Skocz do zawartości

Onkyo Tx-Nr626 - Jaki central/surroundy i subwoofer ?


BartoZ

Recommended Posts

Witam,w tym roku stałem się posiadaczem amplitunera Onkyo tx-nr626. Pierw sprzęt miał służyć do słuchania muzyki, aczkolwiek po podłączeniu starych kolumn (Vk -7620 bodajze) okazało się,że podoba mi sie bardzo dzwięk(nie z kolumn a ogólnie w kinie domowym). No i tu moje pytania,a mianowicie:
-Opłaca się wymienić głośniki w starych kolumnach na lepsze,a jeśli tak to jaki byłby to koszt ?
-Lepiej kupić nową centralną kolumne i surroundy?
-Wszystko musi być jednej firmy ?
-Polecicie jakiś subwoofer nisko schodzący,który poruszy sciany w moim pokoiku ?
 

Dodam,że Jamo s718 robią robotę bo i bass mają dość mocny aczkolwiek brakuje mu głębokości,20-40 hz ale jestem z nich zadowolony. Pokój to okolo 17/18 m.kw.

Słucham duuużo muzyki - w kinie domowym wydaje mi się ze lepiej mi sie słuchało ale kolumny które miałem podpięte były popalone/trzeszczały.Muzyka jakiej słucham to: Trap,hiphop,jazz.
Kwota jaką jestem w stanie przeznaczyć na kolumny (central+surround) = ok.400/500 zł aczkolwiek jak znajdzie się coś duuuużo lepszego w cenie 600/700 to nic sie nie stanie.

Filmy- okolo 30/40%

Czego oczekuje od kolumn:
- dobrego jakościowo dzwięku (ale bez przesady bo dopiero wchodze w temat odsłuchów więc pewnie nie usłyszę różnicy pomiędzy dobrymi głośnikami a średnimi)

Ps.Surroundy będą wisieć.

To raczej na tyle,bardzo proszę o pomoc.

 

Edytowano przez BartoZ
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety w grę wchodzi tylko zakup kolumny centralnej i dwóch satelitek - w przyszłości subwoofer.

Zdecydowałem się i jutro pojadę po stx e-200 n oraz stx c-200 n .

Mógłbym prosić o wyjaśnienie dlaczego są lepsze?

Jeżeli miałyby więcej basu,cieplejszego z głębią to moze w najbliższej przyłości bym się skusił ale musiałbym mieć dobre argumenty żeby wymienić moje Jamo s718 z których jestem zadowolony aktualnie. Chciałbym sprawdzić jak grają w/w kolumny lecz na śląsku (dokładniej Rybnik) ciężko znalezc sklep z takimi kolumnami, nie mówiąc juz o pokoju do posłuchania jak zagrają.

 

 

Bartek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiana głośników w kolumnach ma sens jeśli można kupić dokładnie takie same głośniki. Wymiana na inne pasujące tylko rozmiarem bywa ryzykowna jeśli nie zostaną one dobrze dobrane. Nawet używając głośników dużo lepszych lecz o innych parametrach może sprawić ze kolumny będą grały gorzej. Jeśli przeprowadzi się taką modyfikację sensownie , można czasem dość łatwo poprawić brzmienie kolumny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, MobyDick napisał:

Wymiana głośników w kolumnach ma sens jeśli można kupić dokładnie takie same głośniki. Wymiana na inne pasujące tylko rozmiarem bywa ryzykowna jeśli nie zostaną one dobrze dobrane. Nawet używając głośników dużo lepszych lecz o innych parametrach może sprawić ze kolumny będą grały gorzej. Jeśli przeprowadzi się taką modyfikację sensownie , można czasem dość łatwo poprawić brzmienie kolumny.

Dzięki za odpowiedz.Doszedłem do wniosku,że jest to nie opłacalne,ponieważ jakbym wymienił na te same (a nawet na lepsze) głośniki to i tak spaliłbym je słuchajac muzyki (aktualnie central z vk z nowymi glosnikami grał u mnie 2 dni i spalony).

44 minuty temu, mariusz1967 napisał:

Witaj . Dobrze jest jeżeli fronty i centralny są  tej samej serii i firmy , efektowe mogą być inne . Zachowujesz spójność dźwięku dzięki temu . Zakup który chcesz zrobić to słaby pomysł ( kolejność zakupów )

Pozdrawiam

Ciężko znalezć na internecie (gdzieś w pobliżu) kolumne centralna jamo o parametrach jakie oczekuje.Jaka kolejność byłaby prawidłowa ?

 

Chciałbym zaznaczyć, iż jestem laikiem. Aktualnie do muzyki sprawdzają się moje frontowe kolumny i to naprawde dobrze, jak grają cicho to są według mnie idealne,gdy odkręce gałkę to brakuje troszke basu.Aczkolwiek jak zmienie na tryb kinowy (podpinajac jakieś stare glośniki) to słyszę różnicę,że bas jest głębszy,cieplejszy. Jestem młody więc nie potrzebuję sprzętu który zagra niczym filharmonie czy inne rzeczy tego typu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, BartoZ napisał:

Dzięki za odpowiedz.Doszedłem do wniosku,że jest to nie opłacalne,ponieważ jakbym wymienił na te same (a nawet na lepsze) głośniki to i tak spaliłbym je słuchajac muzyki (aktualnie central z vk z nowymi glosnikami grał u mnie 2 dni i spalony).

Jeżeli szybko spalasz głośniki w kolumnach - to warto się zastanowić, czy nie grasz za głośno (zazwyczaj kolumny efektowe są sporo słabsze niż fronty) oraz czy niepotrzebnie nie podbijasz wysokich i niskich tonów (w dodatku jeszcze stosując podbicie - np. loudness).

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli głośniki tylne i centralny są znacznie mniejsze od kolumn frontowych należy pamiętać aby ograniczyć ich pasmo przenoszenia od dołu. To powinno zapobiec uszkodzeniu ich głośników niskotonowych. Często wymaga to ustawienia takich mniejszych kolumn jako małe ( small ) Palenie się głośników wysokotonowych jest zwykle wynikiem pracy wzmacniacza w przesterowaniu w sytuacjach o jakich napisał RoRo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Nie no żartuje sobie oczywiście bo nie rozumiem dlaczego kolega chce zostawić te fronty zamiast wymienić tanio cały set po prostu. 

Chcę je zostawić,ponieważ jak dla mnie grają idealnie a nie wiem po co miałbym wymieniać coś co jest idealne w coś co ... może mi się nie spodobać,może nie zagrać tak jak chce.Gdybym był w lepszej sytuacji finansowej to z chęcią bym zakupił subwoofer i kolumny które polecasz i sprawdziłbym czy naprawde jest taka różnica jak mówisz.Btw. nie wiem dlaczego aż tak uczepiłeś się tych Jamo ? Może audiofilem nie jestem czy kimś kto bardzo zna się na muzyce i wiedze pewnie masz większą ale wydaje mi się ze jak dobrze ustawisz te kolumny, dasz im dobry wzmacniacz/amplituner to zagrają ładnie. Ja osobiście nie mogę się czegoś doczepić, kolumn nie słucham raz na tydzien,nie słucham brzdękania gitary czy innych tego podobnych, w skrócie nie oszczędzam ich a jak narazie nic się z nimi nie dzieje (użytkuje ich około 1,5/2 lat). Jak będziesz gdzieś w okolicach Rybnika to daj znać,wpadniesz posłuchać jak to gra :)

A no... i kwestia tego co komu się podoba.Mi akurat spasowały bo kolumna ma niskotonowy dosyć spory dzięki czemu potrafi zatrząść moim pokoikiem,można bardzo głośno słuchać oraz są pięknie wykończone i kolor pasujący do wnętrza.

 

19 godzin temu, RoRo napisał:

Jeżeli szybko spalasz głośniki w kolumnach - to warto się zastanowić, czy nie grasz za głośno (zazwyczaj kolumny efektowe są sporo słabsze niż fronty) oraz czy niepotrzebnie nie podbijasz wysokich i niskich tonów (w dodatku jeszcze stosując podbicie - np. loudness).

Pozdrawiam

W amplitunerze mam ustalone: central - 100hz - w góre, dlatego to raczej słaba kolumna dlatego łatwo spalić.No ale już nie ważne.

 

Jechałem dziś po kolumny do Tych, jest tam sklep który "Ponoć" jest dystrybutorem STX. Bez dzwonienia wyjechałem i na miejscu okazało się,że na sklepie mają 2 kolumny z czego ani jedna nie była Stx-em. Dzisiaj zamówię przez internet tylko teraz mam problem...Znalazłem Stx E-200n oraz Stx e-250n, która z nich by bardziej pasowała do tego zestawu ? Czymś więcej się różnią niż tylko mocą ?

Linki:

http://nowyelektronik.pl/index.php?id_product=91892&controller=product

http://nowyelektronik.pl/index.php?id_product=82478&controller=product

 

Tutaj wstawiam zdjęcie pokoju

Artystą nie jestem no ale...

1/2 - kolumny

Szafka rtv a nad nią t, po prawej stronie szafki jakieś pół metra od niej stoi słup drewniany.

Po lewej od szafki w wnęce mam "garderobę" (koszule na wieszakach). No i od lewego końca szafki ciągnie sie sufit po skosie w dół do końca wnęki.

Reszta raczej jak na zdjęciu.

 

pokoj.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że STX E-200 N są nieco mniejsze od STX E-250 N, bo różni je średnica głośnika stożkowego. Ten z większa membraną ma nie tylko większa moc ale i gra nieco głośniej i nieco bardziej ma rozciągnięte niskie częstotliwości. Myślę że dużej różnicy między nimi nie będzie w roli tyłów. Jednak do głośnego grania lepiej wziąć mocniejsze i z większą skutecznością.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam ponownie!

Stałem się posiadaczem kolumienek STX C-200 n oraz STX E-200 n.

Pierwsze wrażenie :

Jako,ze jest to moje pierwsze kino domowe, gra bardzo przyjemnie a nawet lepiej niż przypuszczałem,kolumny na swój mały rozmiar są bardzo ciężkie.

Audiofilem nie jestem więc nie będe tutaj pisał,że grają dosyć głęboko aczkolwiek mają swój charakter itp itd.... Moge powiedzieć,że jest tak jak chciałem i cieszę się ze swoje aktualnego kina!

Pozdrawiam Bartek!

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...