Skocz do zawartości

Potrzebuje pomocy przy doborze paneli akustycznych


Mateusz Topolan

Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie.  Jestem tutaj nowy,  więc w razie źle bym coś napisał to sory;)

Tak więc jak w temacie potrzebuję stworzyć adaptacje akustyczną do mojego domowego studia. W załączniku dodałem szkic zrobiony na telefonie więc proszę o wyrozumiałość plus zdjęcie biurka jakie posiadam. Na szkicu czerwone paski to drzwi,  niebieskie to biurko,  niestety to jedyne pomieszczenie w mieszkaniu które mogę przeznaczyć na studio.  Jest możliwość, żeby to wyciszyć? I żeby praca przy mixie była zadowalająca? Pozdrawiam i czekam na pomoc. 

sketch-1512424941226.png

received_906669626147077.jpeg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc tak, zapoznałem się z archiwum forum i żarówka się zapaliła,  w razie jakichś błędów proszę o wyrozumiałość ponieważ nazewnictwo mi się myli.

Na tą chwilę wiem, że:
-pianki spełniają tylko role jeżeli chodzi o wysokie częstotliwości i nie zatrzymują niskich.
- istnieją trzy konstrukcje pomagające polepszyć akustyke (chociaż pewnie jest ich więcej)
a) dyfuzory czyli to co dodaje przestrzeni przez rozproszenie sygnału akustycznego w różnych kierunkach
B) absorber wielopasmowy czyli np panele z welny które wytłumiają , czyli pochlaniaja dźwięk
C) absorbery bassowe które sa różne i daje się je w katach, nazywają się trap bassy o ile dobrze pamiętam
- wiem tez że ważna jest symetria której niestety nie posiadam w tym pomieszczeniu
- muszę zrobić pomiary żeby dowiedzieć się z czym walcze (Na tą chwilę wiem, że trzeba użyć programu eq wizard i mieć mikrofon wrzechstronny, ja mam kardioidalny stagg pgt 70 więc lipa. Tutaj znalazłem link https://youtu.be/-fZQvQKRnVM i kolega tłumaczy co i jak, tylko czy takie podłączenie mic z wyjściem nie uszkodzi karty?gdzie powinienem dac mikrofon w celu pomiaru, sweet punkt?
- dowiedziałem się też, że z panelami z welny nie można przesadzać bo zaistnieje przetlumienie

Na ta chwilę tyle wiem i sprawa jest smieszna z tego powodu, że jestem amatorem aranzacji dźwięku który chce zrobić studio w korytarzuwejsciowym do mieszkania (stąd tyle drzwi ). Moja narzeczona zgodziła się pod takim względem, że zachowam estetykę, więc panie premierze jak żyć? ŻARTUJE sobie... jest w ogóle możliwość, żeby zrobić to pomieszczenie znosne do nagrywania wokalu i rezyserke razem?

Mój plan początkowy byl taki, że zrobię panele akustyczne na każdą możliwą luke pomiędzy drzwiami Plus za odsluchem, na suficie nad reżyserka i dyfozor z drewnianych kostek za plecami. Jeżeli chodzi o kąty to nie mam za wiele możliwości bo przeszkadzają drzwi. Jedynie tu gdzie biurko, Ale jeżeli wyjde daleko z tą pułapką bassu to biurko się nie zmieści i wejdzie w drzwi... chciałem też zrobić jeden panel mobilny który stawialbym po środku pomieszczenia podczas miksu, wtedy według mnie utworzy się lepsza symetria odsłuchu mixu ale wyjdzie wymiar axa i też czytałem że z tym jest problem. 

Jeżeli chodzi o drzwi, to sa zwykle drzwi pokojowe z sklejki bez szyb, co z nimi? Można jakośestetycznie to zrobić żeby je wygluszyc?

Wykładzina? Znalazłem taką i zostawiamy link 

Wykładzina akustyczna

Dobra, czy raczej zbędna?

Monitory? Czytałem trochę o ustawieniu w odległości od ścian, że niby też ma wpływ, tylko jak dodam za biurko panele 10 cm z luką od ściany5cm(niby lepiej ) to znów będę musiał przesunąć mebel na drzwi. Jak to pogodzić? Niestety ograniczona przestrzeń manipulacji biurkiem.

Na tą chwilę więcej pytań mi się nie rodzi tak więc liczę na wyrozumiałość i prostote przekazania mi wiedzy na chlopski rozum, żebym wiedział na co się pisze...

Plan pomieszczenia zrobiony w Paint, ale chyba czytelny. Rozmiary części ścian nie zgadzają się z całością ponieważ chciałem podać faktycznewymiary do wykorzystania podczas dostosowania wielkości paneli.

Pozdrawiam

PLAN KORYTARZA.jpg

Edytowano przez Mateusz Topolan
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam,

zaznaczam, że doradzam jako amator.

Ja na początek wytłumił bym tylną ścianę, a później słuchał co jest nie tak. Kolejna elementem może, dyfuzor pomiędzy monitorami i mała ścianka z płyty meblowej po lewej stronie biurka (nie musiała by być do samej góry - 170 -180cm x 60 cm tylko dość gruba 15-20mm), bo uzyskał byś pewną symetrię w pierwszym polu i ewentualną możliwość dalszej aranżacji(na przykład oklejenie pianką, jeśli będzie problem z wysokimi tonami). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 1 year later...
  • 1 year later...

Witam  Mateusz i jak sobię poradziłeś z adaptacja akustyczną tego  pokoju bo mam podobne wymiary tylko ustawione w miarę symetrycznie i pytanie mam czy dużo poszło Ci paneli i czy jest znacząca różnica

Sorry za odkopanie Starego tematu ale nigdzie nie mogłem znaleźć podobnych wymiarów pokoju

Edytowano przez Sebastian Woznica
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...