Skocz do zawartości

Pierwszy zestaw analogowy


Recommended Posts

Witam wszystkich. Planuje zakup moje pierwszego zestawu do odtwarzania winyli i potrzebuje pomocy w doborze komponentów. 

Mam 16 lat i dopiero rozpoczynam przygode z winylami, pragnę zaznaczyć, że nie jestem żadnym audiofilem, chciałbym żeby wszystko było w miarę rozsądnej cenie (powiedzmy około 1000zł), oczywiście używane no i żeby po prostu działało bez żadnych problemów.

Jak już napisałem potrzebuje pomocy w doborze konkretnych komponentów. Trochę poczytałem i wiem, że potrzebuje:
-Gramofonu (chciałbym wydać nie więcej niz 400-450 zł, na oku mam Technicsa SL-BD22)
-Wzmacniacza 
-Przedwzmacniacza (jeżeli nie jest wbudowany we wzmacniacz)
-Kolumny

No i tutaj jest problem, ponieważ nie wiem jak dobrać do siebie wszystko razem. Gdzieś przeczytałem, że kolumny powinno dobierać sie do wzmacniacza jednak nie było tam żadnych konkretów. Jeżeli ktoś byłby chętny pomóc to proszę o podanie konkretnych modeli komponentów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Technics to dobry wybór na początek-warto byś znalazł zadbany egzemplarz w okolicy i osobiście go odebrał-po sprawdzeniu że wszystko jest ok.

Lepiej się nastawić na wzmacniacz (lub amplituner stereo) już z wbudowanym preampem gramofonowym-bo na używany zewnętrzny (firmowy) trzeba liczyć ok.200zł, a Twój budżet jest dość napięty.

Na w miarę rozsądny wzmacniacz i kolumny trzeba liczyć minimum ok.800zł-masz możliwość trochę zwiększyć budżet (albo szukać zadbanego firmowego gramiaka trochę taniej).

Podaj więcej szczegółów-zgodnie z "Pierwszymi postami"-link masz poniżej, jest widoczny dla zalogowanych użytkowników), bo nawet nie wiadomo jakie kolumny będą potrzebne:podłogowe czy podstawkowe (nie podałeś powierzchni pokoju).

W takich kwotach można się rozejrzeć np. wśród używanych wzmacniaczy Technicsa, nie są takie najgorsze i np. SU-VX500 mógłby być dobrym rozwiązaniem jeśli nie potrzebujesz pilota. 

Pozdrawiam

PS. Poczytaj trochę w dziale STEREO w tematach dotyczących wzmacniacza i kolumn w kwocie do tysiąca zł. No i witaj na naszym Forum :-)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 1000zł może być trochę ciężko, ale da się skompletować zestaw z gramofonem. Trzeba jednak pójść na kilka kompromisów, przede wszystkim wzmacniacz gramofonowy musiałby być wbudowany do głównego wzmacniacza stereo. Sporo starszych urządzeń ma wbudowane przyzwoitej jakości preampy gramofonowe. Mogą to być na przykład stare NADy, ich przedwzmacniacze gramofonowe są całkiem niezłe.  Przy czym wybór wzmacniacza podyktowany jest dobranymi kolumnami, a tutaj tak jak wspomniał RoRo, nie napisałeś czy potrzebujesz kolumny podstawkowe czy podłogowe. Nie wiemy też w jakim pokoju ma grać Twój zestaw, a to też jest istotne i ma znaczenie przy wyborze kolumn i wzmacniacza. 

Uzupełnij tych kilka brakujących informacji i na pewno coś wspólnie wymyślimy :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompletując pierwszy zestaw szukałbym:

- kolumn, które nie będą wymagające dla wzmacniacza, takich które nawet ze przeciętnym napędem zagrają poprawnie. Dobrze by do tego było, żeby prezentowały uniwersalny dźwięk, który sprawdzi się w wielu zestawach audio i w wielu gatunkach muzycznych. Z tego co widziałem w tej chwili na alledrogo, to brałbym pod uwagę kolumny takie jak Canton (Karat 20, Fonum, GLX) lub troszkę droższe Tannoy M2. Jak dobrze pójdzie to zmieścisz się w kwocie ok. 500zł.

- wzmacniacz... jako że ma być do niego podłączony gramofon, a budżet jest dosyć mocno napięty, to musi on mieć już wbudowany preamp gramofonowy. Szukałbym tu wśród starszych konstrukcji, takich jak: Luxman L190, NAD3020 (może być jedno ciężko niestety w tej kwocie), może być jakiś Sansui, np. AU-X301. Tutaj jak dobrze pójdzie to zmieścisz się w kwocie 300zł.

- na gramofon zostaje reszta budżetu, czyli jakieś 200zł (chyba, że coś jeszcze dozbierasz lub coś kupisz taniej). Wielkiego pola do popisu tutaj nie mamy, ale spokojnie mozna tu kupić jakiś prosty podstawowy gramofon, który będzie w sam raz na początek przygody z winylami. Lubię Duale i one się tu chyba najlepiej sprawdzą. Niedrugie gramofony i jest ich sporo na rynku. Jedynym ich mankamentem jest dosyć złożona mechanika, która w razie awarii nie zawsze jest łatwa w naprawie. Tutaj jednak zawsze możesz się zgłosić w tej sprawie do nas :D Szukaj takich modeli jak 1224, 1234, 1228.

To by było chyba na tyle. @bagno umyslowe, jak będziesz miał jakieś pytanie to pisz. Postaramy się podpowiedzieć i pomóc. Powodzenia w poszukiwaniach! ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...