Sama konstrukcja kolumny powoduje że daje radę grać w rogach czy nie. A nie usytuowanie bas reflexu. Można oczywiście w ciemno przyjac że te z przednim będą lepsze, ale może to być złudne mocno. Skoro te są za duże gabarytowo to jesteś skazany na coś pokoju indiana linę diva seria 6, dali zensor 5, 

Te lepsze?

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Tesi 542? Ładne, malutkie podłogówki, które zaskakujaco potrafią łupnąć ze swoich 12cm głośniczków. Kosztują jakieś 2900 za parę. Również małe i zgrabne są monitor audio silver 6. Teraz można znaleźć outletowe ceny za nie - około 3500 za parę. Co do dźwięku to już musisz rotela pod pachę i do salonu na odsłuch, albo najlepiej wypożyczyć na odsłuch do siebie. I Tesi i Silvery są na tyle lekkie ze bez problemu sobie je możesz przekładać z miejsca na miejsce, a ze są bardzo ładne to tylko będzie na plus dla Ciebie, ze będą stać wyeksponowane przed szafka. Zdecydowanie odradzam upychania w szafkę monitorow. Bardzo dużo zależy od ustawienia kolumn. Co do monitorów na standach to pamiętaj ze musisz doliczyć jeszcze cenę standów, a porządne i ciężkie standy tanie nie są. W mojej ocenie lepiej iść w małe podłogówki. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tesi 542 hm wyglądają super, rozmiar rewelka. Ciekawe jak to zabrzmi ... Patrząc w produkty Indiana widze też wyższy model DIVA 552 - rozmiarem również akceptowalny, trochę droższy. Czy warto się im przyjrzeć -  w porównaniu do Tesi 542 są jakoś znacząco lepsze dźwiękowo?  Jest tez TESI

 

Monitor Audio Silver 6 również pewnie by się jakoś zmieścił .. ale to już jest na granicy... optymalniej byłoby jednak mniejsze Tesi.

S4Home - możliwe wstawienie kolumn do salonu na testy na tydzień-dwa bez zobowiązań?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Top Hi-Fi Szczecin napisał:

Diva 552 grają mocniejszym, gęstszym dźwiękiem. Lepsze w zasadzie pod każdym względem. Warto rozważyć. 

O Zensor 5 zapomnij. Kaszana.

a co szanowni koledzy powiedzą w tym zestawieniu o 

Klipsch R-24F

rozmiarem by pasował. Czytałem że klipshe "grają skrajem pasma" ... ok. Co w związku z tym? Wyeksponowane bazy i góra, kosztem środka  - dobrze rozumiem? nie da sie tego "skorygować"? 

I moja druga wątpliwość czytając specyfikację - moc nominalna 75W na 8Ohm, podczas kiedy końcówka mocy będzie miała 60W na kanał - czy to oznacza że będzie za słaby aby napędzić te kolumny? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, xavier napisał:

moc nominalna 75W na 8Ohm, podczas kiedy końcówka mocy będzie miała 60W na kanał - czy to oznacza że będzie za słaby aby napędzić te kolumny? 

Absolutnie nie. To tylko wartość maksymalna, nie ma zazwyczaj dużego wpływu na "trudność" napędzania danej kolumny. Istotny parametr to skuteczność, a skuteczność Klipsche mają bardzo wysoką. (To dobrze)

Co do charakterystyki ich grania, w dużym skrócie jest to po prostu imprezka w radiu eska, i charakterystyczny tubowy charakter ich sceny. Granie na twarz. Nie zmienisz tego żadnym korektorem. Trzeba lubić takie granie, i tyle. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.11.2017 o 16:39, xavier napisał:

Dzięki, będę się odzywał w tej sprawie pewnie. W między czsie się rozglądam. Rotel w tym tygodniu będzie przelutowywany i w następnym ma do mnie przyjechać. W międzyczasie chcę zamówić Yamahę WXC-50 - ktoś z kolegów ma może dobra ofertę dla "forumowicza"? Ceny z ceneo znam :)

ma, Trzeba napisać :)

3 godziny temu, xavier napisał:

Klipsch R-24F

Oj nie!

No nie tak tylko ale faktycznie są faworytami:

http://s4home.pl/produkt/heco-victa-prime-602/

http://s4home.pl/produkt/stx-electrino-200/

http://s4home.pl/produkt/elac-debut-f5/

 

:)

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...