Skocz do zawartości

Pierwszy zestaw stereo


s-bart

Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów!

Jakiś czas temu stwierdziłem, że przyszedł czas kupić pierwszy zestaw stereo do salonu. 
Ogólnie potrzebuję zestawu stereo składającego się ze wzmacniacza + kolumny. Zestaw ma być używany do słuchania muzyki. Co do brzmienia to nie znam się za bardzo ale na pewno chciałbym aby bas był mięsisty.


1) Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na sprzęt?
2500 - 3500 zł.

2) Czy sprzęt ma być nowy, czy używany?
Nowy.

3) Czy chcemy sprzęt stereo, kino domowe czy sprzęt analogowy (gramofony, lampy)?
Stereo.

4) Jaki jest sprzęt towarzyszący?
Brak.

5) Jaka jest powierzchnia pokoju?
15m2.

6) Jakiej muzyki słuchamy?
Hip-hop.

7) Czy to ma być jednorazowy zakup na kilka lat, czy też będziemy stopniowo rozbudowywali zestaw?
W przyszłości być może będę chciał dokupić odtwarzacz sieciowy np. Yamaha WXAD-10.

8) Jakich funkcji oczekujemy od sprzętu, pod co będzie podłączony?
Podłączony będzie pod komputer.

9) Co udało mi się wyszukać:

Udało mi się wyszukać takie wzmacniacze:

- Pioneer A30

- Denon PMA-720AE

- Onkyo A-9050

- Marantz PM6006

- NAD 316BEE

- NAD 326BEE

Kolumny:

- Magnat Quantum 673

- Roth Audio Oli 20

- Monitor Audio Silver 2

- Monitor Audio Bronze 2

- Elac BS73

 

Jak zauważycie podałem wyżej wzmacniacze i kolumny z różnych przedziałów cenowych. Nie wiem które głośniki dobrać do jakiego wzmacniacza. Interesuje mnie zarówno opcja najtańsza jak i droższa. Bardzo mnie ciekawi najtańszy zestaw stereo jak i nieco droższy.

Jeżeli będzie warto dołożyć do opcji droższej to chętnie to zrobię.

Będę wdzięczny za wszelką pomoc.

Bartek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Biorąc pod uwagę Twoje preferencje oraz wielkość salonu, zestaw zbudowałbym na bazie wzmacniacza NAD C326 BEE lub Onkyo A-9050. Obydwa wzmacniacze oferują mocny, dynamiczny dźwięk, chociaż moim zdaniem charakterystyka integra NAD bardziej pasuje do Twoich preferencji.

Na pewno dobrym uzupełnieni wzmacniacza będą francuskie kolumny Focal Chorus 706. To moc, szybkość oraz świetny, nisko schodzący bas. Połączenie z elektroniką NAD moim zdaniem optymalne. Można także rozważyć zestaw z Monitor Audio, jest nawet przygotowany atrakcyjny pakiet Nad C326 / Monitor Audio Silver 2. Na koniec propozycja duńska Dynaudio Emit M20.

Przyjrzyj się proszę moim propozycjom, w przypadku pytań oraz specjalnej wyceny dla forumowicza, oczywiście służę pomocą. Zapraszam jednak serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania poszczególnych rozwiązań. Poza wyżej wymienionymi zestawami, w naszym salonie masz do dyspozycji dziesiątki urządzeń i kolumn, które w komfortowych warunkach możesz odsłuchać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, fajnie że napisałeś zapytanie jak należy. Trochę szkoda, że "brzmienie jakie lubisz " zamknąłeś do określenia tylko basu  " mięsisty bas". niemniej samo to sprawia że nie które propozycje nieco tracą sens. Zacznę  od kolumn, bo to one w większej mierze kreują brzmienie i no cóż MA bronze 2 jak by nie pisać, mają bas zupełnie innego typu niż oczekujesz. Z innymi kolumnami też nie  jest lepiej, choć MA silver 2 z tej grupy są najlepsze, ale też i najbardziej pasujące do oczekiwań, ale nie idealne. Może pasowałby też Magnat quantum 673, gra dynamicznie dokładnie, a co do basu to nie wiem jaki ty masz oczekiwania względem mięsistego  basu ;) Generalnie wybrałeś kolumny grające dość twardo, chłodno, precyzyjnie w górze. 

 

10 godzin temu, s-bart napisał:

Jak zauważycie podałem wyżej wzmacniacze i kolumny z różnych przedziałów cenowych. Nie wiem które głośniki dobrać do jakiego wzmacniacza. Interesuje mnie zarówno opcja najtańsza jak i droższa. Bardzo mnie ciekawi najtańszy zestaw stereo jak i nieco droższy.

 

Wzmacniacze są w sumie z jednej kategorii cenowej, bo nawet czytałem porównania tej grupy. Kolumny też są z podobnej, no  może poza MA silver 2. Ale to nic nie zmienia produkty w jednej grupie cenowej też bardzo się różnią. A co ważniejsze nawet tańszy produkt może być lepszy, bo spełnia jakieś cechy w nim pokładane. Nie jest dobre, to co ogólnie chwalone, czy lepsze to co droższe o 200zł, ale co odpowiedniejsze i pasujące do kontekstu całości. Nie  baw się w opcję, a  jak zagra najdroższy ( MA silver i Marantz pm 6006 ) bo najdroższy nie ma wszystkiego więcej i lepiej ( dla Ciebie ) , bo może się okazać że w Twój gust nie wpisze się nawet coś za10 tys., najpierw poczytaj co piszą ludzie, którzy je słyszeli, poczytaj sam testy, a potem posłuchaj w realu jakiś paru wstępnych konfiguracji . Bo np za najlepszy wzmacniacz z wymienionych uznałbym tu Marantza 6006( jest też najdroższy jako nowy), ale pasuje tutaj średnio. Prędzej Nad 326, czy ten Pioneer A30.

Propozycja Q21 np Nad 326  i kolumn MA silver2, Focal, Dynaudio jest warta posłuchania. Od siebie ze wzmacniaczy poza Nad 326 , a nuz też Denon 720, dodałbym Yamaha as501( imo brzmieniowo nieco odpowiedniejsza od niektórych twych propozycji jak Onkyo ) , zaś z kolumn może nie tak oczywiste kolumny jak  Castle knight 2 (dynamika może nie z focala, ale bas lepszy niż MA bronze ) , Dali zensor 3, Taga Platinum B-40, Indiana Line Tesi 260, to tak z tych ogólnie dostępnych i szkoda że chcesz tylko nowe, bo za cześć ceny można by nieraz lepiej.

Aha i do  kolumn podstawkowych koniecznie standy, ale chyba to już wiesz.  I powtórzę się, posłuchaj jakiś zestawień, abyś miał punkt odniesienia co do brzmienia. Ogólnie mięsisty bas to z zasady podbicie wyższego zakresu, tak dla efektu wow, ale mogą być problemy z precyzją, zejścia w dół wielkiego też nie będzie, bo albo tak, albo tak, zresztą to niedrogie monitory. I  to co dla kogoś będzie mięsistym basem dla  innego będzie pukaniem kijem w karton, dla innego już mięsistym i nieprecyzyjnym dudnieniem, ktoś powie że góra pasma jest precyzyjna, dla innych będzie nieczytelna itd.

Edytowano przez jacek75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi i czekam jeszcze na następne:) 

Nie napisałem w poście wszystkiego co chciałem napisać z braku czasu ale trochę go uzupełnię.

Od wielu lat słucham muzyki z komputera na głośnikach komputerowych Logitech X-530. Wiem, że do muzyki to one się nie nadają ale jakoś nie miałem ciśnienia przerzucić się na coś innego. Odkąd trafiłem na to forum, a było to dość dawno, zacząłem poważnie zastanawiać się nad zestawem stereo. Chciałbym usłyszeć dźwięki których pewnie nie słyszałem. Poczuć więcej mocy, czystego brzmienia, wokali które nie wychodzą przed muzykę i na odwrót, góra żeby nie była za ostra oraz bas, który nie dudni, a jest wyraźny, nie kartonowy, nie płaski, taki aby "był" i było go czuć. Tak mogę opisać brzmienie jakiego mniej więcej oczekuję. Sam tylko nie wiem czy dobrze to opisałem:). Naczytałem się dużo ale i mam bardzo duży mętlik w głowie. Starałem się wybrać sprzęt właśnie tak żeby tego basu mi nie brakowało. Nie wiem dlaczego ale ciągle jestem przekonany, że jak kolumnom nie towarzyszy subwoofer to bas jest wtedy taki nijaki, płaski. Być może jestem właśnie w błędzie. Nie jestem jakiś wymagający co do brzmienia dźwięku. Pewnie para kolumn za 500 zł i jakiś tani wzmacniacz zrobiłyby na mnie ogromne wrażenie ale... No właśnie tutaj człowiek za dużo czyta, za dużo myśli, za dużo jest tego wszystkiego. Najpierw miał być jakiś optymalny zestaw w kwocie do 3000 zł, później myśl po co wydawać taką kwotę skoro można pewnie taniej np. Magnat Quantum 673 + Pionieer A30 i jesteśmy w domu:) A za chwilę inna myśl, że może warto dołożyć jeszcze trochę do czegoś konkretniejszego, trochę "lepiej" grającego co gra "lepszym" basem. Kwota wzrasta dwukrotnie ale być może sklep dałby jakiś "ekstra" rabat i wtedy warto by było wziąć coś droższego. Temat nie jest łatwy. Wiadomo najlepiej posłuchać ale narazie nie mam możliwości i w sumie nie boję się zamówić zestawu w "ciemno". Na kable, karty dźwiękowe, podstawki będzie oddzielny budżet. Na chwilę obecną chcę skupić się tylko na wzmacniaczu i kolumnach.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dali Blue 6006 plus ONKYO TX-DS595 plus satelity i centralny DALI Blue uzupełnione przez sub Paradiigm PS 1200v4. zestaw mam od kilkunastu lat i całość polecam każdemu który chce pierwsze kroki stawiać w odsłuchiwaniu lepszej jakości dźwięków. Kiedeyś zestaw kosztował ok dychy, teraz pewnie ułamek tego, ale bije często i gęsto współczesne zestawy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...