Skocz do zawartości

The Audio Critic - krytyka współczesnego rynku audio


Kraft

Recommended Posts

14 minut temu, audiowit napisał:

Prąd elektryczny, mozg. To rzeczy, ktore nie są poznane.

Coscie sie tak uparli na ten prad ? Ja uczylem sie o tym w liceum i na studiach ponad 20 lat temu, i nie przypominam sobie zeby nawet wtedy byly jakies niewyjasnione kwestie. Maxwell opisal podstawy, ktore obowiazuja do dzis ponad 150 lat temu.

Polecam podreczniki do szkol i uczelnie wyzsze. I nie wprowadzajcie w blad innych, prad jest doskonale poznanym zjawiskiem. Od dekad.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze Fafniak się lamie i wie, że wdepnoł. Nie wie tylko jak się wykrecić z tego co już napisał.

Wiec jest sens.

Kraft, ma misję więc jest na straconej pozycji. Nikt, kto siedzi lata w audio nie weźmie na poważnie tych wpisów czyli jest to swego rodzaju czasoumilacz w trakcie słuchania muzyki lub przerwie w pracy ;)

 

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie szczególnie uderza fakt, że nikt z orędowników tzw. wiarygodnych testów nie pochwalił się przeprowadzeniem choćby jednego takowego.

 

Niowluka:

Prąd być może (nie wiem, mam wykształcenie humanistyczne) jest doskonale poznanym zjawiskiem. Efekty mu towarzyszące chyba nie do końca - jak choćby te z zakresu neurofizjologii.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, audiowit napisał:

Ale przecież w tym wątku i w 2 pozostalych caly czas to samo walkujemy jesli dotąd się nie zorientowaleś ;).

A stad juz tylko malutki kroczek do astrologii, uprowadzen przez ufo i dinozaurow na arce Noego. 'Jakimi argumentami przekonac kogos kto nie akceptuje argumentow? Jaka logika przekonac kogos kto nie akceptuje logiki?*'

* cytat Sama Harrisa

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie Niowluka ! Nie przejkęcaj. Moj przekaz jest prosty.

Nie bedzie mi jakiś nowicjusz mowił, ze coś slyszę lub nie. Pewnych rzeczy nie slyszę ale nie gadam o tym na lewo i prawo bo ktoś wynalazł internet. Może nie slyszę bo nastapił szereg zdażeń: elektrycznych lub jestem głuchy. Ale nie daje mi to prawa do mowienia, insynuowania np Wpszoniakowi, ze ma omamy sluchowe.

Wypytuję, obnażam wiedzę Krafta bo wlasnie tak robi. Nie ma osluchania, nie probował, a majac internet w domu pieje rewelacje wyczytane z internetu. Zapytaj go o sprzęt na jakim slucha badź sluchał. Nie w sklepie ale w domu. Jak spinal czym spinał. Kto go zna żeby potwierdzić wiarygodność. Mnie kilka osob zna w realu z tego forum lub z osob produkujacych sprzęt lub sluchajacych muzyki. Nawet swojego zdania nie potrafi wyartykułować tylko podpiera się zapozyczonymi.

I tyle. Rzeczywiście pisanie juz w tym wątku nie ma sensu. Nuda.

Argumenty z internetu...juz byscie się nie wygłupiali. Argumentami są systemy w domach i jak grają. Mój kilka osob slyszało. Krafta, nikt...lub ktoś nie bardzo chcacy o tym pisać :).

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niowluka :)  podstawy naukowe znam parametry kabli, definicję pradu. Przewidywane efekty nie mają miejsca. Więc chyba aż tacy madrzy jako gatunek ludzki nie jesteśmy. Nie uważasz, że czasem przeceniamy naukę. Wielu rzeczy nie potrafimy...:). Ludzie mają bardzo wysokie mniemanie o sobie, a tak często się mylą już nie mowiac o panowaniu nad tym co sami robią.

Jestem rozsądnym czlowiekiem w realu ale widzisz...nie zaprzeczam, ze czegoś nie slyszę bo ktoś mi napisał. Nawet jeśli jest śmiertelnie poważny i rysuje mi wykresy.

 

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, audiowit napisał:

Nie uważasz, że czasem przeceniamy naukę.

Nie.

2 godziny temu, audiowit napisał:

Wielu rzeczy nie potrafimy...:)

Oczywiscie, tu zgadzam sie w 100%. Ale wiele rzeczy znamy doskonale, i podwazanie tego to herezja.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe uzupełnienie dzisiejszego posta o pomiarach kabli dokonanych przez Brenta Butterwortha.

Napisałem:

"Drugi i trzeci wykres pokazują porównanie do kabla wzorcowego obu przewodów hi-end (Shunyata - czerwony, prototyp - zielony). Różnica obu drogich przewodów względem kabla wzorcowego pojawią się powyżej częstotliwości 2 kHz i sięga maksymalnie +0,2 dB. Uwaga: pomiary dokonano dla kolumn 8-omowych, dla 4-omowych zmierzone wartości należy pomnożyć, co daje nam +0,4 dB. Według autora różnica 0,3 dB w pewnych warunkach może być słyszalna."

Sprawdziłem to dokładniej i okazało się, że te kolumny nie są jednak 8-omowe (taką wartość podaje producent). Ich rzeczywista impedancja to 4 omy, więc wyniku pomiaru nie powinniśmy mnożyć razy dwa. W takim razie zmierzone w teście różnice w odpowiedzi częstotliwościowej to tylko +0,2 dB, a nie +0,4 dB.

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zechcesz mi @Kraft'cie odpowiedzieć co Ty chcesz nam tu udowodnić podając te dane odczytane z wykresów? Chcesz mi powiedzieć, że kable nie wnoszą zmian do obrazu dźwiękowego z systemu audio? Jakbyś zechciał poszukać pomiary, które ukazują różnicę pomiędzy basem "krótkim" (tzw kontrolowanym) a rozwlekłym, albo różnicę pomiędzy wysokimi tonami "zaokrąglonymi" a "kanciastymi" albo takie które mówią cokolwiek o niuansach artykulacji wokalu Armstronga to byłbym rad....

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie , czy jest możliwe by dźwięk idący z PC był inny po kablu hdmi (z karty grafiki) oraz optyku ? Po optyku niby idzie z płyty głównej (realtek digital output) , ale chyba obydwa wejścia amplituner przerabia swoim DACiem tak samo ?

Na ucho wydaje mi się ,że to lekko inaczej gra , ale nie wiem czy jest to gdziekolwiek wyjaśnione iż byłaby różnica. Ciekawe...

//ewentualnie jakieś inne "szumy" grafa vs płyta główna ?

Edytowano przez Kubakk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, wpszoniak napisał:

Zechcesz mi @Kraft'cie odpowiedzieć co Ty chcesz nam tu udowodnić podając te dane odczytane z wykresów? Chcesz mi powiedzieć, że kable nie wnoszą zmian do obrazu dźwiękowego z systemu audio? Jakbyś zechciał poszukać pomiary, które ukazują różnicę pomiędzy basem "krótkim" (tzw kontrolowanym) a rozwlekłym, albo różnicę pomiędzy wysokimi tonami "zaokrąglonymi" a "kanciastymi" albo takie które mówią cokolwiek o niuansach artykulacji Armstronga to byłbym rad....

Pokazuję jedynie, co wyszło w pomiarach. Czy to coś złego?  Chodziło Ci chyba wcześniej o to, żebyśmy poszerzali horyzonty - no to poszerzamy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

22 minuty temu, Kraft napisał:

Pokazuję jedynie, co wyszło w pomiarach. Czy to coś złego?  Chodziło Ci chyba wcześniej o to, żebyśmy poszerzali horyzonty - no to poszerzamy. 

Choryzonty poszerzasz? A nie czasem na odwyrtkę- czy Ty nie starasz się ich zawężać?

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że dyskutujący (tu na forum) wiedzą co nieco o muzyce, że odwiedzają sale filharmonii, operowe, kluby jazzowe i koncerty rockowe (pop). Bez tego obycia nie ma audiofilizmu! Taka jest moja diagnoza.

PS Przy okazji- dużo trudniej wyłuskać różnice w brzmieniu sprzętu gdy posługuje się testujący wyłącznie muzyką rock lub pop.... Łatwiej, używając materiału jazzowego a bardzo łatwo klasycznego (najlepiej fortepianu Erarda lub Pleyla)

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Fafniak napisał:

Gdybym posiadał taką maszynkę to moja procedura wyglądałaby w ten sposób:

- biorę dwa zestawy kabelków , słucham przemiennie

- jeżeli słyszę zmiany (co już się zdarzało), wykonuję ślepy test

- jeżeli w ślepym teście nie wykryłbym zmian - sprawdziłbym kabelki na maszynce z ciekawości

- jeżeli w ślepym teście wykryłbym zmiany to tym bardziej miałbym chęć sprawdzić czym dane kabelki się różnią

Gdyby nie było różnic , wybrałbym ten kabelek który ma lepiej zbudowane wtyki (choćby klotz z ruchomą masą)

Czy dobrze zrozumiałem?

Jeśli jeden z dwóch kabli brzmi jednoznacznie lepiej od drugiego (choć pomiary tego nie potwierdzają), to wybierasz ten, który ma lepsze wtyki?

OK., nie rozumiem takiego wyboru, ale akceptuję.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, audiowit napisał:

Niowluka, a Ty testowałeś jakieś kable?

Testowales. Interkonekty. I tak, slyszalem roznice. Nie miedzy wszystkimi, ale niektorymi tak.

Problem w tym, ze ... jeszcze do niedawna slyszalem roznice miedzy mp3 a flaciem. Ba, nawet miedzy flaciem a wavem! Dopoki nie zaaplikowalem sobie slepego testu a la @Kraft i okazalo sie ze g...o slysze.

Ze slepym testem kabli jest gorzej, bo mieszkam sam i nie mam zadnych znajomych (niedowierzanie) ale jestem pewien ze poleglbym z jeszcze wiekszym kretesem niz z mp3.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Fafniak napisał:

- jeżeli w ślepym teście wykryłbym zmiany to tym bardziej miałbym chęć sprawdzić czym dane kabelki się różnią

Fafniaku, piszesz jak wyżej.

Zatem zakładamy, że słyszysz rzeczywiste i wyraźne różnice, potwierdzone ślepymi testami. Poddajesz kable testom aparaturą pomiarową (nie rozumiem po co skoro wszystko słychać ewidentnie). I co dalej? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kubakk napisał:

Pytanie , czy jest możliwe by dźwięk idący z PC był inny po kablu hdmi (z karty grafiki) oraz optyku ? Po optyku niby idzie z płyty głównej (realtek digital output) , ale chyba obydwa wejścia amplituner przerabia swoim DACiem tak samo ?

Na ucho wydaje mi się ,że to lekko inaczej gra , ale nie wiem czy jest to gdziekolwiek wyjaśnione iż byłaby różnica. Ciekawe...

//ewentualnie jakieś inne "szumy" grafa vs płyta główna ?

Jest kilka powodów dla których dźwięk może brzmieć inaczej. Po pierwsze często w systemie operacyjnym ustawiamy parametry wyjściowe dźwięku i do takich wartości mogą być konwertowane np. na HDMI 24bit/48kHz , na wyjscie optyczne 24bit/96kHz. Inny  powód to to że błędy wynikające z transmisji optycznej mogą mieć inna charakterystykę statystyki niż te w elektrycznym HDMI.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...