Skocz do zawartości

Zestaw stereo do nowego domu


RYFFER

Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów

Niedawno rozpocząłem budowę domu, mimo tego, że niedawno wylałem dopiero fundamenty, to już od pewnego czasu myślę o zestawie audio do salonu. Czytuję dość intensywnie forum i wiem, że to wcale nie za szybko, bo poszukiwania idealnego sprzętu mogą trwać latami. Postanowiłem też, że założę osobno swój temat, bo tak naprawdę wybór sprzętu audio to sprawa mocno indywidualna.

Dołączam rysunki architektoniczne parteru i przewidywane miejsca ustawienia kolumn i miejsca odsłuchowego, nie jest to oczywiście sztywne ustawienie i może ulec jeszcze zmianie. Wiem że pomieszczenie na pewno nie będzie akustycznie idealne zwłaszcza ze względu na otwartą przestrzeń od strony kuchni. Dom ma służyć jednak nie tylko mnie no i przede wszystkim ma spełniać zadania użytkowe, więc niestety nie można iść tu na ustępstwa. Powierzchnie pomieszczeń wg załączonego rysunku

Kwota jaką chciałbym przeznaczyć na wzmacniacz (amplituner) + kolumny + odtwarzacz cd to 10 000 zł, jednakże nie chciałbym też zamykać się w tej kwocie, jeżeli okaże się że niewielkim dodatkowym kosztem można zyskać ogromną zmianę. Zależałoby mi na tym, żeby wzmacniacz (amplituner) posiadał funkcje sieciowe, ponieważ często używam Spotify, jednak też przy tym się nie upieram - priorytetem niech będzie jakość. Jeżeli chodzi o kolumny chciałbym raczej iść w jakieś podłogówki. Chciałbym również podpiąć pod sprzęt telewizor - chodzi tylko o to, żeby nie słuchać telewizji (filmów) z głośniczka telewizyjnego, priorytetowym zadaniem będzie odtwarzanie audio.

W tej chwili posiadam gramofon Unitra Bernard GS-464, który chciałbym w przyszłości zmienić na jakiegoś Thorensa lub Rega + przedwzmacniacz gramofonowy, jednak uznajmy to za przyszłe plany i nie włączajmy tego do podanej ceny. Na potrzeby doboru zestawu przyjmijmy, że chciałbym aby wzmacniacz (amplituner) miał wejście phono. Generalnie chciałbym zestaw w przyszłości rozbudować w ten sposób, aby podłączyć do niego monitorki, które stałyby w gabinecie (pomieszczenie na prawo od salonu), coś czuję że ten pomysł może się nie spodobać i raczej wszyscy zalecą mi kupienie osobnego wzmacniacza, ale bądźmy szczerzy, mój portfel też nie jest z gumy;).

Sprzęt może być zarówno nowy jak i używany.

Muzyka której słucham to rock, rock progresywny, metal, czasem blues, czasem jazz, czasem muzyka elektroniczna w sumie to wszystko co mi wpadnie w ucho, ale z przewagą gatunków wymienionych na początku.

Jeżeli chodzi o moje potrzeby dotyczące brzmienia - najważniejsza jest dla mnie selektywność lubię słyszeć dokładnie wszystkie instrumenty i rozbijać je sobie w głowie tak jakbym słuchał osobno każdego instrumentu w studiu. Zależy mi na miękkim wyselekcjonowanym basie który delikatnie przeważa nad resztą i nad twardą średnicą.

Wiadomo że najważniejszą częścią będą odsłuchy, jednakże szukam kierunku, w którym powinienem pójść w swoich poszukiwaniach, bo kompletnie nie wiem w co uderzyć, nie miałem też okazji słuchać wcześniej żadnej konkretnej marki sprzętu który można określić jako sprzęt wyższej jakości. Do tej pory bazuje bowiem na sprzęcie zbudowanym za około 800 zł, który na dodatek nie jest rozstawiony tak jak powinien, ponieważ moje M1 na to nie pozwala.

Piszę z okolic Torunia, kujawsko-pomorskie

Z góry wszystkim dziękuję za pomoc

image.thumb.png.0d97d381d91acf7c8564c55bad228daa.png

 

Edytowano przez RYFFER
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akustyka wskazanego pomieszczenia (otwartego na wszystko) jest tak wielką niewiadomą ,że salon który Ci cokolwiek doradzi może się lekko mówiąc "zbłaźnić" ;)

Ja bym początkowo wybrał elektronikę , a do niej dopiero szukał odpowiednich kolumn - najlepiej takich które będziesz mógł posłuchać u siebie i w razie nie dopasowania zwrócić

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

O akustyce nie będę pisał, to wyjdzie dopiero w momencie, jak wprowadzisz się do domu. Jednak na pewno tego typu duże otwarte powierzchnie nie sprzyjają dobrej akustyce. Rozumiem jednak temat, że jest to po prostu dom, który służy przede wszystkim do mieszkania.

Wracając do konkretów - poniżej zaproponuję Ci kilka moim zdaniem optymalnych konfiguracji. Pierwszą będzie system, zbudowany na bazie wzmacniacza NAD C368, rozbudowanego o kartę MDC BluOS DD. To bardzo mocny zestaw, grający swobodnyn, dynamicznym dźwiękiem, dodatkowo w pełni wyposażony w funkcjonalność sieciową. Drugą opcją jest wzmacniacz Hegel H90. Trzecią jest dobór klasycznego wzmacniacza np. Atoll IN100SE, może Advance Acoustics X-i105 oraz zewnętrznego odtwarzacza sieciowego np. Yamaha WXC-50.

Kwestia kolumn - na pewno warto posłuchać Dali Opticon 6, świetną opcją będzie duński zestaw Audiovector QR3, jeśli lubisz mocne, szybkie, bardzo analityczne brzmienie, posłuchaj potężne Klipsch RP-280F.

Natomiast przed ostatecznym wyborem koniecznie musisz posłuchać poszczególne rozwiązania. Zapraszam serdecznie do naszego salonu, jesteśmy salonem niezależnym, mamy ogromny asortyment sprzętu i kolumn, to wszystko w komfortowych warunkach możesz posłuchać i porównać u nas.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za propozycję, na pewno wezmę to pod uwagę.

Teraz widząc, że akustyka stanowi poważny problem (w zasadzie miałem tą świadomość wcześniej) rozważam jeszcze opcję wydzielenia jednego pomieszczenia tylko pod audio. Miała tam być sypialnia dla gości, a audio miało stać w części dziennej - czyli w salonie, jednakże muszę przyznać że bardzo zależy mi żeby zainwestowane pieniądze dobrze grały. Załóżmy więc że wszystkie założenia z mojego pierwszego postu są takie same, za wyjątkiem pomieszczenia - byłoby to prostokątne pomieszczenie ok 19 m2 - 4,85x4 m. Pomieszczenie w całości ma być przystosowane pod audio więc załóżmy że spełnimy wszystkie podstawowe założenia akustyczne - odległości od ścian, trójkąt równoboczny, dywan tłumiący na podłodze itd.

Proszę o propozycje dla takich założeń

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Biorąc po uwagę że w przypadku stereo nie robi się specjalnej instalacji audio to spokojnie wybuduj ten dom. Urządź się i wtedy wybieraj.

Kwota jaką dysponujesz daje Ci możliwość swobodnego wyboru wśród systemów stereo. Bez problemu dopasujesz brzmienie pod Twój system.

Amplitunery stereo także mają obecnie spory wybór.

Możemy podjechać wtedy do Ciebie z kilkoma propozycjami i zrobimy całodniowy odsłuch u Ciebie.

 

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, RYFFER napisał:

Nie wiedziałem, że jest taka możliwość. Dlatego pisałem odpowiednio szybciej, bo miałem w planach pewnie więcej niż jeden odsłuch w więcej niż jednym salonie.

Dzięki za tą propozycję

Dodaj do tego rabat od Piotrka i wtedy możesz zapytać o opcje w pułapie do 12tysi może ;)

2-3 amplitunery

3-5 par kolumn

i jak znam życie coś wybierzesz - najlepiej wybrać 3 pary kolumn lekko tańszych i 2 tak nad budżetem (co przy możliwym rabacie da Ci fajny wybór)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...