Skocz do zawartości

Okablowanie od przyszłą instalację


Recommended Posts

Witam

Razem z kolegą robimy remont u niego w pokoju, ponieważ jest on kompleksowy postanowiliśmy zaplanować też coś pod przyszłą inwestycję - będzie to zestaw audio/kino domowe. Jaki dokładnie tego nie jesteśmy w stanie przewidzieć ani kiedy. Natomiast chcielibyśmy utopić w ścianach przewody i tu pytanie jakie. Nie jest audiofilem, poczytaliśmy że do głośników potrzeba 2,5 lub najlepiej 4mm. Myślę że dwa przednie i dwa z tyłu będzie ok a jak ma się sprawa z ewentualnymi innymi głośnikami (subbufer, centralny) i kablami do nich, takie same jak do głośników?

Wiem że bez konkretów ciężko udzielić odpowiedzi ale może ktoś z doświadczenia powie ile i gdzie warto pociągnąć przewody aby było uniwersalnie pod przyszły zakup. Z remontem chcemy zdążyć do świąt, będę wdzięczny za okazaną pomoc i uwagi.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja puściłem peszel w wylewce pod parkietem. Wewnątrz peszla możesz potem przeciągnąć dowolny kabel (limituje cię tylko średnica i sztywność kabla). Do centralnego idzie taki sam kabel jak do przednich kolumn. Jeśli masz wystarczający metraż, to możesz pomyśleć o jeszcze jednej tylnej parze głośników (7.1). Subwoofery można podpinać różnie, niektóre są nawet wireless - wtedy nie potrzeba kabla sygnałowego od serca systemu, ale zasilanie musisz do niego doprowadzić. W ogóle optymalną pozycję subwoofera trudno przewidzieć bez słuchania, zatem jeszcze trudniej poprowadzić do niego kabel z wyprzedzeniem...

Edytowano przez glenio
typo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, podłoga już skończona (panele) i nie uśmiecha się teraz ich zdejmowanie :). Zostaje podwieszany sufit i ściany, po których właśnie chcielibyśmy puścić przewody. Położenie przyszłych głośników jesteśmy w stanie przewidzieć i dlatego chcemy zagipsować kable, wiem że można podkuć i wstawić jakiś kanał natomiast dla pojedynczych głośników raczej się nie opłaca, po prostu położymy przewody, sprawdzimy czy działają i ukryjemy na dole w listwie przypodłogowej a górą puścimy do punktu centralnego. 

7.1 - dzięki za sugestie, położymy je.

Subwoofer - kabel taki sam jak do reszty głośników? Co do odsłuchu to wiem że ciężko pytać bez konkretów ale nie mamy wyjścia, natomiast zainwestować profilaktycznie kilkanaście zł w kabel nie zaszkodzi bo samo kucie potem będzie droższe a ile brudu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.11.2017 o 13:35, Ronin napisał:

Subwoofer - kabel taki sam jak do reszty głośników?

Sub zazwyczaj łączysz z amplitunerem kina domowego pojedyńczym kablem RCA (cinch), a nie kablem głośnikowym (zresztą sporo subwooferów do kd nawet nie ma wejścia na kabel głośnikowy).

Kabel do kolumny centralnej daj taki sam jak do frontów. Zresztą wystarczający na wszystkie kolumny będzie kabel o przekroju 2.5mm^2, a jak dasz 4.0mm^2 to też będzie dobrze (różnica w cenie jest niewielka).
Warto też zakończyć kable w ścianach gniazdkami bananowymi (wygooglaj to sobie), zarówno z przodu jak i z tyłu. Jest estetycznie i wygodnie, a spadek jakości jest niewielki.

Pozdrawiam
PS. Tak na wszelki wypadek jeszcze jedna uwaga: kabel do prawej kolumny powinien mieć taką samą długość jak kabel do kolumny lewej. To taka "oczywista oczywistość", ale na wszelki wypadek wspominam o tym B|
A kolejna sprawa - to chcesz podłączyć KOLUMNY a nie głośniki (głośnik jest elementem składowym kolumny, zresztą najważniejszym :D).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...