Skocz do zawartości

Dylemat - wybrać stereo czy kino domowe


power9111

Recommended Posts

Witam serdecznie!

Jeślibym założył temat w niewłaściwej kategorii to z góry przepraszam.

 

Potrzebuję porady kogoś kto siedzi w temacie, a mianowicie, w przyszłym roku urządzam swoje mieszkanie i od długiego czasu myślę nad wyborem audio, doborem wzmacniacza i dodatkowego sprzętu....

1. STEREO CZY KINO DOMOWE?

Zastanawiam się czy pójść w stereo i zakupić lepsze kolumny czy iść jak dotychczas w kino domowe. Dotychczas korzystałem z zestawu 5.1 zarówno w swoim pokoju jak i w salonie, na dole w salonie yamaha rx-v473 z zestawem 5.1 jamo s606, na górze kolumny m-audio HRS-65 z Denon AVR-1306. Znajomy proponował pójście w stereo i zakupienie lepszych kolumny, przykładowo Vienna Acoustics Mozart Grand SE (używane oczywiście, na nowe mnie nie będzie stać). Tylko wtedy jaki wzmacniacz ? Ile to będzie kosztowało ? 

http://www.vienna-acoustics.com/index.php/products/concert-grand-series/mozart-grand-symphony-edition

Tylko przy zdecydowaniu się na sprzęt stereo nie wiem jak rozwiązać temat oglądania filmów, podłączenia dekodera tv, odtwarzacza sieciowego. Co z głośnikiem centralnym który tyle daje w filmach ? 

2. Przeznaczenie sprzętu

W mieszkaniu głównym przeznaczeniem tego sprzętu byłoby słuchanie muzyki: głównie Jazz, Funk, Klasyka, Latino, Fusion-Jazz, Elektronika, trochę Rock i reszty świata. Dodatkowo - oglądam też często filmy, ale o tym w kolejnym podpunkcie. Sprzęt służyłby również do podłączenia cyfrowego piana. Zależały mi również bardzo na opcji którą oferuję Yamaha - jest to MusicCast. Sterowanie muzą z iPhone w sypialni, salonie i łazience brzmi świetnie. Nie wiem czy podobną technologię oferuję inni producenci. 

3. Filmy, dekoder, telewizor...

Myślę również jak rozwiązać problem techniczny odtwarzania filmów w dobrej jakości (w 99% jest to .mkv z dźwiękiem dts) pobranych na komputer. Znalazłem, wydaje się, świetną opcję, multimedialny odtwarzacz sieciowy.

https://sklep.rms.pl/mede8er-med800x3d-multimedialny-odtwarzacz-sieciowy-3d

Dysk twardy , wszystko podłączone pod router, komputer podłączony po kablu do routera, dźwięk może pójść po światłowodzie do wzmacniacza, a obraz po HDMI prosto do telewizora.

4. Przestrzeń - schemat pokoi

Zrobiłem profilaktycznie instalację kablową i pociągnąłem kabel 2x1,5mm do głośników efektowych za kanapą na ścianie.

W całym mieszkaniu jest podwieszony sufit wypełniony wełną 10cm oraz matą termiczną. Ściana zaznaczona na zielono jest zrobiona, od strony salonu, z podwójnej płyty regipsowej, potem jest wełna 10cm, płyta regipsowa, następnie będzie głęboka na 65cm szafa wypełniona ubraniami. W salonie będą panele. W miejscu kanapy i stolika chcę dać duży dywan. Pomieszczenie wydaje się być chyba całkiem ok dla akustyki ?

5a366331150d0_ukad_mieszkania.thumb.jpg.529a93bfcde07245222a5dbbe8b3d73b.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Proszę o pomoc z odpowiedzią na wszystkie pytania ! Płacę jak za zboże :D 

 

Pozdrawiam,

Adam

Edytowano przez power9111
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry Adamie.

Najpierw musisz odpowiedzieć sobie na pytanie - na czym Ci bardziej zależy - czy muzyka w najlepszej jakości, czy kino domowe i pewne kompromisy w stereo. Jeśli koniecznie chcesz zbudować system kina domowego, to tak naprawdę musisz poszukać (oczywiście możemy Ci w tym pomóc) możliwie najbardziej dopasowany brzmieniowo do Twoich preferencji system. Warto zwrócić uwagę, żeby amplituner miał wyjście pre-out, które ewentualnie w przyszłości pozwoli na podłączenie zewnętrznej końcówki mocy.

Jeśli natomiast stawiasz na stereo, możesz wybrać np. flagowy amplituner sieciowy Yamaha R-N803D, który posiada funkcjonalność Music Cast lub Onkyo TX-8270, który dodatkowo posiada złącza HDMI. W przypadku Onkyo nie ma Music Cast, natomiast urządzenie jest wyposażone we wszystkie otwarte systemy multi-room typu Google Chromecast oraz DTS Play:Fi. Jeszcze lepszą opcją pod względem brzmieniowym jest wybór klasycznego, dobrego wzmacniacza i zewnętrznego odtwarzacza strumieniowego. Na koniec kolumny - w tym przypadku zdecydowanie polecam odsłuchy.

Reasumując, zapraszam serdecznie do naszego salonu na odsłuchy. Jesteśmy jednym z największych niezależnych salonów audio w Polsce, na miejscu masz do dyspozycji dziesiątki urządzeń i kolumn, które w komfortowych warunkach możesz odsłuchać. Takie odsłuchy pozwolą Ci na wybór rozwiązania, które w pełni Cię usatysfakcjonuje. Moim zdaniem musisz po prostu usłyszeć różnice w brzmieniu systemu kina domowego oraz zestawu stereofonicznego w podobnym budżecie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Całkiem dobre efekty możesz uzyskać w stereo przy oglądaniu filmów. A jak piszesz stawiasz na dobrej jakości dźwięk w muzyce, więc sprawdzi się tu klasyczny wzmacniacz stereo. Do podłączenia TV, komputera zalecane jest podłączenie przez Dac. Niektóre wzmacniacze mają wbudowany dac, ale lepszym rozwiązaniem jest moim zdaniem wykorzystanie daca wbudowanego np. w odtwarzacz strumieniowy lub zewnętrzny dac.

Wybór zależy od przewidzianego budżetu oraz Twojego gustu muzycznego. I tak jak kolega powyżej zalecam odsłuchy.

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...