Skocz do zawartości

Prostokątny pokój 13m2 kolumny czy podstawkowe?


Ja Jakub

Recommended Posts

Witam,

Chciałbym skorzystać z Waszej pomocy w doborze głośników do pokoju dziennego. Z uwagi na jego kształt (prostokąt 4,85 x 2,70) zastanawiam się, czy głośniki podstawkowe będą wystarczające do takiego metrażu? 

|--------------____----| - kanapa

|________--___--__|   - głośniki

Słucham głównie rapu i elektroniki, czasem jazz - lubię ciepłe brzmienie, zależy mi na głębokim basie - którego wydaje mi się, może brakować w głośnikach podstawkowych. 

Budżet na głośniki do 1500zł, najchętniej w białej obudowie. Kolega mocno poleca Bowers & wilkins 686 S2 jednak cena używanych (czarnych) to co najmniej 1900zł, czy rzeczywiście są dużo lepsze do muzyki którą preferuje od półki 1500zł np. Wilson Raptor 3 , Dali Zensor Pico  lub kolumn Polk Audio M20 ?

EDIT: Jeszcze zastanawia mnie jedna rzecz, może trochę zabawna. Czytałem że kolumny podstawkowe są bardziej kierunkowe, czyli najlepszy dźwięk uzyskamy siedząc w wyznaczonym miejscu. Robię czasem imprezy w tym pokoju i zastanawiam się (z uwagi na kształt pokoju) czy stojąc całkiem po lewej stronie pokoju dźwięk będzie dużo słabszej jakości niż z kolumn podłogowych?  

Proszę o pomoc osoby, które mają doświadczenie z takimi pomieszczeniami.

Wiem, że ważny jest również wzmacniacz (mają różne barwy brzmienia) ale będą go kupował w drugiej kolejności. 

 

 

Edytowano przez Ja Jakub
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Ja Jakub napisał:

 lubię ciepłe brzmienie, zależy mi na głębokim basie

 

4 godziny temu, Ja Jakub napisał:

Kolega mocno poleca Bowers & wilkins 686 S2 jednak cena używanych (czarnych) to co najmniej 1900zł,

No to kolega, albo nie słyszał tych kolumn, albo nie słyszał o Twoich preferencjach. Te kolumny grają jasno, szczupło, bez wypełnienia. Zupełna odwrotność ciepłego brzmienia.

Oczywiście , że w pokoju 13 m2 kolumny podstawkowe dadzą radę nagłośnić takie pomieszczenie. Oczywiście musisz wiedzieć, aby uzyskać dźwięk jak najlepszej jakości to muszą one stać na standach, najlepiej ciężkich, solidnych. Nie mogą być wrzucone "na szafkę".

Podstawowe pytanie czy używki wchodzą w grę?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za zainteresowanie tematem.

Jasne ze uzywane wchodza w gre, najlepiej białe ale jezeli beda klase lepsze czarne no to trzeba bedzie to przezyc :)

Kawalek drogi odemnie ktoś wystawia 685s2 do sprzedania, za pare dni podjadę posluchac, czytałem że niskie tony można z nich wydobyć odpowiednim wzmacniaczem. Ale tak tylko czytałem, nie słyszałem na zywo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie Bowersy raczej nie zaliczają się do kolumn ciepło grających, czy o jakimś wybitnie głębokim basie, ciepłej średnicy. Choć oczywiście dla kogoś mogą takowymi być , czy w kontekście jakiś zupełnie już szczupło, zimno i ostro grających kolumn takowymi być. W tym budżecie ze wspomnianych kolumn jak najbardziej Dynaudio, Dali, ale zensor 3 (piko to na bo biurko, albo jako surandy w KD ), jak Polk to inny model, a  lista może być jednak dłuższa, czy tańsza jeśli używane.

PS. Lepiej jak byś miał jednak wzmacniacz jako pierwszy zakup z planowanego zestawu.  Pomijać już wtedy fakt że łatwiej doradzić kolumny do gustu i wzmacniacza który znamy i wiemy jak gra, to Tobie wygodniej byłoby zapakować wzmacniacz do torby i posłuchać jakiś kolumn, niż odwrotnie ;)

Edytowano przez jacek75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rezygnuje z pomysłu zakupu 685s2. Zacznę w takim razie od zakupu wzmacniacza. Czy moge prosić o wskazanie odpowiedniego do moich preferencji? Napewno będe czasem podłaczał laptop ale aux to pewnie ma każdy. Kolor najchętniej jasny. Może ktoś ma sprawdzony zestaw i podobny gust muzyczny?

Kwota to około 500zł. 

Edit: poczytałem troche i wywnioskowałem, że HARMAN/KARDON PM665 vxi to powinien być dobry wybór, gorzej z jego dostępnością. 

Edit 2: Jest też ładny PM655 vxi za 500zł

Edytowano przez Ja Jakub
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...