Skocz do zawartości

Karta dźwiękowa USB a HDMI


Maociek

Recommended Posts

Witajcie,

Czy jeżeli odsłuchuję muzykę z komputera lub oglądam filmy, podłączonego przez HDMI do amplitunera to dźwięk przetwarza zintegrowana karta dźwiękowa czy karta graficzna?

Generalne chodzi mi o to aby podłączyć zewnętrzną kartę dźwiękową na USB aby przetwarzała dźwięk, ale sygnał przesyłąć wraz z obrazem przez HDMI z karty graficznej?
Szukałem tego wątku ale nie odnalazłem.

Myślałem nad zakupem tej karty: Creative Sound Blaster X-Fi HD

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz troszke o HDMI

https://pl.wikipedia.org/wiki/HDMI

Z tego co wiem to dzwiek w kompie zawsze jest generowany przez karte muzyczna, karta graficzna obsluguje tylko grafike(tak jak nazwa wskazuje) nie ma ona nic wspolnego z dzwiekiem.

 

Mysle ze lepiej kupic DAC niz zewnetrzna karte muzyczna jezeli szukasz lepszego dzwieku.......

Edytowano przez eryk2kartman
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HDMI jest złączem do przesyłania w postaci cyfrowej obrazu i dźwięku. W przypadku komputerów wyjście tego typu jest zwykle jednym ze złącz na śledziu karty graficznej. Wtedy oczywistym jest że obraz obrabiany jest przez kartę graficzną. W starszych kartach graficznych mozna było znaleźćwejścia cyfrowe dźwięku do podłączenia z układami dźwiękowymi. Wtedy za przetwarzanie dźwięku odpowiedzialna była karta dźwiękowa i jej wyjście cyfrowe ( spdif ). Ostatnimi czasy karty graficzne wyposaża się w cyfrowy układ dźwiękowy do tego celu. Wtedy nie trzeba podłączać karty dźwiękowej do karty graficznej ( wewnątrz komputera ). Jeśli złącze hdmi znajduję się wśród złącz z tyłu komputera z płyty głównej , wtedy mamy wyjście za które odpowiedzialna jest karta graficzna zaszyta w tej płycie głównej lub układzie graficznym zawartym w procesorze. Wzmacniacze audio mogą przyjmować dźwięk z różnych źródeł i nic nie stoi na przeszkodzie aby doprowadzić do nich dźwięk inną droga niż złącze hdmi. Często brak jest takiej możliwości. Można wtedy użyć do tego karty dźwiękowej ( wewnętrznej lub zewnętrznej ) i jej wyjść cyfrowych lub analogowych. Można podłączyć komputer do TV i TV do wzmacniacza. Może być problem przy podłączeniu jeśli amplituner av jest podłączony do komputera i wtedy doprowadzenie sygnału dźwięku może wymagać naszej ingerencji lub będzie to niemożliwe. Wtedy pozostaje podłączenie wyłącznie kablem hdmi lub podłączenie hdmi bezpośrednio do TV a dźwięku do wzmacniacza lub DAC-a a ten dalej do wzmacniacza. Nie zalecałbym podłączać do współczesnych amplitunerów dxwięku w postaci analogowej. Sygnał w nich jest często potem przetwarzany do postaci cyfrowej aby poddać go obróbce. Najbardziej naturalnym jest to ze podłącza się ej po prostu złączem HDMI  a w nim przesyłany będzie dźwięk zwykle w postaci PCM, czyli takiej jak w cyfrowym audio. Zakup Creative Sound Blaster X-Fi HD do podłaczenia do amplitunera mija się z celem przy przesyłaniu obrazu przez HDMI gdy jest możliwość przesłania dźwięku ta drogą. Przetwarzaniem dźwięku z postaci cyfrowej zajmują się tu układy amplitunera.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W komputerach HDMI jest obrabiane przez kartę graficzną. I to od niej zależy wyjście.

3 godziny temu, eryk2kartman napisał:

Z tego co wiem to dzwiek w kompie zawsze jest generowany przez karte muzyczna, karta graficzna obsluguje tylko grafike(tak jak nazwa wskazuje) nie ma ona nic wspolnego z dzwiekiem.

Połowicznie. Bo dzwięk generowany jest na karcie dźwiękowej ale później systemem zero jedynkowym przechodzi do karty graficznej przez mostek północny na płycie głównej.

Rozumiem że to pytanie z ciekawości? Bo jakie to ma znaczenie?

3 godziny temu, Maociek napisał:

Generalne chodzi mi o to aby podłączyć zewnętrzną kartę dźwiękową na USB aby przetwarzała dźwięk, ale sygnał przesyłąć wraz z obrazem przez HDMI z karty graficznej?
Szukałem tego wątku ale nie odnalazłem.

To nic nie da. Jeśli jesteś nie zadowolony z dźwięku to co innego jest winą.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak aktualnie mam kartę dźwiękową zintegrowaną a amplituner podłączony jest poprzez HDMI do karty graficznej podpinanie dodatkowych kart muzycznych nie ma sensu bo nie zadziała?

Dźwięk puszczony w ten sposób w porównaniu z przesyłanym z karty dźwiękowej przez chinch będzie takiej samej jakości?

Polepszanie podzespołów komputera odpowiedzialnych za dźwięk nie ma znaczenia?

Chodzi mi też o wprowadzenie możliwości korekcji dźwięku, której aktualnie mi brakuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeśli chcesz koniecznie wprowadzać korekcje dźwięku z poziomu oprogramowania karty dźwiękowej i przesyłać sygnał obrazu i dźwięku przez hdmi karta dźwiękowa zewnętrzna odpada. Jesli masz płytę główna z wyjściem cyfrowym dźwięku z pinów karty dźwiękowej na niej zaszytej to potrzebujesz karty graficznej bez układu dźwiękowego i z wejściem cyfrowym audio oraz odpowiedni kabelek do ich podłączenia. Ewentualnie możesz użyć innej karty wewnętrznej do takiego wewnętrznego podłączenia. Nic nie wiemy jaką masz płytę główną itp. . Pozostaje jeszcze podłączenie dźwięku z karty dźwiękowej z jej wyjścia cyfrowego. Wtedy podłączenie chinchem ( cyfrowo ) będzie dawało podobny skutek jak prowadzenie dźwięku przez hdmi. 

S4Home wprowadza Cie w błąd. Jeśli płyta główna ma wbudowaną kartę dźwiękowa i graficzna lub korzystamy z karty graficznej w procesorze łączenie kablem nie jest konieczne do wyprowadzenia poprzez hdmi. Wtedy do wyświetlania obrazu na TV nie potrzeba dodatkowej karty graficznej. Jednak trzeba się wtedy liczyć z ograniczeniami mocy obliczeniowej takich wbudowanych układów graficznych.Do reprodukcji dźwięku nawet poprzez złącze cyfrowe potrzebny jest układ dźwiękowy. Jednak musi on być w jakikolwiek sposób podłączony pomiędzy komputerem i tym co ten sygnał odbiera. Złącze usb nie wystarczy do podłączenia amplitunera av do komputera i potem w jakiś sposób przez hdmi. Teoretycznie można by podłączyć kartę dźwiękowa usb z wyjściem koaksjalnym do karty graficznej w celu przesłania dalej sygnału z niej przez hdmi. Sytuacja taka wydaje się jednak mało praktyczna. Większość obecnie znajdujących się w użyciu płyt głównych posiada wyjścia cyfrowe do podłączenia do amplitunera. Wyjścia te są wyprowadzone na zewnątrz w postaci optycznych złącz toslink lub jednego RCA spdif. Jeśli złącze nie jest wyprowadzone na zewnątrz wówczas z płyty głównej często można wyprowadzić w taki sposób dźwięk dokupując odpowiedniego śledzia z złączem i kablem do podłączenia. Podłączenie kablami audio analogowymi nie jest najlepszym pomysłem w tej sytuacji, jednak daje możliwość wprowadzania korekcji i efektów posiadanej karty dźwiękowej. Tyle że nie przez hdmi :) .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, S4Home napisał:

W komputerach HDMI jest obrabiane przez kartę graficzną. I to od niej zależy wyjście.

Połowicznie. Bo dzwięk generowany jest na karcie dźwiękowej ale później systemem zero jedynkowym przechodzi do karty graficznej przez mostek północny na płycie głównej.

Rozumiem że to pytanie z ciekawości? Bo jakie to ma znaczenie?

To nic nie da. Jeśli jesteś nie zadowolony z dźwięku to co innego jest winą.

 

Zgadzam sie, ale to karta muzyczna generuje dzwiek, karta graficzna tylko przekazuje go do zlacza HDMI, jezeli nie bedzie karty muzycznej w kompie to karta graficzna nic nie wygeneruje:)

to tak przy okazji :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca tak jest. I tak i nie. Dla przykładu w obecnie produkowanych od kilku lat kartach graficznych AMD w samym chipie GPU zaszyte są układy dźwiękowe do wysyłania strumienia danych odpowiedzialnych za dźwięk na wyjściu HDMI. Mamy tu do czynienia z układem dźwiękowym zintegrowanym z GPU podobnie jak mamy do czynienia z procesorami APU gdzie CPU jest zintegrowane z GPU w jednym układzie.  W systemie na liście układów dźwiękowych jest on widoczny jako AMD HDMI Output. Urządzenie nazywa się AMD High Definition Audio Device. Taka karta graficzna pozwala generować dźwięk na telewizorach i monitorach komputerowych posiadających głośniki i wejście hdmi, nawet gdy brak jest jakiegokolwiek innego układu dźwiękowego. Dlatego tak, bo układ dźwiękowy jest potrzebny i nie bo tu mamy do czynienia z takim układem w karcie graficznej.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, MobyDick napisał:

Nie do końca tak jest. I tak i nie. Dla przykładu w obecnie produkowanych od kilku lat kartach graficznych AMD w samym chipie GPU zaszyte są układy dźwiękowe do wysyłania strumienia danych odpowiedzialnych za dźwięk na wyjściu HDMI. Mamy tu do czynienia z układem dźwiękowym zintegrowanym z GPU podobnie jak mamy do czynienia z procesorami APU gdzie CPU jest zintegrowane z GPU w jednym układzie.  W systemie na liście układów dźwiękowych jest on widoczny jako AMD HDMI Output. Urządzenie nazywa się AMD High Definition Audio Device. Taka karta graficzna pozwala generować dźwięk na telewizorach i monitorach komputerowych posiadających głośniki i wejście hdmi, nawet gdy brak jest jakiegokolwiek innego układu dźwiękowego. Dlatego tak, bo układ dźwiękowy jest potrzebny i nie bo tu mamy do czynienia z takim układem w karcie graficznej.

Dzieki,

Codziennie sie czegos nowego uczymy.........

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież tak napisałem.

@MobyDick gdzie wprowadzam kolegę w błąd? 

Powtarzam karta dźwiękowa mostek północny karta dźwiękowa. 

Jeśli karta dźwiękowa jest słaba i nie generuje np sygnału HD to graficzna tego nie naprawi.

Ale! Wymiana karty dźwiękowej z integrowanej na jakąś inną lepszą nie spowoduje poprawy jakości audio. To sygnał zero jedynkowy. I tak windows narzuca swoje. 

 

Chyba mówimy o tym samym ale ze każdy chce być mądrala to wychodzi jak wychodzi. 

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie nic o tym nie wiadomo aby chipset płyty głównej był zamieszany w przetwarzanie dźwięku. Chyba że karta dźwiękowa była by z nim zintegrowana :). A dźwięku może nie poprawi ale może polepszać dodając efekty dźwiękowe. Ostatnimi czasy Microsoft wyposaża sterowniki systemowe w polepszacze dźwięku w swoim systemie okienkowym. Część z nich jest darmowa, a cześć wymaga opłaty. To również może być jakimś rozwiązaniem, jeśli tego potrzebujemy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już o tym pisałem. Standardowym sposobem podłączenia obrazu i dźwięku do nowoczesnych amplitunerów jest złącze hdmi. Można podłączać również na inne sposoby. Można podłaczyć obraz do TV innymi złączami jakie posiada dany telewizor li komputer. To zależy od komputera i telewizora. Podobnie jest z dźwiękiem. Wszystko zależy od posiadanych złącz. Np. można podłączyć dźwięk światłowodem jeśli oba urządzenia posiadają złącza toslink. Komputery dają jeszcze taką opcję ze można je wyposażyć w kartę dźwiękową posiadającą złącza do podłączenia do np. tv, wzmacniacza audio., przetwornika CA itp. Opcji jest wiele. Obraz i dźwięk nie muszą być podłączone razem do jednego urządzenia.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usystematyzujmy co ustalono, lub co nie ...

Według mnie wygląda to tak...z komputera najlepiej wypuścić sygnał audio jeśli chodzi o muzykę, poprzez usb do ...i tu opcja do DACa -zapewne zewnętrzny bo amplitunery kinowe ( chodzi Ci o takowy? ) nie mają zazwyczaj wejścia USB asynchronicznego. Napisałem muzykę bo  dacki obrabiają sygnał i muzykę zazwyczaj stereo, nie ma sensu puszczać obrazu(filmu/video) po hdmi , a sygnału filmowego audio 5.1  do dacka bo na wyjściu jest 2RCA. Niemniej jeśli DAC tylko do muzyki wypuszczamy z USB pcta, rodzi się pytanie  czy będzie lepiej niż po hdmi, na pewno inaczej i to z każdym DACkiem, a rozrzut cenowy i jakościowy ogromny, natomiast czy jest sens kupować dobry DAC do amplitunera kinowego... ? Tu może branża podpowie, czy robiła takowe eksperymenty ?

Opcja kolejna audio z PCta  po hdmi , lub optycznie, coaxialnie do amplitunera, ale tutaj i tak za obróbkę dźwięku odpowie jak się domyślam jeden i ten sam DAC w amplitunerze. Czekam na opnie innych, bo jak ładnie ktoś napisał uczymy się całe życie ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do oglądania filmów wielokanałowo zdecydowanie trzeba powierzyć przetwarzanie dźwięku tylko ostatniemu na drodze przetwornikowi cyfrowo-analogowemu. On zawsze będzie potrzebny do zadziałania wszelkich usprawnień działania amplitunera. Doprowadzanie dźwięku w postaci analogowej będzie zawsze prowadzić do jego następnej konwersji na sygnał cyfrowy do obróbki i potem znowu do postaci analogowej na wyjściu wzmacniacza. Tylko tryb pomijający wprowadzanie korekcji przez amplituner ma sens przy słuchaniu np. muzyki gdy korzystamy z wyjść analogowych karty dźwiękowej lub zewnętrznego DAC-a. Nowe Windowsy mają wbudowane systemy korekcji akustyki pomieszczenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, MobyDick napisał:

Już o tym pisałem. Standardowym sposobem podłączenia obrazu i dźwięku do nowoczesnych amplitunerów jest złącze hdmi. Można podłączać również na inne sposoby. Można podłaczyć obraz do TV innymi złączami jakie posiada dany telewizor li komputer. To zależy od komputera i telewizora. Podobnie jest z dźwiękiem. Wszystko zależy od posiadanych złącz. Np. można podłączyć dźwięk światłowodem jeśli oba urządzenia posiadają złącza toslink. Komputery dają jeszcze taką opcję ze można je wyposażyć w kartę dźwiękową posiadającą złącza do podłączenia do np. tv, wzmacniacza audio., przetwornika CA itp. Opcji jest wiele. Obraz i dźwięk nie muszą być podłączone razem do jednego urządzenia.

Tylko że przy podłączaniu przez HDMI nie masz wpływu na dźwięk bo nie jest generowany przez kartę muzyczną prawda? Więc jak sobie z tym poradzić, aby dźwięk generowała dodatkowa (wen lub zewn) karta muzyczna a nie zintegrowana czy graficzna?

Nie ma różnicy w "jakości dźwięku" odtwarzanym przez HDMI ze zintegrowanej karty a przez inne połączenie (cinch itp.) z karty muzycznej? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, MobyDick napisał:

Mnie nic o tym nie wiadomo aby chipset płyty głównej był zamieszany w przetwarzanie dźwięku. Chyba że karta dźwiękowa była by z nim zintegrowana :). A dźwięku może nie poprawi ale może polepszać dodając efekty dźwiękowe. Ostatnimi czasy Microsoft wyposaża sterowniki systemowe w polepszacze dźwięku w swoim systemie okienkowym. Część z nich jest darmowa, a cześć wymaga opłaty. To również może być jakimś rozwiązaniem, jeśli tego potrzebujemy.

A jak z karty dźwiękowej przechodzi do graficznej? Przez Wi-Fi? Mostek północny jest od tego! Wiem bo wymieniałem takie rzeczy.

44 minuty temu, Maociek napisał:

Tylko że przy podłączaniu przez HDMI nie masz wpływu na dźwięk bo nie jest generowany przez kartę muzyczną prawda? Więc jak sobie z tym poradzić, aby dźwięk generowała dodatkowa (wen lub zewn) karta muzyczna a nie zintegrowana czy graficzna?

Nie ma różnicy w "jakości dźwięku" odtwarzanym przez HDMI ze zintegrowanej karty a przez inne połączenie (cinch itp.) z karty muzycznej? 

Przy filmach nie ma totalnie żadnego znaczenia jak wyjdziesz. Wychodzę HDMI i nie kombinuj. Chyba że twoja karta dźwiękowa nie obsługuje dźwięku HD to można się zastanawiać nad poprawkami. 

Jako że pc jest także słabym transportem audio to dobry przetwornik na xmos USB i tak jest drogi. A masz amplituner kinowy więc i tak wyszedł bym przez HDMI. Pewnie ten dac byłby droższy od samego ampli. 

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi czy wymieniałeś w tym celu mostek północy i czy z nim nie był z nim zintegrowany układ dźwiękowy ? Bo wtedy tak jest.

Bywa że właśnie trzeba podłączyć kartę graficzna do dźwiękowej przewodem wewnątrz komputera lub pogodzić się z tym że dźwięk trzeba przesłać w inny sposób niż przez hdmi.

Maociek. Ile razy można Ci powtarzać że wyjścia analogowe słabych układów dźwiękowych nie zapewniają dobrego dźwięku. Dlatego używa się wyjść cyfrowych do podłączenia lepszych układów dźwiękowych w sprzęcie audio. Jeśli chcesz korzystać z funkcji polepszaczy dźwięku określonej karty, wtedy musisz jej po prostu użyć w najlepszy sposób. Każdy rodzaj wyjścia może mieć soje cechy w konkretnym przypadku. Sam tym złącza nie sprawia ze zawsze działa to tak samo. Nie napisałeś nic konkretnego jaką masz płytę główna w komputerze , ani jaki masz amplituner. Teraz tylko dywagujemy. Amplitunery mogą mieć różne zestawy wejść.

 

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło o to że chipset płyty głównej zarządza działaniem ( włączaniem, wyłączaniem i tym co ma się dziać z połączeniami ) elementów zawartych na tej płycie. Sam jednak nie jest czymś co z zasady łączy wszystkie elementy w komputerze.Tak jak chip we wzmacniaczu sterujący jego działaniem nie musi przenosić dźwięku audio. Może on sterować przekaźnikami lub nie. Czasem wzmacniacze posiadające pilota do zdalnego sterowania głośnością mają mechaniczny selektor źródeł. Dlatego w sytuacji dość ogólnej nie można wszystkiego sprowadzać do jednej szczególnej zakładając ze zawsze tak jest.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...