Skocz do zawartości

Kolumny podstawkowe - Onkyo CR325 i niewielki pokój


Pajto02

Recommended Posts

Witam wszystkich cieplutko, chciałbym poradzić się odnośnie doboru kolumn podstawkowych. Posiadam w tej chwili dość dobrą jakościowo wieżę Onkyo CR-325 wraz z kolumnami Onkyo D-325 2x70W 4ohm, rozstawionymi na odległość ok. 3m w pokoju 10m². Korzystam z tego sprzętu od 8 lat i jestem z niego zadowolony, lecz od pewnego czasu zastanawiam się nad zmianą kolumienek. Obecne dają mi wrażenie mało przestrzennego dźwięku, jakby trochę ubitego. Tak, wiem to nic dziwnego w tej klasie sprzętu, ale czytałem trochę na forach i kilka osób było mile zaskoczonych poprawą jakości  po podłączeniu do CR-325 lepszych kolumn. W muzyce zależy mi na neutralności i by bas był faktycznie wtedy, gdy go potrzeba, a nie zawsze, bo nie na tym to polega. Słucham głównie rocka/bluesrocka (Pink Floyd, Wishbone Ash, Ten Years After). Budżet na komplet (raczej używanych) kolumn to około 800zł. Z góry dziękuję za pomoc!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączenie markowych monitorów da bardzo dużą poprawę w każdym mini systemie względem dołączonych firmowych. Nie znam konkretnie tych onkyo, ale różnica może być od sporej do bardzo dużej . Brzmienie firmówek jest najczęściej mało dynamiczne, suche , z rachitycznym basem i jak napisałeś pozlepiane - wynik taniej konstrukcji z cienkiego paździerza, najtańszych podzespołów i dość często brak zwrotnicy.

Co kupić zależy jakiego brzmienia oczekujesz od kolumn, np lekko ocieplonego ( w mini wieży raczej się przyda), czy raczej chłodnego. W 10 m spokojnie wystarczą monitory na 13tce(5-5,5") choć mogą być większe na 6". Bezpieczne propozycje to Mission m72, jak coś cieplejszego nowsze Mission m31i, lub najnowsze ( bas już nie tak ciepły)  mission mx2 ( duże), możesz popatrzeć na Cantony, Tannoy M2, lub V1, z żywszych brzmień może trafisz na prawie nowe na gwarancji  Monitor Audio bx2( bx1 gra słabo), Magnat quantum 673, lub starsze Acoustic Energy, Quadral  Rhodium.

Edytowano przez jacek75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Rzeczywiście elektronika od Twojego zestawu potrafi zaoferować wyraźnie lepszą jakość dźwięku, dużym ograniczeniem są kolumny. Biorąc pod uwagę Twoje preferencje, na pewno zwróciłbym uwagę na zestaw Wharfedale Diamond 220 oraz polską konstrukcję Pylon Audio Pearl Monitor. Obydwie konstrukcje w pełni wykorzystają potencjał elektroniki, gwarantując dobrze wypełniony, szybki, pełny i analityczny dźwięk. Na koniec propozycja brytyjskich monitorów Q Acoustics QA 3010. To bardzo dobre kolumny, natomiast pod warunkiem że nie zależy Ci na potężnym i mocnym basie.

Przyjrzyj się proszę moim propozycjom, w przypadku pytań oraz specjalnej oferty cenowej dla forumowicza oczywiście służę pomocą. Zapraszam jednak serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania poszczególnych rozwiązań.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przejrzeniu wszystkich propozycji najlepsze wrażenie wywarł na mnie Pylon, potem Wharfedale i Magnat. Teraz najlepiej byłoby ich posłuchać, co zamierzam uczynić, myślę na na początku przyszłego miesiąca. Dziękuję wszystkim za propozycje, a jeśli jeszcze jakieś dojdą to na pewno im się przyjrzę. Pozdrawiam!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrażenie po przeczytaniu testów recenzji, opinii innych i refleksji dotyczących tych kolumn. Zawęziłem pole poszukiwań do pewnego grona, których zamierzam posłuchać. Wiem, że opinie i własne odczucia to co innego, ale myślę że najlepiej jest wybrać kilku faworytów do testu w pierwszej kolejności. Jak na razie są nimi Magnat 673, Wharfdale, Pylon i Monitor Audio BX2. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...