Skocz do zawartości

RLS - kolumny którymi warto się zainteresować


Recommended Posts

RLS to mała manufaktura, która stworzona została przez Jerzego Rokoszowskiego w latach 90tych.

Ja poznałem te kolumny dzięki zaangażowaniu i pasji śp. Jarka Ostrowskiego, wieloletniego kierownika Audiopunktu w Warszawie.

 

Pierwsze kolumny które miałem przyjemność słuchać to były Callisto. Wtedy chyba jeszcze w wersji III ale tego nie jestem pewien bo sporo czasu minęło. Pamiętam głównie ogromne zaskoczenie że z takich małych „cosiów” może wydobywać się tak poważny dźwięk.

Miałem wtedy, o ile pamiętam, KEF-y iq3 i niestety dla mnie callisto zjadały je na śniadanko.

 

Po jakimś czasie przyszedł czas na zmiany i postanowiłem kupić nowe kolumny. Słuchałem kilku 'podstawkowców” ale za każdym razem coś „było nie tak”. Powrót do Audiopunktu i wypożyczenie Callisto IV i ELARA II , było strzałem w dziesiątkę.

 

Testów w prasie/internecie trochę jest a w razie problemów wystarczy wejść tutaj:

http://www.rls.com.pl/ i zajrzeć do działu „TESTY”.

 

Moje wrażenia ze słuchania :

 

Callisto IV – precyzja i scena według mnie na bardzo wysokim poziomie. Kolejna sprawa to to że nie są to kolumny które ja nazywam na swój użytek „klimatycznymi”, nie czarują i nie upiększają.

Dźwięk jest poważny, duży z dość dużą ilością niskich tonów (zaskakująco dużą jak na takie małe kolumny) ale trzeba pamiętać że jak chcemy czasem puścić „łomot” (w moim przypadku Metallica i Testament), to nie są to kolumny do takich ekscesów, szczególnie przy wyższych poziomach głośności

 

ELARA II – znacznie ciemniejsze od Callisto IV. Dla mnie to są właśnie takie 'klimatyczne” kolumny, czarujące dźwiękiem. W bezpośredniej konfrontacji – trochę mniejsza scena, mniej powietrza ale za to dużo bardziej gęsty dźwięk. Wszelkie dżeezikowe klimaty, PINK FLOYD czy choćby STING albo GENESIS – no to można łyżkami jeść. Lepiej znoszą „łomot”, być może dzięki większej obudowie, przetwornikom itd.

 

A po jakimś czasie zapragnąłem mieć poważne kolumny – podłogowe.

W odsłuchach miałem ESA, MONITOR AUDIO i jeszcze jakieś kolumny z zakresu 4-6 tysięcy.

Na szczęście ponownie odezwałem się do właściciela RLS :)

I kupiłem używane OBERONY II

 

OBERON II – test w sieci jest – można poczytać.

W dużym skrócie – dla mnie jest to połączenie idei Callisto IV i ELAR II ;)

Coś pomiędzy tymi kolumnami. Oberony są jaśniejsze od ELAR ale bardziej klimatyczne od Callisto. Bardziej detaliczne od ELAR ale mniej niż Callisto. I tak można by wymieniać dalej.

Oferują duży, pełny dźwięk i zagrają tak jak elektronika im to „zleci”. Według mnie, jeżeli cokolwiek dodają od siebie to są to minimalne dodatki. Podłączałem różne przedwzmacniacze i za każdym razem to co z kolumn się wydobywało, prezentowało zupełnie różny charakter danego sprzętu.

Zaletą według mnie jest brak „przebasowienia” - bas jest tylko wtedy gdy jest w nagraniu ;) dla niektórych może to być wada, ale przy dzisiejszych nagraniach niektórych zespołów lub „remasterach” może to być zbawienne.

Scena dość szeroka, łatwe do ustawienia nawet w niezbyt sprzyjających warunkach.

 

Teraz ogólnie:

RLSy nie są produktem który przeeksponuje jakiś element prezentacji dźwięku. Poukładany, spójny dźwięk ale wybierając poszczególne modele można sobie dobrać sposób prezentacji. Można wejść w detaliczność, „powietrze”, przestrzeń wybierając Callisto, można wybrać „gęstość” i klimatyczność nagrań wybierając ELAR-y abo wziąć coś pośrodku czyli Oberony lub... NEREID-y.

Niestety tych ostatnich zbyt krótko słuchałem i nie u siebie w domu.

 

 

 

Jak ktoś będzie miał pytania – postaram się odpowiedzieć w miarę możliwości.

 

Testy i zdjęcia:

Callisto IV- test który generalnie opisuje bardzo ładnie jak grają :

http://wstereo.pl/male-ale-szalone/

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...