Skocz do zawartości

The Audio Critic - krytyka współczesnego rynku audio


Kraft

Recommended Posts

Jednym z tematów wiodących tego wątku jest hierarchia, jaką poszczególne komponenty zajmują w systemie audio. W pierwszym poście znalazło się stwierdzenie, że źródło jest jednym z najmniej ważnych w tym łańcuchu. Zobaczmy, jak do kwestii źródła, np. w postaci popularnego odtwarzacza strumieniowego, podchodzą producenci sprzętu. Przyjrzyjmy się ofercie tradycyjnych komponentów kilku popularnych firm. 

Denon ma w swojej ofercie cztery wzmacniacze: PMA-520AE, PMA-720AE, PMA-1600NE i PMA-2500NE. Dla nich wszystkich partnerem jest jeden odtwarzacz strumieniowy - DNP-730AEx.

Marantz w podstawowej serii ma cztery wzmacniacze: PM5005, PM6006, PM7005 i PM8006 oraz dwa odtwarzacze strumieniowe: ND8006 i NA6005.

Yamaha oferuje osiem wzmacniaczy: A-S3000, A-S2100, A-S1100, A-S801, A-S701, A-S501, A-S301 i A-S201. Jedynym pełnowymiarowym partnerem dla nich wszystkich jest NP-S303.

Nad ma w nowej serii classic trzy wzmacniacze: C388, C368 i C338. Jedynym przewidzianym dla nich odtwarzaczem strumieniowym jest jeden model modułu BluOS.

W innych firmach wygląda to podobnie. Można z tego wyciągnąć następujące wnioski. Nawet tani odtwarzacz (vide Denon lub Yamaha) jest przez firmy uważany za wystarczającego partnera nawet dla dużo droższych od niego wzmacniaczy. W odtwarzaczach strumieniowych nie bardzo jest co zmieniać, by móc je różnicować jakościowo i cenowo.

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem czy sie zgodze. Rownie dobrze mozna znalezc firmy ktore maja kilka DACow w ofercie (Cambridge, Audiolab, Project). Mysle ze jest to bardziej wynik strategii firmy (konkurencja, koszty, typowy klient, etc), niz przekonania o wartosci tych komponentow.

Oczywiscie pozostaje pytanie jak bardzo roznia sie te modele pod wzgledem dzwieku, tylko jak to sprawdzic ¬¬

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cambridge ma parę DAC-ów w ofercie, ale są one raczej zróżnicowane funkcjonalnie, a nie pod względem jakości dźwięku - nie tworzą hierarchii lepszy-gorszy. DACMAGIC XS - to DAC przenośny, DACMAGIC 100 - podstawowy DAC stacjonarny, DACMAGIC PLUS - DAC ze wzmacniaczem słuchawkowym. Podobnie Audiolab. Pro-ject ma niby szeroką ofertę, ale wszystkie jego urządzenia sieciowe są oparte na tej samej platformie (opisywałem ją w innym wątku), więc trudno oczekiwać, by różniły się jakością dźwięku. Nie widzę firmy głównego nurtu, która miałby powiedzmy trzy-cztery odtwarzacze strumieniowe ułożone w ofercie według klasy którą reprezentują. Być może różnice dźwięku między najtańszym a najdroższym są na tyle małe, że nie pozwalają na większe różnicowanie oferty. 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o wzmacniacze to łatwiej jest je różnicować ze względu na moc. W latach 90-tych Pioneer mając w ofercie równocześnie około 10 wzmacniaczy miał do nich podobną liczbę odtwarzaczy CD. Jednak o ile w wyższych modelach był zauważalny postęp w dziedzinie wartościowania ich jakości to niżesze modele stanowiące trzon oferty różniły się głównie dodatkowymi funkcjami. Utrzymywanie bardzo szerokiej oferty modeli okazało się jednak mało ekonomiczne. Obecnie większość producentów ogranicza ich ilość w ofercie dla zwiększenia produkcji jednego modelu. Również nie wprowadza się tak często nowych nieco tylko różniących się modeli.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kraft napisał:

Jednym z tematów wiodących tego wątku jest hierarchia, jaką poszczególne komponenty zajmują w systemie audio. W pierwszym poście znalazło się stwierdzenie, że źródło jest jednym z najmniej ważnych w tym łańcuchu.

Zamiast bawić się w gramofony, szukać odpowiednich wydań płyt CD, wystarczy zadowolić się Utube. To Wasza konkluzja.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Pboczek napisał:

Zamiast {...} szukać odpowiednich wydań płyt CD, wystarczy zadowolić się Utube.

Ależ warto szukać dobrze zrealizowanych nagrań. To również było w pierwszym poście. 

"2. Głównymi wyznacznikami jakości dźwięku w nagraniu są akustyka pomieszczenia i zastosowane mikrofony a nie technologia zapisu i obróbki sygnału (taśma analogowa czy zapis cyfrowy, rozdzielczością 16-bitową czy wyższa)."

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Fafniak napisał:

no przyznam że myślałem o pełnowymiarowej wersji

DAC-i są ostatnimi czasy zwykle produkowane jako elementy o mniejszej szerokości niż standard 42-44 cm. Nie słyszałem o pełnowymiarowym DAC-u Audiolaba. No chyba ze za taki można uznać preamp z wbudowanym DAC-iem lub CD z wejściami cyfrowymi. Do tych DAC-ów o mniejszej szerokości są produkowane końcówki mocy , CD i odtwarzacz sieciowy o tej samej szerokości.

CD M-CDT to właściwie transport bez wyświetlacza który pełną funkcjonalność uzyskuje z DAC-iem dla niego przeznaczonym.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, MobyDick napisał:

DAC-i są ostatnimi czasy zwykle produkowane jako elementy o mniejszej szerokości niż standard 42-44 cm. Nie słyszałem o pełnowymiarowym DAC-u Audiolaba. No chyba ze za taki można uznać preamp z wbudowanym DAC-iem lub CD z wejściami cyfrowymi. Do tych DAC-ów o mniejszej szerokości są produkowane końcówki mocy , CD i odtwarzacz sieciowy o tej samej szerokości.

CD M-CDT to właściwie transport bez wyświetlacza który pełną funkcjonalność uzyskuje z DAC-iem dla niego przeznaczonym.

Bezsensownie uprościłem

8200cdq i 8300cd maja funkcjonalność DACa - sorki za wprowadzenie zamieszania

niewymiarowy DAC to chyba tylko teraz MDAC+ (ale moze  coś przeoczyłem)

 

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Pboczek napisał:

Zamiast bawić się w gramofony, szukać odpowiednich wydań płyt CD, wystarczy zadowolić się Utube. To Wasza konkluzja.

Tak, puszczane prosto z komorki. To zle ?

38 minut temu, MobyDick napisał:

DAC-i są ostatnimi czasy zwykle produkowane jako elementy o mniejszej szerokości niż standard 42-44 cm. Nie słyszałem o pełnowymiarowym DAC-u Audiolaba. No chyba ze za taki można uznać preamp z wbudowanym DAC-iem lub CD z wejściami cyfrowymi. Do tych DAC-ów o mniejszej szerokości są produkowane końcówki mocy , CD i odtwarzacz sieciowy o tej samej szerokości.

Dokladnie, Audiolab ma cala serie komponentow 'niepelnej' szerokosci. Podobnie Project. DACi Cambridga sa integrowane w innych komponentach, NAD robi nawet modul ktory mozna dokupic i wpiac prosto do wzmacniacza.

Postep technologiczny ? W koncu DAC powinien wiernie odtwarzac zcyfrowany sygnal analogowy. Skoro zapis cyfrowy jest standardowy od 30(?) lat *, moze po prostu juz nie da sie juz go wierniej odtworzyc.

* tak wiem hi-res itd ...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś merytorycznego z tymi Dac`ami, wreszcie.

Referencyjność może być mierzona od DAc, Vinyla, CD. W wątku umniejsza się rolę źródła w efekcie końcowym muzyki. Mam wrażenie że Krytycy Rynku Audio słuchają raczej muzyki elektronicznej. Możliwe że zmiana źródła przy słuchaniu elektro nie wnosi nic albo niewiele. Ale czy to dotyczy wszystkich gatunków muzycznych?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Q-DAC już nie jest produkowany - przynajmniej według oficjalnej strony audiolaba

6 minut temu, Pboczek napisał:

 W wątku umniejsza się rolę źródła w efekcie końcowym muzyki.

Nieprawda, to jest twoja nadinterpretacja

6 minut temu, Pboczek napisał:

 Mam wrażenie że Krytycy Rynku Audio słuchają raczej muzyki elektronicznej.

Nieprawda ale widocznie takie widzenie ci pasuje ;)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Pboczek napisał:

Możliwe że zmiana źródła przy słuchaniu elektro nie wnosi nic albo niewiele.

Znowu elektro ? Odnosze wrazenie ze elektro jest postrzegane jako gorszy sort ... Rozumiem ze 'pawdziwa' muzyka to tylko klasyka, ew. jazz ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...