Skocz do zawartości

Pianocraft 870 czy Yamaha R-N803d


MadMac

Recommended Posts

Dzień dobry!

Jakiś czas temu podjąłem decyzję, że ewidentnie potrzebuję dobrego audio do życia. Dość szybko bardziej obeznani znajomi polecili mi Pianocrafta. 

Najwyższy model mcr-n870d, przekonuje mnie swoją funkcjonalnością i DACem. Głównie słucham muzyki ze Spotify, FLAC, czasem CD. CD nie jest dla mnie koniecznością, bo większość kolekcji zripowałem już na FLAC.

No i tak zastanawiając się nad tym Pianocraftem, zacząłem rozważać zakup amplitunera r-n803d. No cóż, być może należy dozbierać kasy, natomiast nie chciałbym przekroczyć 5500-6000 pln za amplituner i parę kolumn. Skoro miałbym wydać ok 4, to czemu nie dozbierać jeszcze trochę, jeśli zrobiłoby to dużą różnicę.

Pokój dla systemu ma prawie 20m kwadratowych. Muzyki słucham różnej; minimalistycznej, instrumentalnej, jazzu, rocka, indie, czasem metalu czy jakiejś ambitnej elektroniki, tak więc od klimatów Balmorhea, Mike'a Oldfielda, Kate Bush przez Tonbruket, Bednarka, Otisa Taylora, Cohena po Toola, Electric Wizzard itd. Z dala od klubowych brzmień. Nie zależy mi na potężnym basie, natomiast zależy mi by muzyka dobrze brzmiała i robiła nastrój nie tylko grając głośno. W zasadzie muzyki bardzo głośno, słucham rzadko.
Zatem czy faktycznie warto dokładać do r-n803d i szukać odpowiednich kolumn, czy poprzestać na zestawie Pianocrafta n870 z dołączonymi monitorami?

Czy różnica brzmienia przy poziomie głośności akceptowalnej do pracy czy lektury będzie faktycznie na tyle zauważalna, że warta dołożenia 2k pln.
Kolejne moje pytanie; czy decydować się na wolnostojące kolumny, powiedzmy za około 2,5k za parę, czy może w podobnej cenie lub niższej wybrać monitory, które równie dobrze wypełnią przestrzeń muzyką. Dodam, że pokój ma niecałe 20m kwadratowych powierzchni, ale jest wysoki na 3,5m.

Rozważałem kolumny Q Acoustics 3050 , Dali Zensor 5 a także Castle Knight 3 ( te ostatnie ze względu na ich wygląd i z tego co na razie tylko czytałem podchodzący mi charakter brzmienia). Niestety para powyższych kolumn, plus r-n803d to już spory wydatek. Może inne alternatywy?

 

Z góry dziękuję za ewentualną pomoc.

Edytowano przez MadMac
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alternatywą do wspomnianego PianoCrafta jest bardziej model R-N602 Yamahy. R-N803 to już wyższa półka cenowa i brzmieniowa. Jeśli masz miejsce, to chyba lepiej kupić kolumny podłogowe. Monitory plus podstawki nie wyjdą dużo taniej. Wrzuć może plan pomieszczenia, to zobaczymy jakie są możliwości.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Z Twojego opisu wynika, że szukasz raczej jakości, a nie mocy. Zdecydowanie lepszą opcją będzie zakup klasycznego systemu, opartego na wzmacniaczu/amplitunerze i odpowiednio dobranych kolumnach.

Zacznę od elektroniki - na pewno dobrym rozwiązaniem jest jeden z amplitunerów sieciowych - wybieraj pomiędzy Yamaha R-N803D oraz Onkyo TX-8270. Obiektywnie brzmieniowo Yamaha jest troszeczkę lepsza, natomiast Onkyo ma wbudowaną sekcję złacz HDMI, co daje możliwość podłączenia wielu urządzeń audio-video i wyprowadzenia jednego kabla do telewizora. Yamaha gra bardziej dobitnie, szybko, dynamicznie, mocno. Onkyo jest spokojniejsze, trochę dokładniejsze, bardziej analityczne. W wyposażeniu różnice widzimy w systemach nagłośnienia wielopomieszczeniowego. Onkyo stawia na systemy otwarte google chromecast czy DYS Play:Fi, Yamaha natomiast preferuje swój system Music Cast. Wybór każdego z powyższych urządzeń jednak będzie opcją dobrą, znacznie lepszą niż PianoCraft.

Jako alternatywa proszę spojrzeć na rozwiązanie, oparte na klasycznym, dobrym wzmacniaczu i zewnętrznym odtwarzaczu. Niech najepszym przykładem takiej konfiguracji będzie świetny wzmacniacz Primare I22 lub Atoll In50SE w połączeniu z Yamaha WXAD-10. Pod względem wyposażenia i funkcjonalności mamy wszystko, natomiast brzmieniowo jest to na pewno rozwiązanie wyraźnie lepsze. 

Kwestia kolumn - jeśli nie zależy Ci na wyeksponowanym basie, raczej stawiasz na równy, plastyczny, muzykalny dźwięk, spójrz raczej na dobre monitory. Na pewno ciekawą opcją, która bez żadnego problemu dobrze nagłośni Twój salon, zapewniając także świetną dynamikę będzie Focal Chorus 706. Trochę spokojniejsze, ale za to bardzo plastyczne, gęste oraz niezwykle przestrzenne brzmienie zaoferuje brytyjski monitor Kef Q350. Na pewno warto także spojrzeć na duńskie Dynaudio Emit M20.

Przyjrzyj się proszę moim propozycjom, w przypadku pytań oraz specjalnej oferty cenowej dla forumowicza, oczywiście służę pomocą. Zapraszam jednak serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania poszczególnych rozwiązań. Poza wymienionymi powyżej konfiguracjami, w naszym salonie znajdziesz dziesiątki urządzeń i kolumn, które w komfortowych warunkach możesz odsłuchać i porównać. Jesteśmy salonem niezależnym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model 803 jest znacznie lepszy. Bardziej funkcjonalny i ma brzmienie odpowiadające prawidzwa wzmacniaczowi. 

W tej cenie zdecydowanie ten model oraz przyzwoite, dobre kolumny.

Tu mam na myśli nowe aurora 700, melodika bl40mkII, czy też świetne modele magnat seri 725, 727.

 

Które brzmienie będzie ci bardziej odpowiadać zweryfikuje odsłuch. W tej cenie masz dostępne skrajnie brzmiące kolumny. Dobrze abyś je odsłuchał w domu. 

Zachęcam do wypożyczenia od nas.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. 

Poniżej wstawiam schemat pokoju. 

Jako, że jest stosunkowo wąski i długi, a zależy mi na ustawieniu jak na rysunku, wobec czego pojawiają się dodatkowe kryteria. 

Otóż żeby zachować między kolumnami rozstaw 2,5 metra, to pozostaje mi zaledwie ok 30 cm. na odsunięcie od ścian bocznych. Zakładając głębokość kolumny ok 30 cm to od tylnej ściany mógłbym odsunąć 40 maks 50 cm. To już może być ograniczające dla niektórych konstrukcji. 

Jedno Miejsce odsłuchu jest jakieś 3 metry od linii kolumn, kolejne jakieś 4-4,5.m. A zależy mi na przestrzenności dźwięku, na szerokości i głębokości sceny, choć zdaję sobie sprawę, że taki układ może to ograniczać. 

Faktycznie moc jest mi raczej zbędna, natomiast zależy mi przede wszystkim na jakości brzmienia, lubię słyszeć przestrzeń, detale, smaczki, separację instrumentów. Nie zależy mi na "faszystowskim" brzmieniu jak słyszałem na jakichś monitorach studyjnych blisko głowy u kolegi, choć detale mile widziane. 

Rozważam yamahę 803, ponieważ intuicja mi podpowiada, choć mogę się mylić, że aby muzyka dobrze brzmiała przy stosunkowo cichym słuchaniu a nawet kołyszacym do snu, to kolumny i tak potrzebują mocy. 

Kurcze, miał być Pianocraft i spokój, faktycznie funkcjonalność cudna, ładna forma, zamknięta w dwóch spojnych elementach, świetny DAC i w ogóle, ale jednak brzmienie jest priorytetem. 

Q21, dzięki za alternatywy, jednak chyba zostanę przy jednym klocku, tym bardziej że te zestawy jeszcze naciągają budżet. Nie zdążyłem jeszcze się przyjrzeć czy spełnią funkcję DAC a na której mi zależy. 

S4home. Na pewno jak już bardziej się skonkretyzuję, będę tego słuchał a opcja odsłuchu w domu wydaje się bardzo rozsądna przed wydaniem jak dla mnie nie małej kwoty. 

Kraft, no właśnie, ta Yamaha 602 też mi trochę po głowie chodzi, no i tu kolejne dylematy, czy wydać mniej, czy tyle samo i lepsze kolumny? Choć jakie mam ograniczenia pomieszczenia to nakreśliłem. Chyba wolałbym lepszą elektronikę i ewentualnie zmienić na lepsze kolumny, niż odwrotnie zwłaszcza kiedy wybieram all in one. 

 

plan pokoju-2.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupując ,,duży,, amplutuner, (zamiast pianocrafta)typu rn803 wybrałeś dość przeciętne kolumny do klasy amplitunara i metrażu. Dali 5 nawet bardzo ...dodatkowo w kontekście ich ceny i możliwości w tym metrażu.

Wybrałbym model rn602 plus wtedy zostaje nieco kasy na lepsze kolumny, po prostu lepiej przełoży się to na ogólną jakość brzmienia:) Zamiast Castle3, model 4(skoro lubisz Castle) . Zamiast średnio udanych Dali 5 ,Indiana line coś z serii tesi. Lub pasujące w tych muzycznych klimatach świetne Audio Academy phoebe III ( Dali 5 to przy nich kiepski uczniak). Świetne muzykalne kolumny, dobrze grające także przy cichym odsłuchu. 

Edytowano przez jacek75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki jacek75.
Chodzi mi po głowie, by zakupić kolumny używane do 803d. Może jest to czysto psychologiczny efekt, ale wolałbym mieć poczucie, że amplituner potrafi lepiej z lepszymi kolumnami, niż odwrotnie. Czy faktycznie za 2500 z ewentualnym niedużym hakiem, nie uda się zakupić pary dobrych kolumn np używanych na których amplituner już pokaże co potrafi? 
Jakby nie patrzeć to wciąż amplituner, za 3500, więc na logikę, to posiadacz kolumn za kilkanaście tyś lub więcej, raczej inną elektronikę do nich podłącza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, bo może po prostu zwyczajnie zgłodniałem od kiedy podjąłem decyzję, że pragnę dobre audio.
Pianocraft 870 zwięzły i bardzo multi, świetny DAC, no i wszystko w komplecie za niecałe 4k.
Patrząc na 602, to powiedzmy, że dokładając nieco, mam nieco poważniejszy sprzęt, czy faktycznie jest to taki wzrost jakości względem elektroniki? Może inaczej, czy Pianocraft 870 pracując z tymi samymi kolumnami, mocno ustępuje pola 602 i czy te monitory w zestawie Pianocrafta, faktycznie nie są warte rozpatrzenia?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MadMac, teoretyzując nic więcej nie osiągniesz. Masz wąską listę sprzętów do odsłuchania, więc idź do sklepu i posłuchaj. Pianocrafta, R-N602 i R-N803. Godzinka i będziesz wszystko wiedział.

Nie wiem dlaczego tak się zachwycasz DAC-em w Pianocrafcie? R-N602 i 803 mają pewnie jeszcze lepsze, więc o co chodzi?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co racja to racja. Nie zachwycam się DAC-em Pianocrafta, po prostu jest dla mnie ważny i to też mnie do Pianocrafta przekonywało na początku, no ale teraz chcę więcej.
Co do odsłuchu to chcę być na tyle przygotowany by też wiedzieć z jakimi kolumnami ten sprzęt zestawiać a nie każdy salon ma wszystkie, lub odpowiednie. Dlatego się tym gryzę i ciągnę za języki obeznanych w temacie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, MadMac napisał:

S4home. Na pewno jak już bardziej się skonkretyzuję, będę tego słuchał a opcja odsłuchu w domu wydaje się bardzo rozsądna przed wydaniem jak dla mnie nie małej kwoty.

Szczerze i od tego momentu dalsza dyskusja jest zbędna. Czemu?

Bo nikt z nas nie wie jak zagra to w Twoim pomieszczeniu, ani nikt z nas nie wie czy to Ci się spodoba czy nie.

Sprawdzasz i dajesz komentarz tak-zajebiście, Nie ale to padaka i już:)

Sam ufaj sobie!

Piotrek

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...