Skocz do zawartości

The Audio Critic - krytyka współczesnego rynku audio


Kraft

Recommended Posts

12 minut temu, Kraft napisał:

Tak. Maskownice mają mierzalny wpływ na dźwięk. Zobacz pomiary kolumn w testach w miesięczniku Audio (dostępne także online).

https://audio.com.pl/testy/stereo/zespoly-glosnikowe/218-focal-chorus-716v

Nom widać chyba 3-4dB spadek ~7kHz względem pomiaru bez maskownicy - ogólnie sporo tego co opisane w teście zgadza się z realiami.

//ciekawe czy redakcja ma ten wykres w lepszej jakości by dokładniej popatrzeć

Edytowano przez Kubakk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie maskownice mają wpływ zwykle większy przez obecność ramek w pobliżu niż przez fakt zasłonięcia głośnika wysokotonowego materiałem. W przypadku tych Focali ich wpływ powinien być jednak minimalny , bo głośniki wysokotowe pozostają odsłonięte poza obrębem maskownicy i nawet po ich założeniu ich ukształtowanie nie powinno zaburzać rozchodzenia się fal przez te głośniki emitowane.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, MobyDick napisał:

Generalnie maskownice mają wpływ zwykle większy przez obecność ramek w pobliżu niż przez fakt zasłonięcia głośnika wysokotonowego materiałem. W przypadku tych Focali ich wpływ powinien być jednak minimalny , bo głośniki wysokotowe pozostają odsłonięte poza obrębem maskownicy i nawet po ich założeniu ich ukształtowanie nie powinno zaburzać rozchodzenia się fal przez te głośniki emitowane.

Tak było w 716V z taką wyciętą maskownicą , w nowych maskownica zasłania cały przedni panel od góry do dołu - lepiej to wygląda

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materiał tekstylny maskownicy ma mniejszy wpływ na dżwięk. Zakłócenia powstają głównie na skutek odbić od krawędzi ramki. Na niektórych wykresach da się nawet zaobserwować wpływ wkrętów którymi mocowany jest głośnik wysokotonowy. One też powodują niepożądane zakłócenia w paśmie wysokich tonów.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak słucham (po nałożeniu maskownic) i muszę przyznać iż dźwięk jest taki jakby bardziej "rasowy". Nie pisałbym gdyby nie to iż te same utwory słuchane codziennie przez tygodnie nagle lekko zmieniły brzmienie ...

Czyżby jednak zmiana kabli itp. też mogły coś zmienić ? Hmm , chociaż przy kablach to bardziej w odseparowanie od zakłóceń z pola magnetycznego pomieszczenia mógłbym uwierzyć , ale to temat przyszłościowy.

Czekam na powrót wzmacniacza z renowacji , ciekawe jak taka yamaha z lat 80-tych ma się brzmieniowo do chociażby 602 czy 803d ...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Fafniak napisał:

Wiedziałem ze ktoś kiedyś to podlinkuje ponownie ( nie mogłem znaleźć)

http://www.audiostereo.pl/temat-rzeka-czyli-pytanie-o-interkonekt_137137.html/page__st__90

od postu 95 jest interesująco

Ciekawie opisane , ale nie było nic o łapaniu zakłóceń z otoczenia czy to ma jakiś wpływ na kable głośnikowe , bo na hdmi ma (miałem taki problem) , z chinchami w sumie nie spotkałem się...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...