Skocz do zawartości

Gora pasma zbyt agresywna


frip

Recommended Posts

Dzień dobry

Mam problem. Mój zestaw to :

- gramofon ESSENTIAL III (igła 2M red)

- przedwzmacniacz Cambridge Audio 641p

- wzmacniacz Silver luna

- kolumny Pylon Pearl 25

W tym tyg. kupiłem własnie ten wzmacniacz i  wymieniłem igłę.

Wszystko pięknie jest przestrzeń, stereo, scena, słychać wyraźnie wszystkie częstotliwości.

Natomiast pojawił się problem w górnej średnicy jest bardzo ostro i agresywnie (wokale dęciaki itp).

Przy większej głośności robi się chaos i dźwięk drażni, szczególnie przy nagraniach rockowych itp.

Przy cichym słuchaniu jest w miarę poprawnie.

Jakies pomysły co mozna zmodyfikowac?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pylony słuchałem z Pioneer A30 i gramofonem. potem chciałem poprawić scenę i środek. Brakowało wokalu i scena była taka sobie. Gora była ok bas tez. Wprowadziłem przewzmacniacz i juz zaczeło walic górnym środkiem scena sie zrobiła troche powietrza. Myślałem ze igła i lampiak to poprawi niestety :( ujawiniło sie wiecej szczegółow zrobiła sie wieksza scena ale czasem wokalista jak krzyknie albo saksofon to jest masakra. Jak daje inne zrodło do wzmacniacza np cd  mozna słuchac głosniej ale wszystko robi sie mdłe bez wyrazu po prostu kiepskie. Tak jakby ktos wyciał połowe góry i szczegółow z nagrania. Czyli generalnie jest super tylko musze opanowac ten górny srodek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja uległa poprawie. Wzmacniacz się wygrzał ustawiłem ponownie bias. Poprawiłem zaciski na kablach (końce były już utlenione). Pokombinowałem z ustawieniem kolumn. Wygląda ze barwa wkładki minimalnie ściemniała (podejrzewam ze po prostu musiała trochę pograć). Zmiana igły tez spowodowała ze pojawiło się dużo podbarwionych brzmiących na początku nienaturalnie częstotliwości w górze/ środku których wcześniej nie było i trzeba przywyczaić ucho. Co do przedwzmacniacza pomyśle i poprobuje równiez inne (z lekko wycofana łagodna góra)  bo lampa sama robi robotę. Dzieki za pomoc. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnym błędem było zapewne ocenianie całości na nie wygrzanej lampie . Ja słuchałem tych wzmacniaczy na AS w Warszawie, mile zaskoczyła mnie otwartość ich góry, ale jak widać w tym zestawieniu jest to nieco męczące i coś jest nie tak. Według mnie luna mimo, że nie jest bardzo droga zasługuje na lepsze kolumny, tzn nie koniecznie bardzo drogie, ale zwyczajnie lepsze i lepiej dopasowane do tej lampki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie rzeczy masz racje wzmacniacz potrzebuje ok godziny żeby zagrać wtedy dopiero ustawiłem bias jest duża różnica (przez pierwsze 15-20 min nie da się słuchać :)). Dodatkowo co zauważyłem jeden styk w przełączniku wejść nie jest prawidłowy. Po przełączeniu na inne wejście zniknęła cześć zniekształceń. Z igła 2M red rzeczywiście góra/ górny środek daje w niektórych nagraniach szczególnie rockowych. Z drugiej strony ta góra jest własnie fajna po wymianie igły z powrotem na 10 M mniej jest natarczywości ale z drugiej strony dużo brakuje detali szczególnie przy spokojniejszym akustycznym graniu. Co do kolumn przyjdzie na nie czas pewnie niedługo :). Co ew mógłbyś by polecić do max  3 tys. z łagodniejsza góra i dobrym basem coś co będzie lepiej pasować do mocno zaznaczonej góry.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując

1. Wywaliłem interconect z media marktu. Polutowałem dobry kabel z dwoma ekranami (poprzedni miał 1,5 m długości teraz jest 20 cm). W górze zrobiło się mniej chaosu, selektywnie. Pojawiło się również sporo basu (podejrzewam ze porządne masywne mocne pozłacane wtyki po prostu lepiej przylegają do gniazd) .

2. Zmieniłem igłę z powrotem na OM10 i porządnie ja ustawiłem (zniknął delikatny przester w środku pasma). Planuje wymienić na OM 20.

3. Minimalnie poprawiłem rozstaw kolumn.

Brzmi to naprawdę rewelacyjnie.

Dziękuję za pomoc. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gramofon ma niski poziom sygnału (inne źródła jak CD, tuner itp. mają wyższy poziom) i dlatego trzeba stosować przedwzmacniacz gramofonowy-w tym przypadku CA641p (niektóre wzmacniacze i amplitunery mają już wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy).

pozdrawiam

PS. Na przyszłość -w takich przypadkach warto skorzystać z wyszukiwarki, bo odpowiedź na takie pytanie znalazłbyś w ciągu kilkunastu sekund :-)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dalsze zmiany i problem rozwiązany. Na razie przeprosiłem się z moimi kolumnami :).

Głównym problemem była zabrudzona igła pomimo czyszczenia szczoteczką zebrał się na niej osad i sybilanty po prostu drażniły po gruntownym czyszczeniu wszystko wróciło do normy.

Dodatkowo zmieniłem interkonect na melodika trochę lekko wyrównał brzmienie.

Dokupiłem również druga igłe OM30  i przejrzałem na oczy a właściwie na uszy :). Opadła mi szczeka :) mimo ceny warto :).

Próbowałem zmienić również kabel głośnikowy na QED niestety w moim systemie się nie sprawdził.

System jest stosunkowo jasny i dokładanie kabla rozjaśniającego górę mija się z celem, podejrzewam ze w ciemnym systemie ten kabel naprawdę może zadziwić (jednak kable głośnikowe to nie voodo w życiu bym nie podejrzewał że mogą mieć wpływ). 

Dziękuję wszystkim za pomoc. Co do kolumn przyjdzie pewnie na nie pewnie czas.

Na razie słucham z opadnięta szczęką i chyba zaraziłem tym całym hi-fi :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...