Skocz do zawartości

pomocy przy wyborze wzmacniacza... :)


slawas2001

Recommended Posts

To prawda.

Z innej beczki - słuchałem właśnie tych Emitów z Naimem 5si oraz Musiscal Fidelity A5 na jednym posiedzeniu, więc miałem dokładny obraz między dwoma setupami. To co zrobił MF to masakra. Nie mogłem przestać tego słuchać. Biedny Naim (a bardzo lubię ten wzmacniacz) zagrał przy nim "cichutko", tak delikatnie, płasko, szaro, bez emocji. Wiadomo , że to inna klasa urządzeń, ale MF ma 2 x 400W przy 4ohm i to słychać. Prawdą jest , że czym droższy wzmacniacz to Dynki zagrają lepiej - nawet budżetowe konstrukcje.

Nowy Naim 5si kosztował niedawno koło 5500 zł jako nowy (jak dla mnie gruba przesada) - teraz za 3500 zł moża dostać. Używka tego MF A5 poszła pare dni temu na all za 3800 zł. To tylko tak dla zobrazowania. Możliwości jest dużo, ale w używkach.

Edytowano przez Exciter555
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nawet nie że ja nie chce używki tylko się po prostu boję, to choć trza by się znać, wiedzieć jak brzmi taki wzmaczniacz ogarniać czy nie grzebany itp. To tak jak z zakupem samochodu połowę taniej a nigdy nie wiadomo czy gdzieś nie wpadł w dziurę, czy coś nie jest na granicy zatarcia itp Już nawet gdyby to sprzedającego musiałbym znać albo żeby przynajmniej mieszkał w moim mieście lub niedaleko, żeby w razie wiedzieć kogo szukać albo kupować od kogoś od kogo się wcześniej kupowało i ma się zaufanie ;) ceny używek są bardzo atrakcyjne ale zawsze jest jakieś ryzyko :/ do tego dochodzi test w domu czy trafo nie burczy i czy brzmienie sie podoba - ja jak bym sprzedawał komuś kogo nie znam to wolałbym bez zwrotów i vice versa nie jest powiedziane że sprzedający taki zwrot przyjmie ;)  

jesli mnie pamięć nie myli to kilka razy na forach trafiłem na wątek gdzie kupiony używany sprzęt ma jakąś wadę grzeje się wyłącza itp

najlepiej byłoby poszukać w salonach powystawówki, albo jak wchodzi nowy model to te starsze często tanieją ....

Edytowano przez slawas2001
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko używany bo w kwotach o jakich rozmawiamy do dynek z nowego sprzetu nic nie znajdziesz. Jesli dynki to mocny wzmacniacz. To warunek konieczny. Barwa, dociażenie biorą się tez z mocy. Naim 5si był za slabym wzmacniaczem i może dobrze, ze Ci to trafo brumialo. Z tego co czytam to Atoll to nie Twoje brzmienie. MF jak najbardziej. Mocna lampa jest tez dobrym pomyslem ale obawiam się, ze sam pre nie zalatwi sprawy. Myslę, ze caly wzmacniacz powinien być lampowy. Trudno jednak w tym budżecie znaleźć dobrà, mocną lampę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, slawas2001 napisał:

jesli mnie pamięć nie myli to kilka razy na forach trafiłem na wątek gdzie kupiony używany sprzęt ma jakąś wadę grzeje się wyłącza itp

Tak samo jak z nowym sprzętem, również może się popsuć, czasem jest już jest popsuty wyjęty prosto z pudełka.  A gwarancją nieraz można sobie tylko ...... podetrzeć ;)

Oczywiście nikt tu do niczego nie namawia , ale realia są już przedstawione ...

Trochę używek już przerzuciłem  i w sumie nie miałem żadnych większych problemów, ale zawsze starałem się odbierać osobiście, uprzednio słuchając, sprawdzając w miarę możliwości sprzęt. Wysyłkowo to faktycznie trochę ryzykowne. Dodatkowo jeszcze nasi kurierzy też za delikatni nie są ;)

W paru wzmakach miałem tylko zimne luty, część elektrolitów do wymiany, ot cała robota - 100 - 150 zł i wzmaki grały jak nowe - tyle że akurat w tych konkretnie przypadkach był to sprzęt kilkudziesięcioletni niegdyś z dosyć wysokiej półki , kiedy to nie oszczędzali na użytych materiałach/elementach. Nigdy też w takich wiekowych wzmakach mi nic nie brumiało, nie wywalało korków, a słabeuszami nie były ;) A teraz sam widzisz jak to jest ;) Oczywiście bardzo lubie i cenie nowe konstrukcje /sam jestem w posiadaniu takich/ , no ale nie za cenę katalogową. Nie lubie przepłacać ;)

Widzisz ... kupując sprzęt używany przykładowo za 4k, 8k jest możliwość kupienia urządzenia stosunkowo młodego - paroletniego od pierwszego właściciela z książeczką gwarancyjną (gdzie możesz zajrzeć czy były wykonywane jakieś naprawy itp.). Przecież taki sprzęt jako nowy kosztuje analogicznie do użytych przykładów - 8k, 16k. więc małolat (szczególnie w Polsce) tego nie kupi do naparzanki, a raczej ktoś kto kocha muzykę , a tacy ludzie z reguły dbają o swoje zabawki, niektórzy bardziej niż o żony ;)

Ja bym odsłuchał z tymi kolumnami wzmaków z wyższej półki, obczaił jak to gra , jeżeli byłbyś oczarowany jakimś modelem to bym na spokojnie przyczaił się na używkę, a póki co słuchał na tym co mam ;)

Ok, już nie namawiam ;) Najważniejsze abyś czerpał radość z muzyki bo przecież o to w tym chodzi.

 

6 godzin temu, slawas2001 napisał:

najlepiej byłoby poszukać w salonach powystawówki, albo jak wchodzi nowy model to te starsze często tanieją ....

Zgadza się, czasem upusty są spore, ale też zależy jaka firma.

Edytowano przez Exciter555
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

jako że nadal szukam  wzmacniacza odnawiam wątek :)
mam osłuchane w domu do dynaudio emit 20 następujące wzmacniacze:

nad 326 - nie jest taki zly, ale pewnie minimalnie za mało rozdzielczy na dole pasma i minimalnie za słaby do kolumn żeby utrzymać niskie tony które w dynkach potrzebują czegoś bardziej punktowego;

nad 375 - znowu nie jest zły bardziej rozdzielczy, mocniejszy, lepiej kontroluje te kolumny ale mam znowu wrażenie że za mocno gra przynajmniej jak dla mnie, coś mi mówi że tak by się nadawał do ostrego metalu metallica, ratm, nirvana jak ktoś lubi pierdyknięcie, w popie i jazzie też w miarę się sprawdza ale już w rocku typu dire straits, pink floyd, the doors przy emitach mi nie podchodzi robi się ciemno i mocno basowo, gra tak dośc szybko i tłusto i odrobinę mnie przytłacza;

i teraz chyba trzeba będzie szukać dalej, coś bardziej do plumkania niż ostrej jazdy, w miarę rozdzielczego, równego z lekką przewagą środka i krótszym konturowym basem, macie jakieś propozycje? lampa cayin a55tp? atoll100? musical fidelity3si? denon pma 1600? marantz? a może rega? który z nich by się nadał i miał ładną barwę?

nie znam tych wzmacniaczy więc generalnie chodzi mi o ogólny charakter brzmienia i podpowiedzi ... wszystkiego nie da się odsłuchać więc próbuje wyeliminować to co nie spasuje ..

Pozdrawiam, 
slawo

Edytowano przez slawas2001
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, S4Home napisał:

Atoll in 100 i Marantz pm8006. 

Sprawdź i daj znać.

Piotrek

Piotrek, a jak oceniasz cayina a55tp, zastanawiam się nad nim poważnie, ponieważ nie chce za kilka miesięcy szukać nowego tranzystora? jak byś ocenił jego moc w porównaniu do tranzystorów np nada? inne pytanie to jakie one mają pobór mocy te lampowce?

22 godziny temu, Fafniak napisał:

Coś mi sie zdaje że prościej byłoby kupić do takiej muzyki te kolumny:

 

dzięki Fafniak ale nie chce na potrzeby tego projektu zmieniać resztę toru i zaczynać całą zabawę od początku, to by mnie kosztowało stanowczo za dużo czasu i energii ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to dlaczego?

Dnia 18.03.2018 o 15:43, slawas2001 napisał:

nad 375 - znowu nie jest zły bardziej rozdzielczy, mocniejszy, lepiej kontroluje te kolumny ale mam znowu wrażenie że za mocno gra przynajmniej jak dla mnie, coś mi mówi że tak by się nadawał do ostrego metalu metallica, ratm, nirvana jak ktoś lubi pierdyknięcie, w popie i jazzie też w miarę się sprawdza ale już w rocku typu dire straits, pink floyd, the doors przy emitach mi nie podchodzi robi się ciemno i mocno basowo, gra tak dośc szybko i tłusto i odrobinę mnie przytłacza;

Moje granie ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jakby była jakaś lampa , ale brzmieniu bardziej "tranzystora" (takie przecież są) to też by nie podeszło?

Jak zrozumiałem chodzi tu bardziej o spasowanie w aspekcie technicznym a nie dźwiękowym. Czy wszystkie lampy mają taką wysoką impedancję na wyjściu?

Zbytnio nie znam się na lampach dlatego pytam ;)

Edytowano przez mordor12
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, mordor12 napisał:

Czyli jakby była jakaś lampa , ale brzmieniu bardziej "tranzystora" (takie przecież są) to też by nie podeszło?

Jak zrozumiałem chodzi tu bardziej o spasowanie w aspekcie technicznym a nie dźwiękowym. Czy wszystkie lampy mają taką wysoką impedancję na wyjściu?

Zbytnio nie znam się na lampach dlatego pytam ;)

Nie chodzi tu o rodzaj brzmienia. Wzmacniacz o wysokim współczynniku tłumienia i brzmieniu lampowym byłby tu pewnie idealny. Wysoka moc wbrew pozorom również niema tu zbyt dużego wpływu. To raczej wzmacniacze o dużej mocy często mają właściwe parametry do tego celu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @MobyDick

 

20 minut temu, mkk napisał:

Dynaudio ....brrr :P

Tak mi się wydaje, że jak z grubsza granie 326 Ci odpowiada, to tu jest rozwiązanie Twojego problemu : 

https://allegro.pl/kategoria/wzmacniacze-i-pokrewne-koncowki-mocy-20118?string=nad&where=%2Flisting&order=m&bmatch=ss-base-relevance-floki-5-nga-hcp-ele-1-1-1003

M

No tak , ale znowu by musiał poszukać odpowiedniego preampa, bo przecież nie podłączyłby do NAD 326 bo byłby mezalians. W tym wzmaku preamp leży po całości.

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połączenie dobrej końcówki mocy z preampem lampowym mogło by być tu rozwiązaniem. Problem może być w tym czy jeśli trzeba by do tego odpowiednio dobrych klocków ( nawet używanych ) czy udźwignie to budżet. Obawiam się że trzeba było faktycznie wybrać inne kolumny. Nie dlatego że te są złe, tylko że trudno o odpowiednią elektronikę która dała efekt końcowy spełniający oczekiwania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki uprzejmość chłopaków z s4home słuchałem dzisiaj na minas anorach od studia 16 herz atolla 100 i cayina 50tke i powiem tak że atoll 100 ma sporo basu i taki masywny choć plastyczny dźwięk gdzieś w średnicy i nieco schowaną górę pasma, ale z muzykalnością nie było problemu, w miarę czuć moc... natomiast cayin był bardziej elegancki subtelniejszy jaśniejszy ze smaczkami w wyższych partiach i stosunkowo nienarzucającym się dość konturowym łagodnym basem, bardziej błyszczał niż pokazywał muskuły ...jak na lampę była dynamika na przyzwoitym poziomie.. w tym momencie jest to faworyt bo mam wrażenie że tego szukam, ale musze sprawdzić na dynkach czy sobie poradzi, jesli tak to jest do wzięcia jeśli nie to ........ chyba się wkurzei i wezmę nada albo będzie gruba rozkmina nad zmianą kolumn ;) generalnie sporo ludzi z klubu dynaudio poleca lampy bo na nich gra, pewnie są to jakieś droższe sprzęty, ale czy 50 w lampy a 40w lampy to taka kolosalna różnica?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps słucham teraz nada 375 i góra w nim jest na prawdę fasynująca, ale ten bas przy tych dynaudio się nie sprawdza wiem że to troche wina kolumn one musze mieć konturowy lub punktowy zwiewny bas tak wnioskuje po prawie roku eksprerymentów ;) taaaaaaaaka szkoda z tym nadem:( 

ps1 w 1 poście na samym początku tego wątku była testowana lampa yaquin a nie cayin ale nie da się już edytować ;)

Edytowano przez slawas2001
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc właśnie , wszystko zależy od upodobań. Mi się wydaje, że sam bas Tobie pasował bardziej z B&W, które miałeś poprzednio, a Dynki mają bardziej poluzowane , obszerniejsze niskie tony z mniejszą kontrolą, stąd NAD Ci nie pasuje w takim połączeniu bo sam pomimo całkiem niezłej kontroli ma je duże i lekko luźniejsze - w tym paśmie nakładają się te dwa elementy i tak to wychodzi.

 

Edytowano przez mordor12
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...