Skocz do zawartości

Stereo do 8 000 zł. Alternatywa dla B&W 706 S2 + NAD 368


Daniel Jugo

Recommended Posts

Dzień dobry,

Będę bardzo wdzięczny za wsparcie w wyborze nowego sprzętu audio. Poniżej przedstawiam istotne uwagi:

- kwota najlepiej do 7-8 tyś. zł jednak jeśli usłyszę różnicę to dopłacę 2-3 tysiące.

- sprzęt nowy i nie będzie zmieniany przez najbliższe 10 lat (aktualny ma 7 lat Denon+Jamo)

- interesuje mnie tylko wzmacniacz stereo + kolumny 2.0. Żadnych półśrodków.

- źródło póki co to blueray + tv w obu przypadkach flac+spotify podłączone coax w ostateczności optykiem - jak jakość mnie nie zadowoli to dokupię bluesounda lub jak kupię nada to opcjonalną kartę. Generalnie kwestia źródła nadaje się na inny temat.

- salon 22m2 otwarty na korytarz w mieszkaniu. Akustyka nie będzie idealna z powodu bardzo dużych okien na taras. 

- kolor kolumn czarny lub biały. Żaden inny nie pasuje do nowego mieszkania.

- słucham głównie muzyki spokojnej z dużą ilością wokalu, instrumentów smyczkowych. Czasem elektronika, chillout lub jakieś zupełnie alternatywne brzmienia będące bardziej zlepkiem dźwięków. 

Moje oczekiwanie to przede wszystkim bardzo zrównoważone brzmienie z delikatną ale bardzo szczegółową górą i mocną średnicą (wokale). Jestem bardzo wrażliwy na kolorowanie skrajów pasm a szczególnie ostrą syczącą górę. Mogę iść na kompromisy w związku z małym budżetem ale jedyna rzecz której nie zaakceptuje w nowym brzmieniu to sycząca ostra góra. Bas musi być precyzyjny i zróżnicowany ale jednocześnie musi posiadać odpowiednią objętość. Przerobiłem już Nada, Rotela, Yamahę oraz B&W i to moje spostrzeżenia:

- B&W 706 S2 - ma wszystko czego oczekuje. Obawiam się tylko, że monitor nie da sobie rady w moim pomieszczeniu no i muszę się przekonać do wyglądu monitorów. Cena katologowa dosyć wysoka 6,3 tys zł. Czuć bardzo bardzo dużą przewagę na serią 600 (słuchałem 685 S2 i 683 S2).

- B&W 683 S2 - zupełnie płasko w porównaniu do 706 ale i tak spełnia moje oczekiwania (biorąc pod uwagę mały budżet jaki mam). Inna skala dźwięku oczywiście ale przy normalnych poziomach odsłuchu to nie będzie miało takiego znaczenia. Bas może trochę za suchy ale to chyba takie wrażenie przez aktualny sprzęt. Wiem, że to kwestia drugorzędna ale wygląd szczególnie w kolorze białym jest imponujący i bezkonkurencyjny moim zdaniem. Człowiek z rozwiniętym zmysłem estetyki nie przejdzie obojętnie koło tego produktu. Wydaje mi się, że ktoś nie w temacie oceni wartość tych kolumn na 16 a nie 6 tys zł.

- B&W 685 S2 - to co w 683 S2 w mniejszej skali. Ciekawe czy to by sobie poradziło na 22m2?

- Nad C368 - świetnie się zgrywał z tymi B&W. Co prawda przekaz dosyć skoncentrowany, z małą sceną ale góra naprawdę mi odpowiadała. Kawałki które na ogół powodują krwawienie z uszu syczeniem i ostrym brzmieniem były łagodne i precyzyjne. Odsłucham jeszcze z C338 oraz C388 aby wiedzieć czy można przyoszczędzić idąć w C338 czy należy dopłacić do 388.

- Rotel A12 to dyskoteka. Scena szeroka ale ten typ efekciarskiego dźwięku to nie dla mnie. Syczenie w wokalach momentami jest nie do zniesienia. 

- Yamaha za ostra, bez dynamiki, bez szczegółów - z całym szacunkiem dla fanów ale ja nie chce mieć nic wspólnego z tą marką.

Póki co moim faworytem jest NAD C368 i B&W 706 S2. Ciekawą alternatywą jest również NAD C368 + B&W 683 S2 (7,7 tyś zł całość).

Zdecydowanie ciągnie mnie również w stronę:

- Marantz PM7005 (neutralność + ekstremalnie niski poziom szumów bo szum mnie drażni chyba jeszcze bardziej niż ostra góra). Ewentualnie PM8005.

- Monitor Audio Silver 2 

- Monitor Audio Silver 6

- Tannoy revolution XT6F

 

Bardzo proszę o wasze komentarze i sugestie. Oczywiście ciekawią mnie odpowiedzi na pytania:

- Jak się ma Marantz do Nada? Czy złagodzi dosyć ostre B&W bardziej niż NAD?

- Czy Silver 2 ma szansę konkurować z 706 S2?

- Czy Silver 6 ma szansę konkurować z 683 S2?

Z góry dziękuję za wsparcie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przeczytałem o średnicy i górze to pomyślałem o MA silver 6 , które odsłuchiwałem i powinny mieć to czego szukasz. Dla mnie było za mało dołu , dlatego wybrałem focale 716 ;)

Radziłbym wybrać elektronikę i do niej kolumny ma silver 6 , focal chorus 716 , tannoy xt6f <-- obadaj kto w okolicy może mieć te 3 zestawy i umów się na odsłuchy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daniel Jugo, bardzo rzeczowy post. Pozwolę sobie odnieść się do niego. Co do Twojego zachwytu jakością wykonania B&W 683 S2, to mam odmienne zdanie. Oczywiście, skoro Tobie się podobają to koniec, kropka, ale żeby był pełniejszy obraz sytuacji dla czytelników, którzy jeszcze nie mieli z nimi styczności, to napiszę, że moim zdaniem są wykonane przeciętnie. Folia (do tego cienka) na tym pułapie cenowym, to obciach. Spasowanie też nie jest idealne. Jeśli porównać ich wykończenie np. z Monitor Audio (fornir lub lakier w tej cenie), to B&W wypadają blado.

Jeśli jesteś zainteresowany Marantzem PM8005, to teraz jest idealny moment, by go kupić. Wchodzi nowy model i cena starego spadła z 5000 zł do 3800 zł. O ile można dyskutować, czy za 5000 zł nie da się kupić czegoś lepszego, to przy nowej cenie, znalezienie lepszej propozycji będzie znacznie trudniejsze. Jeśli jednak chodzi o PM8005 to nie wybrałbym do niego Silverów. Raczej Tannoy Revolution o których piszesz (ale czy są białe lub czarne?). Ja mam do tego Marantza podłączone Pylon Audio Diamond 25 (są dostępne w lakierze) i syczącej góry na pewno z tego zestawu nie uświadczysz. Myślę, że ten zestaw może się wpisać w Twoje oczekiwania. Mieści się też w budżecie (po jakimś rabacie na kolumny). Ewentualnie zamiast Diamondów 25 można spróbować Diamond Monitor z tej samej serii.

Przy Twoich preferencjach Marantz PM8005 do ostro brzmiących kolumn, to nie jest dobre posunięcie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bowersy serii 600 nie polecam, po wygrzaniu gwizdek przestał być miły dla ucha. Temat, o 685 s2 I nie tylko.  http://www.audiostereo.pl/wymiana-wzmacniacza_134265.html     

Co do 706 S2 to byłem pod wrażeniem i jeszcze coś, ja dostałem je do domu na testy za 5.5tys.

Edytowano przez Bogusław Kożyczkowski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

Tannoy faktycznie odpada ze względu na brak koloru czarnego lub białego. Zaskoczyło mnie to...

Kraft nie miałem na myśli poziomu wykonania a wygląd tych 683 S2.

Wydaje mi się że te kolumny są dosyć ostre i czy to 685 czy 683 powinien być zestawiony z elektroniką z cofniętą górą. Rozumiem, że Marantz PM7005 i 8005 ma ją bardziej wyeksponowaną niż NAD C368?

Czy ktoś z was ma jakieś uwagi jeśli chodzi o MA Silver 2? Czy w ogóle zawracam sobie głowę monitorami do 22m2? Jakaś inna alternatywa poza Focalem oraz Pylon?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o wzornictwo 683 S2 to pełna zgoda. Jest świetne. Nowych NAD-ów nie słyszałem, ale wcale nie jestem przekonany, że grają mniej wyeksponowaną górą niż 8005. Nie uważam zresztą, że 8005 gra jasno. Raczej neutralnie i własnie żeby utrzymać to brzmienie kolumny do niego nie powinny grać zbyt ostro.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Biorąc pod uwagę Twoje preferencje, na pewno gorąco namawiałbym na posłuchanie wzmacniacza Marantz PM8005 w połączeniu z Tannoy Revolution XT 8F. Kolumny te za chwilę będą dostępne także w kolorze białym i czarnym. Bardzo ciekawą opcją migą okażać się także podłogówki Audiocenter QR3, szczególnie w kontekście wysokiej klasy wysokich tonów. Spójrz także na brytyjskie kolumny Kef Q750, które połączyłbym ze wzmacniaczem Atoll IN100SE lub aktulnie w świetnej cenie Primare I22. Jeśli stawiasz ma plastyczność dźwięku, spójność, dobre wypełnienie, namawiam na posłuchanie zestawu Vincent SV-227 z polską konstrukcją Audio Academy Hyperion IV. To jednak trochę cieplejszy przekaz z uwypuklenie wokali, najwyższej próby środka pasma.

Przyjrzyj się proszę moim propozycjom, w przypadku pytań oraz specjalnej oferty cenowej dla forumowicza, oczywiście służę pomocą. Zapraszam jednak serdecznie do naszego salonu na odsłuchy. Poza wyżej wymienionymi konfiguracjami, w naszym salonie masz do dyspozycji dziesiątki urządzeń i kolumn, które w komfortowych warunkach możesz odsłuchać, porównać. Jesteśmy salonem niezależnym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do metrażu, to nie obawiałbym się ani trochę monitorów, a już na pewno nie B&W. W naszym pomieszczeniu 23m^2 radzą sobie bez najmniejszych problemów.

Koniecznie weź też pod uwagę te trójdrożne maleństwa - https://www.tophifi.pl/glosniki/glosniki-podstawkowe/uni-fi-bs-u5.html 

Świetnie zgrywają się z nowym NAD'em.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Q21 kiedy dokładniej będą dostępne Tannoye białe i czarne? Czy to zmiana kolorystyczna dotyczy również XT6F? Czy możesz mi podesłać ofertę cenową na PM8005 i XT8F oraz XT6F? W jakim mieście znajduje się twój salon?

Top Hi-Fi słyszałem, że ta seria ELAC jest fajna ale te kolumny są za małe po prostu dla mnie. Jeśli monitory to min z przetwornikiem 6,5 cala. Z kolei jak mają się te podłogowe Elacki do 683 S2???

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Daniel Jugo napisał:

Top Hi-Fi słyszałem, że ta seria ELAC jest fajna ale te kolumny są za małe po prostu dla mnie. Jeśli monitory to min z przetwornikiem 6,5 cala.

Nie bierzesz jednak pod uwagę faktu, że ich przetwornik basowy jest uwolniony od odtwarzania średnicy. To trójdrożna konstrukcja, więc niskotonowy może bez przeszkód zająć się tylko niskimi tonami. To oznacza, że ten mały przetwornik potrafi na prawdę więcej, niż sugerują jego wymiary. Dla tego właśnie sugeruję, żebyś przy okazji również ich spróbował, chociaż 706 pozostają faworytami.

Cytat

Z kolei jak mają się te podłogowe Elacki do 683 S2???

Jeśli chodzi o podłogowe Uni-Fi, to ja osobiście preferuję je ponad 683 S2, to kolumny zdecydowanie bardziej szczegółowe, transparentne i spójne, ale 683 bronią się większą uniwersalnością, skalą i przestrzenią. Oprócz tego, B&W łatwiej napędzić. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Q21 mają siedzibę w Pabianicach (www.q21.pl) , ja radzę Ci umówić się w jakimś salonie na odsłuchy bo suche parametry co nieco dadzą pojęcia ,ale w rzeczywistości może się okazać iż czego innego szukałeś ;)

Natomiast tak jak Top Hi-Fi Szczecin pisał , mogę potwierdzić iż kolumna z "odseparowanym" chociażby 1 nisko-tonowcem brzmi inaczej. W focalu mam niby 2,5 drożne rozwiązanie ,ale z 2 głośników odtwarzających niskie tony , jeden dodatkowo (inaczej wygląda niż drugi) samotnie odtwarza średnicę. Jak słuchałem kolumn gdzie obydwa głośniki nisko-średnio-tonowe były takie same brzmiało to trochę inaczej ,aczkolwiek takie MA silver w miarę spójnie , chociaż nie miało tam co dowalić dołem - być może taki tam właśnie kompromis by oba głośniki przetwarzały wszystko ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała seria Tannoy Revolution XT będzie dostępna na początku roku w kolorze białym i czarnym lakier fortepianowy. Nie znamy jednak konkretnej daty. Zdjęcia kolumn w nowych okleinach są już na naszej stronie, zapraszam do zapoznania się.

Nasz salon mieści się w Pabianicach, z Kielc masz do nas niedaleko, zapraszam serdecznie, mamy ogromny asortyment sprzętu i kolumn, to wszystko można w komfortowych warunkach posłuchać i porównać, jesteśmy salonem niezależnym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z podstawek, które mogą konkurować z tymi B&W zerknij na te:

https://sklep.rms.pl/definitive-technology-studio-monitor-65-sm65-kolumny-stereo-2szt

https://sklep.rms.pl/polk-audio-lsim703-lsim-703-audiofilskie-kolumny-podstawkowe-2szt

 

Oba modele wyśmienicie zgrywają się ze wzmacniaczami NADa, aczkolwiek polecę Ci także produkt NuPrime z wejściem USB DAC  coax i opt

https://sklep.rms.pl/nuprime-ida-8-ida8-zintegrowany-cyfrowy-wzmacniacz-stereo-2x100w-z-przetwornikiem-dac

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o rozmiar przetworników to odnoszę się również do rozmiaru całej kolumny bo po prostu nie chcę mieć takich maleństw. Wiem, że sprzęt ma grać ale dla mnie aspekt wizualny również ma znaczenie.

Jest pewien problem z PM8005, zauważyłem że nie ma wejścia optycznego. Nawet PM8006 nie ma a jest ono niezbędne dla mnie. Czy w takiej sytuacji jest sens interesować się PM7005, które to wejście ma? Czy jest duża różnica pomiędzy PM7005 a PM8005? Jak PM7005 ma się do nada c368?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Dzięki uprzejmości panów z Top Hi-Fi w Kielcach oraz panów z Q21 w Pabianicach bardzo dużo mi się wyklarowało. Obiektywnie więcej w Q21 ze względu na większe zaplecze produktów które były w kręgu moich zainteresowań oraz bardzo wyraźne know-how. Póki co w skrócie powiem, że odpadły wszystkie podstawkowe (to nie jest skala dźwięku do której przywykłem). Również zrezygnowałem z MA Silver (za jasno, za ostro), Tannoy Revolution XT8F (bardzo dobre ale dla mnie brzmiały gorzej od Diamondów 28. Tannoye były jaśniejsze, delikatniejsze, mniej zróżnicowany bas, mniej zrównoważone brzmienie). Słuchałem również Szafirów 25 oraz Audio Academy ale nie rafiły w mój gust.

Ostatecznie jeśli chodzi o kolumny to ograniczyłem się do dwóch a mianowicie Pylon Audio Diamond 28 oraz B&W 683 S2. Rozważam to w kategorii dwóch opcji finansowych bo różnica w cenie to 2 000 zł. Gdyby cena była zbliżona lub nie musiałbym się liczyć z gotówką to bym wziął Pylony.

Jeśli chodzi o elektronikę stanęło na NADach poprzedniej generacji. C368 odpadło na rzecz (uwaga) C326BEE. Głębszy, bardziej dynamiczny dźwięk doskonale trafiał w mój gust. Minusem jest brak DACa ale dotyczatałem, że model C356BEE ma wersję z DAC i wejściem optycznym, które na tą chwilę jest dla mnie niezbędne i może to jest dobra droga. Zastanowię się również czy nie odsłuchać zgodnie z sugestiami Q21 lepszych wzmacniaczy ale nie wiem czy mój budżet wydoli. Kwestia jeszcze otwarta.

Oczywiście problem jest taki, że muszę się liczyć z kasą ale przede wszystkim że nie mam możliwości posłuchania dwóch powyżej wymienionych kolumn obok siebie. W związku z tym mam dwa pytania do was drodzy forumowicze:

1. Czy ktoś z was słuchał 683 S2 i Diamodów 28 razem? W jednej sali odsłuchowej, z jedną elektroniką i tego samego dnia?

2. Która z tych kolumn będzie lepsza do salonu 23m2, 2,7m wysokości (otwarty częściowo na korytarz i kuchnię)? Pylony mają tak mocny dźwięk, że nie wiem czy nie będą za duże i nie będzie buczenia w basie.  

3. Które lepiej zagrają będąc blisko ściany tylnej (ok 30-40 cm)?

4. Czy ktoś z was ma sposób na zorganizowanie obu zestawów w jednym miejscu do odsłuchu? Może czyta to ktoś z okolić Kielc kto ma wyżej wymienione modele i zgodziłby mi się pomóc w tym temacie?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posłuchaj jeszcze focali 716 / 726 , są optymalne jeśli ma silver czy pylon sapphire 25 Cię zniechęciły - powinny Cię usatysfakcjonować gdyż grają przyjemnie zarówno w umca umca jak i w jazz-ie , muzyce klasycznej (skrzypce,gitara,perkusja,foretpian) , wokale są takie jakie być powinny.

Wg mnie bardzo sensownie zaprojektowane w proponowanym budżecie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Daniel Jugo napisał:

Cześć,

Dzięki uprzejmości panów z Top Hi-Fi w Kielcach oraz panów z Q21 w Pabianicach bardzo dużo mi się wyklarowało. Obiektywnie więcej w Q21 ze względu na większe zaplecze produktów które były w kręgu moich zainteresowań oraz bardzo wyraźne know-how. Póki co w skrócie powiem, że odpadły wszystkie podstawkowe (to nie jest skala dźwięku do której przywykłem). Również zrezygnowałem z MA Silver (za jasno, za ostro), Tannoy Revolution XT8F (bardzo dobre ale dla mnie brzmiały gorzej od Diamondów 28. Tannoye były jaśniejsze, delikatniejsze, mniej zróżnicowany bas, mniej zrównoważone brzmienie). Słuchałem również Szafirów 25 oraz Audio Academy ale nie rafiły w mój gust.

Ostatecznie jeśli chodzi o kolumny to ograniczyłem się do dwóch a mianowicie Pylon Audio Diamond 28 oraz B&W 683 S2. Rozważam to w kategorii dwóch opcji finansowych bo różnica w cenie to 2 000 zł. Gdyby cena była zbliżona lub nie musiałbym się liczyć z gotówką to bym wziął Pylony.

Jeśli chodzi o elektronikę stanęło na NADach poprzedniej generacji. C368 odpadło na rzecz (uwaga) C326BEE. Głębszy, bardziej dynamiczny dźwięk doskonale trafiał w mój gust. Minusem jest brak DACa ale dotyczatałem, że model C356BEE ma wersję z DAC i wejściem optycznym, które na tą chwilę jest dla mnie niezbędne i może to jest dobra droga. Zastanowię się również czy nie odsłuchać zgodnie z sugestiami Q21 lepszych wzmacniaczy ale nie wiem czy mój budżet wydoli. Kwestia jeszcze otwarta.

Oczywiście problem jest taki, że muszę się liczyć z kasą ale przede wszystkim że nie mam możliwości posłuchania dwóch powyżej wymienionych kolumn obok siebie. W związku z tym mam dwa pytania do was drodzy forumowicze:

1. Czy ktoś z was słuchał 683 S2 i Diamodów 28 razem? W jednej sali odsłuchowej, z jedną elektroniką i tego samego dnia?

2. Która z tych kolumn będzie lepsza do salonu 23m2, 2,7m wysokości (otwarty częściowo na korytarz i kuchnię)? Pylony mają tak mocny dźwięk, że nie wiem czy nie będą za duże i nie będzie buczenia w basie.  

3. Które lepiej zagrają będąc blisko ściany tylnej (ok 30-40 cm)?

4. Czy ktoś z was ma sposób na zorganizowanie obu zestawów w jednym miejscu do odsłuchu? Może czyta to ktoś z okolić Kielc kto ma wyżej wymienione modele i zgodziłby mi się pomóc w tym temacie?

Pozdrawiam

Nie posłuchasz razem tych kolumn z prostej przyczyny: tylko Top HiFi jest jedynym przedstawicielem B&W na nasz kraj. Zaś nie mają dojścia do Diamond 28. Nadal nie bierzesz pod uwagę co zrobisz jak wysokotonowy  się wygrzeje, ja zrobiłem ten błąd kupując 685 s2. Jedynym wzmacniaczem z NADa  był 326 który grając środkiem jako tako sobie jeszcze radził z nadmiarem wysokich. Jeśli zaś weźmiesz 356 to już inne granie, będzie jaśniejszy przekaż, ale decyzja należy do Ciebie. Tylko napisz tak, za pół roku co, tam słychać w kolumnach bo dziś widzę że cena to ważny element dla Ciebie, a że blisko ściany?  Żadna kolumna tego nie lubi. Przed Tobą jeszcze inne wyzwanie- akustyka pomieszczenia,  ale to tylko w praniu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...