Skocz do zawartości

Podłogówki + wzmacniacz do 2,5k - 3k (metraż 33m2)


Jakub Wiczyński

Recommended Posts

Witam wszystkich bardzo serdecznie!

Od pewnego czasu chodzi za mną wymiana sprzętu grającego na coś bardziej ... może nie 'wypasionego', bo i budżet nie ten, ale na bank bardziej 'dojrzałego'. Po przeczytaniu całego internetu i okolic, jak nietrudno się domyślić mam totalny mętlik w głowie - jeszcze trochę i zostanę przy głośniku z komórki :))

Idąc za zaleceniami dot. pierwszego postu, postanowiłem zwrócić się o pomoc specjalistów, pasjonatów i osoby obeznane z tematem - Was.

 

Na wstępie jednak chciałbym serdecznie podziękować za wszelkie porady w stylu "za tyle to nic Ci nie zagra" czy też nieśmiertelne  "poczekaj 40lat, uzbieraj 0.5mln, okradnij babcię, zastaw nerkę i wtedy pogadamy" ... o ile bardzo szanuję Waszą wiedzę jak i szczerą chęć pomocy, to jednak zależy mi na czymś innym :)

 

To zaczynamy:

-------------- 
BUDŻET
-------------- 

planowany budżet to ok. 2,5k (ale standardowo pewnie skończy się na +30%).

 

-------------- 
CO POSIADAM AKTUALNIE
--------------

Zestaw RaspberryPi (źródło) + przepotężny Denon DM37 :) + Tannoy Mercury M2 na podstawkach

 

-------------- 
CZEGO SZUKAM
--------------

Zestaw kolumny podłogowe + wzmacniacz, które da zdecydowanie lepszy dźwięk od mojego obecnego zestawu, i który będzie mi służył na lata.
Jako, że nie jestem audiofilem, to też nie za bardzo potrafię określić precyzyjnie przy użyciu tych wszystkich "szerokich scen", "precyzyjnych dołów", "jasnych średnic", itd. :(

Natomiast wiem napewno, że obecny zestaw jest dla mnie trochę "przymulony", to znaczy muszę go mocno podkręcić, żeby brzmiał OK, a i to bywa męczące przy dłuższych odsłuchach.
Chciałbym, żebym muzyczka cicho snująca się w tle zwracała na siebie uwagę postronnych nieszczęśników, którym będę nowe zabawki prezentował i opowiadał o nich:)
A jednocześnie, gdy zrobię głośniej, żeby takie nagrania jak:

powodowały banana na twarzy, o takiego => :)))


 - KOLUMNY:
Co do kolumn, to wczodzą w grę tylko i wyłącznie podłogówki (żona nie trawi podstawek, a do tego taki metraż raczej wymusza pewne rozwiązania), oraz muszą być czarne (... żona), oczywiscie poza samymi membranami.

- WZMACNIACZ:
Zacznijmy od rzeczy najważniejszych - wygląd!!! :D
Musi być czarny:) co do wyglądu to lubię minimalizm z oldschoolowym, dużym pokrętłem.

Serio zaś, w kolejności od najważniejszej cechy:

  • zintegrowany (nie chcę się bawić w zbyt dużo klocków).
  • co najmniej dwa wejścia cyfrowe, w tym jedno optical (ew. być na tyle tani, że starczy mi jeszcze na jakiegoś sensownego DACa - Cambridge DACMAGIC 100??)
  • obsługa pilotem (nice to have)
  • fajnym dodatkiem będzie również obsługa Spotify/internetu - ale obędę się i bez tego.

Nie mam absolutnie oporów przed używkami, jeśli pochodzą z fajnego źródła

 

-------------- 
CZEGO SŁUCHAM
--------------

Jednym słowem, prawie wszystkiego (naprawdę). Od Zbigniewa Preisnera przez polski hip-hop aż do Morbid Angel. A i Zenek Martyniuk czasem zagości:)
Jednak to na czym mi najbardziej zależy to żeby Dire Straits, Camel i Marillion wywoływały ciarki na plecach a oczy robiły się wilgotne przy "Requiem for a Friend" Z.Preisnera

 

-------------- 
ŹRÓDŁA DŹWIĘKU
--------------

streamer - na początku RaspberryPi z dzwiękiem wypuszczonym przez SPDIF albo OPTICAL
PS4 (gry + spotify)
radia internetowe

docelowo może kiedyś gramofon ...

 

-------------- 
POMIESZCZENIE
--------------

Pomieszczenie ma ca. 33m2 (salon+aneks kuchenny). Do tego dochodzi otwarta klatka schodowa na piętro (czyli standard małych szeregówek) - całość zobrazowana w zaawansowanym programie graficznym dostępna jest w załączniku. Ściana za kolumnami jest wyłożona cegłą a okno koło kanapy ma ciężko wywalczone zasłony i firany, więc akustycznie nie ma tragedii.

 

-------------- 
O CZYM WSTĘPNIE MYŚLAŁEM
--------------

Po przeczytaniu ziliona forów, testów i opinii, w moim przedziale cenowym najczęściej przewijają się te pozycje:

Kolumny:
- Polk T50
- Pylon Pearl 25
- Boston A250

Wzmacniacz
- Pionieer A30
- Onkyo a-9010
- Nad ??
- Maranz 6005 (ale to już trochę drogi)

Jednak nie jestem pewien czy to akurat do mojego profilu będzie również pasować. Jak mowiłem - nie zamykam się absolutnie na używki!
 

 

-------------- 
GDZIE MIESZKAM
--------------

Okolice Wieliczki, a więc Kraków itp jestem w stanie obskoczyć.

Raz na 2/3 miesiące jestem również w Poznaniu.

 

 

 

.... ufff, to się rozpisałem. No, to teraz już tylko czekam na propozycję :)

układ.png

Edytowano przez Jakub Wiczyński
urealnienie budżetu
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

To do Oświęcimia masz nie daleko a w Krakowie jesteśmy praktycznie codziennie więc ci sprzęt przywieziemy.

A teraz realnie po ludzku czemu źle myślisz.

Wzmacniacz z dwoma wejściami cyfrowymi a w przykładzie jest Pioneer który ich nie ma? Ok Cambridge załatwi sprawę ale to kolejne 600 zł.

Fajnie jakby miał internet a to masz w malince! Więc po co?

Realnie jeśli chcesz mieć sprzęt lepszy  to moje propozycję Pioneer sxn30 + magnat quantum 675, indiana line nota 550x lub bardziej nautralna stx electrino 250. Wymiennie wzmacniacz na marantz pm6006. 

Możemy zorganizować u ciebie odsłuch i po rabatach powinieneś jakoś to przełknąć :)

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim dzięki za odpowiedź.

Zgoda - mając Malinke,  internet jest zbytkiem (dlatego napisałem że się obędę). 

 

Super,  kolejne nazwy do kolekcji,  jakbym miał jeszcze za mały mętalik w głowie :-D

 

Dwa pytania:

- ten Marantz różni się czymś znacząco od 6005? 

- ten Indiany dadzą radę na takiej powierzchni?  Wyglądają na maluteńkie... 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na marginesie, bo widzę że też używasz maliny... Szybkie pytanko 

 

Hifiberry DAC PRO  czy DIGI+ PRO? 

 

Z jednej strony ten DAC jest o wiele bardziej uniwersalny (więcej potencjalnych wzmacniaczy), ale z drugiej może jakość samego przetwornika jest zauważalnie lepsza w takim Marantz czy Pioneer? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Jakub Wiczyński napisał:

Przede wszystkim dzięki za odpowiedź.

Zgoda - mając Malinke,  internet jest zbytkiem (dlatego napisałem że się obędę). 

 

Super,  kolejne nazwy do kolekcji,  jakbym miał jeszcze za mały mętalik w głowie :-D

 

Dwa pytania:

- ten Marantz różni się czymś znacząco od 6005? 

- ten Indiany dadzą radę na takiej powierzchni?  Wyglądają na maluteńkie... 

 

 

Obadaj proponowane przez S4HOME magnaty , mają większe przetworniki tak więc w teorii powinny lepiej "napompować" Ci tą powierzchnię ;)  Przy przetwornikach poniżej 15cm bywa już problem w pomieszczeniach 20-25m^2. Ewentualnie sprawdź pylon pearl 25 - chyba są dostępne w euro rtv

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz blisko do salonów to posłuchaj sam, nie ma lepszej opcji.  Natomiast jeśli chodzi o propozycje kolumn które tu padły,  to mimo że nie lubię podziału na tzw "lepsze i  gorsze ", bo gra cały system, oby dobrze zgrany i dopasowany brzmieniowo, a nie jakiś jeden element, to wybór Pylon perl 25 jest dość przeciętny... Mimo że PP25 są tanie to za plus 200zł można czasami lepiej (także  ładniej choć to nie istota sprawy) . Pylon robi fajne kolumny,  ale nieco droższe niż seria pearl, np Saphire. Oczywiście posłuchaj ich z czym chcesz. Niemniej STX electrino 250 imo rozwala perle 25, zaś trochę mniejsza Indiana line  nota 550 też gra bardziej dojrzale, muzykalnie, charyzmatycznie, oczywiście ma inny charakter brzmienia od stx electrino 250, tak jak inny ma Quantum 675, czy Mission m34i itd i zgra się z czym innym. U Ciebie spory jest metraż, niestety, więc poza aspektem konkretnego brzmienia, trzeba by patrzeć na kolumny na np. dwu 16kach i tu nota może mieć ciężko.

Marantz 6005 ma wejście optyczne i coaxialne, a 6006 ma dwa optyczne i coaxialne. Model 6005 z 2 ręki  za np. 1500zł to dobra propozycja z tych tutaj. Co do Onkyo 9010 jest dość słabe i przeciętne, jak już to model wyżej A9050, niemniej przywołujesz też Nada a to już inne brzmienie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

ok, 

 

to jestem już po pierwszym odsłuchu:  Marantz 6006 + STX 250 / Magnat 675 / Polk T50

Wrażenia? Przede wszystkim zabrałem ze sobą swój obecny zestaw, który, o zgrozo, zabrzmiał bardzo fajnie:) zupełnie inaczej niż w domu - cenna nauka na przyszłość - odsłuch w studio daje na oko tak ze 30% informacji:) 

  • Z oferowanych kolumn zdecydowanie najlepiej wypadły STXy. Ta góra i przestrzeń mimowolnie spowodowały banana na twarzy. Miałem wrażenie, że brakowało zejścia niżej (stopa w rocku/metalu trochę za 'grzeczna') ale podobno były świeżo z pudełka, więc to ma się poprawić z czasem.

 

  • Magnaty - idealne do rock, metal - dół zamiata!. Ale zdecydowanie brakowało tej lekkości góry (talerze, wokale, itp). No i kwestia wizualna .. niby pierdoła, ale jakoś mnie nie przekonały.

 

  • Polk t50 - hmm, wypadły zadziwiająco dobrze. Miałem wrażenie, że to taki kompromis między STX a Magnatem. Jedyne ALE to fakt, że dźwięk wydawał mi się tak trochę zza prześcieradła :)  czyli nie tak mocno jakby ktoś narzucił koc, ale wciąż trochę przytłumione całe pasmo.

 

Niestety nie udało się przesłuchać Indiana 550x, które będę próbował jeszcze znaleźć w okolicznych salonach (wraz z PM6006, na którego się najprawdopodobniej zdecyduję).

Czy macie może porównanie z Melodika BL30  / Melodika BL40II? Także wydają się ciekawą propozycją (przynajmniej na papierze)

Edytowano przez Jakub Wiczyński
dodana melodika bl40II
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...