Skocz do zawartości

Dobór zestawu do nieregularnych 90m2


audiofeel

Recommended Posts

Cześć wszystkim,

Mój pierwszy post na forum z pytaniem o poradę w doborze zestawu stereo do mojego domu.

Nieco o mnie, tak więc muzyka "rozrywkowa" towarzyszy mi od najmłodszych lat, zajawka zaczęła się w 5 klasie szkoły podstawowej. Wychowałem się na ostrym gitarowym graniu, pierwsze miłości Iron Maiden, potem Guns'n'Roses itd, potem było trochę klasycznego rapu i kolejna miłość Red Hot Chilli Peppers i wtedy moje hobby przerodziło się w pasję, pewien balsam dla duszy, uczyłem się przy muzyce, spałem przy muzyce. Tak wiem nie jest to zbyt ambitna twórczość jednak mam na myśli, że zacząłem doszukiwać w różnych utworach, zupełnie różnych od siebie wykonawców tego czegoś, czasami tylko fragmenty wywoływały gęsią skórkę. Nastał czas gdy na pytanie czego słuchasz odpowiadałem od Sade do Sepultury + muzyka klasyczna i tak mi zostało do dzisiaj.

Aktualnie od parunastu lat nie mam żadnego sprzętu w domu, muzyki słucham w aucie i w domu na kiepskich słuchawkach. Nadszedł czas na jakiś zestaw stereo. Źródłem do tej pory był Spotify premium (wprowadzili już bezstratny format?) i chcę pozostać przy streamingu gdyż daje mi to dostęp do ogromnej biblioteki. Ma być to zestaw uniwersalny, na którym dobrze zabrzmi zarówno klasyka jak i muzyka na imprezę czy czasem coś ostrzejszego (czy to się da pogodzić?). Budżet do 10tys zł jednak prosił bym o ile to możliwe o zaproponowanie także zestawu za 5-6tys zł. Załączam plik obrazu z rzutem pomieszczenia/otwartego parteru (ok.90m2) gdzie miałby stać zestaw no i właśnie to pewnie będzie problem, bo jest mocno nieregularnie a i opcji ustawienia nie mam wszędzie, raczej odsłuch byłby w salonie, ewentualnie inne miejsce do ustawienia kolumn to ściana na lewo od schodów, ale czy to ma sens? Tutaj liczę na szczere opinie bardziej obeznanych w temacie. Na zakup i uruchomienie sprzętu mam czas do 24go listopada. Jestem z okolic Krakowa tak więc możliwość odsłuchu w domu mile widziana.

I jeszcze jedna ważna kwestia, estetyka, sprzęt ma stać w domu urządzonym w stylu angielskiej wsi, także preferuję minimalistyczny nie nowoczesny klasyczny styl vintage, srebrny, najlepiej jak najmniej wyświetlaczy, rustykalny (drewienko?) :-) to samo kolumny

Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki

pzdr
audiofeel

rzut-parteru.png

Edytowano przez audiofeel
uzupełnienie treści
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawił bym sprzęt na prawej scianie w salonie. Wtedy ten duży prostokąt zostanie odcięty. To jedyna opcja na tak się pomieszczenie.

Jeśli chodzi o tańszy zestaw to nowa indiana linę tesi 561 w ładnym winylowym wykończeniu i faktycznie 803d do kompletu.

Druga opcja to czysty wzmacniacz pokroju nad 368 ewentualnie z rozszerzeniem blu os. Chodź on wygląda nieco nowocześnie. 

Oraz kolumny heco aurora 700 lub 1000 w tym jasnym wykończeniu. Pięknie pasuje. Do takiego wystroju.

Zapraszam cię na odsłuch i po wypożyczenie sprzętu.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duże i pewnie trudne akustycznie pomieszczenie. Na pewno sugerowałbym wzmacniacz NAD C368, do którego możesz dokupić kartę sieciową NAD MDC BluOS DD lub najnowszy wzmacniacz Hegel H90. Obydwa wzmacniacze oferują bogatą funkcjonalność sieciową i dynamiczne, mocne brzmienie.

Kwestia kolumn - na pewno opcją optymalną tak pod względem jakości i mocy kolumn oraz wykonania będzie Audiovector QR3. To bardzo swobodnie, dynamicznie grające kolumny, które sprawdzają się dobrze także w trudniejszych akustycznie pomieszczeniach. Alternatywą może być Monitor Audio Silver 200 oraz niezwykle eleganckie, brytyjskie podłogówki Q Acoustics Concent 40.

Jeśli natomiast musimy zmieścić się w niższym budżecie, proponuję amplituner Onkyo TX-8270 lub Yamaha R-N602 z kolumnami Dali Zensor 7 lub Indiana Line Tesi 542.

Przejrzyj sobie także nasze zestawy promocyjne stereo.

Podobnie jak koledzy powyżej potwierdzam, że system postawiłbym na prawej ścianie, przez co trochę oddzielmy część odsłuchową od pozostałych pomieszczeń.

Przyjrzyj się proszę moim propozycjom, w przypadku pytań oraz oferty cenowej dla forumowicza, oczywiście służę pomocą. Zapraszam jednak serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania poszczególnych konfiguracji. Poza wyżej wymienionymi zestawami, w naszym salonie znajdziesz dziesiątki urządzeń i kolumn, które w komfortowych warunkach możesz odsłuchać i porównać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W salonie po prawej niestety odpada mam tam wielką kanapę, która stoi naprzeciw dużego kamiennego otwartego kominka (lewa ściana salonu, wbudowany w ten wyłom). Jeśli salon to zostaje opcja wyciąć z salonu ten prostokąt większy i kolumny ustawić na przeciw okna, ale czy to nie błąd akustyczny? Jakieś inne opcje? Obok kominka? Kolumny podstawkowe? (łatwiej nimi manipulować, ale znowu chyba muszą być jakoś symetrycznie rozstawione?) Mam do tego zgryza bo żona mi ględzi, że kolumny OK, klocek OK, ale kable na podłodze nie OK i czy są takie bez kabli LOL tłumacze jej, że nie ma (a może są?). Tak czułem, że jestem w d.pie z tym pomieszczeniem i jeśli to na start celował bym raczej w ten niższy budżet choćby z tego powodu, że nie ma tego jak sensownie ustawić by wykorzystać potencjał wyższej klasy..wciąż liczę, że coś wymyślicie dla mnie ;-)

Dziękuje za szybki odzew

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie używanego nie biorę pod uwagę a co do powierzchni to nie chodziło mi o to, że chce mieć nagłośnienie na całej co raczej zaznaczyć, że powierzchnia jest otwarta i nieregularna a to chyba ma wpływ na rodzaj i ustawienie samych kolumn. Odsłuch w salonie na kanapie względnie fotelu i na tym się skupmy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to trudno. Uważam, że 5kzł razem z odtwarzaniem plikow, czy spotyfow to szkoda pieniędzy i lepiej wyjechać na Świeta na południe. Kolumny podstawkowe nie nagłośnią Ci prawidłowo 45m2. Rozdzieliłbym kasę tak. Nowy amplituner stereo i używane, wysokoefektywne kolumny podłogowe.

Ale to Twoje pieniądze. Weź pod uwagę, że na kable wydasz z 1000zł. Standy z 500zł.

Acha, no dobra to ampli to tylko głosnikowe czyli powiedzmy 500zł.

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O budżet się nie martw, raczej o to jak to ustawić sensownie w tym pomieszczeniu. Mam coraz większe wątpliwości czy to jest wykonalne tak aby choć w 60% poczuć potencjał zestawu a kupować byle kupować dla ego bo chce mieć zestaw stereo z prawdziwego zdarzenia to nie moja bajka, wole wtedy kupić coś z mini systemów i pogodzić się z tym, że póki nie będę miał pomieszczenia nadającego się by wstawić stereo używam półśrodków i słucham na pół gwizdka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Fafniak napisał:

@audiofeel

Nie rozumiesz...

Problem polega na tym że im bardziej oszczędzisz a do tego upierasz sie tylko przy nowym sprzęcie tym bardziej nie będzie miało to sensu.

Czyli co wg Ciebie za 10tys zł nie da rady nic nowego dobrać do tego pomieszczenia?

21 minut temu, audiowit napisał:

Nie bez powodu się pytałem gdzie jest wejscie do domu. Chuba nie przez te oknodzwi? Moglbyś kolumny postawić z jednej i drugiej strony tych drzwi.

Taki mam plan, ale żona słabo chce się na to zgodzić, że jej to będzie psuło estetykę wnętrza i obrazu za szklanymi drzwiami, przez tamte drzwi jest wyjście na jeden z tarasów i widok na ogród. Ona to najchętniej by chciała jakiś wynalazek typu B&O byle w jej mniemaniu ładny. Pytałem wyżej o odwrotną opcję ustawienia z kolumnami na przeciw okna/drzwi szklanych?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Fafniak napisał:

chodziło mi o fragment że w takim razie chyba kupisz coś z mini systemów... itd...

a mi chodziło o mini system, jako coś co łatwiej ustawić (schować), i nie masz od niego takich wymagań jak od pełnowymiarowego zestawu stereo, który by zagrać musi mieć warunki z tego co już zdążyłem na tym forum wyczytać

18 minut temu, S4Home napisał:

Nie no podstawki na pewno odpadają. Nie tak powierzchnia. 

Jesteś w stanie nanieść wymiary na te ściany? Bo tak prawdę mówiąc trochę strzelam. 

jutro mogę ale mniej więcej będzie ok 40m2 na +/- 3-4m2

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...