Skocz do zawartości

CENA/JAKOŚĆ Dylemat początkującego


S4Home

Recommended Posts

8 godzin temu, linda napisał:

Cześć. Chciałbym poprosić o poradę odnośnie monitorów/kolumn. 

Do 20 metrów moim zdaniem spokojnie możesz wstawiać większe monitory takie jak np heco aurora 700. Jesli mógłbyś dorzucić ok 800 zł fajnym wyborem byłyby kefy q350. Dysponujac takim budżetem proponuję kupić monitory, bo w tej cenie stosunek ceny do jakości będzie na pewno leoszy niż przy kolumnach podłogowych. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak  nowych Aurora 300, ELAC B6.2. Z używanych faktycznie Magnaty Quantum 673 lub późniejsze 723.

Dnia 10.04.2021 o 22:46, kepa416 napisał:

Nie chciałbym aby móc korzystać z 30% skali głośności albo żeby grały płasko.

Chodzi o to aby optymalnie wykorzystać moc wzmacniacza i dobrać do niego kolumny. Jeśli nie znajdę podłogowych pójdę w połączenie Heco Aurora 300 i Topping ale na 19m2 wydaje się zbyt malo

Może uzywane Klipsch Synergy? F1 albo F2.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mam swój pierwszy zestaw stereo - Yamaha R-N602 + Heco Aurora 700. Ampli z drugie ręki natomiast kolumny od S4Home :)
Pomieszczenie odsłuchowe - pokój 13m2 w kształcie prostokąta 4x3m. Kolumny stoją na dłuższej ścianie w odległości od siebie ~260cm. Miejsce odsłuchu również oddalone o około 260cm od kolumn. Odległość kolumn od ściany bocznej około 45cm, od ściany tylnej 25cm. Dwie ściany mam gołe - boczną i za kanapą.

Kolumny przyszły w piątek. Przez weekend udało się trochę posłuchać. Nie miałem do czynienia z innymi zestawami, na odsłuchach nie byłem, można powiedzieć, że wpadłem na głęboką wodę i zaufałem bardziej opinii internetowej niż swoim uszom. Wyszedłem z założenia, że przechodząc z głośników komputerowych na stereo każda zmiana będzie na plus.
W moim odczuciu dźwięk jest bardzo czysty, scena szeroka, instrumenty brzmią z detalami jakich wcześniej nie słyszałem. Ogólnie - WOW! Jestem zadowolony, ale jest niedosyt. Wszędzie piszą, że w Heco basu jest bardzo dużo. Ja mam poczucie, że jest go za mało. Wszystkie pokrętła na ampli mam na flat. Jak podbije basik na godzinę 5 i dam głośność w granicach -25db to dopiero coś zaczyna się dziać. Na flacie stopa perkusji wycofana i dość płytka, gitara basowa też jakoś nie mruczy. Bas nie jest mięsisty i wyrazisty. Ogólnie odczucie mam takie, że bardziej gra góra niż dół. Żona podobnie twierdzi, że zestaw gra płasko. Kable póki co mam najzwyklejsze 1,5mm 1zł za metr ze stopu CCA. Czekam na melodika MDC2250. Czy będzie poprawa? Doszło do tego, że winy będę szukać w kablu :D Kombinowałem z ustawieniem kolumn i bez większej różnicy. Dla sprawdzenia zdjąłem zworki z terminali by sprawdzić bas, ale nie gra jakoś mocno wybitnie. Czy jest możliwość, że mam uszkodzony amplituner i nie podaja niskich tonów tak jak powinien? Całkiem możliwe, że na moje odczucia muzyczne wpływ miał poprzedni zestaw głośników - logitech z5500. Chyba za bardzo przyzwyczaiłem się do suba. Może dopiero teraz muzyka brzmi tak jak powinna, a ja przez większość czasu słuchałem jej przebasowionej i ucho się przyzwyczaiło. Sam już nie wiem. Na pewno basolubny nie jestem. Mam słuchawki Audiotechnica M40X i lubię ich dźwięk, a ogólna opinia o nich jest taka, że grają dość równo bez podbicia dołu.

Wiem, że adaptacja akustyczna pomieszczenia nie należy do najlepszych, a od akustyki wiele zależy. Dopiero teraz przekonałem się jak wiele. Pewnie za dużo jest odbić wysokich częstotliwości i przez to góra tak mnie atakuje. Planuję na ścianę za odsłuchem zrobić trzy panele akustyczne w formie obrazu.
Najlepiej słuchać muzyki w trybie pure direct czy też flat, wtedy mamy poczucie, że dochodzi do nas dźwięk taki jak chciał autor.

Pytanie do was, czy słuchacie muzyki na flat, pure direct czy podkręciacie trochę basu, sopranów?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Froston napisał:

Kable póki co mam najzwyklejsze 1,5mm 1zł za metr ze stopu CCA. Czekam na melodika MDC2250. Czy będzie poprawa? Doszło do tego, że winy będę szukać w kablu :D Kombinowałem z ustawieniem kolumn i bez większej różnicy.

Zmiana położenia kolumn w pomieszczeniu daje najwieksze mozliwe zmiany nie liczac regulacji bass/treble. 

7 minut temu, Froston napisał:

Pytanie do was, czy słuchacie muzyki na flat, pure direct czy podkręciacie trochę basu, sopranów?

Jak nas (mnie) czasami najdzie ochota :)

W moim pre sa uklady dyskretne a nie op-amp-y wiec jest po audiofilsku :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Zmiana położenia kolumn w pomieszczeniu daje najwieksze mozliwe zmiany nie liczac regulacji bass/treble. 

Jak nas (mnie) czasami najdzie ochota :)

W moim pre sa uklady dyskretne a nie op-amp-y wiec jest po audiofilsku :P

U mnie jest dość małe pole manewru jeżeli chodzi o tańczenie z kolumnami.
 

aq.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jesteś z Trójmiasta to zapraszam na odsłuch :D

Kable już podłączałem kilka razy. Też myślałem, że może się pomyliłem z podpięciem i grają w przeciwfazie, ale nie.
Temat trochę wałkowałem, szperałem po necie i sam już nie wiem czy coś ze sprzętem jest nie tak, czy akustyka czy moje uszy to problem.

Jak podkręcę bas na maksa to wtedy pokój zalewa dołem, ale gdy pokrętło jest na flat to jest płasko i nijako. Bez znaczenia gdzie usiądę.
Będę musiał zrobić testy wzmaka w innym miejscu albo inny wzmak podpiąć u mnie.
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Froston napisał:

Temat trochę wałkowałem, szperałem po necie i sam już nie wiem czy coś ze sprzętem jest nie tak, czy akustyka czy moje uszy to problem.

Jak możesz to w ramach eksperymentu zrób dwie sztuczki / Yamaha bez żadnych polepszaczy Pure Direct/ :

1. Ustaw kolumny prawie równolegle do ściany tylnej z dogięciem tylko paru stopni , posłuchaj z dotychczasowego miejsca odsłuchu.

2. Wysuń kolumny , zrób trójkąt równoboczny ok. 1,3 m. , kolumny bardziej dogięte , ale kąt nie większy niż 20 st. posłuchaj.

Byłbym wdzięczny jak być opisał wrażenia i zmiany.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzisz @Froston, pisałem że może być problem z basem ;)

Spróbuj kolumny przysunąć do bocznych ścian i posłuchaj. Możesz je skręcić dokładnie w stronę miejsca odsłuchowego. I nie za daleko od tylnej ściany. Aha, sprawdź jeszcze co będzie jak staniesz mniej więcej na śrdoku pokoju, tam gdzie masz tą czerwoną ciapę na schemacie z kalkulatora.

Nie znam tego ampli, ale ma chyba wyjście na suba, może ma też w menu włączenie/wyłączenie. Upewnij się że jest wyłączony, inaczej może jakiś filtr odcinać dół.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym szukał rozwiązania w 3 rzeczach:

1. Pomieszczenie jest za małe i nie daje możliwości rozwinięcia sekcji basowej

2. Kolumny nie wygrzane, trzeba poczekać i pobawić się ustawieniami

3. Byłeś przyzwyczajony do basu z subwoofera komputerowego, Mieliśmy już takiego klienta. Taki bas jest nie do powtórzenia w kolumnach.

To akurat plus

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź jeszcze, jaką impedancję masz w amplitunerze ustawioną. Fabrycznie jest tam 8 Ohm. Przełącz na 4.

Próbowałeś podbić pasma Loudnessem ?

14 godzin temu, PorkOne napisał:

Nie znam tego ampli, ale ma chyba wyjście na suba, może ma też w menu włączenie/wyłączenie. Upewnij się że jest wyłączony, inaczej może jakiś filtr odcinać dół.

Nie ma takiego włącznika/wyłącznika.

Czy sub jest podpięty czy nie, kolumny powinny grać takim samym basem.

Edytowano przez terracan1929
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, terracan1929 napisał:

Sprawdź jeszcze, jaką impedancję masz w amplitunerze ustawioną. Fabrycznie jest tam 8 Ohm. Przełącz na 4.

Próbowałeś podbić pasma Loudnessem ?

Pierwsze co zrobiłem jak pojawił się u mnie amplituner to reset do ustawień fabrycznych. Później zmieniłem impedancję z 8 na 4 Ohmy. To tyle jeżeli chodzi o ustawienia.

Loudnessem się nie bawiłem. Wychodzę z założenia, że zestaw powinien grać "ładnie" bez korekty pokrętłami. Może faktycznie mam spaczone uszy, przez te głośniki komputerowe :P
Zapuściłem playlistę w jakości DSD. Niech się wygrzeją kolumny 🔊. Po weekendzie dam znać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...