Skocz do zawartości

mini system yamaha mcr-n560 czy może dozbierać na zestaw - budżet 2000 zł ???


licha1980

Recommended Posts

Witam,

Po przeczytaniu postów na forum, postanowiłem poprosić o pomoc przy doborze sprzętu audio,  jestem zupełnym laikiem i czytając wpisy różnych tematów stwierdziłem że zakup sprzętu audio jest bardziej skomplikowany niż używanego samochodu.... - wobec powyższego proszę o wyrozumiałość,

Do czwartku zastanawiałem się na nad zakupem yamaha pianocraft MCR-N560 https://www.euro.com.pl/zestawy-muzyczne/yamaha-pianocraft-mcr-n560-czarny.bhtml ale po wgłębieniu się przez dwa dni w posty na forum już nie jestem taki pewien czy to dobry wybór, więc postanowiłem się zarejestrować i poprosić Was o podpowiedzi czy mini system czy może dozbierać na zestaw.

Poniżej przedstawiam schemat pokoju do którego planuję zakupić sprzęt:

- pokój - 16,32 m2 rysunek w załączeniu

- mini system planowałem ustawić na szafce rtv jak na rysunku

- ewentualny sprzęt stereo  - amplituner + CD + kolumny tak jak na rysunku

- odległość ewentualnych kolumn od ściany ok 30-35 cm, nie wiem czy dobrym rozwiązaniem nie są kolumny na podstawkach ??

rodzaj muzyki - przekrój bardzo szeroki - żona spokojna muzyka typu Nora Jones, ZAZ itp, moje typy to z jednej coś mocniejszego: Kult, Nirvana, czyli rock, a i również spokojniejsza Coldplay itp, ogólnie każda dobra

- zależy mi również na tym aby był to raczej amplituner - ze względu na szerokie rozwiązania typu Spotify, bluetooth, itp

- źródło dźwięku - póki co to będzie laptop lub tv ale docelowo odtwarzacz CD - tutaj też prosiłbym o typy

- ważne dla mnie żeby sprzęt można podłączyć do mojego TV Panasonic  TX-47AS650E - https://www.euro.com.pl/zestawy-muzyczne/yamaha-pianocraft-mcr-n560-czarny.bhtml#opi

proszę o podpowiedź jak to najlepiej zrobić,

- budżet - ok 2000 zł - wiem że mało ale nie jest on zaknięty tzn może żona się zgodzi na dołożenie w ratach :P:P - nie jest to łatwy temat. Dodatkowo jak najlepiej przesłać muzykę z laptopa do amplitunera ??

Proszę również o kilka pomysłów na odtwarzacz CD bo docelowo pewnie będzie potrzebny a to też chyba duży wydatek ??

Jestem z Gliwic, czy znacie gdzie mogę ewentualnie zrobić odsłuch i porównać mini system z zestawem ?? (z tego co wyczytałem to chyba do Oświęcimia mam najbliżej S4Home??)

Z góry dziękuję za każdą pomoc i podpowiedź.

Pozdrawiam

pokój_audio.jpg

Edytowano przez licha1980
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1-Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie co naprawdę chcesz i co jest ważne. Jeśli radio internetowe, bth(po co przy usb?) , usb , plus optyk to priorytety to faktycznie ciężko znaleźć zdecydowanie lepszy wybór od innej firmy( pioneer ?) Niemniej taka mini wieża  to bardzo duży kompromis użyteczności nad jakością w niemałym jednak pokoju:|. W dół ciągnie np.  bylejakość kolumienek, niskiej klasy dość słaby i mało wydajny wzmacniacz w mini wieży.

2- Dobrze jak byś znalazł taką miniwieżę pianocrafta, czy Pioneera bez firmowych kolumienek wtedy dokupiłbyś klasycznej firmy porządne monitory, czy małe podłogowe i grałoby to sporo lepiej. Opcję zakupu samej jednostki daje marantz, np. marantz mcr 611, mcr511 itd. to przyzwoity "all in one" , który z dobrze dobranymi kolumnami gra całkiem przyzwoicie. Względem zestawów z "gotowymi głośniczkami" jest to nieraz jakościowa przepaść.

 

4 godziny temu, licha1980 napisał:

 Dodatkowo jak najlepiej przesłać muzykę z laptopa do amplitunera ??

3- Hmm, dziwne pytane w kontekście głównego tematu, bo mając mini wieżę z usb ( lub amplituner z USB) powinieneś muzykę zgrać na pendriv ( lub hdd), nie włączać kompa(wszak to nie wygoda) i pendriv umieścić w usb mini wieży - najlepsza jakość, wygoda. Pytanie miałoby sens jakbyś miał klasyczny wzmacniacz stereo (cenę pomijam ) i wtedy muzykę puszcza się z kompa z wyjścia usb do odpowiedniego DAC (cenę też pomijam) i z DACa przez 2 RCA do wzmacniacza.

3a- Z TV wychodzimy sygnałem z wyjścia optycznego do konwertera to zwykle tani DAC( 50-120zł) lub do gotowego wejścia optycznego w sprzęcie.

4- kolumny podstawkowe na podstawkach, jak najbardziej , jednak czy w przypadku "wyrobów kolumno podobnych" dołączanych do mini wież jest to konieczne, niewiele ugrasz ...patrz punkt 2 poszukaj samej jednostki i kup normalne kolumny podstawkowe.

Opcja alternatywna to kupno czegoś klasy wyższej, bardziej wydajnego, bo nawet najtańsze duże amplitunery grają po stokroć lepiej niż takie maleństwo ( choć nie zawsze mają w niskiej cenie cały wachlarz bajerów typu bth, wifi , usb itd ) Najtańsza jest Yamaha rn 301( nie ma paru dodatków), niemniej wolałbym  zapolować na używaną Yamahę RN 500, Onkyo tx 8150 ( 1300-1700zł) to już bardzo duży progres, a odtwarzacz CD kupisz za 200-300zł, do tego jakieś fajne używane pasujące brzmieniem podłogówki za 600-1200zł , lub  monitory 500-800 plus stany do nich za 250-400zł.

Zadajesz pytanie "czy mini system czy może jednak amplituner + dwa głośniki ??, " posłuchaj sam... Posłuchaj gotowej mini-systemu( okrojone  z basu pasmo, brzmienie zwykle jasne, krzykliwie, bardzo słaba dynamika, słaba głębia ) potem mini-sytemu z prawdziwymi kolumnami ( pełniejsze pasmo które już kreują kolumny takie jak wybierzesz, jest dynamika i reszta też dużo lepiej) , na koniec dużego amplitunera z jakimiś fajnymi podłogówkami.

Jakbyś się postarał za 2500-2700zł masz bardzo fajny zestaw, dobrą jakość, a względem gotowego zestawu w zasadzie coś co ciężko porównywać, a jak porównywać to szeroko i  wieloma zdaniami.

 

 

 

 

 

 

Edytowano przez jacek75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za obszerną odpowiedź,

 

Ad.1 i 2

Byłem posłuchać dzisiaj tej yamahy mcr-n560 no i rzeczywiście jest nad czym się zastanowić w stronę jednak zestawu stereo, patrząc przyszłościowo mini systemu który nie zrobił na mnie zbyt dużego efektu nie rozbuduję, także pójdę jednak w kierunku amplitunera. Jednak chyba lepiej dozbierać i kupić od razu coś lepszego niż jak dla mnie jednak plastik.

Dodatkowo posłuchałem u kolegi zestaw: yamaha RX-V475 + Taga Harmony tav-606 se i jak dla mnie super więc jakiś kierunek znam chociaż już mam mentlik w głowie

Ad3 - pytanie było odnośnie laptop do amplitunera nie precyzyjnie napisałem,

1.) Amplituner yamaha rn500 lub Onkyo tx 8150 są jak dla mnie wystarczające jeśli chodzi o specyfikację , na olx jest  Onkyo tx 8150 za 1700 zł https://www.olx.pl/oferta/onkyo-stereo-tx8150-CID99-IDp7RIH.html#a68a4ec0a9 - pytanko to dobra cena ??
2.) od razu  zapytam jakie kolumny dobrać do yamaha rn500 czy Onkyo tx 8150 bardziej bym szedł w podstawkowe no ale nie ma musu - coś do 1000 zł za parę można wyszukać ??, 

3.) Jeśli możesz podpowiedz również czym się kierować przy wyborze odtwarzacza CD bo jest tego dużo a rozrzut cenowy ogromny ??

 

Pozdrawiam

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomijając kwestię jakości i innych dylematów, osobiście jakoś mini wieży na takim metrażu nie widzę, tzn musiałbyś spróbować osobiście ..u mnie pianocraft 470 przy ustaiweniu w 15 m2 pokoju na krótszej ścianie i z  lepszymi podstawkami niż firmówki tj b&w 686 s2 się niestety nie wyrabiał... po tym doświadczeniu szedłbym (na pewno) w niedrogi wzmak/ampli + podstawki z minimum 15 cm -16 cm niskotonowcem... może być tak że na dłuższej ścianie będzie lepiej, kiedyś coś takiego widziałem u kolegi ale dawno temu i już nie pamiętam jak grało, bardziej pod spokojne plumkanie podchodziło...

w ampli masz pewnie jakieś spotify i radio internetowe, a jak podłaczysz do lapka to "może nawet" bez aboamentu... dlatego z tym CD bym się tak nie spieszył.. takie moje prywatne zdanie 

Edytowano przez slawas2001
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, slawas2001 napisał:

pomijając kwestię jakości i innych dylematów, osobiście jakoś mini wieży na takim metrażu nie widzę, tzn musiałbyś spróbować osobiście ..u mnie pianocraft 470 przy ustaiweniu w 15 m2 pokoju na krótszej ścianie i z  lepszymi podstawkami niż firmówki tj b&w 686 s2 się niestety nie wyrabiał... po tym doświadczeniu szedłbym (na pewno) w niedrogi wzmak/ampli + podstawki z minimum 15 cm -16 cm niskotonowcem... może być tak że na dłuższej ścianie będzie lepiej, kiedyś coś takiego widziałem u kolegi ale dawno temu i już nie pamiętam jak grało, bardziej pod spokojne plumkanie podchodziło...

Tak też właśnie pomyślałem jak posłuchałem tego mini systemu w sklepie,

Teraz pozostaje pytanie jaki niedrogi komplet amplituner  + kolumny szukać żeby się zmieścić w kwocie 2700 do 3000 zł oczywiście pewnie będzie używany, jednak lepiej dozbierać no i przekonać żonkę ......;)

Jeśli ktoś ma jakiś ciekawy zestaw amplituner + głośniki to będę wdzięczny - do 2700 - 3000 zł  ??

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu już muszą się wypowiedzieć inni np branża, bo ja nie mam dużego doświadczenia ale wiem że yamaha mi się nie podoba i kropka, i (osobiście)moooże bym pomyslał nad jakimś wzmakiem stereo nadem, rotelem, ampli nie słuchałem, tak samo (przynajmniej ja) unikałbym ostro grających wysokotonowców np niektórych aluminiowych kopułek bo to fajne jest przez chwile a potem boli... tutaj może któryś model pylon, elac debut b6, czy w ostatecnzości indiana line... przy dobrych wiatrach dostnianiesz dobrą cenę w salonie mogę polecić s4home bo swego czasu kupowałem u nich i byłem zadowolony... wtedy ewentualnie możesz sobie porównać do używek na allegro..czy zabrac na odsłuch do domu.. na odsłuchu raczej będziesz wiedział co Ci się podoba a co nie tylko musisz zaufać swojemu gustowi - różnice są spore między brzmieniami i czasem można trafic w samo sedno;) 

Edytowano przez slawas2001
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, slawas2001 napisał:

tu już muszą się wypowiedzieć inni np branża, bo ja nie mam dużego doświadczenia ale wiem że yamaha mi się nie podoba i kropka, i (osobiście)moooże bym pomyslał nad jakimś wzmakiem stereo nadem, rotelem, ampli nie słuchałem, tak samo (przynajmniej ja) unikałbym ostro grających wysokotonowców np niektórych aluminiowych kopułek bo to fajne jest przez chwile a potem boli... tutaj może któryś model pylon, elac debut b6, czy w ostatecnzości indiana line... przy dobrych wiatrach dostnianiesz dobrą cenę w salonie mogę polecić s4home bo swego czasu kupowałem u nich i byłem zadowolony... wtedy ewentualnie możesz sobie porównać do używek na allegro..czy zabrac na odsłuch do domu.. na odsłuchu raczej będziesz wiedział co Ci się podoba a co nie tylko musisz zaufać swojemu gustowi ;) 

Właśnie tak myślę żeby się wybrać do S4Home daleko nie mam, a czasem jestem w tamtym rejonie w pracy, pewnie coś doradzą a co najważniejsze posłucham różnych zestawów,...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, licha1980 napisał:

Dodatkowo posłuchałem u kolegi zestaw: yamaha RX-V475 + Taga Harmony tav-606 se i jak dla mnie super więc jakiś kierunek znam chociaż już mam mentlik w głowie.

1.) Amplituner yamaha rn500 lub Onkyo tx 8150 są jak dla mnie wystarczające jeśli chodzi o specyfikację , na olx jest  Onkyo tx 8150 za 1700 zł https://www.olx.pl/oferta/onkyo-stereo-tx8150-CID99-IDp7RIH.html#a68a4ec0a9 - pytanko to dobra cena ??
2.) od razu  zapytam jakie kolumny dobrać do yamaha rn500 czy Onkyo tx 8150 bardziej bym szedł w podstawkowe no ale nie ma musu - coś do 1000 zł za parę można wyszukać ??, 

3.) Jeśli możesz podpowiedz również czym się kierować przy wyborze odtwarzacza CD bo jest tego dużo a rozrzut cenowy ogromny ??

 

W sumie zestaw kolegi to taka niska klasa w dodatku kina domowego, amplituner KD-dość niski model i jedne z tańszych kolumn typowych do KD. Niemniej było zapewne brzmienie pełniejsze niż z mini wieży. 

AD1 Onkyo tx8150 jest na gwarancji, więc.... Można spojrzeć też z innej strony za 1700zł ( w cenie mini wieży)masz coś spektakularnie lepszego niż ona, oczywiście doliczyć trzeba kolumny i ...im lepsze i odpowiedniejsze kupisz tym będzie lepiej. Niemniej nowe modele 8150 są w salonach za 1900zł a decydując się na zakup w danym sklepie jeszcze pary kolumn dostaniesz zwykle rabat i wyjdziesz na tym lepiej.( Tylko kolumny wybierz Ty na słuch, a nie koniecznie sprzedawca).

Ad. Kolumny, raczej inne do Yamahy niż do Onkyo w grę jeszcze wchodzi jakie brzmienie lubisz. Onkyo 8150 gra bardziej analitycznie, chłodnej i szczuplej, Yamaha nieco cieplej, pełniej. Kupując np.kolumny do Onkyo grające w charakterze podobnie do niego będzie twardo i analitycznie, takie rzeczy trzeba brać pod uwagę, zwłaszcza jak chcesz ryzykować zakup bez odsłuchów, co odradzam. Ja do Onkyo z większych i nieco cieplej, pełniej grających monitorów wybrałbym Dali zensor 3, Castle knight 2, albo nieduże podłogówki, ale co Tobie pasuje bardziej przekonaj się sam..

AD3. Tym co dla Ciebie ważne,np. brzmieniem, pilotem, możesz kierować się opiniami, testami itd. Niemniej jednak kupując nawet niedrogi CD możesz podłączyć go optykiem, lub coaxialem zamiast analogowo RCA, w ten sposób w dużej mierze jego brzmienie ukształtuje DAC amplitunera. W przypadku połączenia RCA "gotowe" brzmienie wypuszcza odtwarzacz CD, jeśli odtwarzacz nie jest jakiś wyrafinowany warto cyfrowo, ale zachęcam do własnych testów.

Edytowano przez jacek75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, jacek75 napisał:

W sumie zestaw kolegi to taka niska klasa w dodatku kina domowego, amplituner KD-dość niski model i jedne z tańszych kolumn typowych do KD. Niemniej było zapewne brzmienie pełniejsze niż z mini wieży. 

AD1 Onkyo tx8150 jest na gwarancji, więc.... Można spojrzeć też z innej strony za 1700zł ( w cenie mini wieży)masz coś spektakularnie lepszego niż ona, oczywiście doliczyć trzeba kolumny i ...im lepsze i odpowiedniejsze kupisz tym będzie lepiej. Niemniej nowe modele 8150 są w salonach za 1900zł a decydując się na zakup w danym sklepie jeszcze pary kolumn dostaniesz zwykle rabat i wyjdziesz na tym lepiej.( Tylko kolumny wybierz Ty na słuch, a nie koniecznie sprzedawca).

Ad. Kolumny, raczej inne do Yamahy niż do Onkyo w grę jeszcze wchodzi jakie brzmienie lubisz. Onkyo 8150 gra bardziej analitycznie, chłodnej i szczuplej, Yamaha nieco cieplej, pełniej. Kupując np.kolumny do Onkyo grające w charakterze podobnie do niego będzie twardo i analitycznie, takie rzeczy trzeba brać pod uwagę, zwłaszcza jak chcesz ryzykować zakup bez odsłuchów, co odradzam. Ja do Onkyo z większych i nieco cieplej, pełniej grających monitorów wybrałbym Dali zensor 3, Castle knight 2, albo nieduże podłogówki, ale co Tobie pasuje bardziej przekonaj się sam..

AD3. Tym co dla Ciebie ważne,np. brzmieniem, pilotem, możesz kierować się opiniami, testami itd. Niemniej jednak kupując nawet niedrogi CD możesz podłączyć go optykiem, lub coaxialem zamiast analogowo RCA, w ten sposób w dużej mierze jego brzmienie ukształtuje DAC amplitunera. W przypadku połączenia RCA "gotowe" brzmienie wypuszcza odtwarzacz CD, jeśli odtwarzacz nie jest jakiś wyrafinowany warto cyfrowo, ale zachęcam do własnych testów.

Dzięki za odp, myślę że dobrym pomysłem będzie jednak odsłuch, będę musiał dozbierać chyba kasy bo jak widzę amplituner + głośniki to min 3000 zł, te Dali Zensor 3 to konkret ale para kosztuje ok 1700 zł... nie mniej warto nazbierać na tego typu sprzęt który opisałeś.

Co do barwy dźwięku jaki mi odpowiada to po odsłuchu bo póki co nie potrafię określić co znaczy ciepłe a co chłodne i analityczne to już chyba wyższy poziom ;).

Nie mniej dziękuję za wszystkie podpowiedzi mam materiał do przeanalizowania.

 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, StaryWilk napisał:

Następca tego modelu- rn 602 jest np. na Olx za 1850 z 2 letnią gwarancją, ja bym go wolał. Albo poczekaj na oferty branży. 

Rzeczywiście okazja rn602 i ma wbudowane wifi, wnioski takie że budżet muszę zwiększyć drastycznie i tak się zastanawiam czy nie kupić ten rn602 a za jakiś czas kolumny ... ten rn602 jak na moje potrzeby i pierwszy taki sprzęt aż za dobry, ale na głośniki do niego bym musiał nazbierać bo za 1100 zł raczej nic chyba nie kupię no chyba że się mylę ??

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak pójdziesz na odsłuch i znajdziesz coś ciekawego w okolicach Twojego budżetu to zapytaj sprzedawcy jaką Ci może dać ofertę, a wtedy dopiero będziesz mógł porównać z allegro, ampli + kolumny to powinieneś zazwyczaj dostąc jakąś dobrą ofertę ze zniżką, czasem na starsze model przy wyprzedaży te zniżki są większe czasem mniejsze zależy od sytuacji, sprzedawcy i Twoich możliwości finansowych;)

nie traciłbym tak szybko wiary :)

Edytowano przez slawas2001
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, slawas2001 napisał:

jak pójdziesz na odsłuch i znajdziesz coś ciekawego w okolicach Twojego budżetu to zapytaj sprzedawcy jaką Ci może dać ofertę, a wtedy dopiero będziesz mógł porównać z allegro, ampli + kolumny to powinieneś zazwyczaj dostąc jakąś dobrą ofertę ze zniżką, czasem na starsze model przy wyprzedaży te zniżki są większe czasem mniejsze zależy od sytuacji, sprzedawcy i Twoich możliwości finansowych;)

nie traciłbym tak szybko wiary :)

Tak też zrobię, nic na szybko :D:) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Jak sam widzisz odsłuch to podstawa.

Dlatego zapraszam cię na odsłuch a później do wzięcia sprzętu do domu. Wtedy możesz swobodnie powiedzieć co i jak.

Czasem warto jest zapytać o cenę a nóż za kilka stówek więcej dostaniesz sprzęt nowy :) i to sprawdzony.

Jeśli nie to sam ci pomogę na wybór sprzętu używanego.

Dlatego zachęcam do odwiedzenia nas. :)

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, S4Home napisał:

Witaj,

Jak sam widzisz odsłuch to podstawa.

Dlatego zapraszam cię na odsłuch a później do wzięcia sprzętu do domu. Wtedy możesz swobodnie powiedzieć co i jak.

Czasem warto jest zapytać o cenę a nóż za kilka stówek więcej dostaniesz sprzęt nowy :) i to sprawdzony.

Jeśli nie to sam ci pomogę na wybór sprzętu używanego.

Dlatego zachęcam do odwiedzenia nas. :)

Piotrek

Też tak zrobię, pytanko tylko czy wcześniej się trzeba umówić ?? chodzi mi o to że podjechać mogę w czasie pracy i czasem jest to dość spontaniczne że jestem w tamtym rejonie ??

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak. Nie trzeba ale...

Dużo sprzętu wypożyczamy więc jeśli zadzownisz dużo więcej będzie do wyboru i odsłuchu bo go ściągnę z powrotem. 

Bez zapowiedzi odsluchasz to co jest aktualnie. Ale jeśli będziesz przejeżdżać to zapraszam , kawka się napijesz i posłuchasz co będzie. :)

Zawsze jakaś opinie i doświadczenie więcej wyciągniesz

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, S4Home napisał:

Powiem tak. Nie trzeba ale...

Dużo sprzętu wypożyczamy więc jeśli zadzownisz dużo więcej będzie do wyboru i odsłuchu bo go ściągnę z powrotem. 

Bez zapowiedzi odsluchasz to co jest aktualnie. Ale jeśli będziesz przejeżdżać to zapraszam , kawka się napijesz i posłuchasz co będzie. :)

Zawsze jakaś opinie i doświadczenie więcej wyciągniesz

OK :) dziękuję 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam okazję kupić od kolegi amplituner Yamaha RX-S600D, czy możecie napisać czy warto ??

na necie kosztuje ok 2300zł może się uda kupić za 1600-1500 (początek negocjacji), używany z pół roku, kupiony 2,5 roku temu, ładnie spakowany i się kurzy...

Pytanie czy można do niego adapter bluetooth dokupić ??

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze, to jest typ który nie ma co czasem robić i kupuje coś a przeważnie potem coś mu się nudzi...... mam możliwość to sobie wziąść i potestować, tylko nie wiem czy wogóle sobie głowę tym zaprzątać, na moje laickie oko jest chyba dość dobry sprzęt a jak bym go kupił okazyjnie mógłbym z nim podjechać i dobrać może lepsze u Was głośniki ??

6 minut temu, S4Home napisał:

2 lata przeleżał w pudle? Dobrze znasz tego kolegę?

 

Bardzo dobrze, to jest typ który nie ma co czasem robić i kupuje coś a przeważnie potem coś mu się nudzi...... mam możliwość to sobie wziąść i potestować, tylko nie wiem czy wogóle sobie głowę tym zaprzątać, na moje laickie oko jest chyba dość dobry sprzęt a jak bym go kupił okazyjnie mógłbym z nim podjechać i dobrać może lepsze u Was głośniki ??

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...