Skocz do zawartości

CENA/JAKOŚĆ Dylemat początkującego


S4Home

Recommended Posts

14 godzin temu, StaryWilk napisał:

To co nie warto odpowiadać czy moderacja działa. Do powyższego dokładam Pioneer sx-n30 ostatnie sztuki są jeszcze za 280 euro vs a30 za 950 zl? To pokrewne konstrukcje? 

Moderacja działa.

Największa stratę wartości mają rzeczy drogie. Chodź jeśli i one są nie typowe to trzymają cenę. Z zakupem używanego audio jest jak z zakupem używanego samochodu. Kupisz sprzęt od razu jest tańszy po wyjęciu z pudełka. Ale masz spokój i jest twój. Kupisz używany, trzeba dokładnie oglądać, sprawdzać, kupić drożej przez komis. Ceny używanych sprzętów mocno podskoczyły ostatnim czasem. A możliwości rabatowania są. Zalecam oo prostu sprawdzić wycenić sobie i wtedy podejmować decyzje. 

Fajne podsumowanie @Junoxe

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.01.2018 o 20:53, StaryWilk napisał:

Na niektórych można w perspektywie lat nawet kilkadziesiąt procent zarobić, stare konstrukcje renomowanych producentów. Parę lat temu coś już 20- letniego chodziło po np. 2000 zł, dzisiaj trzeba brać jak ktoś np. 3000 zaśpiewa.

Cena używki zależy też w dużej mierze od polityki cenowej producenta. Są takie nówki w sklepach, które jednego dnia kosztują 8000 zł, drugiego mega "wypszszz" i kosztuje np. 3200 zł. Wtedy ile powinna kosztować używka? Jeśli kupimy taki "wspaniały okaz" po katalogowej cenie to jesteśmy ładnie w plecy.

Dużo można stracić na nowym modelu, który za niedługo będzie "wyprzedażowy" bo wchodzi nowy model. Tak robi np Monitor Audio, te ceny wyprzedażowe są naprawde spoko, te normalne nie za bardzo.

A ogólnie co do rosnących cen też używek - nie ma się co dziwić, ceny nowych wpływają na ceny używek. Kiedyś nowe Tannoy M2 były za ok 900zł a teraz używane prawie 20 letnie są za niewiele mniej do kupienia. I to wcale nie jest zła oferta - wręcz przeciwnie. Bo jak popatrzymy co nowego można obecnie dostać - np nowe Tannoy V1 za 1200zł i dźwięk 2 klasy gorszy, to nic dziwnego że ludzie wolą używki. Śmiem twierdzić, że gdyby była jakaś zmowa i każdy wystawiałby te Tannoy za 1000zł to i tak byliby chętni na ich zakup. Jak popatrzy się na ceny nowych - to jednak ceny przez te 20 lat wzrosły prawie dwukrotnie, w związku z tym ludzie sprzedając swoje używki zwietrzyli szanse na droższą sprzedaż swoich zabawek. Najbardziej drastycznie wzrosły ceny chyba Paradigma, pamiętam jak swoje 7v4 (odpowiednik dzisiejszych bardziej 9-tek) kupiłem za chyba 2200 (z jakimś rabatem), a jakie są ceny kosmiczne teraz ? Kiedyś można było Paradigma w ciemno polecić, ale teraz można znaleźć bez problemu ciekawsze kolumny innych marek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie się z tym zgadzam. Chodź często gęsto ceny używanego sprzętu są zbyt duże. Dlatego w tym przypadku warto rozeznać nieco rynek. Chociaż o tym możemy rozmawiać w temacie obok. "Sprzęt używany jak sprawdzić". Tu mile widziane są przykłady produktów nowych, nadzwyczaj dobrych cenowo w stosunku do jakości, oraz przykładów takich, które nie mają się czym pochwalić.

Don rozumiem że tu myślisz o Monitor Audio?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.01.2018 o 11:00, S4Home napisał:

Witaj,

No jak widać trochę jest. Decyzja moderacji. 

Wracając do twojego pytania.

A30 za takie pieniądze super. Zauważ że to skusiło denona do obniżenia swojego oma720 do podobnej ceny. Do tej pory był bezkonkurencyjny. Fajny tani wzmak.

677 nic lepszego do 2k nie kupisz.

Kolumny wychodzą ze sprzedaży więc teraz się zaczną dylematy.

Heco 900 w tej cenie. Wyprzedaż. Nie ma się co zastanawiać.

356 za 1800 ? Gdzie? To chwile patrzymy na używane czy nowe bo coś tu mi się teraz nie zgadza cenowo. 

Tak jest dwukrotnie lepszym wzmacniaczem.

Piszesz że nowe. Dziwne. Używane chodzą drożej. 

Wyślij linka.

Piotrek

Już było kilka razy wklejanie. Niemcy od 470 euro (czyli ok 2000 zł). Zdaje mi się że był ciut taniej przez chwilę. 

https://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/2438919_-c-356bee-nad.html

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

Raczej pewne jest iż zostaną Ci zaproponowane kolumny podłogowe. W końcu masz do napędzenia solidny metraż.

Depeche Mode - o dziwo??? Toż to jedna z ikon muzycznych^_^

Życzę owocnych poszukiwań i satysfakcji z późniejszego zakupu:D

Edytowano przez RoRo
Usunięto fragment wpisu nie na temat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

S4home -:)

ciekawe wykresiki i porównania ale jak dla mnie każdy sprzęt traci tak samo szybko. Wyjątkiem są sprzety unikatowe, które były istnymi rewelacjami jak np: stare Krelle czy Proaci. Dziś nawet nowe Mcintoshe, Hegle, Accuphase dostają równo w dół..

nowicjusz nie ma łatwo bo wiele zagadnień przed nim ale dopóki nie zarazi sie dobrze choroba i nie przestudiuje „klamotów” to bedzie w lesie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja się nie zgodzę. Bo Macintosha w rok sprzedaje się 15 sztuk? Nie wiem strzelam. A kolumn dali pewnie paręset kompletów. Jak nie parę tysięcy. 

Co za tym idzie. Na rynku wtórnym łatwiej trafić dali nic Macintosha. A jeśli produkt jest jeden używany to sprzedawca może za niego chcieć ile mu się podoba

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgoda ale ludzie nie są już tacy ciemni i nie płacą kupę kasy w ciemno;) po za tym kiedyś Dali też trzasakalo dużo kolumn a mimo to "wcześniejsza masa" też jest poszukiwana na rynku wtórnym.Tak czy siak rynek przedmiotów wtórnych ma się słabo... a juz najgorzej to segment DIY

Edytowano przez Miras23
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.01.2018 o 16:51, don napisał:

Kiedyś nowe Tannoy M2 były za ok 900zł a teraz używane prawie 20 letnie są za niewiele mniej do kupienia.

Tak samo z B&W. W 99 roku 801 kosztowały $3 tys a teraz za taką kwotę kupisz tylko młodszy model. 

Wydaje mi się że najlepsze stosunek ceny u jakości ma sprzęt którego producent może sprzedać wiele: n.p. niedrogie kolumny albo monitory studyjne. Wszystko co sprzedaje kilkanaście sztuk rocznie będzie zawierało dużą marżę producenta.

Dla mniej popularnego sprzętu koszt produkcji może wynosić dopiero 25% ceny detalicznej a czasem nawet mniej.

45 minut temu, Miras23 napisał:

Tak czy siak rynek przedmiotów wtórnych ma się słabo... a juz najgorzej to segment DIY

Przy tym kolumny DIY nie zawsze są tańsze od fabrycznych. Liczyłem sobie i wyszło że lepiej kupić i zmodyfikować kolumny fabryczne bo one kosztowały tyle co sami głośniki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Akurat co do marży na poszczególne sprzęty to wcale to tak nie wygląda. Ale o tym gadać nie powinniśmy.

No ja jestem konsumentem, a nie sklepem, więc mogę trochę pogadać:) Bierzemy na przykład Bang & Olufsen. Oni są korporacją publiczną i publikują swoje wyniki. To jest wynik za 2016 rok:

http://az498215.vo.msecnd.net/static/files/annual_reports/BO_AR16-17_UK.pdf

Piszą, że ich Gross Margin, t.j. różnica pomiędzy ceną produkcji i ceną sprzedaży wynosi 38%. Inaczej: oni sprzedają sprzęt dystrybutorom prawie dwa razy drożej niż koszt produkcji tego sprzętu. Do tego trzeba doliczyć marżę dystrybutora i sklepu detalicznego i dostajemy cenę, którą zapłaci klient.
Rozumiem, że nie cała ta różnica pójdzie do kieszeń właścicieli salonów, dystrybutorów i producenta, bo są inne koszty. Jednak różnica pomiędzy ceną produkcji i sprzedaży może wynosić 400% i więcej (t.j. koszt produkcji - 100 euro, cena sprzedaży - 400).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Miras23 napisał:

Chebum-> czy to wszystko jest ważne kto i ile zarabia? To raczej oddzielny temat i chyba faktycznie nie na forum.Wiec może przejdźmy do meritum tematu...Zrobiło się zbyt komercyjnie.

Ja wyżej napisałem co w moim rozumieniu jest najlepszym wyborem w stosunku cena/jakość. Piotr z @S4Home z tym się nie zgodził i ja spróbowałem udowodnić, dlaczego ja myślę właśnie tak.
Jeszcze raz: sądzę, że najlepszy stosunek cena/jakość ma sprzęt, którego producent sprzedaje dużo. Duża sprzedaż zezwala producentowi wyjść na swoje z mniejszą marżą, więc z mniejszą ceną i korzystniejszej dla kupującego. O przyczynie lepszego stosunku ceny do jakości napisałem wyżej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w czynnościach tu jest problem. Tak samo jest ze wszystkim. Myślisz że na samochodach jest marzą 20 procent. Na spożywcze artykuły też? 

W audio niestety ubolewam najmniej zarabia sklep. A najwięcej ma do zrobienia. Producent i dystrybutor ma swoje nie zmienne narzuty a to sklep musi wysłuchiwać że dlaczego koszt produkcji to 100 euro a wy macie na półce za 400 euro. 

Z drugiej strony nie podobają się ceny kupuj używane. Negocjuj. Nikt nikogo do kupna nie zmusza. 

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Miras23 napisał:

Chebum ,nie było jeszcze takiego co by drugiemu dogodził .Czy na serio wierzysz, że jest na Twoje pytanie odpowiedź? Przecież w tej branży nie ma pewniaków. A nawet jeśli dany setup zabrzmi dobrze w 90% mieszkań to u Ciebie może być inaczej...

No oczywiście że trzeba u siebie sprawdzić sprzęt. Właśnie dlatego staram się kupować sprzęt używany albo nowy w sklepach gdzie nie będzie większych problemów ze zwrotem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...