Skocz do zawartości

Modyfikacja/upgrade zestawu stereo


MrNojis

Recommended Posts

Witam serdecznie, postaram się być dokładny, jednak to mój pierwszy post więc proszę o względna wyrozumiałość.

W związku z planowaną niedługo przeprowadzką, zacząłem zastanawiać się nad odświeżeniem mojego bardzo już leciwego "zestawu stereo". Składa się on z tego amplitunera -  http://www.ixbt.com/dvd/sherwood-rd-6318.shtml

(przepraszam, że po rosyjsku, jednak z racji jego wieku naprawdę nie mogłem znaleźć strony ze zdjęciami, w języku bardziej dla nas zrozumiałym)

kolumienek SS-CHX70 https://servicemanuals.us/sony/audio/cmt-hx50btr-cmt-hx70btr-cmt-hx80r-cmt-hx90btr-ss-chx50-ss-chx70.html

W załączniku jest rzut mieszkania, w którym zestaw ma stanąć. Na czerwono zaznaczone miejsca kolumn oraz dywan. Chciałbym, żeby kolumny stanęły na stojakach, ewentualnie zostały przytwierdzone do podstawek przykręconych do ścian. Całe pomieszczenie ma około 30m2.

Na początku chciałbym po prostu kupić kolumny i podłączyć pod ten amplituner, a ze starymi się pożegnać. Na ten cel chciałbym przeznaczyć około 1000zł. Z czasem planuję również, wymianę samego amplitunera na sieciowy wzmacniacz stereo. Chciałbym, żeby zestaw, a raczej kolumny były dosyć uniwersalne, ponieważ muzyki słucham bardzo zróżnicowanej (Jazz, elektronika, trochę rocka i rapu). Zestaw ma być również podłączony do telewizora i okazjonalnie użyty do oglądania filmów z netflixa (nie wszystkich i nie zawsze). Zależy mi na czystym,przyjemnym raczej ciepłym dźwięku. 

Trochę poszukałem i zastanawiam się nad kupnem głośników Magnat Quantum 673 (chcę kupić nowe). I tu moje pytanie, czy zmiana głośników, które posiadam, na te Magnaty i postawienie ich na stojakach (obecnie, głośniki stoją na szafce pod TV), da wymierną korzyść w postaci lepszych odczuć w trakcie słuchania muzyki i oglądania filmów. Wiem, że sam amplituner jest bardzo stary, zastanawiam się jednak czy przy kupnie nowych kolumn, to on właśnie będzie niejako ograniczał możliwość poprawy jakości dźwięku. Czy przy tego rodzaju kolumnach, to kolumny grają większą rolę i sam amplituner nie będzie aż tak ich ograniczał? Dodam jako ciekawostkę, że jeszcze za czasów mojego liceum, tj. ładne 10 lat temu, były do niego podłączone estradówki Reloop rsp-45 i jakoś to grało; ) 

Liczę na wasze opinie i sugestie.

Pozdarwiam,

Szymon

audio.pdf

Edytowano przez MrNojis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim dziękuję za odpowiedź i cenną sugestię.

Mam jednak pewien kłopot. Narzeczona bardzo oponuje przeciw "wielkim grzmotom, które zdemolują cały salon", i może mi być ciężko ją w tej kwestii przestawić. Mam jeszcze chwilę, żeby nad nią popracować, jednak chciałbym żeby kolumny stanęły przed świętami jeszcze w starym mieszkaniu. Ponieważ ma to być prezent, raczej kłopotliwym jest zakup używek.

Rzuciłeś okiem na wzmacniacz jaki obecnie posiadam? Czy da się wybrać coś sensownego z podłogówek w tym, bądź delikatnie nagiętym, budżecie? Pytanie jeszcze o te 673, czy nawet siedząc na kanapie, czyli stosunkowo blisko ich moc może okazać się niewystarczająca? Z tym wzmacniaczem, w ogóle jakoś zagrają?

Dzięki,

Szymon

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie kolumn podstawkowych na standach ( używane od 250zł) to spora poprawa brzmienia, już względem komody, a względem jak tu piszesz jakiejś wnęki w szafce pod rtvką  to rewolucja ( tam gdzie masz teraz jest masakra).  Obecne kolumienki sony to jakiś model startowy od mini wieży, każde inne klasyczne kolumny nawet typu monitor od najniższego już poziomu ceny np. Heco victa 302 , Magnat supreme 202 zdeklasują je w każdej konkurencji.

Kolumny podłogowe ..hmm nie każde są grzmotami, nie w 30 metrach nawet w 20, bo nikt nie pisze o gabarytach lodówki ;) Za tys zł mógłbyś  kupić zadbane dobrze grające nieduże zgrabne podłogówki, dodatkowo ładne i designerskie ( w oczach żony) za 1000zł kupisz  Mission m34i ( mocne brzmienie basu, średnicy), dodatkowo ładne i mega solidne. Mniejsze m33i ( nawet za 700zł). (Starsze modele np. misssion m74 graja jaśniej, ale gorzej wyglądają). Z kolumn  grających bardziej analitycznie, agresywnie z niskim basem coś typu Acoustic Energy Aegis Evo Three (jest świetna oferta). Popatrz też na markę Dali np 450 nie zachwyca dizajnem, ale nieźle gra, ale Dali koncept 6 i nieźle gra i wygląda. Z nowszych polecam poszukać używanych Indiana line nota 550 piękne wykonanie stolarki i jej detali w tej cenie zaskakujące), co ważne dojrzały dźwięk na lata.

 

Edytowano przez jacek75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci tak.

Te 673 to ci bez problemu wypożyczę i sam mi powiesz czy wystarczą. Tak będzie lepiej. 

A co do używanych. No nie chce ci mówić zmień kobietę :) hehehe żart. 

Tak na serio to jest mnustwo ładnych kolumn podłogowych. Weź swoją drugą połówkę do salonu niech popatrzy niech dotknie. Niech odslucha. Mało tego. Jeśli któreś się jej na tyle spodobają to jeszcze ci dołoży. "Weź te bo są przy najmniej ładne". 

Nie raz to słyszałem. :)

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki raz jeszcze za odpowiedzi. 

Czytam z uwagą to o czym piszecie, oraz przeglądam inne tematy na forum i zaczynam zastanawiać się nad podłogówkami. Narzeczona po obejrzeniu paru zdjęć stwierdziła że, z designem niektórych nie jest aż tak źle, więc jest nadzieja; ) Mam jednak wrażenie, że zakup podłogówek to jednak trochę inne pieniądze i założony budżet trzeba by przemyśleć. Zastanawiam się jednak poważnie.. Na pewno w salonie obok, będę miał możliwość odsłuchania tych Indiana Line Nota 550, o których pisałeś jacek75, jak również Boston Acoustics A 250.Z podstawek z pewnością Acoustic Energy 301, o których też czytałem dobre opinie.Te podstawki Acoustica mają bass reflex z przodu więc, mógłbym je powiesić na podstawkach ściennych. Magnaty chyba się do tego nie nadają? Będę jeszcze szukał miejsca do posłuchania Polk Audio T50 (jednak trochę tańsze) oraz Magnat quantum 677. Wrażeniami na pewno się podzielę, jednak jestem ciekaw waszych opinii na temat tych kolumn.

I zasadnicze pytanie, czy wrażenia ze słuchania muzyki z monitorów a podłogówek będą diametralnie inne? Czy podstawki dadzą taką scenę i przestrzeń (na której zdecydowanie mi zależy) jak podłogówki?

S4home, z wypożyczeniem może być kłopot ponieważ jestem z trójmiasta.. Postaram się ich posłuchać gdzieś tutaj i gdyby jednak decyzja padła na nie, zwrócę się do Ciebie; )

jacek 75, co masz na myśli mówiąć o świetenj ofercie za Acoustic Energy Aegis Evo Three? Jakiś link, ewentualnie pm?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...