Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jakie macie sposoby na poprawienie czystości płyt (CD, DVD i BR)?

Kupiłem niedawno starą płytę CD, której powierzchnia dolna wygląda na zakurzoną - no i jednemu mojemu odtwarzaczowi sprawiła problem (klika razy pojawiły się kilkusekundowe przerwy w trakcie odtwarzania - licznik wtedy stał - i płyta kontynuowała odtwarzanie.

No i pojawił się pomysł na nowy wątek :-)

A ponieważ po pewnym czasie (albo kupując używane płyty) zdarza się, że na dolnej powierzchni są rysy, plamki i zabrudzenia wyglądające jak kurz to płyta taka dla niektórych odtwarzaczy robi się problematyczna - odtwarzanie z przerwami, przeskakiwanie, czasami wręcz nie chce wystartować. Płyty szkoda i trzeba coś z tym zrobić.

Jakie macie z tym doświadczenia i jak udaje się płycie przywrócić (w większym lub mniejszym stopniu) sprawność?
Zapraszam w tym wątku do dzielenia się doświadczeniami, i sukcesami i porażkami...

Wiadomo że nie należy czyścić płyt ruchami wzdłuż rowków, ale co dalej?
W moim przypadku pomogła mięciutka szmatka i odrobina wilgoci na niej, a dość udało się trochę wyczyścić płytę nie robiąc przy tym prawie rys na płycie (coś tam się pojawiło, ale warto było - na szybko chciałem posłuchać i nie musiałem się za bardzo przejmować unikalnością tej płyty).

Pozdrawiam
PS. A tutaj znajduje się wątek poświęcony czyszczeniu płyt gramofonowych i igieł
https://forum.audio.com.pl/topic/48215-konserwacja-płyt-winylowych-czyszczenie-igieł/

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś przy zakupie płynów do czyszczenia płyt winylowych dostałem w sprayu „anti static cleaner” ( czy jakoś tak podobnie )

Psikam płytę i miękka szmatką, koszulką wycieram ją. Od otworu centrujacego do brzegu płyty, czyli „prostopadle” do ścieżek.

Niestety czasem jedynym wyjściem jest nagranie kopii CD-R przy pomocy komputera.

Tu niestety dochodzi problem kompatybilności płyt z naszym odtwarzaczem. Bywają himeryczne odtwarzacze, które widza płytę ale za cholerę nie chcą jej odtworzyć albo odtwarzają co któryś utwór. Wyjściem może być zakup CD-R Esperanza. Jak przyjrzymy się rożnym płytom cdr to zobaczymy rożną kolorystykę podłoża. Esperanza jest najbardziej zbliżona do koloru płyt tłoczonych i działa.

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Potwierdzam. Letnia woda i płyn do naczyń. Potem przetarcie. Ja używam ścierki z mikrowłókien. Ma bardziej zbite włókna niż mikrofibra i nie pozostawia ich na płycie.

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...