Skocz do zawartości

Stereo do 4000 zł (z rysunkiem poglądowym i nieproporcjonalnymi do budżetu wymaganiami)


Wuja

Recommended Posts

Cześć, 

proszę o pomoc w złożeniu zestawu stereo składającego się z amplitunera sieciowego i kolumn podłogowych. Paradoksalnie im więcej czytam i słucham, tym mniej jestem zdecydowany na coś konkretnego. :| 

W pierwszej kolejności rysunek poglądowy:

2f0gjux.jpg

Zestaw znajdowałby się na ścianie o szerokości 3,76 m po lewej stronie. 

Na żółto miejsce odsłuchu (odległość od ściany ok. 2,5 m), ewentualnie możliwość przestawienia kanapy (niebieski) w poprzek (wtedy miejsce odsłuchu znajdowałoby się ok. 3,5 m od ściany). Jak widać, przy zachowaniu wyjściowego ustawienia mebli wypadałoby, żeby kolumna po prawej była lekko skręcona w moją stronę. Kolumny mógłbym odstawić około 50 cm zarówno od ściany tylnej jak i bocznych.

I teraz konkrety. Chciałbym żeby był to zestaw w miarę uniwersalny z uwagi na rozstrzał muzyki której słucham (od skrajnych odmian metalu poprzez pop, rap aż do elektroniki/ambientów) - oczywiście zdaję sobie sprawę, że w tej półce cenowej musiałbym pójść na znaczne ustępstwa co do swoich oczekiwań. ;) Chciałbym, żeby bas był na tyle wyrazisty, żeby obeszło się bez dokupowania suba, grał precyzyjnie i sprężyście.

Koniecznie amplituner sieciowy stereo, z uwagi na tidala, spotify czy też słuchanie muzyki z PC - niekoniecznie z wyjściem HDMI.

Próbowałem już Pioneera SX-N30 razem z Pylonem Pearl 25. Niespecjalnie mi podeszło. Przyzwoicie aczkolwiek mało wyraziście. Jakkolwiek przestrzenny pop (Fever Ray, Susanne Sundfor, Slowdive itp.) czy new wave (np. Dead Can Dance) na tym zestawie brzmiały dobrze (ciepło i nomen omen przestrzennie) to już przy słuchaniu szybszych partii Mars Volty czy Toola brzmiało to sucho. Słaby bas. Zaznaczam, iż odsłuch miał miejsce w specjalnie przystosowanym do tego pomieszczeniu.

Nie wiem jaki amplituner sprawdziłby się najlepiej do moich preferencji. Po lekturze artykułów Pioneer/Onkyo wydają mi się najbardziej neutralne.

Odnośnie kolumn, czytałem o następujących:

- STX Electrino 250 (trochę masywne i nie wiem czy nie za duże jak na warunki pokoju),

- Indiana Tesi 560 (z recenzji wynika, iż chyba blisko im w brzmieniu - oczywiście zachowując proporcje - do Pylona Pearl 25),

- Melodika BL40 MKII (tyle, że obawiam się trochę tego bas refleksu z tyłu, do tego najszacowniejszej z Żon najmniej się podobają wizualnie),

Czy dobrze kombinuję? Co mogłoby się sprawdzić najlepiej biorąc pod uwagę moje oczekiwania (wygórowane jeżeli odnieść je do budżetu, wiem ;) ). A może kolumny podłogowe w tym metrażu to zły pomysł?

Dzięki za góry za propozycje!

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Wuja napisał:

roszę o pomoc w złożeniu zestawu stereo składającego się z amplitunera sieciowego i kolumn podłogowych. Paradoksalnie im więcej czytam i słucham, tym mniej jestem zdecydowany na coś konkretnego. :| 

To nie paradoks tylko normalka. Piszę o tym co post!

Masz bardzo prawidłowe ustalenie kolumn. Więc tylko je dobrać pod gusta i to wszystko.

Yamaha rn602, Pioneer sxn30, Onkyo 8250 to minimum czym się interesuj.

Kolumny: tannoy 7.4 granie lekkie swobodne, wyraźne ale bez ostrości. Dobra stereofonia.

Heco 500 granie mocniejsze dołem, równe, dynamiczne, delikatne u góry

Melodika bl40mkII podobne do HECO chodź w większym aczkolwiek mniej kontrolowanym dołem.

Stx250 bardzo równe pokaźne swobodne granie

Tesi 560, jaśniejsze, twardsze, łatwiejsze w ustawieniu.

Magnat 677 najmocniejsze z paczki. Punktowe, dobrze kontrolowany ale twardy bas, wyraźne w górze pasma.

Weź pod rozważenie dwie pary. Wyślemy na testy do Ciebie.

 

Piotrek

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odsłuchałem zestaw Tesi 560 + amplituner Yamaha R-N803D.

Jestem coraz bliżej tego dźwięku, na którym mi zależy, aczkolwiek ten model Yamahy to wydaje mi się, że jakościowo to jednak trochę marnowałby się w tym zestawie no i przekracza też trochę budżet. ;)

Zestawienie Tesi 560 z jakim amplitunerem sprawdzi się najlepiej? I jeszcze jedno pytanie, Tesi 560 nie posiadają miejsca na kolce. Warto zaopatrzyć się w jakieś podstawki granitowe dla nich?

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Z mojej strony natomiast w Twoim salonie zaproponowałbym kolumny podstawkowe. Spójrz proszę na francuską konstrukcję Focal Chorus 706. Będzie to nieporównywalnie lepsze klasowo brzmienie, a kolumny bez żadnego problemu prawidłowo nagłośnią Twój salon. Alternatywnie spójrz na Monitor Audio Silver 2. Co do elektroniki, to jeśli chcesz zejść trochę z finansami, to można jeszcze rozważyć niższy model Yamaha R-N602. Natomiast z mojej strony zaproponowałbym Ci zestaw, oparty na wzmacniaczu NAD C326 BEE oraz odtwarzaczu sieciowym Yamaha WXAD-10. Finansowo wyjdzie to atrakcyjnie, a obiektywnie masz system, który moim zdaniem zagra zdecydowanie najlepiej.

Zapraszam serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania poszczególnych konfiguracji. Poza wyżej wymienionymi zestawami, w naszym salonie znajdziesz dziesiątki urządzeń i kolumn, które w komfortowych warunkach możesz odsłuchać. W przypadku pytań oraz specjalnej oferty cenowej dla forumowicza, oczywiście służę pomocą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Minął prawie miesiąc a ja ostatecznie zakupiłem Yamahę R-N803D i Indianę Line Tesi 561.

Kolumny spokojnie wygrzewają się (po kilku dniach zauważalnie poprawił się dół) i jak na razie jestem bardzo zadowolony z zakupu - a po adaptacji akustycznej mam nadzieję, że będzie jeszcze lepiej.

Mam jedno pytanie dotyczące impedancji amplitunera. Yamaha umożliwia zmianę nominalnej wartości którą obsługuje z 8 na 4 ohmy. Producent moich kolumn wskazuje zaś, iż impedancja Tesi 561 to przedział od 4 od 8 ohmów. Czy w związku z tym obniżyć tę wartość?

W sieci ciężko znaleźć jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Jedni piszą, żeby zostawić jak jest i pod żadnym pozorem tego nie zmieniać, inni - żeby obniżać. Pewnikiem zmiana impedancji amplitunera spowoduje wzrost pobranej energii elektrycznej do wysterowania kolumn. Czy nastąpią również jakieś znaczące różnice w brzmieniu? Dodam, iż operuję maksymalnie na średnich poziomach głośności (maksymalnie -30db w skali -80 do +15db)

Dzięki z góry za pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moja sugestia: ustaw 4 Ohm. Zgodnie z prawami fizyki kolumny nie wezmą więcej prądu niż potrzebują, a kontrola nad basem będzie lepsza. Im ciszej słuchasz tym lepiej widoczny efekt. Polecam ten zabieg jako właściciel 803d. Jeśli słuchasz z YPAO to po zmianie zrób ponowną kalibrację.

Edytowano przez matlej
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...