Skocz do zawartości

Wymiana przewodów w ramieniu gramofonu


Recommended Posts

Ja jestem już po tej operacji , niestety poziom zaaferowana i niepewności co do efektów spowodował że nie robiłem zdjęć.

Moj gramofon to naprawdę staruszek i konstrukcyjnie (jeśli chodzi o ramię) to prosta konstrukcja.Garrard SP 25 mkIV. Natomiast jest skomplikowany od strony mechanicznej bo jest to pełen automat zrealizowany całkowicie mechanicznie. Ilość krzywek, sprężynek i ich wzajemnych relacji jest naprawdę duża.

Kilka porad które bedą chyba uniwersalne.

- wydaje się że większość przewodów które są dostępne w sklepach audio dostosowana jest pod konkretne gramofony, warto kupić przewody dłuższe niż potrzeba, o ile znajdziecie.

- styki, tulejki wtykane do wkładki są bardzo wąskie i do starszych wkładek może być bardzo trudno je wetknąć,nasunąć. Warto zrobić to „na sucho” przed założeniem. Wszystko z umiarem żeby nie połamać, uszkodzić pinów.

- trzeba mieć na uwadze że pierwotne założenia że da się przeprowadzić przewody bez rozbierania ramienia mogą ulec zmianie ;). Ale to zależy od konkretnego modelu gramofonu

- trzeba przygotować sobie cienkie termokurczki , które kurczą się łatwo. Nad parą lub w gorącej wodzie. 

Już opisuję dlaczego.

Ja tego nie zauważyłem ale przewody sa w ramieniu skręcone w „warkocz” i co jakiś czas „złapane” plastrami aby sie nie rozkręcały.

Przewody które przyjdą ze sklepu (przynajmniej u mnie tak było) przychodzą luzem, nie skręcone. Teraz tak. Jak skręcamy te przewody to trzeba je przytrzymać żeby nam sie nie rozkręciły. Jeżeli umiecie uciąć cienki plasterek i tak nim okręcić splecione przewody aby nie robić zbyt dużej „buły” to może tak chyba być, można zostawić. Mi to sie niezbyt udało. Niestety nie miałem odpowiednich termokurczek. Efektem było to że przeprowadzanie przewodów w niektórych miejscach było szalenie utrudnione bo plaster tworzył dużo grubszy cylinder dookoła przewodów.

Dobra termokurczka podejrzewam że sprawi sie dużo lepiej. W takim przypadku technologia byłaby taka:

na przewody zakładamy dwie termokurczki

jedna na początek odcinka, druga na koniec

skrecamy przewody i zaklejamy je plastrem

termokurczki nasuwamy na miejsca skręcone ( skręcone przewody) tuż przy plastrach i podgrzewamy po czym zdejmujemy plastry

sprawdzamy czy przewody nam sie nie rozkrecaja

 

Najgorszym punktem do przejścia było u mnie miejsce łączenia ramienia z podstawą. Tam niestety przewód idzie pod kątem 90 stopni i przez te moje plastry była to mordęga i kombinatoryka. Być może nowsze gramofony mają to jakoś inaczej rozwiązane?

Po przejściu tego punktu i wejściu w trzewia gramofonu sprawa jest już zbyt indywidualna (jak zbudowany jest gramofon) więc nie ma co opisywać.

U mnie przewody były zaśniedziałe już kilka (może nawet naście)lat temu.

Po wymianie (mam wrażenie) zmieniła się góra pasma , jakby lekko przygasła, co jest dla mnie dużym zaskoczeniem. Tym bardziej że dokonywałem pomiarów samych przewodów i po lutowaniu. Wartości różnią się mikroskopijnie.

Ale z kolei poprawiła się lekko sterefonia i wypełnienie.

To oczywiście sa tylko wrażenia, nie ma jak tego zweryfikować.

 

Mam nadzieje że moja pisanina coś komuś pomoże 

 

Edytka:

Ja przy okazji zmieniłem sposób połączenia.

Dotąd było to zrealizowane w ten sposób że kable były bezpośrednio polutowane a całość połączenia zabezpieczona "amortyzatorem ze sznurka" - brzmi śmiesznie ale zabezpieczało to w sytuacjach gdy ciężkie przewody RCA spadały - nie było obciążane samo połączenei z cienkimi przewodami ramienia.

Teraz mam wyjście na złączach RCA - jakieś tanie chyba za 20 zł. Być może że wymienię bo okazuje się że chyba nie trzymają do końca wymiarów.

Wniosek 2 - wtyki RCA zakręcane Vitalco ładnie wyglądają, dobrze się lutują ale z wymiarami maja problem :(

niestety decyzja kupienia wszystkiego w jednym sklepie była błędna  

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...